ההבדלים בין השתלת שיניים מסורתית מול השתלת שיניים ממוחשבת (דיגיטלית)

השתלת שיניים נועדה לספק פתרון להשלמת שן חסרה או שן אבודה במטרה לשמור על מראה שיניים אסתטי ועל תפקוד פה תקין ובריא. היא מהווה את האופציה האידיאלית והאטרקטיבית ביותר להחלפת מערכת שיניים נשלפת – הלא הן השיניים תותבות, אשר גורמות לאי נעימות רבה וחוסר נוחות. אודות להתפתחות הטכנולוגית בתחום רפואת השיניים, פרוצדורות רפואיות הופכות לקצרות ופשוטות יותר. החלמה מהירה וקצרה וסיכויי הצלחה גבוהים יותר.

 • השתלת שיניים מסורתית הסתמכה על צילום שיניים דו מימדי – פנורמי, ובעיקר על מיומנות הרופא וניסיונו האישי. סוג השתל ומיקומו בעצם הלסת נקבעו בהתאם לשיקול דעתו המקצועי של הרופא, ולא ניתן היה לצפות את התוצאה הסופית מראש. טכניקת השתלת שיניים מסורתית כללה כירורגיה משמעותית ופתוחה יותר של רקמות החניכיים והעצם, התהליך היה מורכב וארוך ומשך ההחלמה היה ממושך יותר ומלווה באי נוחות.
 • השתלת שיניים ממוחשבת – הודות לטכנולוגיות חדשניות ומשוכללות השתלות השיניים דיגיטליות מתוכננות באופן ממוחשב. הלסת מוצגת בהדמיה תלת מימד בגודל ובצורה אמיתיים ובהתאם לכלל הפרמטרים הממוחשבים נקבע באופן מדוייק מיקום ההשתלה האידיאלי, בכך מתבטל החשש לפגיעה במבנים אנטומיים, כלי דם ועצבים. המטופל נהנה מטיפול קצר, פשוט ובטוח יותר ותוצאות הטיפול איכותיות ומוצלחות יותר.

צפו בתכנון השתלת שיניים מונחית מחשב

מה ההבדל בין השתלה מסורתית להשתלה ממוחשבת?

אבחון ותכנון הטיפול 

 • השתלת שיניים ממוחשבת: הדמית והצגת הלסת בתלת מימד מתבצעת באמצעות סריקת הפה והשיניים וכוללת שימוש בתכנות הדמיה דיגטליות המסתמכות על צילום CT המתאר את מבנה הלסת, רקמות הפה, צפיפות העצמות בלסת ועוד.
 • השתלת שיניים מסורתית: תכנון הטיפול מסתמך על ניסיון ומיומנות הרופא, בדיקה קלינית והתרשמות ממבנה הפה והרקמות. הסתמכות על צילום רנטגן דו מימדי, בעיקר צילום פנורמי.
 1.  

דיוק ביישום הטיפול 

 • השתלת שיניים ממוחשבת: שיקלול כל הפרמטרים והצגת הלסת בתלת מימד מאפשרת השתלה וירטואלית המוצגת על גבי המחשב. נבחר מיקום מדוייק להנחת השתל ובהתאם לכך מופק מדריך/סד כירורגי ממוחשב עשוי פלסטיק המאפשר יישום מדוייק של התקנת השתלים במיקום, בזוית ובעומק העצם הרצויים. מייתר את החשש לפגיעה במבנים אנטומיים כמו: חללי סינוס בלסת עליונה ועצב בלסת תחתונה.
  השתלת שיניים מסורתית: מתבצעת ללא הדמיה דיגיטלית, יישום השתלים בפה נעשה ללא מדריך כירורגי אלא באמצעות "יד חופשית" של הרופא. סיכוי גבוה יותר לשונות בעת יישום התקנת השתלים.

חיזוי טיפול והדמית התוצאה סופית מראש 

 • השתלת שיניים ממוחשבת: תכנון דיגיטלי מאפשר הצגת תוצאה סופית של הטיפול, לוקח בחשבון את כלל המשתנים ליישום השתלים ומשפר את תהליך ביצוע השתלים, כך שהתוצאה הסופית תתקבל לאחר כל השיפורים הנדרשים לצורך קבלת דיוק מקסימלי ותוצאה איכותית.
 • השתלת שיניים מסורתית: יש שונות וסטייה גדולה יותר מבחינת חיזוי התוצאה הסופית, עלול להוביל לתוצאות לא אידיאליות ולהשפיע על הצלחת הטיפול.

חווית טיפול עבור המטופל 

 • השתלת שיניים ממוחשבת: באמצעות סורק תלת מימדי ברזולוציה גבוהה מתבצעת סריקה של חלל הפה, גם של אזורים מאתגרים וקשים לגישה, מתקבל תכנון מדויק בקלות ובמהירות. המעבר לשימוש בסורק דיגיטלי לא רק משפר את דיוק ואיכות הטיפול אלא חוסך בזמן ובאי נוחות ומשפר את חווית הטיפול כולה. מסייע למטופלים הסובלים מקושי בפתיחת פה לזמן ממושך או קושי בהגבלה בפתיחת הפה.
 • השתלת שיניים מסורתית: השלבים הסטנדרטיים כוללים שימוש בחומרים שונים המלווים לעיתים בתחושה של "חיטוט" אלו עלולים לגרום למטופלים רבים לחוסר נוחות, כאב ורפלקס הקאה מוגבר.

טיפול קצר יותר 

 • השתלת שיניים ממוחשבת: שלבי תכנון וטיפול קצרים ופשוטים, מספר פגישות מצומצם. אם יש צורך בתיקון או בשיפור, ניתן לערוך שינויים בדגם הממוחשב ולשלוח ישירות למעבדה מבלי לבזבז זמן ותהליכים מיותרים.
 • השתלת שיניים מסורתית: טיפולים ארוכים וממושכים יותר, מספר רב יותר של שלבי טיפול ופגישות. שימוש בחומרי מטבע פיזיים כך ובמידה ויש צורך בעדכונים או בשיפורים, במרבית המקרים נדרש ליצור דגם חדש. מה שמצריך לזמן את המטופל, לקחת מידות מחדש ולחזור על ביצוע התהליך פעם נוספת.

היתרונות של השתלת שיניים ממוחשבת

 1. תוצאה סופית ידועה מראש, והודות לתכנון הממוחשב רמת הדיוק גבוהה יותר ואיכותית יותר.
 2.  סד כירורגי ממוחשב בהתאמה אישית ובהכנה מראש.
 3. טיפולים מורכבים מבוצעים בשיטת כירורגיה זעיר פולשנית, ברוב המקרים ללא צורך בחתכים ובתפרים.
 4. מפחית משמעותית את הסיכון לסיבוכים במהלך הטיפול.
 5. תכנון דיגיטלי מאפשר להימנע במקרים רבים מהשתלת עצם נוספת מאחר ומאפשר שימוש מיטבי בעצם הלסת הקיימת.
 6. הדמיה של התוצאה הסופית.
 7. טיפול בטוח ורגוע יותר עבור המטופל.
 8. החלמה קלה וחזרה מהירה לשיגרה.

השתלת שיניים ממוחשבת ביום אחד

ליווי הטיפול באמצעות סד כירורגי ממוחשב מאפשר התקנת שתלים בהתערבות כירורגית מינימלית ופחות פולשנית. במרבית המקרים מייתר את הצורך בחתכים בחניכיים וזאת לעומת השתלות המסורתיות בהן מבוצע ההליך הרפואי באמצעות חתך בחניכיים שמטרתו לספק לרופא שדה ראייה.
תכנון שיקום על גבי שתלים מתבצע מראש ובאמצעות מדפסת תלת מימד מעוצבים כתרים דיגיטליים זמנים התואמים באופן מושלם לשתלים עוד טרם התקנתם. בתוך מספר שעות המטופל מתהדר במערכת שיניים מתפקדת, בריאה ואסתטית. לאחר תקופת קליטת השתל כ 3-6 חודשים מורכבת מערכת השיניים הקבועות המותאמת באופן אידיאלי לפה המטופל.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

Picture of ד"ר יהונתן צ'יפר
ד"ר יהונתן צ'יפר

ד”ר יהונתן צ’יפר – הינו דוקטור לרפואת שיניים D.M.D, בעל רישיון מטעם משרד הבריאות בישראל. מוביל בעל ניסיון ידע ומיומנות בתחומי שיקום הפה, אסתטיקה דנטלית והשתלות שיניים. ד"ר יהונתן משלב במרפאתו טיפולי שיניים מתקדמים באמצעות מיקרוסקופ בכך מתאפשרת גישה זעירה שאינה פולשנית. המרפאה מציעה סביבה טיפולית נעימה ומרגיעה, וצוות מרפאה מיומן אשר שם דגש על חוויית השירות של המטופל בכל שלבי הטיפול.

ד"ר יהונתן צ'יפר חבר באגודות רופאי שיניים בארץ בעולם וכן ממשיך לעבור השתלמויות מיוחדות בטיפולי שיניים, השתלות שיניים ושיקום פה.

מידע נוסף

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

שן סדוקה לפני אחרי
סדק בשן

מהו סדק שן ומהן הסיבות לכך? השיניים חזקות להפליא, האמייל המרכיב את הציפוי החיצוני של השיניים הוא החומר החזק ביותר בגוף האדם אפילו יותר מהעצמות,

להמשך קריאה >
שחזור שן באמצעות סתימה לבנה
סתימה לבנה

סתימה לבנה סתימה לבנה בשן היא טיפול שיניים המשמש למילוי חורים או סדקים בשן. הסתימה מכילה חומרים שמתאימים לצבע השן הטבעי, ולכן היא פחות בולטת

להמשך קריאה >
התקשרו אלינו דילוג לתוכן