השתלות השיניים - כל המידע החיוני לפני הטיפול

השתלת שיניים נועדה לצורך שיחזור שן חסרה או אובדן של שן טבעית ובכך מספקת פתרונות פונקציונליים ואסתטיים, היא מהווה תחליף מודרני ומתקדם למערכת השיניים התותבות בה נאלצו בעבר להסתפק מטופלים רבים אשר לא יכלו לעבור הליך של השתלת שיניים קלאסית.

השתלת שיניים הינה הליך כירורגי שבו מחדירים שתלי דנטלי לתוך עצם הלסת. השתל עשוי מטיטניום, ומהווה בסיס קבוע להרכבת כתרים, גשרים או תותבות נשלפות.

מתי יש צורך בהשתלות שיניים?

באופן כללי רופא שיניים ימיץ על השתלת שיניים כאשר יש חסר שן או יותר נרצה לבצע טיפול להשתלת שן ובתנאי והמועמד ימצא מתאים. השתלות שיניים הן פתרון יעיל למספר מצבים כמו:

  1. אובדן שיניים כתוצאה מעקירה של שן אחת או יותר, ניתן להשתמש בשתלים כדי להחליף את השיניים החסרות או אובדן שיניים כתוצאה ממחלות חניכיים או עששת חמורה.
  2. שיניים חסרות כתוצאה מטראומה כמו פציעות ופגיעות
  3. חוסר שיניים – שן שלא התפתחה כלל ניתן להשתמש בהשתלת שן לצורך סגירת רווחים בין שיניים.
תוכן עניינים

בזכות טכניקות מתקדמות ושתלים ייחודים מטופלים רבים יכולים כיום לעבור הליך השתלות שיניים תוך חיסכון משמעותי בפרוצדורות כירורגיות מורכבות של הרמות סינוסים, השתלות עצם ועוד. הליך השתלת שיניים הופך ליעיל ומוצלח יותר, הוא נחשב לבטוח יותר משום שהוא מייתר את החשש בפגיעה במבנים אנטומיים, בכלי דם ועצבים.

במרפאה של ד"ר יהונתן צ'יפר מציעים טכנולוגיות חדשניות ומתקדמות מאפשרות שיטות טיפול ייחודיות, מדוייקות ואיכותיות יותר באמצעותן ניתן להחזיר בבטחה רווחה ואיכות חיים. מרפאתינו טיפלה במאות מטופלים אשר היו זקוקים להשתלות שיניים, החל משן בודדת ועד השתלת שיניים בכל הפה. 

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

מדוע כל כך חשוב לשחזר שיניים חסרות?

לחוסר של שיניים בפה יש השפעה ניכרת לא רק על בריאות הפה אלא גם על הבריאות הכללית של הגוף.  כאשר אנו מאבדים שן, מתחילה שרשרת של שינויים אשר משפיעה על יציבות הפה כולו. חסר של שן קדמית נראה לעין ופוגם באסתטיקה של הפה ולכן רוב האנשים ימהרו לטפל, אך כשמדובר בשן אחורית שאינה נראית, יש נטייה לדחות את הטיפול או לא לטפל כלל. במצב כזה מתחיל 'אפקט הפרפר', שינוי קטן שבמשך הזמן עלול לגרום לשינויים גדולים ומשמעותיים, וכך הטיפול הופך להיות ארוך, מורכב ויקר יותר. שיחזור מידי של השן החסרה יאפשר המשך בריאות דנטלית תקינה והימנעות מהשלכות ארוכות טווח.

מהו שתל דנטלי?

שתל דנטלי מהווה תחליף אידיאלי לשן טבעית חסרה או לשן אבודה. ברוב המקרים הוא עשוי מסגסוגת של טיטניום ובעל פני שטח ייחודיים. התקנת שתל דנטלי נחשבת לאחת הפרוצדורות הכירורגיות הפופולרית ביותר כיום בעולם.

כיום קיימים סוגים רבים של שתלים דנטליים השונים זה מזה בעיצוב, באיכות ובפני השטח שלהם. כאשר חלק מרכזי בהצלחת הטיפול תלוי בהתאמה נכונה של השתל למטופל, מה שדורש מיומנות וניסיון רב של רופא השיניים.

השתל הצילינדרי בעל סלילים דמויי בורג הוא כיום השתל הנפוץ ביותר ומחזיק באחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר. עצם הלסת של המטופל נבנית סביב סלילי השתל ומכאן החשיבות הרבה של ממדי השתל לצורך קליטה ויציבות בעצם הלסת. שתל נפוץ נוסף הוא שתל דיסק אשר מתאים למצבים של חוסר עצם, אך הוא מחזיק באחוזי הצלחה נמוכים משמעותית מאלה של שתל צילינדרי.

כלל אצבע הוא שככל שהשתל ארוך ורחב יותר, מתאפשר שטח פנים וקישור נרחב יותר בין העצם לשתל, מה שמאריך את חיי השתל. יחד עם זאת, יש מקרים שבהם יש מגבלות אנטומיות, שיוצרים העצב המנדיבולרי בלסת התחתונה והסינוס המקסילרי בלסת העליונה ורוחב העצם, שלא מאפשרים שימוש בשתל מסוג כזה, ולצורך כך פותחו שתלים ייחודים שנועדו לספק פתרון למצבים כירורגים מורכבים. מה שבסופו של דבר קובע את סוג השתל ואת הצלחת הטיפול כולו היא התאמה נכונה לכל מקרה ומטופל.

אם אתם מעשנים סיגריות חשוב שתדעו שהעישון הוא גורם סיכון, המקצר את חייהם של השתלים הדנטליים. העישון גורם לשינויים בחלל הפה ולאורך זמן הוא קשור בירידה באיכות עצם הלסת, עליה בכמות הרובד החיידקי ובדלקות חניכיים. ככלל הוא מהווה גורם סיכון משמעותי להצלחתם ולשרידותם של השתלים הדנטליים.

מי מועמד מתאים להשתלת שיניים?

אנשים שמתאימים להשתלת שיניים עשויים להיות חסרי שן  אחת או שיניים מרובות. ככלל, רוב האנשים הבריאים יהיו מועמדים מתאימים להשתלת שיניים, שכן מחלות כרוניות מסוימות, כמו סוכרת לא מאוזנת, עלולות להשפיע על הצלחת השתלת השיניים. לפני הטיפול רופא השיניים יבדוק את בריאות החנייכים ויוודא כי אינכם סובלים ממחלת חניכיים. 

למועמדים לטיפול השתלת שיניים קלאסי רצוי שתהיה צפיפות עצם לסת מספקת, כדי להבטיח איחוי מוצלח של בורג הטיטניום המושתל. במקרים בהם למטופלים יש צפיפות עצם הלסת לא מספקת, ייתכן שתוצע האפשרות לעבור הליך השתלת עצם כדי להעלות את נפח עצם הלסת.

ד"ר יהונתן צ'יפר יבצע בדיקה יסודית של הפה במהלך הייעוץ הראשוני על מנת להעריך האם השתלת שיניים מתאימה לך.

 

השלבים המרכזיים בהליך השתלת שיניים

השלב הראשון  – בדיקה קלינית בליווי צילום CT הרופא מברר את מצבו הרפואי של המטופל מחלות מהן הוא סובל, תרופות אותן הוא נוטל, הרגלי עישון וכו'. בשלב זה הרופא מבצע בדיקה קפדנית של רקמות הפה והשיניים ואוסף מידע לגבי מצב החניכיים ועצם הלסת, בהתאם לכך בונה תוכנית טיפולים בהתאמה אישית עבור המטופל.

השלב השניתכנון ממוחשב של הטיפול באמצעות תוכנת מחשב מתקדמת הרופא מציג את הלסת בתלת ממד, קובע את מיקום התקנת השתל (יעיל בתכנון שתלים בהטייה בזויות מדוייקות) ומתאים את סוג השתל האידיאלי ביותר עבור מצבו של המטופל. היתרון הגדול של התכנון הממוחשב מעבר לדיוק הטיפול הינו ביטול הסיכוי לפגיעה במבנים אנטומיים, בכלי דם ובעצבים.

השלב השלישי – השתלת שיניים (התקנת השתל הדנטלי) מתבצעת תחת הרדמה מקומית או כללית. במקרה של הרדמה מלאה, יעבור המטופל בדיקות נוספות וייפגש עם הרופא המרדים טרם הטיפול. התהליך ההשתלה מתבצע על פי התכנון הממוחשב שנעשה בשלב הקודם והוא מותאם באופן אינדיבידואלי למצבו של המטופל. במהלכו מותקן השתל במקום המיועד עד למצב של קיבוע בעצם הלסת.

השלב הרביעי – אוסטאואינטגרציה (קליטת השתל) בשלב זה האורך כ 3-6 חודשים, השתל עובר תהליך ביולוגי של קליטה בעצם הלסת ואזור הטיפול מחלים.

השלב החמישי – התאמת והרכבת הכתר (שיקום הפה). זהו למעשה השלב האחרון של הטיפול והוא מתבצע לאחר בדיקה קפדנית של עיגון ויציבות השתל המעידים על קליטת שתל תקינה בעצם הלסת. הרכבת הכתר על גבי השתל הדנטלי מספק פתרון אידיאלי לשיחזור שן מושלמת ומתפקדת.

שלבים בהשתלת שיניים

סיכויי הצלחת טיפולי השתלות שיניים

סיכויי הצלחת טיפולי השתלות שיניים גבוהים מאד ועומדים על כ 95%. על מנת ליהנות מאחוזי ההצלחה הגבוהים חשוב להגיע לביקורות המתוכננות במועד שנקבע על פי רופא השיניים, להקפיד על כללי ההיגיינה, תזונה רכה והפחתת לחצי לעיסה על השתל עד לקליטתו. אי שמירה על כללים אלו, עלולה להוות זרז להתפתחות זיהום ודלקת אשר עלולה להכשיל את תהליך קליטת השתל והטיפול . בסיום הטיפול, חשוב לתחזק נכון את השתלים הדנטליים על מנת להאריך ככל הניתן את זמן תפקודם בפה. יש להגיע לביקורת אצל רופא השיניים פעם בשנה ואחת לחצי שנה להגיע לשיננית לצורך ניקוי אבנית יסודי.

סוגי השתלות השיניים

סוג השתלת השיניים תקבע בהתאם לתוכנית טיפול המותאמת באופן אישי, במסגרת בניית התוכנית ישנם שיקולי מחיר, מספר שיניים הדורשות החלפה, מצב העצם ומיקום השיניים בהן יבוצע ההליך.

השתלת שיניים מסורתית לשן אחת או יותר

הליך השתלת שיניים מסורתי, מתאים למי שחסרות שיניים בודדות והיא כוללת שלושה שלבים עיקריים לאחר ההכנות לטיפול. רופא השיניים מתקין שתל שן בהליך כירורגי בחניכיים ולאחר מכן יבצע תפירה של החניכיים מעל השתל. לאחר 3-6 חודשים, בהם השתל נקלט בעצם, החניכיים נחשפים ומותקן מבנה מיוחד על גבי השתל והשלב השלישי התקנת השן או השיניים הקבועות בצורת כתרים, גשרים או תותבות נשלפות אשר מותאמים ומורכבים על גבי המבנה.

הכתרים המותקנים על גבי השתל מותאמים במיומנות לגווני השיניים וזאת בכדי שהשתל ישתלב בצורה חלקה עם השיניים הטבעיות השכנות, ותתקבל תוצאה אסתטית.

ראו דוגמה של מטופלת במרפאתינו אשר סבלה ממחסור בשיניים ומערכת שיניים לא בריאה. במסגרת הטיפול בוצע שיקום פה מלא באמצעות השתלת שיניים וציפוי שיניים.

לפני - שיקום פה השתלת שיניים, כתרים
אחרי - שיקום פה השתלת שיניים, כתרים

השתלת שיניים ממוחשבת

זוהי שיטה מתקדמת של השתלת שיניים אשר מתוכננת ומבוצעת באופן ממוחשב כך שהטיפול הופך למדויק יותר והתוצאות מוצלחות יותר. הטיפול כולל סד כירורגי ממוחשב, המיוצר במדפסת תלת ממד, מונח על גבי החניכיים של המטופל ומציג לרופא את המיקום המדויק של התקנת השתל הדנטלי בפה. התכנון המוקדם מאפשר לרופא לקחת בחשבון פרמטרים ובעיות באופן שמאפשר התאמה מלאה של הטיפול לכל מקרה ומטופל. שיטה זו מאפשרת לבצע את הטיפול כמעט ללא צורך בחתכים וללא בפעולה כירורגית פולשנית כפי שנהוג בהשתלת שיניים מסורתית.

תכנון השתלה ממוחשבת, ביצוע של דוקטור יהונתן צ'יפר עם הסד הכירורגי של קורטקס

השתלת שיניים ממוחשבת מאפשרת טיפול פשוט ויעיל ברוב המקרים ללא דימומים וללא תפרים. ההחלמה קלה ומהירה יותר והתוצאות תמיד תהיינה טובות יותר מאשר בשיטת ההשתלה מסורתית.

השתלת שיניים ביום אחד בשיטת אול און 6

שיטה זו הינה שדרוג של שיטת אול און 4 המהפכנית אשר שינתה את כללי המשחק של טיפולי השתלת שיניים והפכה אותו מטיפול ארוך ומורכב לטיפול פשוט וקצר. השדרוג העיקרי של השיטה בא לידי ביטוי במספר השתלים המותקנים בלסת במהלך הטיפול – 6 במקום 4. כך שהעומס על השתלים בפה מתחלק בצורה מאוזנת.

התוצאות טובות יותר והמטופלים נהנים ממערכת שיניים איכותית ויציבה לאורך שנים רבות. השיטה המשודרגת תפסה תאוצה גדולה בעולם וגם בישראל מאחר שהיא מציעה מקדם ביטחון משמעותי לטיפול ורוגע וביטחון למטופלים. שיטת אול און 6 מבוססת על 6 שתלים ייחודיים אשר מותקנים בזוויות ועליהם מורכבת קשת מושלמת של שיניים אשר מותאמת באופן אישי לפה ולמבנה פניו של המטופל.

 

קשת השיניים כוללת 12-14 כתרים אשר מתוכננים ומבוצעים באופן ממוחשב בתהליך הכולל סריקה, עיצוב דיגיטלי וחריטה, כך שבסופו של התהליך מתקבלת תוצאה אסתטית גבוהה במיוחד והחיוך נראה טבעי ביותר. ההחלמה מהטיפול קלה ומהירה, ומאחר שמדובר בשיטה זעיר פולשנית (ללא כירורגיה נרחבת), הסיכוי לזיהומים ולסיבוכים הינו קטן משמעותית.

הטיפול מתאים לאנשים עם חוסר שיניים מלא – בלסת אחת או בשתי הלסתות, לאנשים הסובלים משיניים אבודות שלא ניתנות לשיקום (במצב זה עוקרים את השיניים הפגומות ביום הטיפול לפני ביצוע השיטה), לאנשים הנעזרים בשיניים תותבות נשלפות ומעוניינים בשיניים קבועות ובשיפור איכות החיים, ולכאלה הסובלים ממחלות חניכיים מתקדמות ומעוניינים בתפקוד פה תקין ואסתטיקה גבוהה. השיטה מאפשרת למטופלים לקבל פה מתפקד ומושלם ביום אחד בלבד ובכך חוסכת זמני המתנה ארוכים. במסגרת הטיפול, המטופל מגיע למרפאת השיניים בבוקר וכעבור מספר שעות בלבד, חוזר לביתו ולשגרה עם פה מתפקד וחיוך מושלם.

מה קורה לאחר השתלת שיניים?

24 שעות לאחר הטיפול מומלץ לנוח ולהימנע ממאמץ פיזי. יש לאכול מאכלים רכים במשך מספר ימים ולשמור על היגיינת פה, במיוחד באזור הטיפול. תקבלו הנחיות ספציפיות לעיתים הנחיות כוללות מרשם רפואי לטיפול אנטיביוטי. אלו יעזרו ויאפשרו עבורכם החלמה וחזרה מהירה לשגרת החיים הן מבחינת ההרגשה והן מבחינת תפקוד הפה.

מה לצפות אחרי השתלת שיניים?

לאחר הליך ההשתלה, תוכלו ליהנות מקבלת שן חלופית הדומה מאוד לשיניים הטבעיות שלכם במראה, בתחושה ובפונקציונליות. שתלים דנטליים לא רק משפרים את המראה האסטתי של הפה והחיוך שלכם, אלא גם משפרים את הביטחון  בדיבור ובלעיסה. עם עיצוב מדויק, השתלים הדנטליים מעוצבים כדי להשיג התאמה אופטימלית ולספק יציבות מקסימלית, וכתוצאה מכך חלופה נוחה לאפשרויות החלפת שיניים אחרות. התחזוקה של שתלים דנטליים אינה שונה בהרבה מתחזוקת שיניים רגילה.

איך שומרים על תוצאות טיפול השתלת שיניים?

לאחר שהשקעתם בעצמכם ועברתם בהצלחה את כל תהליך השתלת שיניים, חשוב לשמור ולטפל בשיניים ולתחזק את השתלים הדנטליים בצורה נכונה תוך שמירה על חמישה כללים חשובים:

  1. ביקורת רופא שיניים הכוללת בדיקה קלינית וצילומי שיניים אחת לשנה לפחות.
  2. שמירה על הגיינה אוראלית הכוללת צחצוח שיניים יסודי פעמיים ביום, שימוש בחוט דנטלי ייעודי ושטיפות פה.
  3. שימוש בסילון מים מידי יום לסילוק שאריות מזון ולהפחתת הצטברות פלאק.
  4. הימנעות מעישון שמעלה את רמת החיידקים והרעלנים הקיימים בפה ועלולה לגרום לספיגת עצם ולכישלון של הטיפול.
  5. הגעה למרפאת השיניים בכל מקרה של אי נוחות וכאב, על מנת למנוע פגיעה מתמשכת או כזו שלא ניתנת לתיקון.

על מנת שתוכלו ליהנות מיתרונות הטיפול המתקדם וכדי להבטיח לעצמכם תוצאות מוצלחות וחיוך מושלם, חשוב מאד לבדוק שבמרפאת השיניים קיימות מיטב הטכנולוגיות וטכניקות הטיפול המתקדמות ביותר בתחום.

שאלות נפוצות

לרוב כן, כבר מגיל העשרה. אולם, מה שעלול להוות התווית נגד השתלות דנטליות אלו הם מצבים רפואיים כגון: מחלות ממאירות במהלכן המטופל נמצא תחת טיפול כימותרפי, סכרת לא מאוזנת עלולה לפגוע בתהליך ריפוי ההשתלה משום שהיא גורמת לעיכוב תהלכי ריפוי בגוף, נטילת תרופות לאוסטאופורוזיס (ביספוספונטים) עלולה לגרום לנמק של הלסתות משום שהיא פוגעת ביכולת הריפוי הטבעית של הלסת. רופא מיומן יבצע אנמנזה מדוקדקת במהלכה בירור מצב רפואי ופירוט נטילת תרופות.

בדומה לשאר הטיפולים הכירורגיים, יש להשתמש בחומרי הרדמה על מנת למנוע כאבים במהלך הטיפול. ישנן סוגים שונים של הרדמה דוגמת הרדמה מקומית, טשטוש, הרדמה מלאה ועוד. לאחר בדיקה מקיפה ותשאול המטופל, רופא השיניים ימליץ על ההרדמה המתאימה והטובה ביותר עבורו.

על פי מחקרים, אחוזי ההצלחה של השתלות שיניים גבוהים מאוד, ועומדים על כ-95%. ברוב המקרים, שתלים דנטליים יכולים להחזיק מעמד שנים רבות, ואפילו חיים שלמים. עם זאת, חשוב להקפיד על תחזוקה נכונה של השתלים, על מנת להאריך את חיי השירות שלהם.

 

לאחר השתלת שיניים יכולים להופיע מספר תופעות לוואי כמו נפיחות, שטפי דם וכן רגישות או כאבים באזור המנותח. באותה מידה יש מטופלים שלא חשים כלל בתופעות לוואי. 

שני גורמים מרכזיים משפיעים על הצלחת הטיפול, איכות השתל הדנטלי ומיומנות הרופא המטפל. רופא מיומן ובעל ניסיון יידע להתאים בצורה מיטבית את סוג השתל למטופל ולבצע את הטיפול בצורה מדויקת ובכך יוביל את תהליך קליטת השתל להצלחתו.

שתלים דנטליים משמשים כשיניים חלופיות קבועות המשפרות את איכות החיים והבריאות, וכתוצאה מכך, המטופלים שלנו רואים לעתים קרובות בהליך השתלת שיניים כהשקעה בעתיד הבריאותי שלהם. העלות של שתלים דנטליים יקרה יותר מגשרים או שיניים תותבות, אך ללא ספק מספקים מענה טוב יותר עם פחות בעיות אופניות לגשרים או שתלים כמו: שחיקה או פציעת חנייכים, קושי בדיבור ותחושה לא טבעית.

מאחר וכל תכנית טיפול להשתלת שיניים מותאמת אישית לצרכיו הייחודיים של המטופל, אין מחיר קבוע להליך. עלות השתלת שיניים לוקחת בחשבון מגוון משתנים, ביניהם: מספר השתלים, מיקום השתלים, צרכי השתלת עצם, שכר טרחת רופא השיניים והחומר המשמש לשיקום הפה. בעוד שמחיר נמוך יכול להיות אטרקטיבי, ד"ר יהונתן ממליץ למטופלים לבדוק בקפידה את האישורים של רופאי שיניים פוטנציאליים, שכן הידע, הניסיון והרגישויות האסתטיות שלהם יכולים להשפיע רבות על התוצאה הסופית של ההליך.

בתום הייעוץ במפראה, ד"ר יהונתן יספק עבורכם הצעת מחיר מדויקת להליך השתלת השיניים שלך. השתלת שיניים היא השקעה ראויה שיכולה לתת לכם חיים שלמים של חיוכים בריאים ויפים.

השתלת שן

טיפולי שיניים בטוחים – אנו שומרים על בריאות מטופלנו!

מרפאתו ד”ר יהונתן צ'יפר נוקטים באמצעי זהירות קפדניים להגנה על מטופליה מפני זיהומים שונים. סטריליזציה (עיקור) של המכשור והציוד הרפואי בטמפרטורה של 134 מעלות, עבודה בכלים חד-פעמיים, חיטוי הכיסא והידיות בין מטופלים הם רק חלק מאמצעי הזהירות השיגרתיים.

ד"ר יהונתן צ'יפר מבצע את מגוון הטכניקות המובילות להשתלות שיניים –השתלות שיניים קלאסיות, ממוחשבות, שיטת ALL-ON-6, שתלים ייחודיים ועוד, תוך שימוש בהדמיות ממוחשבות ובטכנולוגיות הרפואיות המתקדמות ביותר בעולם.הודות לשתלים האיכותיים, ולמקצועיות של הרופא, מטופלינו נהנים מחיוך טבעי, ושיניים מתפקדות במשך שנים רבות.

לקוחות ממליצים

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

ד"ר יהונתן צ'יפר חבר באגודות רופאי שיניים בארץ בעולם וכן ממשיך לעבור השתלמויות מיוחדות בטיפולי שיניים, השתלות שיניים ושיקום פה.

Picture of ד"ר יהונתן צ'יפר
ד"ר יהונתן צ'יפר

ד”ר יהונתן צ’יפר – הינו דוקטור לרפואת שיניים D.M.D, בעל רישיון מטעם משרד הבריאות בישראל. מוביל בעל ניסיון ידע ומיומנות בתחומי שיקום הפה, אסתטיקה דנטלית והשתלות שיניים. ד"ר יהונתן משלב במרפאתו טיפולי שיניים מתקדמים באמצעות מיקרוסקופ בכך מתאפשרת גישה זעירה שאינה פולשנית. המרפאה מציעה סביבה טיפולית נעימה ומרגיעה, וצוות מרפאה מיומן אשר שם דגש על חוויית השירות של המטופל בכל שלבי הטיפול.

מידע נוסף

התקשרו אלינו דילוג לתוכן