שיקום דנטלי על גבי שתלים

שיקום הפה באמצעות שתלים נחשב לשיטה מצליחה ומתקדמת ברפואת השיניים. שיקום זה הנו קבוע והוא מחזיר למטופל את שיקום השיניים במלואם ומספק מראה פה ולסת חדש ויפה.

מטופלים רבים נוטים לבחור כיום בשיקום קבוע המספק להם שיניים חזקות ובריאות בניגוד לשתלים זמניים שאינם מחזיקים מעמד זמן רב ויכולים לנוע בחלל הפה. טיפול זה קיים בארץ כבר תקופה ארוכה וההתמחות בנושא הולכת וצוברת תאוצה.

all on 4

מהו בעצם שתל?

שתל דנטלי הוא סוג של בורג אשר מוחדר אל עצם הלסת ומדמה שורש של שן אמיתית. ניתן להשתיל שתל בודד או גשר של מספר שתלים המאפשרים שחזור קבוע ומלא של השיניים. שחזור של לסת שלמה תיתמך לרוב בצורה הטובה ביותר על ידי מספר שתלים, כך שאם שתל אחד לא ייקלט בצורה טובה שאר השתלים יחזיקו את המבנה.

השתל עשוי מחומרים, בדרך כלל טיטניום, אשר הגוף אינו מזהה אותם כחומרים זרים. על השתל נחרצים חריצים, הרקמות חודרות אל החריצים, מחזקות אותו ומעניקות לו יציבות. כבר בשנות הארבעים של המאה העשרים החלו להשתמש בשתלים, ובמאה העשרים ואחת השתלים מחליפים, כמעט תמיד, את השיניים התותבות ומעניקות מענה ופתרון לאובדן השיניים.

אפשר להחדיר שתל אחד ואפשר להחדיר יותר, שישה שתלים ואפילו עשרה שתלים. שיקום פה בעזרת שתלים זהו תחום המתפתח במהירות, קיימות שיטות שונות של השתלות שיניים כמו למשל השתלת שיניים בשיטת אול און פור שהומצאה לפני כעשרים שנה על ידי ד"ר מאלו מליסבון. שיטה זו נותנת מענה לאנשים שאינם יכולים לעבור שיקום פה בעזרת שיטה ההשתלה הקונבנציונלית.

שלבים בתהליך שיקום על גבי שתלים

בשלב הראשון נקבע פגישה אצל רופא מיומן ומנוסה לשיקום הפה והכנת תכנית לטיפול. הרופא המטפל יערוך מספר בדיקות ויסתמך על תצלום פנורמי על מנת לקבוע את סוג השיקום, סוג הטיפולים הנדרשים ומשך הטיפול. סוג הטיפול יסתמך על מצב החניכיים והלסת של המטופל. בהתאם להערכתו של הרופא המטפל, נקבע האם ניתן להחדיר את השתל מיד לאחר העקירה, האם המטופל זקוק להשתלת עצם, הרמת הסינוס או טיפול להבראת החניכיים. שיקום שכזה הוא תהליך מורכב ועדין וניסיונו של רופא השיניים הוא שיאפשר לנו שיקום קבוע שישרת אותנו לאורך זמן. לאחר קביעת סוג הטיפול ואחרי שנוודא שאכן ניתן להתחיל בהכנה לקליטת השתל, נעקור את השן הפגומה (במידת הצורך), נחדיר שתל חדש ועליו נלביש את הכתר.

סוגי הטיפול הקיימים

במרפאתנו קיים טיפול חדשני בשיטת אול און 6. זהו שיקום על גבי שתלים המתבצע ביום אחד, בהרדמה מלאה ומבוסס על ידע הנדסי ומקצועי של הרופא. חשוב להדגיש שזהו טיפול חדשני ומוצלח, אך לא מומלץ לערוך אותו בכל מקום שכן מדובר מטיפול מורכב שלא לכל אחד קיים את הידע ואת הניסיון הנדרש על מנת לבצעו.

במקרים אחרים, שיקום דנטלי על גבי שתלים יכול לקחת זמן רב. לעתים מדובר על מספר שבועות, ימים או חודשים ומומלץ לקחת זאת בחשבון לפני התחלת הטיפול.

סיכויי הצלחת הטיפול

סיכויי הקלטות השתל מושפעים ממספר גורמים ביניהם מצבו הבריאותי של המטופל, זיהום השתל, התאמת השתל המתאים ואיכות השתל. בנוסף לסוג השתל ולבקרת האיכות של החברה המייצרת את השתלים יש השפעה רבה על הצלחת הטיפול. לעתים לא תהיה קליטה מתאימה של השתל, דבר שיכול לנבוע ממצבו הבריאותי של המטופל או מחוסר ניסיון מקצועי של הרופא המטפל

גורם נוסף ומשמעותי לקליטה נכונה של השתל יהיה התחזוקה השוטפת של השתלים והחניכיים  לאחר ביצוע השיקום. החניכיים הסמוכות לשתלים יהיו רגישות מאוד להיגיינה ירודה יותר מאשר שיניים טבעיות. חשוב מאוד לבצע ביקורות סדירות אצל רופא השיניים אחת לשישה חודשים וכן לערוך ניקוי חניכיים יסודי אצל השיננית באותה התכיפות. במידה ונוצרת הפרעות או תחושות משונות סביב השתל החדש, חשוב לפנות לרופא השיניים על מנת שיבדוק את מצבו. לעתים מדובר רק בחיזוק של בורגי השתל או הידוק מאחזי התותבות, דבר שימנע בעיות בעתיד.

לסיכום, שיקום על גבי שתלים, הוא שיטה נפוצה ומומלצת כיום על מנת לאפשר לנו מראה יפה ותקין, אך עם זאת חשוב מאוד לבחון את כל האפשרויות הקיימות ולהתאים את השיטה הנכונה והמתאימה לכל מטופל.

שאלות נפוצות

להשתלת שיניים אין תופעות ייחודיות. כמו לאחר עקירת שיניים עלולה להיות נפיחות, דימומים כלים וכאבים שאפשר לשכך באמצעות משככי כאבים.

מהלך הטיפול אינו כואב מאחר ואזור ההשתלה מורדם. לאחר ההתאוששות ייתכנו כאבים קלים, כמו אחרי כל טיפול שיניים, שאותם אפשר יהיה להרגיע בעזרת משככי כאבים.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

Picture of ד"ר יהונתן צ'יפר
ד"ר יהונתן צ'יפר

ד”ר יהונתן צ’יפר – הינו דוקטור לרפואת שיניים D.M.D, בעל רישיון מטעם משרד הבריאות בישראל. מוביל בעל ניסיון ידע ומיומנות בתחומי שיקום הפה, אסתטיקה דנטלית והשתלות שיניים. ד"ר יהונתן משלב במרפאתו טיפולי שיניים מתקדמים באמצעות מיקרוסקופ בכך מתאפשרת גישה זעירה שאינה פולשנית. המרפאה מציעה סביבה טיפולית נעימה ומרגיעה, וצוות מרפאה מיומן אשר שם דגש על חוויית השירות של המטופל בכל שלבי הטיפול.

ד"ר יהונתן צ'יפר חבר באגודות רופאי שיניים בארץ בעולם וכן ממשיך לעבור השתלמויות מיוחדות בטיפולי שיניים, השתלות שיניים ושיקום פה.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

שן סדוקה לפני אחרי
סדק בשן

מהו סדק שן ומהן הסיבות לכך? השיניים חזקות להפליא, האמייל המרכיב את הציפוי החיצוני של השיניים הוא החומר החזק ביותר בגוף האדם אפילו יותר מהעצמות,

להמשך קריאה >
שחזור שן באמצעות סתימה לבנה
סתימה לבנה

סתימה לבנה סתימה לבנה בשן היא טיפול שיניים המשמש למילוי חורים או סדקים בשן. הסתימה מכילה חומרים שמתאימים לצבע השן הטבעי, ולכן היא פחות בולטת

להמשך קריאה >
התקשרו אלינו דילוג לתוכן