תהליך השתלת שיניים

השתלת שיניים זהו הליך כירורגי שבה משתילים שתל דנטלי לעצם הלסת. מכיוון שמדובר בהליך כירורגי, בקיאות של המטופל בתהליך השתלת שיניים יתרום להפחתת הלחץ והגברת תחושבת הביטחון. 

השתל הדנטלי אמור למלא את התפקיד של השן שאבדה מסיבות שונות, חבלה, מחלה ועוד. בסיום ההליך הרפואי השתל יתפקד וייראה כמו שן טבעית לבנה ויפה המתאימה לשאר השיניים שבפה.  נתוני הסטטיסטיקה מלמדים כי אחוזי ההצלחה של השתלות שיניים גבוהים מאוד, אך חשוב לדעת כי הצלחת הטיפול תלויה במיומנות, במקצועיות ובניסיון של רופא השיניים. אל תוותרו, גם לכם מגיע את הטוב מכולם.

הדגמת הליך השתלת שיניים

איך מתבצע הליך השתלת שיניים?

1. פגישת ייעוץ עם רופא שיניים ויצירת תוכנית טיפול

בשלב זה, רופא השיניים יזמין את המטופל לבדיקות ויברר יחד אתו אילו תרופות הוא נוטל, האם הוא סובל ממחלות כרוניות ועוד. בהתאם לתוצאות הבדיקות ולמצבו הבריאותי של המטופל ינחה הרופא את המטופל מה עליו לעשות כהכנה לניתוח. בנוסף הרופא יבצע בדיקה מקיפה של הפה והלסת, יעריך את מצב העצם ויבחן את הצורך בהליכים מקדימים כמו בניית עצם. על סמך הבדיקה, הרופא יקבע את מספר השתלים הנדרשים, מיקומם וסוג השיקום המתאים (כתרים, גשרים וכו').

2. שלב ההכנה מקדים צילומי רנטגן ותכנון מיקום השתל

ביצוע צילומי רנטגן מיוחדים (CBCT) לצורך תכנון מדויק של מיקום השתלים ואחריה יצירת תכנית ממוחשבת מדויקת הממחישה את מיקום השתלים בעצם הלסת.

3. תהליך השתלת שיניים

הרדמה – השתלות שיניים מתבצעות לרוב בהרדמה מקומית. יחד עם זאת מטופלים הסובלים מפוביה או מטופלים בעלי מוגבלות ניתן לבצע את הניתוח בהרדמה מלאה. אם תבוצע ההשתלה בהרדמה מלאה, ייפגש המטופל עם רופא מרדים ויעבור בדיקות נוספות בהתאם להנחיות הרופא המרדים. חשוב לדעת כי השתלות שיניים בהרדמה מלאה מותר לבצע רק במרפאת שיניים שקיבלה אישור מיוחד ממשרד הבריאות המתיר לה לבצע טיפולי שיניים בהרדמה ובמרפאה מצוידת בציוד מתאים בהתאם להוראות.

קידוח העצם –  הוא השלב שבו מבצע הרופא קדיחה בעצם. לאחר שהרופא ביצע חיתוך וחשף את העצם הוא קודח בה חור המיועד לבורג מיוחד אשר יוברג אל תוך עצם הלסת. הקדיחה נעשית בשלבים, באיטיות ובשימוש במכשיר מיוחד המזרים מים לתוך המקדח כדי לא ליצור חום שעלול לפגוע בעצם הלסת.

לאחר סיום שלב הקידוח מבריג הרופא את השתל אל תוך העצם בצורה סיבובית עד אשר  הברג נתפס בתוך העצם ומתקבע בתוכה.

תפירת החניכיים – שלב התפירה. כדי להגיע אל עצם הלסת ביצע הרופא חתך בלסת, כעת זה הזמן לתפור את החתך. בדרך כלל משתמש הרופא בתפרים הנספגים ונעלמים לאחר תקופה קצרה, כך הוא חוסך למטופל את אי הנעימות הכרוכה בהוצאת התפרים.

אם השתלת השיניים בוצעה בהרדמה מלאה יישאר המטופל במרפאה להתאוששות, חשוב להדגיש כי השתלת שיניים בהרדמה מלאה מחייבת נוכחות של רופא מרדים במשך כל הטיפול, ועל הרופא לעקוב כל הזמן אחרי מצבו של המטופל.

4. החלמה לאחר תהליך השתלת שיניים

תקופת החלמה ראשונית של מספר ימים, במהלכה ייתכנו כאבים נפיחות ואי נוחות. בתקופה זו מתקיים תהליך קליטת השתלים בעצם הלסת (אוסאואינטגרציה) אורך מספר חודשים (בדרך כלל 3-6 חודשים). 

5. חשיפת שתלים

לאחר קליטת השתלים, הרופא יחשוף אותם בהליך הנקרה חשיפת שתלים ויחבר אליהם כיפת מתכת.

5. חשיפת שתלים

השלב האחרון הוא שלב התאמה וההרכבה של הכתר. יצירת כתרים או גשרים בהתאמה אישית, תוך התחשבות בצבע, גודל וצורת השיניים הסמוכות וחיבור הכתרים או הגשרים לשתלים באופן קבוע.

הנחיות לאחר תהליך השתלת שיניים

  1. לאחר ההשתלה אין לבצע עבודה פיזית מאומצת. מומלץ לנוח ורצוי לקחת חופשה בת מספר ימים מהעבודה.
  2. חשוב מאוד לשמור על היגיינת הפה, ככל שאזור הניתוח יהיה נקי והיגייני, כך יפחתו הסיכויים לזיהום.
  3. לפי הוראות הרופא יש לקחת אנטיביוטיקה ואם יש צורך גם תרופות לשיכוך כאבים.
  4. יש לאכול תזונה רכה במשך מספר ימים לאחר ההשתלה.

מהן תופעות הלוואי לאחר השתלת שיניים?

תופעות הלוואי הנפוצות הן שטפי דם, קלים או כבדים, נפיחות באזור השתל וכאבים.  במקרים קיצוניים ייתכן זיהום.

רוב השתלות השיניים עוברות בהצלחה, כמעט ללא תופעות לוואי, אך מאחר ובמשך הניתוח נפגעו מספר כלי דם ייתכנו תופעות לוואי האמורות לחלוף כעבור מספר ימים. בכל מקרה של תופעות לוואי חמורות או תופעות שאינן חולפות יש לפנות לרופא המטפל.

הדרך הטובה ביותר להימנעות מתופעות לוואי היא בחירה של רופא מקצועי ומיומן בתחום השתלות השיניים ושיקום הפה. רק רופא מיומן ומקצועי ידע לבצע בהצלחה את כל השלבים בהשתלת השיניים ולהעניק למטופל שן חדשה שתתפקד כשן טבעית לכל דבר.

מהם סיכויי ההצלחה ומהם הסיבות לכישלון ההשתלה?

  • אחוזי ההצלחה של טיפולי השתלת שיניים עומדים על למעלה מתשעים וחמישה אחוז. כדי ליהנות מהשיניים החדשות יש לשמור על היגיינת הפה, להקפיד על צחצוח נכון של השיניים, לבקר אחת לכמה חודשים אצל רופא השיניים למעקב ולביקורת.
  • אוסאואינטגרציה הוא התהליך שבה מתהווה רקמת עצם סביב השן וקולטת את השתל בעצם. אם לא מתרחשת אוסאואינטגרציה, תהליך השתלת השיניים ייכשל. במקרה והתהליך ייכשל, ימתין הרופא מספר חודשים עד להחלמה מלאה של המקום ויתחיל מחדש את הליך השתלת השיניים.
  • במקרים נדירים עלולים השתלים להישבר. חשוב מאוד לבחור שתלים איכותיים בעלי תו תקן מוכר. ככל שהשתלים נושאים יותר תווי תקן, ממספר מדינות, כך מעיד הדבר כי הם עמדו בבדיקות רבות יותר ומחמירות יותר.
  • חשוב לבקר באופן קבוע אצל השיננית ולבצע ניקוי אבנית יסודי. למעשנים, מומלץ להפסיק לעשן, העישון פוגע ביציבות ובעמידות של השתלים.

השתלת שיניים – כל היתרונות

  • השתלים המוחדרים אל עצם הלסת חזקים ועמידים יותר מאשר אפשרויות אחרות של שיקום הפה כמו גשרים או שיניים תותבות.
  • שיניים תותבות גורמות לאי נוחות, הן משבשות את ההגייה, הן גורמות לגירויים ולעתים גם לדלקות חניכיים. השתלים לעומתם נראים טבעיים ומתפקדים כשן טבעית ואינם גורמים לבעיות.

צרו קשר עם ד"ר צ'יפר ותיהנו משן מתפקדת, יפה ועמידה למשך שנים רבות.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

ד"ר יהונתן צ'יפר חבר באגודות רופאי שיניים בארץ בעולם וכן ממשיך לעבור השתלמויות מיוחדות בטיפולי שיניים, השתלות שיניים ושיקום פה.

Picture of ד"ר יהונתן צ'יפר
ד"ר יהונתן צ'יפר

ד”ר יהונתן צ’יפר – הינו דוקטור לרפואת שיניים D.M.D, בעל רישיון מטעם משרד הבריאות בישראל. מוביל בעל ניסיון ידע ומיומנות בתחומי שיקום הפה, אסתטיקה דנטלית והשתלות שיניים. ד"ר יהונתן משלב במרפאתו טיפולי שיניים מתקדמים באמצעות מיקרוסקופ בכך מתאפשרת גישה זעירה שאינה פולשנית. המרפאה מציעה סביבה טיפולית נעימה ומרגיעה, וצוות מרפאה מיומן אשר שם דגש על חוויית השירות של המטופל בכל שלבי הטיפול.

מידע נוסף

התקשרו אלינו דילוג לתוכן