כתרים

כתרים לשיניים מיועדים ליצור מבנה מגן המיועד לשמירה על שיניים פגועות, סדוקות, שיניים שעברו טיפולי שחזור מורכבים או לאחר השתלת שיניים ועוד.
חשוב לדעת כי טיפול בלתי מקצועי ומיומן בהרכבת הכתרים עלולים לגרום לבעיות רבות, לנזק בלתי הפיך לשן, לתפקוד לקוי של השיניים, לדלקות ועוד.

 מי, מתי ולמה צריך כתרים?

כתרים נדרשים כדי להגן ולתמוך בשיניים חלשות כתוצאה מטיפולי שיניים מורכבים, מריקבון או משברים וסדקים ועוד.
כתרים מכסים על פגמים בשיניים כמו שן שבורה, שן בעלת צבע או כתמים מכוערים ועוד.
לאחר השתלת שיניים מרכיבים על השן הדנטאלי כתר המעניק לה מראה הזהה לשן טבעית.

יש סוגים שונים של כתרים לשיניים

כתר מתכת הוא כתר חזק, איכותי ועמיד למשך שנים רבות. כתר המתכת עשוי מתרכובות של זהב או ניקל והוא בעל צבע כסוף.
כתר קראמי עשוי מחרסינה ומיועד לכל מי שסובל מאלרגיות למתכות. הכתר הקראמי נשחק עם השנים ולכן לא משתמשים בו לשיניים טוחנות.
כתר חרסינה הוא כתר עמיד, אסתטי וחזק. זהו כתר המכיל מתכת ומעליה ציפוי של חרסינה.

 סוגים שונים של כתר חרסינה

כתרים העשויים מחרסינה הם הכתרים הפופולאריים ביותר. הם עמידים, חזקים ונותנים מענה הן לבעיה הרפואית והן לבעיה האסתטית. הם מעניקים לפה מראה טבעי ונשארים נקיים מזיהומים במשך שנים רבות.

כתרי חרסינה מאוחים עשויים ממתכת ומצופים בחרסינה. הודות למתכת, כתר החרסינה עמיד וחזק ומחזק מעמד זמן רב, ואילו החרסינה אחראית על הצד האסתטי של הכתר.
המתכות הנמצאות בכתרי החרסינה הן תערובת של מתכות אצילות כמו פלדיום, פלטינה או זהב, בשילוב מתכות פחות אצילות כמו כרום, קובלט או ניקול. ככל שהמתכת אצילה יותר, כך היא סופחת פחות זיהומים ועומדת טוב יותר בפני השחרה או חמצון.
כתר חרסינה מלא זהו כתר העשוי מחרסינה מלאה ללא שילוב של מתכת. היתרון של כתר זה הוא המראה האסתטי. אך כדי לאפשר תמיכה לכתר חרסינה מלא יש צורך בהכנה אגרסיבית של השן מאחר ובכתרים אלו אין את המתכת התומכת בכתר.

 רק שילוב בין רופא מיומן ומעבדה איכותית יניב תוצאות מושלמות

כדי להכין ולהרכיב כתרים יש צורך בטכנאי מקצועי וברופא שיניים מיומן. רופא השיניים וטכנאי השיניים יבחרו את סוג הכתר המומלץ בהתחשבות במצב בתנאים האנטומיים של הפה, במצב החניכיים, במספר הכתרים הנדרש ועוד.
כדי לעצב היטב את הכתר יש צורך במידות מדויקות ובבחירת הגוון הדומה ביותר לגוון של השיניים הטבעיות.
טעות או סטייה של מילימטר במידות הכתר ובעיצובו עלולה להקשות על ההרכבה שלו, להציק ולהטריד את המטופל ולגרום לנפילת הכתר לאחר זמן קצר.

לאחר הרכבת הכתר , על הרופא לוודא כי הכתר הורכב כראוי. לבדוק כי הוא אינו לוחץ ואינו מקשה על סגירת הפה. כדי לדייק בעיצוב הכתר משתמש הרופא ביריעה דקה המכוסה בדיו. את היריעה הוא מניח על הכתר ומבקש מהמטופל לסגור את הפה. צבע הדיו נמרח על האזורים הבולטים ובעזרת מקדחה מעצב הרופא את הכתר ומעניק לו את צורתו הסופית.
הרכבת כתרים עלולה להיות מלווה בתופעות לוואי . בהרכבת הכתר יש סכנה של זיהום, דימום וסיכונים נוספים הנובעים מהטיפול ומפעולת ההרדמה. כאשר הרכבת הכתר בוצעה בידי רופא מקצועי ומיומן, תופעות הלוואי יחלפו כעבור מספר שעות.
צרו קשר עם המרפאה של ד״ר יהונתן צ'יפר כי הבעיה שלכם היא האתגר שלנו!

כדי ליהנות מכתר איכותי לטווח של שנים רבות , חשוב לבחור רופא שיניים מיומן ובעל מוניטין בתחום. כתר שאינו עשוי מחומרים איכותיים ואינו מותאם היטב עלול לגרום לנזקים כמו דלקת, נסיגת חניכיים ומראה בלתי אסתטי ונעים.
צרו קשר, שיחת ייעוץ חינם!

נכתב ע"י ד"ר יהונתן ציפר בעל רשיון מטעם משרד הבריאות לישראל הבעלים של מרפאת השיניים סי מד

 

טלפון: 03-528-0876

למידע נוסף השאירו פרטים