מחלות חניכיים, תסמינים וכיצד לטפל בהן

חלק נכבד מאוכלוסיה סובל ממחלות חניכיים (מחלות פריודונטליות) ברמות שונות. למעשה ישנן הערכות שכ 75% סובלים ממחלות חניכיים כאשר אחוז זה עולה באוכלסיה מבוגרת. 

מחלות חניכיים אינן מסוכנות אם מטפלים בהם בזמן, אך אם לא נטפל בהם  בזמן הן עלולות לגרום לאובדן השיניים ולפגיעה בבריאות הגוף. רוב האנשים אינם מודעים למחלת חניכיים אשר מתחרשת להן בפה, מאחר והן אינן גורמות לכאבים. אולם אם החניכיים שלכם אדמומיות ונפוחות, אם הם מדממים בקלות, זה הזמן לפנות אל המרפאה של ד״ר יהונתן צ'יפר ולטפל בחניכיים כאשר הנזק שנגרם עדיין אפשרי לתיקון.

ביקור במרפאה

כיצד תזהו מחלת חניכיים?

  1. ריח רע מהפה (הליטוזיס).
  2. רגישות לחום וקור.
  3. דימומים בעת צחצוח שיניים או לעיסת מזון.
  4. נפיחות בחניכיים, אדמומיות ותחושת רגישות.
  5. תחושה שהשיניים זזות.
  6. רווחים בין השיניים. 
  7. הפרשה מוגלתית מהחינייכים.

מחלות חניכיים – מהם הבעיות הנפוצות ואיך מטפלים בהן?

מחלת חניכיים קלה

מחלות חניכיים קלות מתחילות להתפתח כאש נוצר רובד של חיידקים – פלאק. היווצרות החיידקים יוצרת דלקת ברקמת החנייכים שגורמת לנפיחות ודימום. בשלב זה הטיפול הפיך כיוון שאין פגיעה ברקמה העמוקה התומכת בשן.

במידה ולא מטפלים בשלב בו מחלת החניכיים קלה, עלולה להתפתח מחלת חנייכים חריפה יותר –  פריודונטיטיס (Periodontitis) מחלת חניכיים בשלב מתקדם מתבטאת בחניכיים מודלקות, ברווחים שנפתחים בין השיניים לחניכיים – המכונים כיסי חניכיים ובפצעים המופיעים על החניכיים. בשנים האחרונות, עקב הריבוי בהשתלות שיניים, התפתחה מחלה חדשה, דלקת בשתלים הדנטלים הנוצרת מהצטברות של חיידקים מסביב לשתלים, סמוך לקו החניכיים. 

נסיגת חניכיים

נסיגת חניכיים הוא תהליך איטי שבו נסוגות החניכיים לאחור ומשאירים את שורשי השן חשופים. נסיגת חניכיים גורמת למראה אסתטי מכוער, לרגישות בפה לשינויים בין חום וקור ועד לאובדן שיניים. נסיגת חניכיים היא חלק  מתהליך ההתבגרות, בדרך כלל היא מופיעה לאחר גיל ארבעים, אך היא נוצרת גם כתוצאה משימוש לא נכון במברשת השיניים, ממחלות חניכיים לא מטופלות, משינויים הורמונאליים, מעישון, משיניים עקומות כתוצאה מסגר פה לקוי וגם מפירסינג בלשון העלול לשפשף ולגרות את החניכיים.

כאשר נסיגת החניכיים נמצאת במצב מתקדם ימליץ הרופא על השתלת חניכיים. בעבר היה הרופא לוקח חלק דק של רקמות חיך מאזורים סמוכים בפה ושותל במקום שבו החניכיים נסוגות. לאחר תקופת ההחלמה היה השתל הופך להיות חלק בלתי נפרד מהחיך ומכסה את האזור שהיה בנסיגה. בשנים האחרונות יש טכניקות חדישות להוספת רקמות בלי צורך לקחת רקמות מאזורים אחרים כמו שתלים מתאי עור הנוצרים בשיטת גידול המבוססת על חומר בעל תאימות ביולוגית.

הקצעת שורשים

טיפול במחלות חניכיים

בטיפול במחלות החניכיים עומדות בפני הרופא כמה אפשרויות טיפול, בהתאם למצב המחלה, החל ממתן אנטיביוטיקה ועד לפעולות כירורגיות ייעודיות.

ניקוי כיסים עמוק הוא טיפול המתבצע כאשר הכיסים מסביב לשן מעמיקים ומשמשים כמקום להתרבות של חיידקים. רקמת החניכיים והעצמות עוטפות את השן בצורה עמוקה, כאשר מתחילות להתפתח מחלות חניכיים, העצם והרקמה התומכים נהרסים ונוצרים כיסים מסביב לשיניים.

במצב קל יחסית של התפתחות כיסים מסביב לשן ימליץ הרופא על ניקוי אבן והקצעת שורשים, במצב חמור הוא יבצע הליך כירורגי של הסרת כיסים. בטיפול  יקפל הרופא את רקמת החניכיים לאחור, יסיר את החיידקים וישיב את הרקמה אל מקומה.

ביקור אצל רופא השיניים למעקב אחת לשנה בממוצע, טיפולים אצל שיננית אחת לחצי שנה, שמירה על היגיינת הפה, צחצוח שיניים נכון ושימוש בחוט דנטאלי ימנעו במקרים רבים את מחלות החניכיים. חשוב לזכור כי כאשר מטפלים בבעיות בחניכיים בשלבים המוקדמים אפשר למנוע את הנזקים.

מומלץ לא לחכות ולטפל במחלת החניכיים בהקדם. פנו עוד היום למרפאתו של ד"ר יהונתן, המנוסה בטיפול כל סוגי טיפולי החניכיים. להתייעצות צרו קשר.

נכתב ע"י ד"ר יהונתן ציפר בעל רשיון מטעם משרד הבריאות

לקריאה על פריודונטיטיס

למידע נוסף השאירו פרטים

התקשרו אלינו דילוג לתוכן