טיפולי חניכיים

נתוני הסטטיסטיקה מלמדים כי ארבעה עד שניים עשר אחוז מכלל האוכלוסייה סובלים מבעיות בחניכיים. מחלות חניכיים אינן מסוכנות אם מטפלים בהם בזמן, אך אם לא נטפל בהם  בזמן הן עלולות לגרום לאובדן השיניים ולפגיעה בבריאות הגוף. רוב האנשים אינם מודעים לבעיות בחניכיים מאחר והן אינן גורמות לכאבים, אך אם החניכיים שלכם אדמומיות ונפוחות, אם הם מדממים בקלות, זה הזמן לפנות אל ד"ר רונן בורדובסקי ולטפל בחניכיים כאשר הנזק שנגרם עדיין אפשרי לתיקון.


טיפולי חניכיים- מהם הבעיות הנפוצות ואיך מטפלים בהן?

נסיגת חניכיים הוא תהליך איטי שבו נסוגות החניכיים לאחור ומשאירים את שורשי השן חשופים. נסיגת חניכיים גורמת למראה אסתטי מכוער, לרגישות בפה לשינויים בין חום וקור ועד לאובדן שיניים. נסיגת חניכיים היא חלק  מתהליך ההתבגרות, בדרך כלל היא מופיעה לאחר גיל ארבעים, אך היא נוצרת גם כתוצאה משימוש לא נכון במברשת השיניים, ממחלות חניכיים לא מטופלות, משינויים הורמונאליים, מעישון, משיניים עקומות כתוצאה מסגר פה לקוי וגם מפירסינג בלשון העלול לשפשף ולגרות את החניכיים.

כאשר נסיגת החניכיים נמצאת במצב מתקדם ימליץ הרופא על השתלת חניכיים. בעבר היה הרופא לוקח חלק דק של רקמות חיך מאזורים סמוכים בפה ושותל במקום שבו החניכיים נסוגות. לאחר תקופת ההחלמה היה השתל הופך להיות חלק בלתי נפרד מהחיך ומכסה את האזור שהיה בנסיגה. בשנים האחרונות יש טכניקות חדישות להוספת רקמות בלי צורך לקחת רקמות מאזורים אחרים כמו שתלים מתאי עור הנוצרים בשיטת גידול המבוססת על חומר בעל תאימות ביולוגית.

מחלות חניכיים הן מחלות המתפתחות בשני שלבים. בשלב הראשון החניכיים נפוחות ומדממות, טיפול בשלב הראשון עשוי לפתור את הבעיה המהירות.

מחלות חניכיים בשלב מתקדם מתבטאות בחניכיים מודלקות, ברווחים שנפתחים בין השיניים ובפצעים המופיעים על החניכיים. בשנים האחרונות, עקב הריבוי בהשתלות שיניים, התפתחה מחלה חדשה, דלקת בשתלים הדנטלים הנוצרת מהצטברות של חיידקים מסביב לשתלים, סמוך לקו החניכיים.

בטיפול במחלות החניכיים עומדות בפני הרופא כמה אפשרויות טיפול, בהתאם למצב המחלה, החל ממתן אנטיביוטיקה ועד לפעולות כירורגיות ייעודיות.

ניקוי כיסים עמוק הוא טיפול המתבצע כאשר הכיסים מסביב לשן מעמיקים ומשמשים כמקום להתרבות של חיידקים. רקמת החניכיים והעצמות עוטפות את השן בצורה עמוקה, כאשר מתחילות להתפתח מחלות חניכיים, העצם והרקמה התומכים נהרסים ונוצרים כיסים מסביב לשיניים.

במצב קל יחסית של התפתחות כיסים מסביב לשן ימליץ הרופא על ניקוי אבן וגרידת שורשים, במצב חמור הוא יבצע הליך כירורגי של הסרת כיסים. בטיפול  יקפל הרופא את רקמת החניכיים לאחור, יסיר את החיידקים וישיב את הרקמה אל מקומה.

42

 

  • ביקור אצל רופא השיניים למעקב אחת לשנה בממוצע, טיפולים אצל שיננית אחת לחצי שנה, שמירה על היגיינת הפה, צחצוח שיניים נכון ושימוש בחוט דנטאלי ימנעו במקרים רבים את מחלות החניכיים. חשוב לזכור כי כאשר מטפלים בבעיות בחניכיים בשלבים המוקדמים אפשר למנוע את הנזקים. אל תחכו עד שהבעיות יחמירו, צרו קשר עוד היום עם ד"ר רונן בורדובסקי, המומחה המוביל בטיפול בחניכיים.