השתלת שיניים ממוחשבת

השתלת שיניים ממוחשבת, הידועה גם כ"השתלה מונחית מחשב" או "דיגיטלית", היא שיטה חדשנית המשלבת טכנולוגיות הדמיה מתקדמות
ותכנון ממוחשב מדויק לביצוע השתלות שיניים יעילות, מדויקות ומהירות יותר. הליך הטיפול מינימלי פולשני,מה שמאפשר צמצום חתכים במהלך הניתוח ותורם להחלמה מהירה יותר ופחות כאבים.

אם בעבר בהשתלת שיניים מסורתית הסתמך הרופא על צילום פנורמי ועל מיומנות ונסיון אישי בלבד ובהתאם לכך בחר את סוג השתל ומיקום ההשתלה, הרי שכיום בזכות טכנולוגיות חדשניות וייחודיות השתלות השיניים המודרניות נעשות באופן ממוחשב. 

בהדמיה תלת מימד ניתן להציג את הלסת בגודל ובצורה אמיתיים ובהתאם לכלל הנתונים הממוחשבים ניתן לקבוע את מיקום ההשתלה האידיאלי ברמת המילימטר, זה מייתר את החשש לפגיעה במבנים אנטומיים, כלי דם ועצבים. המטופל נהנה מטיפול קצר, פשוט ובטוח יותר ותוצאות הטיפול מוצלחות יותר.

סד כירורגי ממוחשב מאפשר התקנת שתלים ללא התערבות כירורגית פולשנית וללא צורך בחתכים מיותרים בחניכיים וזאת בניגוד להשתלות הקלאסיות בהן ההליך הרפואי מתבצע על ידי חתך בחניכיים בכדי שלרופא יהיה מספיק שדה ראייה. 

תוצאות השתלת שיניים ממוחשבת מדוייקות ויעילות יותר, זמן ההחלמה קצר יותר משום שבמרבית המקרים אין תפרים ואין דימומים מסיביים.

איך עובד עיקרון השתל הדנטלי?

עיקרון הפעולה של שתל, הינו חיבור של תאי העצם האנושיים לפני השטח של השתל הדנטלי. חיבור מוצלח מאפשר קיבוע של השתל לעצם הלסת והופך את השתל לעוגן יציב להנחת כתר קבוע. השתלים נבדלים זה מזה בגודל פני השטח שלהם, כאשר המטרה העיקרית היא ליצור פני שטח גדולים מאחר שככל שפני השטח של גדולים יותר, סיכויי הקליטה של השתל גבוהים יותר. 

לכל מתרפא יש מערכת שיניים ייחודית בעלת מבנה בלעדי הכולל מספר משתנים: מבנה לסת, גודל שיניים, צפיפות שיניים, רוחב וגובה חניכיים. על כן לפני השתלת שיניים יש לבחון את הפה והלסת ולייצר את השתל האידיאלי עבור המתרפא. ככל שהשתל מדויק יותר ומתאים יותר עבור המטופל, כך עולים סיכויי הצלחת ההשתלה והטיפול כולו.

בהשתלת שיניים מונחית מחשב תכנון ממוחשב מוקדם מבטיח מיקום מדויק של השתלים, מונע פגיעה במבנים אנטומיים חשובים וממקסם את יציבות השתלים.

השתלת שיניים ממוחשבת - תכנון הטיפול

תכנון השתלת שיניים חייב לקחת בחשבון את איכות וכמות עצם הלסת ולהימנע מפגיעה בעצבים, בכלי דם ובחלל הסינוס. עד לא מזמן מיקומו של השתל הדנטלי היה נקבע אך ורק על פי שיקול הדעת של רופא השיניים והיה נתון לבחירתו החופשית על סמך הפרמטרים הקיימים בפיו של המתרפא. לאחר שבחן את צילום הסיטי היה הרופא מחדיר את השתל במו ידיו ועל פי ראות עיניו למקום שהיה נראה לו כאידיאלי ביותר בלסת.

חוסר דיוק קל עלול היה לגרום לפגיעה במקום רגיש כמו הסינוס המקסילרי (חלל אויר בלסת העליונה) או עצב הלסת התחתונה שיכול היה להוביל לבעיות רבות כמו שיתוק העצב ומצב של הירדמות השפה התחתונה. כיום בזכות הטכניקה הממוחשבת, מצבים כאלו נמנעים ולא מתרחשים יותר. השתלת שיניים ממוחשבת מתבצעת בטכניקה ממוחשבת המאפשרת לייצר תמונה תלת ממדית של השן ולהחליט על תוכנית שיקום אשר מתאימה ביותר למתרפא תוך דיוק רב בתהליך ההשתלה.

המשמעות הינה שהשיטה הממוחשבת מביאה להצלחה גדולה יותר של הטיפול, להיקלטות טובה ומהירה יותר של השתלים ולחזרה מהירה יותר של המתרפא לתפקוד מלא. תהליך ההשתלה מתבצע בהתאמה אישית למתרפא ללא כאבים וללא תפרים כך שלמעשה ההשתלה הפכה לניתוח ללא ניתוח.

שלבי טיפול השתלת שיניים ממוחשבת

במרפאתינו מתבצעת השתלת שיניים ממוחשבת בארבעה שלבים קבועים אשר מבטיחים קליטת שתל מהירה וסיכויי הצלחה גבוהים.

בשלב הראשון מתבצעת בדיקה מקיפה של הפה והערכת המצב של המתרפא.

תכנון שתלים ממוחשב

בשלב השני מתבצע תכנון ממוחשב של הליך ההשתלה. רופא השיניים עורך צילום סי.טי תלת ממדי בתוכנה ייחודית אשר מאפשרת לבצע תכנון ממוחשב של השתלים הדנטליים בפה תוך בחינת כלל ההיבטים: רוחב, גובה, איכות העצם, כלי דם, סינוסים ועצבים.

בתוכנת תלת ממד יכול הרופא לבחור את סוג השתל, קוטרו, אורכו ולתכנו מראש את הפיזור של השתלים בפה תוך שמירה על מרווחים מדויקים ביניהם. אפשר לתכנן מראש את הטיית השתל ואת זווית החדירה המדויקת תוך התייחסות לאסתטיקה הדנטלית שתתקבל בסופו של התהליך.

הרופא ממקם את השתלים בלסת באופן ממוחשב ולמעשה מבצע השתלה וירטואלית שעל פיה מיוצר סד כירורגי – שבלונה המותאמת באופן מדויק ביותר למידותיו של המתרפא וכוללת פתחים להחדרת השתלים הדנטליים בזוויות ובמיקומים שתוכננו מראש בתוכנת המחשב. למעט צילום הסי.טי, כל השלב השני מתבצע מראש לפני תחילת הטיפול וללא נוכחות המתרפא.

בשלב השלישי מתבצעת ההשתלה בפועל באמצעות הסד הכירורגי. הרופא מניח את הסד הכירורגי העשוי סיליקון על החניכיים ודרך הפתחים מחדיר את השתלים הדנטליים במקומות שתוכננו מראש ומבצע את הליך ההשתלה. זמן השתלה של שתל בודד אורך כעשר דקות ולסת שלמה כשעה בלבד. אצל מתרפאים רבים, ניתן לבצע את תהליך ההשתלה ללא חתכים בחניכיים אלא על ידי ניקוב נקודתי בלבד בכל שתל. לאחר החדרת השתלים, יעמיס עליהם הרופא גשר זמני כך שהמתרפא ייצא עוד באותו היום מהמרפאה עם שיניים מתפקדות. לאחר מספר שבועות מסירים את הגשר הזמני ומתקינים גשר קבוע אשר מקובע לשתל.

בשלב הרביעי והאחרון מתבצעת לאחר שהגוף עבר תהליך ביולוגי של קליטת השתל לעצם מתבצעת התקנת הכתר הקבוע על גבי השתל.

תכנון ההשתלה באופן ממוחשב וביצועה בעזרת הסד הכירורגי, מאפשרים דיוק מרבי ותכנון מראש ללא הפתעות במהלך הטיפול. המתרפא אינו תלוי ״ביד החופשית״ של הרופא אלא בפרמטרים מדויקים וממוחשבים אשר מעלים באופן משמעותי את סיכויי הצלחת הטיפול.

היתרונות של השתלת שיניים ממוחשבת

 1. תוצאה סופית מדויקת ואיכותית יותר.
 2. מפחית את הסיכון לסיבוכים במהלך הטיפול.
 3. הטיפול מבוצע בשיטה מיקרו-כירורגית: פעולה ניתוחית זעירה ומדויקת יותר, לעיתים אף ללא צורך בחתכים ותפרים.
 4. שימוש מיטבי בעצם הלסת הקיימת, מייתר במקרים רבים השתלות עצם נוספות.
 5. הדמיה של התוצאה הסופית טרם הטיפול.
 6. הטיפול מלווה בסד כירורגי ממוחשב בהתאמה אישית ובהכנה מראש.
 7. ביצוע כתרים דיגיטלים באופן ממוחשב ומדויק יותר.
 8. במקרים אסתטיים הכתר מוכן מראש במעבדה והוא מותאם באופן מושלם לשתל עוד לפני ביצוע ההשתלה.
 9. טיפול בטוח ורגוע יותר עבור המטופל וגם עבור הרופא.
 10. חזרה מידית לשגרה והחלמה קלה ומהירה.
לפני טיפול השתלת שיניים ממוחשבת, מטופל ללא שיניים
אחרי השתלת שיניים ממוחשבת

איך מרגישים אחרי טיפול השתלת שיניים ממוחשבת?

לאחר טיפול השתלת שיניים ממוחשבת ייתכנו תחושת אי נוחות ונפיחות באזור הפנים אשר ייעלמו לארח כשלושה ימים. במהלך ה – 24 שעות הראשונות לאחר הטיפול יש לצרוך מזון רך וקר ולהימנע מצחצוח שיניים ומשטיפת הפה. לאחר 24 שעות יש לשטוף את הפה עם מים ומלח לתקופה של עשרה ימים.

האם אפשר לשלב בין השתלת שיניים ביום אחד להשתלה מונחית מחשב?

במקרה של טיפול השתלת שיניים ביום אחד התכנון של השיקום מתבצע מראש. מדפסת תלת מימד מתקדמת מעצבת כתרים דיגיטליים זמנים אשר מתאימים באופן מושלם לשתלים עוד לפני ביצוע ההשתלה. כך שבתוך מספר שעות בלבד המטופל נהנה ממערכת שיניים מתפקדת, בריאה ואסתטית. לאחר מכן, כעבור תקופה של כ 3-6 חודשים (בהם השתלים נקלטים בהצלחה) מתבצע השלב הסופי של הטיפול, בו מרכיב הרופא את הכתר או גשר השיניים הקבוע המותאם באופן אידיאלי למצב הפה.

אחד היתרונות הבולטים בהשתלת שיניים ממוחשבת הוא תכנון מוקדם של הטיפול בצורה ממוחשבת, בכך מתאפשר זיהוי של בעיות או פרמטרים שלא נלקחו בחשבון כבר בשלב הראשוני של המודל. בתהליך של סריקה דיגיטלית נלקחות מידות מדויקות אשר מועברות למעבדה ובאמצעות מדפסת תלת מימד מופק מודל מפלסטיק. על מודל זה מתוכנן התהליך הסופי של שיקום הפה – צורת הכתרים ומיקום השתלים. להדמיה יש חשיבות רבה משום שבאמצעותה מתאפשרים שינויים ושיפורים וניתן לדייק את התוצאה הסופית כך שתתקבל תוצאה אופטימלית ואיכותית.

בהמשך, על בסיס אותו המודל, יורכב מדריך כירורגי מפלסטיק שיהפוך את התקנת השתלים הדנטליים לקלה ומדויקת. ראוי לציין כי השתלת שיניים ממוחשבת תשיג תוצאות טובות יותר מהשתלה מסורתית כמעט בכל הפרמטרים הכירורגים והשיקומיים.

כמה מילים מד"ר יהונתן צ'יפר אודות הטיפול ותוצאותיו: השתלת שיניים ממוחשבת חוסכת בחתכים ובכאבים מיותרים. השתלת שיניים לא חייבת להיות הליך ארוך, כואב ומורכב. באמצעות טכניקות ייחודיות שאני מציע במרפאתי, תהליך השתלת השיניים הופך לפשוט יותר, חזרה מהירה לשגרה וכבר באותו היום אתם זוכים לחייך בפה מלא.

 • סד (מדריך) כירורגי ממוחשב מאפשר לי להתקין את השתלים ללא צורך בחתכים מיותרים בחניכיים – הפרוצדורה מינימלית ולא פולשנית.
 • התוצאה שאני מעניק למטופלים שלי היא מדוייקת ויעילה ואיכות הטיפול גבוהה במיוחד.
 • ברוב המקרים אין תפרים ואין דימומים מסיביים ולכן, זמן ההחלמה קצר יותר והחזרה לשגרה מהירה.
 • התוצאה הסופית של הטיפול צפויה מראש!
 • השתלת שיניים ממוחשבת מאפשרת לי תכנון מוקדם של המקרה. באמצעות תוכנה ממוחשבת אני מתכנן את תהליך ההשתלה והשיקום הסופי ומתאים לכל מטופל באופן אישי.

 

חשוב לציין! השתלת שיניים ממוחשבת כמעט תמיד תשיג תוצאות טובות יותר מהשתלה מסורתית בכל הפרמטרים הכירורגים והשיקומיים. היא מדויקת יותר, איכותית וסיכויי הצלחת הטיפול של מטופלינו גבוהים!

במרפאת השיניים של ד״ר יהונתן צ׳יפר מבצעים את מגוון הטכניקות המובילות להשתלות שיניים: השתלות שיניים ממוחשבות תחת מיקרוסקופ וסורק דיגיטלי מתקדם D3. תוכנות הדמיה המאפשרות תכנון מוקדם ומקיף של הטיפול, צילומי שיניים בטכנולוגיית תלת מימד ועוד.

אנו מרגישים סיפוק גדול הנובע מתוך תחושת שליחות על כך שיש ביכולתנו להחזיר את החיוך למטופלים ולאפשר להם לחזור לשגרה ולהנות מפה בריא, מתפקד ואסתטי. מרפאתנו מציעה סביבה טיפולית נעימה ומרגיעה, וצוות מרפאה מיומן אשר שם דגש על חוויית השירות של המטופל בכל שלבי הטיפול, לצורך חווית שירות מיטבית.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

Picture of ד"ר יהונתן צ'יפר
ד"ר יהונתן צ'יפר

ד”ר יהונתן צ’יפר – הינו דוקטור לרפואת שיניים D.M.D, בעל רישיון מטעם משרד הבריאות בישראל. מוביל בעל ניסיון ידע ומיומנות בתחומי שיקום הפה, אסתטיקה דנטלית והשתלות שיניים. ד"ר יהונתן משלב במרפאתו טיפולי שיניים מתקדמים באמצעות מיקרוסקופ בכך מתאפשרת גישה זעירה שאינה פולשנית. המרפאה מציעה סביבה טיפולית נעימה ומרגיעה, וצוות מרפאה מיומן אשר שם דגש על חוויית השירות של המטופל בכל שלבי הטיפול.

ד"ר יהונתן צ'יפר חבר באגודות רופאי שיניים בארץ בעולם וכן ממשיך לעבור השתלמויות מיוחדות בטיפולי שיניים, השתלות שיניים ושיקום פה.

מידע נוסף

התקשרו אלינו דילוג לתוכן