כתר זיקרוניה

בשנים האחרונות כתרי זירקוניה הפכו למבוקשים ביותר משתי סיבות עיקריות – רמת עמידות גבוהה למשך זמן ארוך ואסתטיקה גבוהה.

כתר זירקוניה הוא לבן כולו והוא מורכב כגוש אחד ממתכת אצילה בשם זירקוניום – חומר מיוחד וחזק מאד הדומה ליהלום. כתר הזירקוניה ניתן לעיצוב אך רק באמצעות חריטה ממוחשבת אשר מאפשרת דיוק מקסימלי ודורשת מיומנות רופא ומקצועיות גבוהה בהשוואה לכתרים אחרים.

zahnreinigung 1514693 640

מהו כתר?

כתר הוא מעין כובעון מלאכותי אשר מולבש על שן פגועה במטרה לאפשר לה להמשיך תפקד בצורה בריאה. ישנם כל מיני סוגים של כתרים כאשר לכולם מטרה אחת – לשמור על השן הטבעית ולהעניק לה מראה טבעי ואסתטי. בין סוגי הכתרים השונים קיימת אופציה אחת אידיאלית ביותר והיא כתר זירקוניה.

באילו מקרים זקוקים לכתר?

  • במצבים של שיקום השן לאחר טיפול שורש על מנת למנוע שבירה של קירות השן ולהגן עליה.
  • על מנת להשלים שן אחת או מספר שיניים חסרות.
  • פתרון לבעיה אסתטית כמו לדוגמא: שבר בדן קדמית, שינויים בצבע השן אחרי טיפול שורש וכו׳.

במה שונה כתר זירקוניה מכתר על בסיס מתכת?

זירקוניה הוא מינרל מלאכותי קשיח ועמיד ביותר, בשל כך ניתן לייצר ממנו כתרים ללא צורך בבסיס מתכת נפרד. אמנם גם כתר חרסינה על בסיס מתכת המיוצר באופן מקצועי ומדויק ומותקן בקפידה יכול לשרת אתכם בצורה טובה ולספק רמת אסתטיקה גבוהה, אך במשך הזמן המתכת עלולה לשחרר חומרים כהים הן לשן והן לחניכיים וכתוצאה מכך עלול להיווצר פס אפור בולט בחיבור של הכתר לחניכיים. לכן לאורך זמן התוצאה תהיה פחות אסתטית ופחות בריאה, בעוד שכתרי זירקוניה מקנים תוצאה אסתטית ברמה גבוה ותוצאה בריאה לחלל הפה. כתר זירקוניה מתוכנן ומבוצע בצורה ממוחשבת. רופא השיניים מבצע סריקה בסורק אינטרה אוראלי ובעזרת תוכנת חריטה מעצבים את הכתר במחשב ושולחים פקודה למחרטה ממוחשבת אשר מייצרת את הכתר באופן מדויק ומושלם.

זמן וידע רב מושקע בייצור כתרי זירקוניה ברמה גבוהה. תכנון כתרי הזירקוניה ותהליך הייצור נעשים באופן ממוחשב על מנת שישתלבו בפה בצורה מושלמת וייראו בדיוק כמו השיניים הטבעיות.

שבעת היתרונות הבולטים של כתר זירקוניה על פני כתרים אחרים:

  1. חניכיים בריאות בגוון טבעי ללא פס אפור – מאחר שכתר זירקוניה מותקן בצורה מדויקת, הצטברות החיידקים וכליאת שיירי מזון סביב הכתר קטנה באופן משמעותי ובכך פוחת הסיכון להתפתחות מחלות חניכיים. בנוסך לכך, כתר זירקוניה נטול מתכות אשר צובעות את החניכיים בגוון כהה ובכך מתאפשרת שמירה על צבע חניכיים טבעי ובריא.
  2. התאמה מושלמת לשיניים ולפה – שימוש בתכנון ממוחשב ובטכנולוגיות מתקדמות מאפשר תוצאות מדויקות והתאמה מושלמת לשאר השיניים ולמנשך הפה.
  3. מראה טבעי – כתר זירקוניה אשר מתוכנן ומבוצע בצורה מקצועית ומיומנת, מקנה מראה של שן טבעית לחלוטין. הוא מאפשר מעבר של אור טבעי דרך הכתר בדומה לשן טבעית ובשונה מכתרים אחרים אשר צבעם לבן אטום ולכן נראים מלאכותיים.
  4. פתרון למתרפאים אשר סובלים מאלרגיה למתכת – מתרפאים אשר סובלים מאלרגיה למתכת עלולים לפתח תגובה אלרגית למתכת שבכתרים על בסיס מתכת. שימוש בכתרי זירקוניה מאפשר גם לסובלים מאלרגיה לבצע כתרים בפה ללא חשש לתגובה אלרגית לא רצויה.
  5. ידידותי לשן ולפה – כתר זירקוניה שומר טוב יותר על השן הטבעית הקיימת מאחר שהוא דורש הכנה מינימלית בלבד של השן כלומר מבנה השן המקורי נשמר בגלל שאין צורך להשחיזו יותר מידי.
  6. עמידים יותר – כתרי זירקוניה חזקים יותר ולכן עמידים לזמן ממושך יותר מאשר כתרים אחרים.
  7. תכנון וביצוע ממוחשב – בניגוד לכתרים רגילים אשר מתוכננים ומבוצעים בצורה ידנית, כתרי זירקוניה מתוכנן ומבוצע בצורה ממוחשבת אשר מאפשר דיוק רב והתאמה מושלמת לשן הטבעית הפגועה עליה מולבש הכתר.

החיסרון העיקרי של כתר זירקוניה הוא בשקיפותו הרבה. אם מבצעים אותו מעל שן שעברה טיפול שורש והשחירה, או מעל מבנה של השתלות שיניים שצבעו כסוף, הצבע הכהה משתקף דרך הכתר וגורם לו להיראות אפרפר ולא לבן וטבעי. במקרים כאלו עדיף לשקול שנית את השימוש בכתרי זירקוניה ואף להעדיף כתרים פשוטים יותר על בסיס מתכת.

לסיכום, היתרונות של כתרי זירקוניה רבים ומשמעותיים אך יחד עם זאת השימוש בכתרי זירקוניה צריך להיות מותאם למקרה הספציפי של המתרפא, ורצוי שהטיפול יתבצע על ידי רופא שיניים מיומן ומקצועי המלווה במעבדת שיניים איכותית.

ד״ר יהונתן צ'יפר מתמחה בטיפול בכתרי זירקוניה ממוחשבים. מידות הכתר נלקחות על ידי הרופא באמצעות סורק דיגיטלי חדשני מבלי לגעת בפה של המתרפא כלל וללא שימוש בחומרי מטבע. הסורק הדיגיטלי מצלם את השיניים, מעביר את הנתונים למחשב והמידות המדויקות המתקבלות מועברות למעבדת השיניים בזמן קצר, במעבדה מייצרים את הכתר באמצעות מחרטה ממוחשבת והכתר הסופי המתקבל מועבר חזרה למרפאה.

אצל ד״ר יהונתן צ'יפר מבצעים התקנת כתרי זירקוניה ממוחשבים איכותיים תוך שימוש בציוד טכנולוגי מתקדם.

למידע נוסף השאירו פרטים