זמן החלמה מניתוח השתלת שיניים

זמן ההחלמה מניתוח השתלת שיניים יכול להשתנות בהתאם למספר גורמים, ביניהם, סוג השתל – שתל בהעמסה מיידית יכול לאפשר חזרה לשגרה תוך מספר ימים, בעוד ששתלים מסורתיים דורשים זמן החלמה ארוך יותר בין 3-6 חודשים, צפיפות העצם, מורכבות הניתוח.

 

מה משפיע על תקופת החלמה לאתר השתלת שיניים?

סוג השתל – השתלות מסוג "העמסה מיידית" (Immediate Loading) עשויות לאפשר חזרה לשגרה תוך מספר ימים, בעוד ששתלים מסורתיים דורשים זמן החלמה ארוך יותר, של מספר שבועות או חודשים.

סוג העצם בלסת: במקרים בהם צפיפות העצם נמוכה, ייתכן שיהיה צורך לבצע השתלת עצם לפני השתלת השיניים. תהליך זה יאריך את זמן ההחלמה הכולל.

מורכבות הניתוח: ניתוחים מורכבים יותר, כגון אלה הדורשים הרמת סינוס או השתלת עצם מרובה, יובילו בדרך כלל לזמן החלמה ארוך יותר.

בריאותו הכללית של המטופל: מטופלים עם מערכת חיסונית חלשה או עם מחלות רקע עשויים לחוות זמן החלמה ארוך יותר.

ניתן לחלק את החלמה מהשתלת שיניים לפני מחזורים:

החלמה ראשונית – בימים הראשונים שלאחר הניתוח, ייתכן שתחוו נפיחות, כאב, דימום קל ואי נוחות. תופעות אלה אמורות להתפוגג בהדרגה תוך מספר ימים.

החלמה לטווח ארוך – תהליך ההחלמה לטווח ארוך, שבו השתל נקלט בעצם, אורך מספר חודשים. במהלך תקופה זו, חשוב להקפיד על היגיינת הפה ולהגיע לביקורות אצל רופא השיניים על מנת לוודא שהשתל מחלים כראוי.

תחזוקה לאחר השתלת שיניים

הגורם העיקרי לכישלון ההשתלה או לעיכובים בתהליך ההחלמה הוא אי ציות להוראות הרופא. לאחר הטיפול יש להקפיד על כללי היגיינה, על צחצוח שיניים יסודי ועל שימוש בחוט דנטאלי כדי למנוע זיהומים בחניכיים. אם האזור המקיף את השתל לא ינוקה בצורה מרבית, עלולה להתפתח בו דלקת. הדלקת תמנע מהשתל להיטמע בעצם הלסת, וטיפול ההשתלה ייכשל.

שימוש בתמיסת מי מלח מסייע לחיסול החיידקים המצטברים באזור השתל. בימים הראשונים לאחר ההשתלה, מומלץ לבצע פעולה זו לפחות ארבע פעמים ביום.

לאחר ביצוע השתלת שיניים חשוב לבקר אצל הרופא לביקורת אחת לחצי שנה ולבצע ניקוי שיניים יסודי אצל שיננית. דלקות חניכיים הן האויב מספר אחד של השתלים. לעתים עלולה להתפתח דלקת בלי שהמטופל ירגיש בה. ביקור קבוע אצל רופא השיניים בשילוב צילומי רנטגן יעקבו אחרי התפתחות דלקת חניכיים וימנעו אותה לפני שהיא תגרום לנזקים ולפגיעה ביציבות של השתל.

לעתים בתקופת ההחלמה ייתכנו תופעות לוואי כמו כאבים, דימומים, נפיחות ועוד. כדי להרגיע את הכאבים יש להשתמש במשככי כאבים. תופעות הלוואי אמורות לחלוף כעבור מספר ימים.

תשובות לשאלות נפוצות

האם אפשר לבצע השתלת שיניים בכל מקרה?

כדי לבצע בהצלחה השתלת שיניים יש צורך בעצם לסת עבה. במקרה שבו אין מספיק עצם עבה ודחוסה אפשר לבצע טיפול כירורגי מקדים של הוספת עצם. לאחר היקלטות העצם, אפשר יהיה לבצע בהצלחה את טיפול ההשתלה.

האם תהליך ההשתלה כואב?

השתלת שיניים כואבת כמו כל טיפול כירורגי אחר. כדי להתגבר על הכאב משתמשים באמצעי ההרדמה. יש אמצעים שונים להרדמה כמו הרדמה מקומית, הרדמה מלאה, טשטוש ועוד. רופא השיניים יחליט על השיטה המתאימה והיעילה ביותר.

ממה עשויים השתלים?

רוב השתלים הקיימים בשוק עשויים מטיטניום או מסגסוגת של טיטניום. הטיטניום הוא חומר אשר אינו גורם לתגובה של דחייה בגוף. הוא נקלט בעצם הלסת, יציב ועמיד לתקופה ארוכה.

כמה זמן מחזיקים השתלים מעמד?

נתוני הסטטיסטיקה מלמדים כי השתלים מחזיקים מספר רב של שנים. לאחר היקלטות השתל בעצם, אי אפשר לעקור אותו. אך כדי למרב את עמידות השתלים חשוב לשמור על היגיינה ולמנוע דלקות חניכיים. דלקת חניכיים סביב השתל עלולה להחליש אותו ולגרום לאי יציבות.

מהם הגורמים להצלחת טיפולי השתלת שיניים?

שני פרמטרים עיקריים הם הגורמים להצלחת הטיפול. איכות השתל ומיומנות הרופא. במרפאתו של ד"ר צ'יפר משתמשים בשתלים באיכות הגבוהה ביותר. הודות לשתלים האיכותיים, ולמקצועיות של הרופא, אינספור מטופלים נהנים משיניים מושתלות המתפקדות כשן טבעית במשך שנים רבות.

צרו קשר גם אתם  עם ד"ר יהונתן צ'יפר!

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

Picture of ד"ר יהונתן צ'יפר
ד"ר יהונתן צ'יפר

ד”ר יהונתן צ’יפר – הינו דוקטור לרפואת שיניים D.M.D, בעל רישיון מטעם משרד הבריאות בישראל. מוביל בעל ניסיון ידע ומיומנות בתחומי שיקום הפה, אסתטיקה דנטלית והשתלות שיניים. ד"ר יהונתן משלב במרפאתו טיפולי שיניים מתקדמים באמצעות מיקרוסקופ בכך מתאפשרת גישה זעירה שאינה פולשנית. המרפאה מציעה סביבה טיפולית נעימה ומרגיעה, וצוות מרפאה מיומן אשר שם דגש על חוויית השירות של המטופל בכל שלבי הטיפול.

ד"ר יהונתן צ'יפר חבר באגודות רופאי שיניים בארץ בעולם וכן ממשיך לעבור השתלמויות מיוחדות בטיפולי שיניים, השתלות שיניים ושיקום פה.

מידע נוסף

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

שן סדוקה לפני אחרי
סדק בשן

מהו סדק שן ומהן הסיבות לכך? השיניים חזקות להפליא, האמייל המרכיב את הציפוי החיצוני של השיניים הוא החומר החזק ביותר בגוף האדם אפילו יותר מהעצמות,

להמשך קריאה >
שחזור שן באמצעות סתימה לבנה
סתימה לבנה

סתימה לבנה סתימה לבנה בשן היא טיפול שיניים המשמש למילוי חורים או סדקים בשן. הסתימה מכילה חומרים שמתאימים לצבע השן הטבעי, ולכן היא פחות בולטת

להמשך קריאה >
התקשרו אלינו דילוג לתוכן