השתלת שיניים למחוסרי עצם

השתלות שיניים חוללו מהפכה בתחום רפואת השיניים, ומציעות פתרון עמיד וטבעי למראה שיניים חסרות. עם זאת, הצלחת קליטתם של שתלים דנטליים מסתמכת במידה רבה על נוכחות של עצם לסת מספקת כדי לעגן אותם בצורה חזקה. 

השתלת שיניים מסורתית מתבססת על החדרת שתל טיטניום זעיר בשיטת הברגה אל עומק החניכיים, קליטה של השתל ויצירת מבנה שן וכתר שן מעליו, למראה של שן טבעית, שלמה ולבנה, במראה אסתטי ובחוזק המאפשר תפקוד אופטימלי. טכנולוגיות מתקדמות מאפשרות כיום ביצוע של השתלת שיניים ממוחשבת, בליווי צילומי תלת ממד מתקדמים ושימוש בתכנות לתכנון מוקדם של מיקומי השתלים ויישום מדויק. פעולה זו מצריכה צפיפות עצם מספקת לצורך קליטת שתל טובה. אולם מי שסובל מחוסר צפיפות עצם צריך לפנות לחלופה להשתלת שיניים בהליך הרגיל. 

בדיקת צפיפות העצם לפני השתלות שיניים

השתלות שיניים נותנות מענה להשלמה של שן יחידה או סט שיניים מלא על פי צורך. בבחינת התאמת המטופל לביצוע השתלת שיניים קיימת חשיבות לבדיקה מקיפה ומקצועית בשילוב עם צילומים פנורמיים מתקדמים לבחינת מבנה הפה והלסת וצפיפות העצם. 

תמונה להמחשה לעצם הלסת

הבדיקה תכלול בחינה של השיניים הקיימות, במידה וישנן כאלה, תוך חתירה לביצוע טיפולים משמרים ולשיקום שן קיימת ככל הניתן. במידה ולא ניתן להציל את השיניים הקיימות ובמקרה של שיניים חסות כתוצאה ממחלה, תאונה או כל סיבה אחרת, תיבחן אנטומיית הפה של המטופל בדגש על צפיפות העצם לצורך התאמה של שיטת השתלת שיניים.

חשיבות צפיפות העצם לצורך השתלת שיניים

השתלת השיניים המסורתית מתבססת על עצם החניכיים כבסיס לאחיזת השתל. צפיפות עצם נמוכה לא תאפשר את קליטת השתל ולא תספק לו מצע תומך, ובמקרה של חניכיים מחוסרות עצם או בעלות צפיפות עצם נמוכה תידרש התאמה של שיטת הטיפול ובחינת אפשרות השתלת שיניים למחוסרי עצם.

סיבות לאובדן עצם

קיימות סיבות רבות לאובדן העצם הטבעית בחניכיים. בין הסיבות האפשריות:

 • מכה או חבלה בעת הפגיעה בשן שהביאה לפגיעה, שבירה והתפוררות של העצם הטבעית בחניכיים.
 • מחלת חניכיים.
 • מחלה אחרת המשפיעה על ריכוז הסידן בגוף ומביאה להיחלשות העצם.
 • טיפולים כימותרפיים באזור הראש והצוואר.
 • אובדן שיניים שהביא את הגוף לשימור אנרגיה- ברגע שהעצם הקיימת אינה ממלאת את ייעודה ואוחזת בשיניים קיימות, היא נוטה להתמוסס ולהיחלש עד לאובדן עצם מוחלט.

כיצד ניתן לבצע השתלת שיניים למחוסרי עצם

קיימות מספר שיטות מתקדמות לביצוע השתלות למחוסרי עצם:

השתלת עצם

הליך כירורגי בו מוחדר חומר המדמה גרגירי עצם טבעית אל החניכיים לבניית תשתית איתנה לאחיזה בשתלים. הליך השתלת עצם עשוי לעכב את ההליך באופן ניכר, להימשך חודשים ארוכים ולייקר את עלות ההשתלה. במטרה להימנע מכל הללו ולספק פתרון חלופי תיבחן גם צפיפות עצמות הלסת שהן מטבען גדולות וחזקות יותר.

 • יתרונות השיטה: הליך כירורגי המתבצע בבקרה מלאה, מאפשר שיקום טבעי של העצם בפה.
 • חסרונות השיטה: זמן טיפול ארוך וצורך בהמתנה בת חודשים ארוכים לספיגת העצם בפה. החלמה ממושכת.

שתלים קצרים

בעוד ששתל רגיל מגיע באורך בן כ-10 מ"מ, שתלים קצרים הם שתלים באורך של 5 מ"מ בסך הכל, ובעלי מבנה גלילי ייחודי אשר מאפשר את התמיכה בשתל למרות היעדר העומק. שתלים אלו עבים יותר ובעלי שטח פנים נרחב יותר, ואינם מוברגים לעומק החניכיים בדומה לשתל רגיל, כי אם נדחקים בשיטת יישום ייחודית תוך הפעלת לחץ מתון ליצירת מיזוג טבעי וקליטה של השתל, לצד יציבות שלו. שיטה זו מתאימה למטופלים לאחר הרמת סינוס או מטופלים בעלי צפיפות עצם בינונית שאינה מספקת ליישום של שתלים רגילים.

 • יתרונות השיטה: שיטת טיפול בעלת אחוזי הצלחה גבוהים, עמידות השתלים לאורך זמן וניצול העצם הקיימת.
 • חסרונות השיטה: אינה מתאימה לכל מטופל. הליך החלמה ארוך, צורך בהמתנה בין שלבי ההשתלה ועד לחשיפת השתלים.

אול און 6

השתלות שיניים בשיטת אול און 6 מתבססות על שימוש בעצמות הלסת, אשר מטבען גדולות וחזקות יותר, להחדרה של שישה שתלים בחלוקה לשני צדי הלסת, כאשר השתלים הללו מיועדים להוות גשר להעמסת כלל השתלים הנדרשים. שיטת השתלה אול און 6 מתאימה ליישום על גבי הלסת התחתונה, העליונה או שתיהן על פי צורך, ומאפשרת השלמה של מספר רב שיניים חסרות בפה בהליך מהיר וללא תלות בצפיפות עצם החניכיים.

 • יתרונות השיטה: מתאימה לכל סוגי המטופלים, מספקת מענה מהיר וניתנת ליישום ביום אחד, אחוזי הצלחה גבוהים ופתרון גם למטופלים בעלי חרדה דנטלית המבקשים הליך השתלה קצר ומהיר ללא ריבוי מפגשים טיפוליים. החלמה מהירה.
 • חסרונות השיטה: מחיר גבוה ביחס להשתלת שיניים מסורתית.

שתלים זיגומטיים

השימוש בשתלים זיגומטיים מתבסס אף הוא על שיטת העמסת שתלים, אולם בשונה משיטת אול און 6 המתבססת על עצמות הלסת, שתלים זיגומטיים מיועדים להשתלה בעצמות הלחיים. השתלים עצמם הם שתלים ארוכים במיוחד ובעלי מבנה ייחודי מעוקל, שמאפשר הצבה של פלטה נסתרת מעל השתלים, שתהווה בסיס לכלל השיניים החסות בפה. השתלים מוחדרים דרך החניכיים וללא תלות בקיום של עצם חניכיים תקינה, באמצעות מקדח ייחודי ויצירת לחץ מבוקר ושימוש בטכנולוגיות מתקדמות לקביעת מיקום השתלים באופן מדויק.

 • יתרונות השיטה: מתאימה לכל סוגי המטופלים, מאפשרת יישום במפגש השתלה יחיד, מתאימה לבעלי חרדה דנטלית, ניתנת ליישום באמצעות סדציה או הרדמה מלאה, זמן החלמה קצר.
 • חסרונות השיטה: מחיר גבוה. נדרשת מיומנות ייחודית ועבודה בטכניקה חדשנית שלא ניתן למצוא בכל מרפאת שיניים.

ד"ר יהונתן ציפר מוביל בענף השתלות השיניים בישראל, ומנגיש את כלל הטיפולים המתקדמים באמצעות מיטב הטכנולוגיות החדשניות בענף, ביצוע השתלות שיניים ממוחשבות בכל סוגי ההשתלות, ייעוץ אישי, בדיקות מקיפות וצילומים לאבחון מצב השיניים, הפה והלסת והתאמה מדויקת של שיטת הטיפול האופטימלית והיעילה ביותר לכל מטופל ומטופלת.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

Picture of ד"ר יהונתן צ'יפר
ד"ר יהונתן צ'יפר

ד”ר יהונתן צ’יפר – הינו דוקטור לרפואת שיניים D.M.D, בעל רישיון מטעם משרד הבריאות בישראל. מוביל בעל ניסיון ידע ומיומנות בתחומי שיקום הפה, אסתטיקה דנטלית והשתלות שיניים. ד"ר יהונתן משלב במרפאתו טיפולי שיניים מתקדמים באמצעות מיקרוסקופ בכך מתאפשרת גישה זעירה שאינה פולשנית. המרפאה מציעה סביבה טיפולית נעימה ומרגיעה, וצוות מרפאה מיומן אשר שם דגש על חוויית השירות של המטופל בכל שלבי הטיפול.

ד"ר יהונתן צ'יפר חבר באגודות רופאי שיניים בארץ בעולם וכן ממשיך לעבור השתלמויות מיוחדות בטיפולי שיניים, השתלות שיניים ושיקום פה.

מידע נוסף

התקשרו אלינו דילוג לתוכן