הקצעת שורשים

מחלות חניכיים הן תוצר של גורמים שונים, בעיקרם חדירה של שיירי מזון ומזהמים אל כיסי החניכיים אשר סובבים את השיניים, מה שמביא להצטברות חיידקית, לפגיעה בתאים וברקמות הרכות, לתחושת רגישות ולהיחלשות האחיזה של השיניים בחניכיים. מעבר לטיפול הנקודתי בדלקת חניכיים במידה וזו התפתחה (ניקוי שיניים ואבנית, טיפול אנטיביוטי בהמלצת הרופא), הטיפול המוביל הן לצורך מניעה והן לצורך טיפול הוא הקצעת שורשים.

מהו טיפול הקצעת שורשים?

בשונה מטיפולי ניקוי שיניים אצל שיננית אשר מתמקדים בחלקים החיצוניים של השן ובחיבור עם החניכיים, הקצעת שורשים מתבצעת באופן עמוק יותר, ומספקת ניקוי עמוק ויסודי של כיסי החניכיים אשר סובבים כל שן. בעת טיפול הקצעת שורשים מתבצע ניקוי של אבנית, לכלוך אשר הצטבר בעומק כיסי החניכיים ולא ניתן להגיע אליו באמצעות ניקוי ידני וצחצוח שיניים שוטף, סילוק של דלקת, הפרשות ודימום אשר התגבש סביב החניכיים וחיטוי מלא של האזור.

מהם הגורמים לדלקת חניכיים וכיצד ניתן לזהות אותה

דלקות חניכיים הם בין תחלואות הפה הנפוצות, ויחד עם זאת קיימים גורמים אשר מגבירים את הסיכון להיווצרותם:

  • הרכיב הגנטי- הרכיב הגנטי מלווה כל אחד ואחת ובעל השפעה רבה על בריאות הפה והשיניים, לרבות מחלות חניכיים בכלל ונטייה להיווצרות דלקות חניכיים בפרט. אנשים בעלי נטייה לפיתוח מחלות חניכיים ודלקות בפרט נדרשים ליתר הקפדה על ניקיון חלל הפה והחניכיים ולביקורים סדירים אצל רופא השיניים לצורך בדיקה תקופתית ואיתור מוקדם של מחלות ומפגעים.
  • היגיינת פה – כאמור, להיגיינת הפה משמעות מכרעת בשמירה על בריאותו. צחצוח קבוע ויסודי של השיניים מספר פעמים ביום, הקפדה על ביקור חצי שנתי אצל שיננית, שטיפות קבועות של חלל הפה במי פה, שימוש בחוט דנטלי לחילוץ לכלוך ואבן בין השיניים ובאמצעות כלים נוספים. חוסר הקפדה על היגיינת הפה לאורך זמן יביא בהכרח להצטברות של זיהומים ולמחלות שיניים וחניכיים.
  • תזונה- תזונה בריאה עשירה בירקות ובסיבים תזונתיים בריאה יותר לא רק לגוף, כי אם גם לשיניים ולחניכיים, בזכות רמת חומציות נמוכה. לעומת זאת תזונה אשר עשירה בסוכרים עשויה לגרום לריבוי של חיידקים ולהרס של הרקמות בהדרגה אך בעקביות.
  • עישון– גם הרגלי העישון המזיקים כל כך לגוף נותנים את אותותיהם כבר עם הכניסה לחלל הפה. הניקוטין ידוע ביכולתו להרוס רקמות רכות, לפגוע בנימים ובכלי דם ולמנוע שיקום טבעי של החניכיים. עישון יגרום גם להיחלשות צפיפות העצם ורפיון של האחיזה של השיניים בעצמות.

סימנים בולטים להיווצרות של דלקת חניכיים בפה

  • ריח- היווצרות של ריח פה לא נעים, ללא תלות בהרגלי הצחצוח ו/או במזונות שנצרכו.
  • רגישות- תחושת רגישות בפה, קושי באכילת מזון חם או קר.
  • כאב- כאב לא מוסבר, לעתים חולף מאליו ושב, שאינו ממוקד בשן מסוימת אלא כאב אזורי.
  • נפיחות- נפיחות של החניכיים, לעתים משפיעה גם על הסגר והמנשך.
  • דימום- דימום מן החניכיים, בעת צחצוח או ללא פעולה יזומה.
  • רפיון שיניים- תחושה של שיניים רפויות, חלשות ו/או מתנדנדות בפה ללא סיבה.

טיפול הקצעת שורשים- אבחון, החלטה והכנה

טיפול הקצעת שורשים מתבצע בסדרה של מפגשים הכוללים 2-4 מפגשים, כאשר בכל מפגש יטופל חלק אחר בחלל הפה. ככלל, במידה ונדרשת הקצעת שורשים בכל הפה- הטיפול יתפרס על פני ארבעה מפגשים.

טיפול הקצעת שורשים מתבצע באמצעות כלים דנטליים הקרויים מגרדות, ומאפשרים למטפל/ת נגישות לכל חלל הפה תוך ביצוע הפעולה הרצויה לצורך סילוק הדלקת והמזהמים. ייתכן שילוב של טיפול תרופתי על פי שיקול דעת רופא: אבקה אנטיביוטית אשר נותנת מענה לדלקת ומשתחררת בהדרגה בכיסי החניכיים, שבב אשר משחרר חומר חיטוי ואבקת חלבון גדילה לצורך שיקום נזקי חניכיים.

הטיפול יתבצע לרוב תחת הרדמה מקומית – תוך הזרקת חומר הרדמה לנקודות שונות על פי אזורי הטיפול בחלל הפה. מטופלים אשר מתקשים לשתף פעולה בשל חרדה דנטלית- יוכלו לבצע את הטיפול תחת אמצעי הרדמה וטשטוש שונים בניהם: סדציה והרדמה מלאה.

לאחר הטיפול עם התפוגגות חומרי ההרדמה תיתכן רגישות מקומית ותחושת כאב. ניתן להסתייע במשככי כאבים.

בין הטיפולים בסדרה יש להקפיד על היגיינת פה מבוקרת על פי הנחיות הרופא/השיננית.

מי מוסמך לבצע טיפול הקצעת שורשים

טיפול הקצעת שורשים יתבצע על ידי רופא שיניים מנוסה ומיומן בטיפולי חניכיים או פריודנט- רופא מומחה למחלות חניכיים

האם חשים בכאב לאחר הקצעת שורשים?

מלבד רגישות מקומית אשר צפויה לחלוף מאליה בתוך שעות ועד ימים אחדים לא צפוי המטופל לכל תקופת החלמה או מגבלה.

האם יש סיכונים או תופעות לווי בעת הקצעת שורשים?

טיפולי הקצעת שורשים מבוצעים בענף רפואת השיניים לאורך שנים ארוכות, כאשר פיתוח של חומרי מרפא, כלים דנטליים מתקדמים יותר וטכנולוגיות צילום חדשניות הפכו את הטיפול הבטוח ממילא, לבטוח אף יותר, פשוט ליישום ויעיל במיוחד.

אם אתם חושדים שיש לכם מחלת חנייכים מומלץ לא לחכות ולטפל בהקדם. פנו עוד היום למרפאתו של ד"ר יהונתן, המנוסה בטיפולי חניכיים. להתייעצות צרו קשר!

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

התקשרו אלינו דילוג לתוכן