סתימה לבנה

סתימה לבנה בשן היא טיפול שיניים המשמש למילוי חורים או סדקים בשן. הסתימה מכילה חומרים שמתאימים לצבע השן הטבעי, ולכן היא פחות בולטת מסתימות הכסף(אמלגם). בסתימה לבנה נעשה לרוב שימוש בקומפוזיט, חומר מרוכב הכולל חלקיקים מינרליים ושרף, נפוץ מאוד בטיפולים שיניים אסתטיים והוא ניחן בכושר הדבקה טוב לשן הטבעית ועמידה בלחצי לעיסה מתונים.

תוכן עניינים

מתי צריך לעשות סתימה בשן?

יש לבצע סתימה בשן כאשר נמצא בה חור או סדק שגרם לשן לעששת. עששת נגרמת על ידי הצטברות של רובד חיידקים על גבי השיניים. במידה והרובד אינו יורד בעת צחצוח שיניים עלולה להיווצר חומציות הפוגעת באמייל השן. כאשר ישנה פגיעה בשכבת האמייל נוצרים חורים בשיניים המצריכים סתימה במקרים קלים או טיפול שורש כאשר מתקיים ריקבון מתקדם יותר.

מה התסמינים שמעידים על צורך בסתימה?

 • ברוב המקרים הצורך בסתימה מתגלה בזמן בדיקה שגרתית
 • אם הינכם חשים ברגישות בזמן אכילה או שתיה.
 • אם ישנה תחושה של רגישות יתר בעת שתיית משקאות קרים , חמים או מתוק.
 • יש תחושה של "בור" בשן

הקומפוזיט הלבן - למה הוא מיועד?

קומפוזיט, שרפים מרוכבים הם חומרים בצבע שיניים המשמשים ברפואת שיניים למגוון סוגי טיפולים כמו: מילוי חורים, תיקון שיניים סדוקות וטיפולים אסתטיים כמו ציפוי שיניים במטרה לתקן פגמים קלים ולגרום לשיניים להיראות לבנות.

סוגי סתימות לבנות

יש מספר סוגים של סתימות לבנות כאשר בבחירת סוג הסתימה הלבנה נכנסים לתמונה מספר גורמים, ביניהם מיקום וגודל החור, העדפותיו האסתטיות של המטופל, העלות והמלצת רופא השיניים. לכל סוג של סתימה לבנה יש את היתרונות והחסרונות שלו, ולכן חיוני לדון עם רופא השיניים על האפשרות הטובה ביותר.

 1. קומפוזיט – מילוי שרף מרוכב – זהו הסוג הנפוץ ביותר של סתימות לבנות. שרפים מרוכבים הם מגוונים וניתן להשתמש בהם עבור חורים קטנים עד בינוניים. הם נקשרים ישירות לשן, מה שיכול לספק תמיכה נוספת.
 2. סתימות גלאס יונומר – עשויות משרף וסוג מסוים של חומר זכוכית, סתימות אלו משחררות יונים, שיכול לסייע במניעת ריקבון נוסף. הם משמשים לעתים קרובות למילוי מתחת לקו החניכיים או לילדים צעירים. עם זאת, הם פחות עמידים משרף מרוכב והם משמשים בדרך כלל באזורים של לחץ נשיכה נמוך.
 3. מילויי שרף יונומרים – שילוב של איונומר זכוכית ושרף מרוכב. הם גם משחררים יונים ומשמשים במצבים דומים כמו מילוי יונומר זכוכית אך יש להם חוזק ועמידות משופרים.
 4. סתימות חרסינה – סתימות אלו נעשות בהתאמה אישית במעבדת שיניים ולאחר מכן מודבקות לשן. ניתן להתאים אותם לצבע השן ולהתנגד להכתמה. סתימות חרסינה בדרך כלל עמידות יותר מסתימות שרף מרוכבות ומשמשות במקרים של הרס גדול ברקמת השן.
 5. קומפומרים– אלו שרפים מרוכבים שעברו שינויים בעלי חלק מהתכונות של יונומרים מזכוכית, כגון שחרור יונים. הם משמשים באופן דומה לשרף מרוכב.

איך עושים סתימה לבנה? תהליך שחזור השן באמצעות סתימה לבנה

תהליך ביצוע סתימה לבנה כולל את השלבים הבאים והוא לוקח בדרך כלל כ-45-90 דקות.

 1. בדיקה אצל רופא השיניים – בבדיקה זו נבדוק את השן הפגועה כדי לקבוע את חומרת העששת. אם העששת עמוקה, ייתכן שיהיה צורך להסיר כמות גדולה יותר של חומר שן.
 2. הכנת השן – רופא השיניים ישתמש במקדחה כדי להסיר את החלק הרקוב של השן. המטרה היא להסיר כל ריקבון וכל חומר מילוי ישן אם קיים.
 3. לאחר הסרת העששת, רופא השיניים ינקה את השן כדי להבטיח שלא יישארו חיידקים או פסולת
 4. הכנה למילוי – משטח השן נחרט בחומצה עדינה ליצירת משטח מחוספס, המסייע בהדבקת חומר המילוי לשן. לאחר מכן מורחים חומר מתווך בכדי להבטיח שהמילוי ייבדק היטב.
 5. מילוי הסתימה – באמצעות קומפוזיט אשר הותאם לצבע השן של המטופל, מתחיל יישום לפי שכבות. כל שכבה מתקשה באמצעות אור מיוחד. תהליך שכבות זה נמשך עד למילוי מלא של החור כולו.
 6. ליטוש הסתימה – לאחר שחומר הסתימה מתקשה, רופא השיניים ינקה אותו כדי להסיר כל עודף חומר. הוא גם ידאג שהסתימה תתאים היטב לשן ויהיה לה מראה אסתטי.
 7. בשיטות החדשניות משתמשים בסכר גומי על מנת לבודד את איזור הטיפול.
 8. טיפול בשילוב מיקרוסקופ דנטלי ישפר את התוצאה לטווח הארוך
מצב השן לפני סתימה לבנה [1]
מצב השן לפני סתימה לבנה [1]
קידוח ראשוני הסרת עששת
קידוח ראשוני הסרת עששת [2]
הסרת שכבה רקובה
הסרת שכבה רקובה [3]
שחזור שן באמצעות סתימה לבנה
שחזור שן באמצעות סתימה לבנה [4]

הנחיות לאחר סתימה לבנה

 • הימנעו מאכילת מזון קשה במשך מספר ימים לאחר הטיפול.
 • הימנעו משתיית משקאות חמים או קרים מדי במשך מספר ימים לאחר הטיפול.
 • הקפידו על צחצוח השיניים פעמיים ביום במשך שתי דקות בכל פעם.
 • השתמשו בחוט דנטלי פעם ביום.
 • פנו לרופא השיניים שלכם אם אתם חווים כאב, נפיחות או רגישות בשן.
שאלות נפוצות

מה ההבדל בין סתימה לבנה לסתימת כסף?

ישנם מספר הבדלים ביו סוגי הסתימות, סתימות לבנות עשויות משרף מרוכב ואינם מכילים כספית או מתכת. הם נקשרים כימית לשיניים, בדרך כלל דורשים פחות הסרת שכבת שן. הצבע שלהם תואם לזה של השיניים הטבעיות, מה שהופך אותן לבלתי מורגשות וזאת הסיבה שמטופלים מעדיפים סתימה לבנה בשן קדמית על פני כסופה. יחד עם זאת היא מצריכה מיומנות של הרופא המטפל.

סתימות אמלגם המכונות סתימות כסף עשויות לרוב מתערובת של מתכות כספית, כסף, בדיל ונחושת. בשל סוג החומר היא נחשבת סתימה עמידה וחזקה לתנאי לחץ וטמפרטורה שונים, ניתן לתקן גם חורים גדולים והיא פחות יקרה. עם זאת מכיוון שמדובר בתערובת מתכות צבען כהה ובולט, יש חשש לשחרר כספית ועל מנת ליישם סתימת כסף יש להסיר שכבה עמוקה יותר של שן. כמו כן עשויה להיות רגישות לחום וקור.

האם סתימה בשן כואבת?

הטיפול מבוצע תחת אלחוש מקומי ולכן לא צפוי כאב בכלל. לאחר הטיפול ייתכן ותרגישו רגישות לחום או קור.

כאב בשן אחרי סתימה לבנה - באילו מקרים צריך להגיע לבדיקה במרפאה?

מספר ימים לאחר הסתימה אינכם אמורים לחוש כאב, במידה והכאבים גוברים והופכים לחזקים והם אינם חולפים מספר ימים לאחר הסתימה גשו למרפאה.

האם יש צורך בהרדמה בסתימה?

זה תלוי ומשתנה בהתאם לבקשת המטופל ועומק החור או מצב העששת. עקרונית אם מדובר בסתימה שטחית יחסית יש אפשרות לבצעה ללא הרדמה מקומית. לרוב בעת סתימה הרופא יאלחש את האזור באמצעות זריקה. כמו כן אם מראש חוששים או מרגישים לא נח עם הרעיון של טיפול שיניים ללא אלחוש ניתן לבצע הרדמה מקומית באמצעות זריקה.

כמה עולה סתימה לבנה?

מחיר סתימה לבנה אינו קבוע שכן ישנם גורמים המשפיעים על המחיר, ביניהם סוג החומר, מיקום החור, עומקו ומצב העששת. במרפאה פרטית מחיר סתימה לבנה יכול לנוע בטווח של כ 500 – 1000 ₪ , לסתימות מורכבות מאוד המחיר יכול להגיע אף ל 1500 ש"ח.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

Picture of ד"ר יהונתן צ'יפר
ד"ר יהונתן צ'יפר

ד”ר יהונתן צ’יפר – הינו דוקטור לרפואת שיניים D.M.D, בעל רישיון מטעם משרד הבריאות בישראל. מוביל בעל ניסיון ידע ומיומנות בתחומי שיקום הפה, אסתטיקה דנטלית והשתלות שיניים. ד"ר יהונתן משלב במרפאתו טיפולי שיניים מתקדמים באמצעות מיקרוסקופ בכך מתאפשרת גישה זעירה שאינה פולשנית. המרפאה מציעה סביבה טיפולית נעימה ומרגיעה, וצוות מרפאה מיומן אשר שם דגש על חוויית השירות של המטופל בכל שלבי הטיפול.

התקשרו אלינו דילוג לתוכן