השתלת עצם

השתלת עצם הוא טיפול המיועד למצבים שבהם יש צורך לבצע השתלת שיניים, אך בעצם הלסת חסרה עצם בכמות הנדרשת כדי לקלוט ולתמוך בשתל הדנטלי. במקרה של חוסר עצם יש להכין תשתית טובה של העצם שלתוכה אפשר יהיה להחדיר את השתלים. המחסור בעצם עלול להיגרם מגורמים שונים כמו דלקת סביב השמן שגרמה לספיגת העצם, מחלת חניכיים, אובדן שיניים ואובדן יחסי של העצם התומכת בשן, לאחר טראומה כמו תאונה או חבלה, לאחר ניתוח להסרת גידול ועוד.

מהי השתלת עצם?

השתלת עצם היא טיפול רפואי שמטרתו להוסיף עצם בלסתות כדי שהשתל הדנטלי יוכל להיאחז בה היטב.

יש סוגים שונים של חומרים המשמשים להשתלת העצם. עצם עצמית הנלקחת מפיו של המטופל, עצם מלאכותית ועצם ממקור חי, מפרה או אדם הנקנית ב"בנק עצם".

עצם עצמית נחשבת למקור הטוב ביותר להשתלה. את העצם לוקחים מאזור אחר בפיו של המטופל, ולכן יש זהות מקסימאלית בין מקור העצם לבין העצם שאליה היא  צריכה להתחבר. סיכוי ההשתלה בעצם העצמית הם הטובים ביותר. לצד היתרונות הרבים יש גם חסרונות, כמות העצם מוגבלת והוצאתה מחייבת פתיחה כירורגית במקום נוסף בפה, פתיחה העלולה להיות כרוכה בסיכונים כמו פגיעה בעצב, שטפי דם, זיהום, נפיחות ועוד.

עצם מלאכותית היא עצם שקונים אותה מחברות המייצרות תחליף עצם. העצם המלאכותית נמצאת בכמויות בלתי מוגבלות, אין צורך בפתיחה כירורגית של מקום נוסף בפה, אך סיכויי ההיקלטות שלה נמוכים מאשר סיכויי ההיקלטות של העצם העצמית.

עצם מהחי נלקחת מבעל חיים והיא עוברת עיבוד והסרה של כל החלק האורגני שבה ולכן אין סיכונים של זיהום.

 

איך מתבצע הניתוח?

לפני הניתוח יידרש המטופל לבצע מספר צילומי פה, לבקר אצל השיננית כדי להסיר את האבנית מהפה ולסלק את מוקדי הזיהום והעששת מפה. על המטופל לדווח לרופא על ההיסטוריה הרפואית שלו ועל התרופות שאותן הוא לוקח באופן קבוע

ניתוח להשתלת עצם נמשך בין ארבעים וחמש דקות לבין שעה וחצי. הטיפול מתבצע בהרדמה מקומית ורק במקרים מורכבים יבחר הרופא באופציה של הרדמה מלאה.

במהלך הניתוח חושף הרופא את עצם הלסת, משתיל את ה"עצם החדשה" ותופר את אזור הניתוח. תהליך ההחלמה הראשונה נמשך כשבועיים ולאחר שהמקום החלים צריך להמתין תשעה עד עשרה חודשים עד לבניית העצם מחדש.

ציפוי שיניים יתרונות וחסרונות
השתלת עצם – סיכויים וסיכונים

סיכויי ההצלחה של הטיפול גבוהים מאוד, בין תשעים לתשעים וחמישה אחוזי הצלחה.

במקרים בודדים ייתכנו סיבוכים וסיכונים כמו זיהום, חשיפה של העצם ותזוזה מהמקום, ולחץ חיצוני על העצם המושתלת. במקרים נדירים כמות העצם הנדרשת להשתלה לא תספיק גם לאחר הטיפול ואז יהיה צורך להוסיף שכבת עצם נוספת.

כמו כל טיפול כירורגי גם השתלת עצם עלולה להיות מלווה בתופעות לוואי כמו נפיחות, דימומים ושטפי דם על עור הפנים הסמוך למקום הניתוח. רוב תופעות הלוואי אמורות לחלוף ללא טיפול רפואי. במקרים שבהם ההרדמה המקומית אינה מתפוגגת או שהמטופל חש בירידה בתחושה במקום ההשתלה, יש לפנות בדחיפות אל הרופא המטפל.

 אל תסתבכו ואל תיחשפו לסיכונים מיותרים. השתלת עצם מבצעים רק אצל המומחים. צרו קשר עם ד"ר רונן בורדובסקי, הוא הצליח לעזור לאינספור מטופלים לעבור בהצלחה השתלת עצם, הוא יוכל לעזור גם לכם!