טיפולי שיניים בהרדמה כללית

טיפולי שיניים בהרדמה כללית – כי מהיום כבר לא צריך לחשוש מההרדמה!

טיפולי שיניים בהרדמה כללית עוזרים לאלו שחוששים מטיפולי שיניים ואף יכולים להתאים לטיפולי שיניים מורכבים וארוכים. סקרים שבוצעו לאחרונה מדווחים על נתונים מדאיגים, אם כי לא מפתיעים. כמחצית מהאוכלוסייה פוחדת מטיפולי שיניים, חלק מהם מצליחים להתגבר על הפחד וחלק לא קטן מזניחים טיפולי הכרחיים, פוגע באיכות החיים שלו וגורם לבעיות רפואיות נוספות כתוצאה מאי הטיפול בבעיות השיניים. אחד מכלי העזר החשובים המסייעים הן לרופאי השיניים והן למטופלים הם טיפולי שיניים המתבצעים בהרדמה מלאה. בשנים האחרונות, הודות לציוד המשוכלל, לידע המקצועי ולרמת הבטיחות הגבוהה, טיפולי שיניים בהרדמה כללית נעשו בטוחים יותר ונפוצים יותר.

טיפולי שיניים בהרדמה כללית – ארבעה דברים שחשוב לדעת רגע לפני שהתחלתם בטיפול

טיפולי שיניים בהרדמה כללית מתאימים לכל סוגי הטיפולים, לטיפולי שיניים משמרים, לטיפולי שורש, לעקירות, לשתלים, לכתרים ולשיקום הפה.

לפני התחלת הטיפולים עובר המטופל בדיקה יסודית על ידי רופא השיניים כדי לבדוק האם הוא כשיר לטיפולים בהרדמה וכדי להתאים לו תוכנית הטיפול המתאימה. לפני שהרופא יחליט על תוכנית הטיפול ועל דרך הטיפול הוא ייקח בחשבון מספר גורמים כמו מצבו הבריאותי של המטופל, יכולת של שיתוף הפעולה, רמת החרדה, כמות הטיפולים והמורכבות שלהם והתחשבות ברצון המטופל. במקרים מסוימים רופא השיניים יתייעץ עם מומחים נוספים בתחום, כולל רופא מרדים, לפני שיקבל את ההחלטות.

לא כל מרפאה רשאית לבצע טיפולי שיניים בהרדמה כללית. כדי לבצע טיפולים בהרדמה כללית יש צורך באישור מיוחד של משרד הבריאות ובנוכחות של רופא מרדים שעבר הכשרה מיוחדת וקיבל רישיון לעסוק בהרדמה כללית מטעם משרד הבריאות. על המרפאה להיות מצוידת בציוד מתאים בהתאם לדרישות של משרד הבריאות.

ביום הטיפול מגיע המטופל למרפאה כשהוא בצום ורצוי להגיע עם מלווה. במשך כל זמן הטיפול, הרופא המרדים מלווה את המטופל ועוקב אחרי מצבו באמצעות מוניטור. בסיום הטיפול מועבר המטופל לחדר התאוששות למספר שעות ורק לאחר שהרופא המרדים יבדוק ויאשר כי מצבו הגופני תקין, הוא ישוחרר לביתו.

טיפולי שיניים בהרדמה כללית – כי כל אחד זכאי לאיכות חיים

המטרה העומדת בפני רופאי השיניים היא להעניק לכל מטופל, בכל מצב, טיפול מקצועי שיאפשר לו ליהנות משיניים בריאות, מפה מתפקד ומאיכות חיים גבוהה גם אם הטיפול מצריך הרדמה כללית.

טיפולי שיניים בהרדמה כללית ניתנים לקבוצות מטופלים שעבורם טיפולי שיניים ללא הרדמה הם כמעט משימה בלתי אפשרית כמו ילדים או מבוגרים הסובלים מרפלקס של הקאה מוגבר או למטופלים בעלי צרכים מיוחדים כמו מטופלים הסובלים מבעיות פסיכיאטריות ולא מסוגלים לשתף פעולה עם הרופא או למי שסובל מפיגור, מאוטיזם, משיתוק מוחין ועוד.

כעשרה אחוז מהאוכלוסייה סובלים מחרדה דנטאלית גבוהה, חרדה המונעת מהם לטפל בשיניים. אלו אנשים שאינם מסוגלים לא רק לשבת על כיסא הטיפולים, אלא אף מתקשים להתקשר ולקבוע תור לטיפול. החרדות יכולות לנבוע ממספר סיבות, מטראומה שהם חוו בעבר בעקבות טיפול שיניים, חרדה מזריקות ועוד, אך המכנה המשותף לכל הסיבות הוא הימנעות מטיפול והזנחה של השיניים.

טיפולי שיניים המתבצעים בהרדמה כללית מתאימים גם למטופלים הנדרשים לעבור טיפולי שיניים מורכבים וארוכים. טיפולי השיניים באמצעות הרדמה מאפשרים לבצע טיפול ארוך המתמשך מספר שעות, להתחיל ולסיים את כל הטיפולים ביום אחד ולחסוך זמן יקר.

 ארבעה טיפים להתאוששות מהרדמה כללית

  • לאחר הטיפול מומלץ לנוח בבית ולהימנע ממאמץ לפחות עשרים וארבע שעות.
  • אסור לשתות אלכוהול ולא לנהוג במשך יממה לאחר הטיפול.
  • חשוב להיות בחברת מלווה שיוכל לסייע אם יהיה צורך בכך.
  • תופעות הלוואי לאחר הטיפול הן מינימאליות, ייתכנו כאבים או נפיחות קלה ורצוי להיעזר במשככי כאבים. במקרה של תופעות חמורות יש לפנות בהקדם לרופא המטפל.

לסיכום, רמת הסיכון בטיפולי השיניים בהרדמה כללית פחתו מאוד בשנים האחרונות.

נכתב ע"י ד"ר יהונתן ציפר בעל רשיון מטעם משרד הבריאות לישראל הבעלים של מרפאת השיניים סי מד

למידע נוסף השאירו פרטים

התקשרו אלינו דילוג לתוכן