שיניים תותבות או שיניים קבועות

עם השנים או בעקבות חבלות או פגיעות, נהרסות השינים הטבעיות. אי אפשר לאכול, הגיית הדיבור נפגמת וגם המראה האסתטי אינו נעים. שני פתרונות עומדים בפני כל מי שאיבד את שיניו הטבעיות, מערכת של שיניים תותבות או השתלת שיניים. לכל פתרון יתרונות וחסרונות שאותם נסקור בכתבה הבאה.

שיניים תותבות – על היתרונות והחסרונות

שינים תותבות הן פרוטזות המורכבות על חלל הפה חסר השיניים. התותבות עשויות להחליף את כל מערכת השיניים או רק את חלקה. התותבת המלאה משמשת את המטופלים במקרים בהם כל השיניים חסרות. זוהי מערכת המיוצרת במעבדה בהתאמה מלאה לפיו של המטופל. מערכת השינים התותבות החלקית באה למלא מקום של שיניים בודדות והיא נצמדת לשיניים הסמוכות באמצעות תופסנים.

שיניים תותבות מהוות תחליף זול בהרבה מאשר השתלת שיניים, הן שורדות, בדרך כלל חיים שלמים, אך עם השנים כאשר בעת ההזדקנות מתחוללים שינויים ברקמה ובמבנה החניכיים, יש להכין מערכת תותבות חדשה.

בעיית היציבות היא אחת הבעיות של השיניים התותבות. לאורך השנים עצמות הלסת נספגות ויכול להיווצר מצב שבו השיניים התותבות לא יהיו יציבו. ללא לחץ על עצמות הלסת התחתונה, העצם נספגת, השיניים התותבות מאבדות את האחיזה ומתחילות "לרקוד". במצב זה הן יהיו מושפעות מכל תזוזה של שרירי הפה, כאשר הלעיסה ייפגע ואתו גם כושר ההגייה והמטופל עלול לאבד את הביטחון העצמי ולחוש אי נעימות.

הרכבת מערכת של תותבות מסייעת לשמור בדרך פשוטה וקלה על היגיינת הפה וניקיון השיניים. את מערכת התותבות אפשר להסיר, לנקות אותה היטב ולהרכיב שוב.

מה כדאי? שתלים, גשרים או תותבות?

בניגוד לתותבות, שתלם הם תחליפים קבועים הנראים ומתפקדים כמו השן הטבעית. אל תוך עצם הלסת מחדירים דמוי בורג העשוי ממתכת אצילה ועליו מרכיבים כתר. המתכת האצילה מתמזגת עם הגוף, והוא אינו דוחה אותה.
השתלים הדנטליים יציבים. הם אינם "רוקדים" בפה ומעניקים יציבות ותמיכה מצוינת בשעת הלעיסה.
שתלים דנטליים משפרים את המראה האסתטי. בעין בלתי מקצועית אי אפשר יהיה לחוש בהבדל בין שן טבעית לבין שן מושתלת.
עצם הלסת נשמרת היטב. שתלי השיניים מחליפים את שורשי השינים ואינם גורמים לעצם הלסת להיספג ולאבד נפח. הם מתאחים עם עצם הלסת ועוזרים לשמור על עצם בריאה ושלמה.
השתלת שיניים אינה פוגעת השיניים הסמוכות. השן שנשתלה אנה נשענת על שן סמוכה ואין צורך להשחיז או לעקור שיניים בריאות כדי לבצע השתלת שיניים.

השתלת שיניים יקרה הרבה יותר מאשר שיניים תותבות, זהו חסרונה העיקרי.  גם משך הטיפול ארוך יותר לעתים הוא עלול להימשך מספר חודשים ארוכים.
השתלת שינים זוהי פעולה כירורגית וכמו כל פעולות כירורגיות גם לה ייתכנו תופעות לוואי. עלולות להיות בעיות בהרדמה, אובדן תחושה בחלקי הפנים, דלקות, נפיחות, שטפי דם וזיהומים. בדרך כלל כל תופעות הלוואי יחלפו כעבור מספר ימים.
אחוזי ההצלחה של השתלת שינים גבוהים מאוד, למעלה מתשעים  וחמישה אחוז, אך תמיד קיים החשש, אם כי הוא מאוד נדיר, כי הגוף יידחה את השתל.
השתלת שיניים לא מתאימה לכולם. חולים במחלה ממאירה הנמצאים בעיצומו של הטיפול הכימותראפי, חולי סוכרת שאינם מאוזנים, נוטלי תרופות לטיפול באוסטיאופורוזיס ועוד, לא יכולים לעבור טיפולי השתלת שיניים.

כבר חלפו הרבה ימים מאז שהיינו רגילים לראות אנשים קשישים המניחים על יד מיטתם כוס מים ובה מערכת השיניים התותבות. השתלת השיניים מהווה פתרון אטרקטיבי ביותר לאובדן השיניים וכל מי שיכול לעבור השתלת שיניים נוטה להעדיף אותה על פני שיניים תותבות.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

Picture of ד"ר יהונתן צ'יפר
ד"ר יהונתן צ'יפר

ד”ר יהונתן צ’יפר – הינו דוקטור לרפואת שיניים D.M.D, בעל רישיון מטעם משרד הבריאות בישראל. מוביל בעל ניסיון ידע ומיומנות בתחומי שיקום הפה, אסתטיקה דנטלית והשתלות שיניים. ד"ר יהונתן משלב במרפאתו טיפולי שיניים מתקדמים באמצעות מיקרוסקופ בכך מתאפשרת גישה זעירה שאינה פולשנית. המרפאה מציעה סביבה טיפולית נעימה ומרגיעה, וצוות מרפאה מיומן אשר שם דגש על חוויית השירות של המטופל בכל שלבי הטיפול.

ד"ר יהונתן צ'יפר חבר באגודות רופאי שיניים בארץ בעולם וכן ממשיך לעבור השתלמויות מיוחדות בטיפולי שיניים, השתלות שיניים ושיקום פה.

מידע נוסף

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

שן סדוקה לפני אחרי
סדק בשן

מהו סדק שן ומהן הסיבות לכך? השיניים חזקות להפליא, האמייל המרכיב את הציפוי החיצוני של השיניים הוא החומר החזק ביותר בגוף האדם אפילו יותר מהעצמות,

להמשך קריאה >
שחזור שן באמצעות סתימה לבנה
סתימה לבנה

סתימה לבנה סתימה לבנה בשן היא טיפול שיניים המשמש למילוי חורים או סדקים בשן. הסתימה מכילה חומרים שמתאימים לצבע השן הטבעי, ולכן היא פחות בולטת

להמשך קריאה >
התקשרו אלינו דילוג לתוכן