מה זה אוסאואינטגרציה בהשתלת שיניים

השתלת שיניים היא טיפול רפואי-כירורגי שבו מחדירים שתלים מלאכותיים (בדרך כלל עשויים מטיטניום) לתוך עצם הלסת. שתלים אלו משמשים כבסיס קבוע לכתרים, גשרים או תותבות נשלפות.

שתל אנדוסטאלי (Endosteal implant) הוא השתל הנפוץ ביותר המשמש בהשתלות שיניים. השתל נראה כצילינדר מתכת המוחדר לתוך עצם הלסת ומחליף את שורש השן החסרה. השתל עשוי בדרך כלל מטיטניום, חומר בעל תכונות ביו-תאימות גבוהות, המאפשר לו להיקשר בצורה חזקה לעצם הלסת תהליך החיבור בין השתל לעצם נקרא אוסיאואינטגרציה.

Osseointegration

אוסיאואינטגרציה (Osseointegration) היא תהליך ביולוגי שבו מתרחש יצירת קשר ישיר וחזק בין עצם חיה לבין פני השטח של שתל מלאכותי נושא עומס. תהליך זה חיוני להצלחת השתלת שיניים, שכן הוא מאפשר העברת עומסים מהשתל לעצם הלסת, תוך יצירת תפקוד דנטלי תקין לאורך זמן.

תהליך אוסאואינטגרציה מתרחש בשלבים

האוסאואינטגרציה היא תהליך ביולוגי מורכב שבו שתל מלאכותי נושא עומס מתאחד עם העצם החיה סביבו, ויוצר יחידה פונקציונלית אחת. תהליך זה חיוני להצלחת השתלת שיניים, שכן הוא מאפשר העברת עומסים מהשתל לעצם הלסת ותורם לתפקוד דנטלי תקין לאורך זמן.

התהליך מתקיים בשלבים:

  1. הצמדות: בשלב זה, השתל בא במגע ישיר עם העצם. משטח השתל מחוספס, מה שמגדיל את שטח הפנים ומעודד צמיחה של תאים חדשים.
  2. התהוות עצם חדשה: תאים אוסטאובלסטים (תאי עצם) מתחילים לצמוח סביב השתל וליצור עצם חדשה. תהליך זה מתרחש במהלך מספר שבועות.
  3. רנובציה עצמית: עצם חדשה זו מתקשרת עם העצם הקיימת ויוצרת קשר חזק ויציב. תהליך זה נמשך מספר חודשים.
  4. אינטגרציה מלאה: לאחר מספר חודשים, השתל והעצם סביבו הופכים ליחידה אחת. בשלב זה, השתל יכול לשאת עומסים באופן מלא ותפקודו דומה לזה של שורש השן הטבעית.

גורמים המשפיעים על שלב האוסאואינטגרציה

  1. איכות העצם – עצם בריאה וצפופה תורמת לתהליך אוסיאואינטגרציה מוצלח יותר.
  2. משטח השתל –  משטח מחוספס של השתל מגדיל את שטח הפנים ומעודד צמיחה של עצם חדשה.
  3. איכות ויציבות השתל – שתל יציב מאפשר קשר מיטבי בין השתל לעצם ותורם לתהליך אוסיאואינטגרציה תקין.
  4. בריאותו הכללית של המטופל – מצבים רפואיים מסוימים, כגון סוכרת או מחלות עצם, עלולים להשפיע על תהליך אוסיאואינטגרציה.

חשיבות האוסיאואינטגרציה

אוסיאואינטגרציה תקינה חיונית להצלחת השתלת שיניים לאורך זמן. כיוון שבזכות השלב הזה היא מאפשרת: העברת עומסים מהשתל לעצם הלסת, תפקוד דנטלי תקין וחזקף תחושת יציבות טבעית של השתלים בפה, מניעת ספיגת עצם סביב השתלים וכמובן שביעות רצון גבוהה של המטופלים מהטיפול.

הידעת: מקור השם "אוסיאואינטגרציה" מורכב משתי מילים לטיניות:
Os – עצם
Integratio – אינטגרציה

המושג "אוסיאואינטגרציה" הוטבע לראשונה על ידי פרופסור Per-Ingvar Brånemark, רופא שיניים שוודי שנחשב לאבי תחום השתלות השיניים המודרניות.

Brånemark גילה את התופעה באופן מקרי במהלך ניסוי שבו שתל טיטניום הושתל ברגלו של ארנב. לאחר מספר חודשים, ניסה Brånemark להסיר את השתל, אך גילה שהוא התאחד עם העצם בצורה כה חזקה עד שלא ניתן היה להוציא אותו ללא פגיעה בעצם.

גילוי זה הוביל לפיתוח טכניקת השתלת שיניים חדשה, המבוססת על עיקרון האוסיאואינטגרציה.
כיום, טכניקה זו הפכה לסטנדרט טיפול מקובל ברחבי העולם, ותורמת להחזרת חיוך בריא ותפקודי לאנשים רבים שאיבדו שיניים.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

Picture of ד"ר יהונתן צ'יפר
ד"ר יהונתן צ'יפר

ד”ר יהונתן צ’יפר – הינו דוקטור לרפואת שיניים D.M.D, בעל רישיון מטעם משרד הבריאות בישראל. מוביל בעל ניסיון ידע ומיומנות בתחומי שיקום הפה, אסתטיקה דנטלית והשתלות שיניים. ד"ר יהונתן משלב במרפאתו טיפולי שיניים מתקדמים באמצעות מיקרוסקופ בכך מתאפשרת גישה זעירה שאינה פולשנית. המרפאה מציעה סביבה טיפולית נעימה ומרגיעה, וצוות מרפאה מיומן אשר שם דגש על חוויית השירות של המטופל בכל שלבי הטיפול.

ד"ר יהונתן צ'יפר חבר באגודות רופאי שיניים בארץ בעולם וכן ממשיך לעבור השתלמויות מיוחדות בטיפולי שיניים, השתלות שיניים ושיקום פה.

מידע נוסף

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

שן סדוקה לפני אחרי
סדק בשן

מהו סדק שן ומהן הסיבות לכך? השיניים חזקות להפליא, האמייל המרכיב את הציפוי החיצוני של השיניים הוא החומר החזק ביותר בגוף האדם אפילו יותר מהעצמות,

להמשך קריאה >
שחזור שן באמצעות סתימה לבנה
סתימה לבנה

סתימה לבנה סתימה לבנה בשן היא טיפול שיניים המשמש למילוי חורים או סדקים בשן. הסתימה מכילה חומרים שמתאימים לצבע השן הטבעי, ולכן היא פחות בולטת

להמשך קריאה >
התקשרו אלינו דילוג לתוכן