חשיפת שתלים

השתלות שיניים הם טיפולים אשר מתבססים על החדרת שתלים דנטליים כחלופה לשיניים החסרות, קליטת השתלים ובניית עצם סביבם בתהליך טבעי , חשיפת שתלים ויצירת מעטפת במראה שיניים טבעיות באמצעות כתרים. בתהליך השתלת שיניים את השן הטבעית הפגועה שלא ניתן להציל יחליף שתל זעיר מחומר טיטניום איכותי וחזק, אשר מוברק בעדינות ובדיוק אל עצם החניכיים. שתל זה יהווה את הבסיס לשן ואת החלופה האופטימלית עבורה.

מהי חשיפת שתלים?

חשיפת שתלים היא שלב חשוב בתהליך של השתלת שיניים, ומתבצעת לאחר מספר חודשים ממועד החדרת השתלים לעצם החניכיים. למעשה, שתל הטיטניום אשר מוחדר לעצם החניכיים, מהווה שורש שן מלאכותית אשר בא להחליף את שורש השן הפגועה ו/או החסרה. על מנת זכות בחלופה טבעית ככל הניתן לשן, לאחר תהליך החדרת השתל מתבצעת התקנה של כתרים זמניים שמיועדים להסרה בבוא הזמן, ובמשך תקופה בת שלושה ועד שישה חודשים מתבצע בפה תהליך טבעי של קליטת השתל בחניכיים ובניית תאי עצם ובניית עצב סביב השתל.

כיצד מתבצעת חשיפת שתלים?

חשיפת השתלים היא שלב חשוב בהליך הקביעה ההשתלה. לאחר החדרת שתלים דנטליים ובמהלך תקופת הזמן האמורה רקמת העור והחניכיים עוטפת את השתלים ומכסה אותם, תוך התפתחות של תאי עצב סביבם. החשיפה מיועדת להסיר את העור המיותר ולגלות את השתל, שיהווה בסיס להמשך הטיפול.

השתלת שן

שלבי הליך חשיפת השתלים

חשיפת השתלים מתבצעת במפגש טיפולי אחד, כאשר הרופא המטפל מחליט על מועד החשיפה בהתאם לכמות השתלים, סוג השתלת השיניים, אנטומיית הפה של המטופל וגורמים נוספים. הליך החשיפה יתבצע במספר שלבים:

  • הרדמה מקומית– בדומה לטיפולי שיניים משמרים ומשקמים אחרים, הליך שיפת שתלים יתבצע תוך החדרת חומר הרדמה מקומי סביב החניכיים בהתאמה לאזור הטיפול. הרדמה מקומית במרבית המקרים תספק מענה ותאפשר את ביצוע החשיפה ללא גרימת כאב למטופל. במקרים מסוימים דוגמת מטופלים בעלי חרדה דנטלית או רגישות יתר ניתן לבצע את הטיפול תחת סדציה.
  • ההליך הכירורגי– חשיפת שתלים מתבצעת באמצעות הליך כירורגי עדין בו הרופא המטפל מבצע נקב זעיר בחניכיים, הסרת רקמה והרמה של רקמת חניכיים, במטרה לחשוף את השתל לאחר שזה התמזג באופן טבעי ברקמות הפה והחניכיים.
  • יצירת מבנה שן, לאחר חשיפת השתלים ווידוא של יציבות השתל לצד רקמה בריאה, הרופא יציב כיסוי מתכתי מעל השתל אשר יהווה חלק ממבנה השן היציבה בהמשך.
  • כתריםכתר השן יולבש על גבי השתל וכיפת המתכת ויעניק למטופל מראה של שן טבעית ובריאה. ניתן לבחור כתרים לשיניים ממגוון חומרים ואיכויות. הכתרים המובילים כיום בענף רפואת השיניים הם כתרי קרמיקה וכתרי זירקוניה, חומרים אשר דומים בהרכבם למבנה השן הטבעית, מספקים מראה אסתטי, לבן ובריא, עמידים בלחצים וחסינים לחומציות שמייצרים מאכלים שונים בפה.

למידע נוסף השאירו פרטים

הימים שלאחר הטיפול- הנחיות והחלמה

חשיפת השתלים היא כאמור הליך כירורגי אשר מבוצע תחת הרדמה מקומית. במעמד הטיפול המטופל לא צפוי להרגיש כל כאב. עם התפוגגות חומרי ההרדמה ובימים שלאחר הטיפול צפויה רגישות מקומית, לרבות כאבים הנובעים מן התהליך, עד לסגירה מוחלטת ולהחלמה של החניכיים והרקמות.

הנחיות לאחר חשיפת שתלים

  • שימוש במשכך כאבים על פי צורך.
  • הימנעות מעישון (המלצה שנכונה בכלל למטופלים לאחר השתלת שיניים, גם לאחר תקופת ההחלמה, במטרה לשמר את התוצאה לזמן רב ככל הניתן).
  • אכילת מאכלים רכים והימנעות מצורך באתגר של השיניים בלעיסת מזונות קשים.
  • הימנעות ממזונות וממשקאות חמים.
  • מנוחה והימנעות ממאמץ יתר.

בזכות טכנולוגיות מתקדמות ורמת מקצועיות גבוהה השתלות שיניים זוכות לאחוזי הצלחה גבוהים במיוחד: למעלה מ-95% הצלחה. ייתכנו מקרים נדירים בהם בעת חשיפת השתלים יימצאו כשלים בקליטת השתל בחניכיים, התפתחות של דלקת או זיהומים, מה שיחייב טיפול מתאים והשתלה מחודשת. הליך החשיפה מיועד בין היתר לאתר את הללו, ולהבטיח טיפול מקצועי ויעיל עד לקליטה מלאה ואופטימלית של השתל בפה.

דימום אחרי חשיפת שתל

הפעילות הכירורגית על גבי הרקמה העדינה עשויה להביא לדימום לאחר הטיפול ואף בימים שאחריו. במידה ומדובר בדימום מקומי יש להניח גזה סטרילית על גבי אזור הדימום ולסגור עליה את השן ללא הפעלת לחץ מאסיבי. הדימום צפוי להיפסק מקץ דקות אחדות. במידה והדימום לא נפסק, חוזר לעתים קרובות או כולל קרישי דם כהים המופרשים מאזור הדימום- חשוב לפנות לרופא המטפל.

חשיפת שתלים בטיפול השתלת שיניים ביום אחד

השתלת שיניים ביום אחד היא פיתוח טכנולוגי אשר מתבסס על השתלת שיניים ממוחשבת ושיטות טיפול חדשניות. באמצעות הדמיה ממוחשבת ניתן לתכנן וליישם את מיקום השתלים בפה ברמת דיוק גבוהה במיוחד, ולבצע את כל שלבי הטיפול בהליך כירורגי אחד. השתלה כזאת מתאימה למטופלים בעלי צפיפות עצם אופטימלית בפה, או לחילופין למטופלים אשר נמצאו מתאימים להעמסת שתלים- התקנת שתלים ייחודיים על גבי עצמות הלסת ו/או הלחיים היציבות יותר, תוך יצירת גשר אשר מהווה את הבסיס לשתלים בכלל הפה.


מדובר בשיטה מתקדמת בעלת אחוזי הצלחה גבוהים, שמחליפה את השיטה המסורתית והצורך בהמתנה בין ביצוע החדרת השתלים לחשיפת השתלים, אולם נדרשת התאמה של המטופל לביצוע השתלה בשיטה זאת, על פי אנטומיית הפה והלסת, המצב הבריאותי של המטופל ופרמטרים נוספים. השתלת שיניים היא בבחינת טיפול כירורגי מורכב ויקר אשר מיועד לספק מענה של קבע לבריאות הפה, תפקוד ונראות המטופלים. בבחירה של שיטת השתלה חשוב להיוועץ ברופא מומחה בתחום כירורגיית הפה והלסת, אשר מתמחה במגוון שיטות טיפול, החל מהשתלת שיניים מסורתית הכוללת חשיפת שתלים והליך בן חודשים אחדים, וכלה בהשתלות שיניים חדשניות, העמסת שתלים, אול און סיקס ואחרות. את ההחלטה יש לבסס על צילומים דנטליים פנורמיים מתקדמים, מצבו הרפואי של המטופל, מצב רקמת החניכיים וצפיפות העצם, צרכי הפה וכמות השיניים הנדרשות להשתלה וסיכויי ההצלחה בהתאמה לסיכונים ולאורח חיי המטופל.

ד"ר יהונתן צ'יפר מבצע את מגוון הטכניקות המובילות להשתלות שיניים – שתלים ממוחשבים, שיטת ALL-ON-6, שתלים ייחודיים ועוד, תוך שימוש בהדמיות ממוחשבות ובטכנולוגיות הרפואיות המתקדמות ביותר בעולם. הודות לשתלים האיכותיים, ולמקצועיות של הרופא, מטופלינו נהנים מחיוך טבעי, ושיניים מתפקדות במשך שנים רבות.

למידע נוסף השאירו פרטים

מידע נוסף

התקשרו אלינו דילוג לתוכן