כתר זירקוניה

כתרי זירקוניה הופיעו כבחירה מועדפת עבור רבים המחפשים שיקום שיניים, בשל השילוב של חוזק ואסתטיקה גבוהה. כתרים אלו ידועים בעמידותם וביכולת לחקות את השקיפות של שיניים טבעיות, מה שהופך אותם לבחירה פופולרית בקרב מי שמעוניינים בשחזורים ללא מתכת עם מראה טבעי. עם זאת, כמו כל שיקום שיניים, לכתרי זירקוניה יש את היתרונות והחסרונות, והבנתם חיונית לכל מי ששוקל אותם כאופציה. 

כתר דנטלי העשוי מזירקוניום דו חמצני, חומר קרמי עמיד וחזק במיוחד. ידוע בחוזקם ובעמידותו יוצאי הדופן. כתרים אלו בולטים בזכות יכולתם לעמוד בפני שחיקה, להיות עמידים בפנני הכתמה ולשמור על צורתם לאורך זמן.

כתר הזירקוניה ניתן לעיצוב אך רק באמצעות חריטה ממוחשבת אשר מאפשרת דיוק מקסימלי ודורשת מיומנות רופא ומקצועיות גבוהה בהשוואה לכתרים אחרים.

שיקום באמצעות כתרי זירקוניה

מהו כתר?

כתר הוא מעין כובעון מלאכותי אשר מולבש על שן פגועה במטרה לשחזר אותה ובכך לאפשר לה להמשיך ולתפקד בצורה בריאה. ישנם כל מיני סוגים של כתרים, כאשר לכולם מטרה אחת – לשמור על השן הטבעית ולהעניק לה מראה טבעי ואסתטי. בין סוגי הכתרים השונים קיימת אופציה אחת אידיאלית ביותר והיא כתר זירקוניה.

שיקום פה מלא באמצעות כתרי זירקוניה וציפוי חסרינה

באילו מקרים זקוקים לכתר?

במצבים של שיקום השן לאחר טיפול שורש על מנת למנוע שבירה של קירות השן ולהגן עליה. על מנת להשלים שן אחת או מספר שיניים חסרות. פתרון לבעיה אסתטית כמו לדוגמא: שבר בשן קדמית, שינויים בצבע השן אחרי טיפול שורש וכו׳.

סוגי כתרי זירקוניה

כתרי זירקוניה מגיעים בסוגים שונים, כל אחד עם תכונות ויתרונות ייחודיים, הנותנים מענה לצרכים דנטליים שונים:

 1. זירקוניה מלאה (זירקוניה מונוליטית) – כתרים אלה עשויים לחלוטין מזירקוניה, ומאופיינים בחוזק יוצא דופן ובעמידות בפני שחיקה. הם אידיאליים במיוחד עבור השיניים האחוריות (כמו טוחנות) שצריכות לעמוד בכוחות נשיכה כבדים. כתרי זירקוניה מלאים ידועים כבעלי שכיחות נמוכה להיסדק או להישבר, מה שהופך אותם לבחירה חזקה לעמידות לטווח ארוך.
 2. זירקוניה שכבתית – הכתרים אלה כוללים ליבה של זירקוניה עם שכבה חיצונית של חרסינה, ומספקים שילוב של עמידות ואסתטיקה. החלק החיצוני של החרסינה נותן מראה דמוי שיניים טבעי, מתאים לשיניים קדמיות שבהן יש חשיבות מכרעת למראה האסתטי.
 3. זירקוניה שקיפות גבוהה – כתרים אלה מותאמים הן למי שמחפש מראה אסתטי של שיניים טבעיות והן לחוזק, יתרונות במיוחד עבור השיניים הקדמיות. הם מציעים שקיפות משופרת ומראה טבעי יותר בהשוואה לזירקוניה רגילה, תוך שמירה על חוזק מבני משמעותי.

כל סוג משרת מטרה מובהקת, והבחירה תלויה בגורמים כמו מיקום השן, החוזק הנדרש והמראה הרצוי. ההחלטה על סוג כתר הזירקוניה צריכה להיעשות בהתייעצות עם רופא שיניים, שיוכל להמליץ על האופציה המתאימה ביותר בהתאם לדרישות השיניים הספציפיות של הפרט.

במה שונה כתר זירקוניה מכתר על בסיס מתכת?

זירקוניה הוא מינרל מלאכותי קשיח ועמיד ביותר, בשל כך ניתן לייצר ממנו כתרים ללא צורך בבסיס מתכת נפרד. אמנם גם כתר חרסינה על בסיס מתכת המיוצר באופן מקצועי ומדויק ומותקן בקפידה יכול לשרת אתכם בצורה טובה ולספק רמת אסתטיקה גבוהה, אך במשך הזמן המתכת עלולה לשחרר חומרים כהים הן לשן והן לחניכיים וכתוצאה מכך עלול להיווצר פס אפור בולט בחיבור של הכתר לחניכיים. לכן לאורך זמן התוצאה תהיה פחות אסתטית ופחות בריאה, בעוד שכתרי זירקוניה מקנים תוצאה אסתטית ברמה גבוה ותוצאה בריאה לחלל הפה. כתר זירקוניה מתוכנן ומבוצע בצורה ממוחשבת. רופא השיניים מבצע סריקה בסורק אינטרה אוראלי ובעזרת תוכנת חריטה מעצבים את הכתר במחשב ושולחים פקודה למחרטה ממוחשבת אשר מייצרת את הכתר באופן מדויק ומושלם.

זמן וידע רב מושקע בייצור כתרי זירקוניה ברמה גבוהה. תכנון כתרי הזירקוניה ותהליך הייצור נעשים באופן ממוחשב על מנת שישתלבו בפה בצורה מושלמת וייראו בדיוק כמו השיניים הטבעיות.

השוואה בין סוגי כתרים

חרסינה מאוחה עם מתכת (pfm) חרסינה טהורה זירקוניה emax
חומר מרכזי בסיס מתכת מצופה חרסינה חרסינה טהורה זירקוניה קרמית ליתיום דיסיליקט זכוכית-קרמית
מראה טוב (אבל יכול להיות שולי מתכת בקו החניכיים) מעולה (מחקה את אמייל השיניים הטבעי) מעולה (ניתן לגוון כדי להתאים לשיניים טבעיות) מעולה (מאוד אסתטי ומראה טבעי)
חוזק טוב מאוד (בזכות בסיס המתכת) טוב (אבל שביר יותר מאשר אפשרויות אחרות) מעולה (חזק מאוד ועמיד) טוב מאוד (חזק, אבל מעט פחות מזירקוניה)
עמידות טוב (יכול להימשך שנים רבות עם תחזוקה נאותה) בינוני (נוטה במקצת לסדקים ושברים) מעולה (עמיד בפני שברים וסדקים) מעולה (עמיד לאורך זמן עם תחזוקה נאותה)
תאימות ביולוגית טובה במרבית המקרים (אבל לחלק מהאנשים עשויים להיות אלרגיות למתכות) טוב מאוד (כיוון שהיא ללא רכיבי מתכת) מעולה (תאימות ביולוגית גבוהה) מעולה (תואם ביולוגי ללא רכיבי מתכת)
שימור שיניים בינוני (דורש הסרה של יותר מבנה שיניים) טוב (שומר יותר על מבנה שיניים מאשר PFM) טוב (ניתן לייצר עם השחזת שיניים מינימלית) טוב (לרוב דורש פחות הפחתת שיניים מאשר PFM)
מחיר בינוני (בדרך כלל זול יותר מכתרי חרסינה) גבוה (בשל היתרונות האסתטיים) גבוה (יקר יותר מ-PFM אך דומה או מעט פחות מחרסינה טהורה) גבוה (בין האפשרויות היקרות יותר בשל יתרונות חומריים ואסתטיים)
מתי מומלץ שיניים אחוריות, בהן עמידות גבוה היא בראש סדר העדיפויות שיניים קדמיות, בהן האסתטיקה היא בראש סדר העדיפויות כל שן (משלבת יתרונות אסתטיים וחוזק) כל שן (במיוחד שיניים קדמיות שבהן האסתטיקה היא בראש סדר העדיפויות)
לפני טיפול שיקום פה, החלפת כתרי מתכת בכתרי זירוקניה
לפני טיפול שיקום פה, החלפת כתרי מתכת בכתרי זירוקניה
החלפת כתרי מתכת ישנים בכתרי זירקוניה אסתטים כולל החלפת מבני מתכת למבנים לבנים
החלפת כתרי מתכת ישנים בכתרי זירקוניה אסתטים כולל החלפת מבני מתכת למבנים לבנים

תהליך ייצור של כתרי זירקוניה

יצירת כתרי זירקוניה נעשית באמצעות טכנולוגיה מתקדמת בעזרת מחשב ותוכנת (CAD/CAM). התהליך מתחיל בכך שרופא השיניים מבצע סריקה דיגיטלית של השן הדורשת הכתר. סריקה זו מהווה בסיס ליצירת מודל תלת מימדי של השן, עליו מעוצב הכתר. לאחר סיום העיצוב, מכונת CNC חותכת בקפידה את הכתר מגוש זירקוניה.

שלבי הטיפול

כאשר תגיעו למרפאה של ד"ר יהונתן צ'יפר אלה השלבים שאתם עדתידים לעבור לקראת טיפול כתר זרקוניה:

 1. ייעוץ ותכנון – נקיים שיחה נעימה שבה אסביר מדוע אנו שוקלים כתר ומהן האפשרויות השונות, כולל כתר זירקוניה. אני גם אתן לכם מושג לגבי העלויות הכרוכות בכך.
 2. צילומי רנטגן- אני אקח כמה צילומי רנטגן כדי לקבל תמונה מלאה של השן והאזור שמסביב כדי להבטיח שאנחנו מתכננים את הטיפול במדויק.
 3. הכנת תוכנית- אני אמליץ על תוכנית שלב אחר שלב לטיפול שלכם, כדי להבטיח שאתם יודעים ומבינים מה לצפות בכל שלב.
 4. שלבי טיפול הכנת הכתר -הרדמה מקומית, על מנת למנוע כאבים ואי נוחות נבצע הרדמה מקומית שתאלחש את הכאב.
 5. טיפול בשן הפגועה – לאחר מכן אעצב מעט מחדש את השן כדי לפנות מקום לכתר החדש.
 6. מידות – לאחר עיצוב והכנת השן, אני אבצע שימוש בסורק תלת מימדי על מנת להכין תבנית לשן החדשה.
 7. כתר זמני – בזמן שאנו מחכים לכתר המותאם, אציב כתר זמני כדי להגן על השן ובכך תוכלו לנהל שגרת חיים רגילה.
 8. בכל שלב נדאג שתרגיש בטוח ונוח, כך גם לגבי הכתר.
 9. הכנת כתר זירקוניה במעבדה – בשלב זה נשלח את תוצאות הסריקה למעבדה מיוחדת שבה מומחים יעצבו את כתר הזירקוניה, ויוודאו שהוא מתאים בצורה מושלמת לצורה ולצבע של השיניים האחרות. אנו כמובן נבחר גוון שמתאים לשיניים האחרות שלך, כדי להבטיח שהחיוך שלכם ייראה טבעי ככל האפשר.
 10. הצבת הכתר החדש – ברגע שכתר הזירקוניה יהיה מוכן, אתם תגיעו שוב למרפאה ואנו נוודא את ההתאמה של הכתר והצבע. במידה והכל מרגיש נכון ונח אנחנו נדביק את הכתר והוא עתיד להישאר שם שנים רבות ולתפקד כשן רגילה.

כמה עולה כתר זירקוניה?

העלות של כתרי זירקוניה יכולה להשתנות במידה רבה, בהשפעת סוג הכתר וניסיונו של רופא השיניים. בדרך כלל, כתרי זירקוניה נוטים להיות יקרים יותר מאשר כתרים ממתכת-פורצלן, אך אורך החיים והעמידות שלהם מצדיקים לרוב את מחירם הגבוה יותר.

שיקום הפה-לפני טיפול
שיקום הפה-אחרי טיפול משולב ציפוי חרסינה וכתרי זירקוניה
שיקום הפה-כתרי חרסינה-כתרי זירקוניה-אחרי
אחרי שיקום פה באמצעות כתרי חרסינה וזירקוניה

7 יתרונות הבולטים של כתר זירקוניה על פני כתרים אחרים:

 1. חניכיים בריאות בגוון טבעי ללא פס אפור – מאחר שכתר זירקוניה מותקן בצורה מדויקת, הצטברות החיידקים וכליאת שיירי מזון סביב הכתר קטנה באופן משמעותי ובכך פוחת הסיכון להתפתחות מחלות חניכיים. בנוסך לכך, כתר זירקוניה נטול מתכות אשר צובעות את החניכיים בגוון כהה ובכך מתאפשרת שמירה על צבע חניכיים טבעי ובריא.
 2. התאמה מושלמת לשיניים ולפה – שימוש בתכנון ממוחשב ובטכנולוגיות מתקדמות מאפשר תוצאות מדויקות והתאמה מושלמת לשאר השיניים ולמנשך הפה.
 3. מראה טבעי – כתר זירקוניה אשר מתוכנן ומבוצע בצורה מקצועית ומיומנת, מקנה מראה של שן טבעית לחלוטין. הוא מאפשר מעבר של אור טבעי דרך הכתר בדומה לשן טבעית ובשונה מכתרים אחרים אשר צבעם לבן אטום ולכן נראים מלאכותיים.
 4. פתרון למתרפאים אשר סובלים מאלרגיה למתכת – מתרפאים אשר סובלים מאלרגיה למתכת עלולים לפתח תגובה אלרגית למתכת שבכתרים על בסיס מתכת. שימוש בכתרי זירקוניה מאפשר גם לסובלים מאלרגיה לבצע כתרים בפה ללא חשש לתגובה אלרגית לא רצויה.
 5. ידידותי לשן ולפה – כתר זירקוניה שומר טוב יותר על השן הטבעית הקיימת מאחר שהוא דורש הכנה מינימלית בלבד של השן כלומר מבנה השן המקורי נשמר בגלל שאין צורך להשחיזו יותר מידי.
 6. עמידים יותר – כתרי זירקוניה חזקים יותר ולכן עמידים לזמן ממושך יותר מאשר כתרים אחרים.
 7. תכנון וביצוע ממוחשב – בניגוד לכתרים רגילים אשר מתוכננים ומבוצעים בצורה ידנית, כתרי זירקוניה מתוכנן ומבוצע בצורה ממוחשבת אשר מאפשר דיוק רב והתאמה מושלמת לשן הטבעית הפגועה עליה מולבש הכתר.
לפני שיקום לסת עליונה
לפני שיקום לסת עליונה
אחרי שיקום לסת עליונה
אחרי שיקום לסת עליונה - טיפול המשלב שתלים וכתרי זירקוניה

החיסרון העיקרי של כתר זירקוניה הוא בשקיפותו הרבה. אם מבצעים אותו מעל שן שעברה טיפול שורש והשחירה, או מעל מבנה של השתלות שיניים שצבעו כסוף, הצבע הכהה משתקף דרך הכתר וגורם לו להיראות אפרפר ולא לבן וטבעי. במקרים כאלו עדיף לשקול שנית את השימוש בכתרי זירקוניה ואף להעדיף כתרים פשוטים יותר על בסיס מתכת.

לסיכום, היתרונות של כתרי זירקוניה רבים ומשמעותיים אך יחד עם זאת השימוש בכתרי זירקוניה צריך להיות מותאם למקרה הספציפי של המתרפא, ורצוי שהטיפול יתבצע על ידי רופא שיניים מיומן ומקצועי המלווה במעבדת שיניים איכותית.

ד״ר יהונתן צ'יפר מתמחה בטיפול בכתרי זירקוניה ממוחשבים. מידות הכתר נלקחות על ידי הרופא באמצעות סורק דיגיטלי חדשני מבלי לגעת בפה של המתרפא כלל וללא שימוש בחומרי מטבע. הסורק הדיגיטלי מצלם את השיניים, מעביר את הנתונים למחשב והמידות המדויקות המתקבלות מועברות למעבדת השיניים בזמן קצר, במעבדה מייצרים את הכתר באמצעות מחרטה ממוחשבת והכתר הסופי המתקבל מועבר חזרה למרפאה.

אצל ד״ר יהונתן צ'יפר מבצעים התקנת כתרי זירקוניה ממוחשבים איכותיים תוך שימוש בציוד טכנולוגי מתקדם.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

Picture of ד"ר יהונתן צ'יפר
ד"ר יהונתן צ'יפר

ד”ר יהונתן צ’יפר – הינו דוקטור לרפואת שיניים D.M.D, בעל רישיון מטעם משרד הבריאות בישראל. מוביל בעל ניסיון ידע ומיומנות בתחומי שיקום הפה, אסתטיקה דנטלית והשתלות שיניים. ד"ר יהונתן משלב במרפאתו טיפולי שיניים מתקדמים באמצעות מיקרוסקופ בכך מתאפשרת גישה זעירה שאינה פולשנית. המרפאה מציעה סביבה טיפולית נעימה ומרגיעה, וצוות מרפאה מיומן אשר שם דגש על חוויית השירות של המטופל בכל שלבי הטיפול.

התקשרו אלינו דילוג לתוכן