השתלת שיניים לחולי סכרת

השתלת שיניים יכולה להיות פתרון יעיל עבור חולי סכרת, אך חשוב להכיר את הסיכונים וההיבטים הייחודיים הקשורים לטיפול עבור קבוצה זו. סוכרת (בלטינית: Diabetes mellitus) היא מחלה מטבולית המתאפיינת בריכוז גבוה של גלוקוז (סוכר) בדם.

מצב זה המאופיין ברמות גבוהות של סוכר בדם, יכול להשפיע באופן משמעותי על היבטים שונים של בריאות, כולל בריאות הפה. אנשים עם סוכרת נמצאים בסיכון גבוה יותר למחלות חניכיים, זיהומים וזמני ריפוי איטיים יותר, שהם גורמים חיוניים שיש לקחת בחשבון כאשר שוקלים השתלת שיניים.

הסיבות לסוכרת הינה הפרעה בייצור אינסולין:

 • סוכרת מסוג 1: תאי הלבלב לא מייצרים מספיק אינסולין.
 • סוכרת מסוג 2: תנגודת לאינסולין ברקמות הגוף.
 • סוכרת הריון: מופיעה אצל נשים בהריון

השפעת הסוכרת על הצלחת השתלת שיניים

הצלחת השתלות השיניים נשענת במידה רבה על יכולתו של הגוף לרפא ולשלב את השתל בעצם הלסת – תהליך המכונה אוסאואינטגרציה. עבור חולי סוכרת, תנודות ברמות הסוכר בדם עלולות לפגוע בריפוי ולהגביר את הסיכון לזיהום לאחר הניתוח, מה שעלול להפוך את תהליך האוסאואינטגרציה למורכב יותר.

הכנה להשתלות שיניים: מדריך שלב אחר שלב לחולי סוכרת

כדי לשפר את סיכויי ההצלחה של השתלות שיניים לחולי סוכרת, חיוני להתוכנן באופן מקיף.

 1. איזון רמות הסוכר בדם – הערכת הסיכונים וההיבטים הייחודיים הקשורים לטיפול עבור חולי סכרת ולכן יש להתייעץ עם האנדוקרינולוג שלך כדי לוודא שהסוכרת מאוזנת היטב לפני תחילת טיפול השתלת שיניים.
 2. הערכה דנטלית מקיפה – עברו בדיקת שיניים יסודית. רופא השיניים יעריך את בריאות הפה, תוך התמקדות בבריאות החניכיים ובצפיפות העצם, כדי לקבוע את מידת התאמתך להתקנת שתלים. 

  המפתח להצלחת הטיפול תלוי בארבעה גורמים:

  1. איכות וכמות העצם
  2. מצבו הבריאותי של המטופל
  3. סוג השתל
  4. רופא מוצלח, מקצועי ומיומן. לעתים, גם אם אחד הגורמים חסר, רופא בעל ניסיון ידע למצוא פתרונות מתאימים שיאפשרו כמעט לכל מטופל ליהנות מפה בריא ומתפקד.

  על אף הכול, לא כל מועמד הוא מועמד אידיאלי להשתלת שיניים. דלקות חניכיים, מחלות כרוניות, עישון כבד ובעיות בריאות נוספות עלולים לחבל בסיכויי ההצלחה.

  דלקות חניכיים והזנחה כרונית של היגיינת הפה והשיניים עלולים לפגוע בתוצאות ההשתלה. לסת בעלת דלקת חניכיים עלולה לדחות את השתלים המוחדרים בתוכה. גם אם זה לא ייעשה מיד, זה עלול להתרחש גם בטווח הארוך.

  מחסור בעצם לסת לא יאפשר את היקלטות השתל בלסת. כדי שהשתל ייקלט בהצלחה יש צורך בעצם שן חזקה ובעלת נפח. במקרים אלו הפתרון הוא ניתוח השתלת עצם. זהו הליך כירורגי מקדים, הליך שבו ישתמש הרופא בחומרים בוני עצם או ייקח עצם ממקום אחר בגופו של המושתל וישתיל אותה בלסת. אפשרות נוספת היא שימוש בשתלים קצרים או מוטים. רופא מקצועי ומיומן לא ימהר להרים ידיים, הוא יחפש, וימצא, פתרון שיתאים למטופל.

 3. תוכנית טיפול מותאמת אישית: אם מזהים בעיות קיימות בבריאות הפה, כגון מחלת חניכיים, יש לטפל בהן לפני ניתוח שתלת שיניים.
 4. שיתוף פעולה בין ספקי שירותי בריאות –  ודא תקשורת פתוחה בין רופא השיניים המטפל לרופא אנדוקרינולוג. גישה זו מאפשרת תוכנית מגובשת לניהול איזון רמות הסוכרת לאורך תהליך ההשתלה.
 5. טיפול לאחר ניתוח-  הקפדה על משטר טיפול קפדני לאחר ניתוח הוא חיוני. יש לפעול על פי ההנחיות של רופא השיניים כדי למזער את הסיכון לזיהום ולקדם את הליך הריפוי.

ד"ר צ'יפר כבר ביצע השתלות רבות. יצא לי לשקם אלפי מטופלים, מספר ד"ר צ'יפר, בכל גיל, החל מילדים שעברו תאונות וחבלות ועד לאנשים בני גיל הזהב בעלי רוח צעירה שלא ויתרו על שיניים "טבעיות", בריאות ומתפקדות בפה, לא נכנעו ולא הסכימו ולהרכיב שיניים תותבות.

לדוגמה יעקב חולה סוכרת בן 58, פנה אלינו לפתרון לשיניו החסרות, אך הוא היה מודאג לגבי מועמדותו להשתלת שיניים. בעבודה צמודה עם הרופא יעקב עבר ניתוח שתלים. עם תוכנית טיפול מותאמת לאחר הניתוח וניהול קפדני של רמת הסוכר בדם, השתלים של יעקב נרפאו יפה, והוכיחו שעם אמצעי הזהירות הנכונים, ההצלחה בהישג יד.

עבור חולי סוכרת, השתלת שיניים היא אפשרות קיימת ומשנה חיים, המסוגלת להחזיר לא רק את האסתטיקה של החיוך, אלא גם לשפר את איכות החיים הכללית. בעוד שהדרך להשתלת שיניים עשויה לדרוש צעדים נוספים וניהול קפדני של סוכרת, התגמול – שיפור בבריאות הפה, ביטחון עצמי והשמחה של חיוך מתפקד במלואו – הם בלתי ניתנים למדידה. עם הכנה נכונה וצוות מסור של אנשי מקצוע בתחום הבריאות, השתלות שיניים יכולות להיות פתרון בטוח ויעיל עבור אנשים עם סוכרת.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

Picture of ד"ר יהונתן צ'יפר
ד"ר יהונתן צ'יפר

ד”ר יהונתן צ’יפר – הינו דוקטור לרפואת שיניים D.M.D, בעל רישיון מטעם משרד הבריאות בישראל. מוביל בעל ניסיון ידע ומיומנות בתחומי שיקום הפה, אסתטיקה דנטלית והשתלות שיניים. ד"ר יהונתן משלב במרפאתו טיפולי שיניים מתקדמים באמצעות מיקרוסקופ בכך מתאפשרת גישה זעירה שאינה פולשנית. המרפאה מציעה סביבה טיפולית נעימה ומרגיעה, וצוות מרפאה מיומן אשר שם דגש על חוויית השירות של המטופל בכל שלבי הטיפול.

ד"ר יהונתן צ'יפר חבר באגודות רופאי שיניים בארץ בעולם וכן ממשיך לעבור השתלמויות מיוחדות בטיפולי שיניים, השתלות שיניים ושיקום פה.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

שן סדוקה לפני אחרי
סדק בשן

מהו סדק שן ומהן הסיבות לכך? השיניים חזקות להפליא, האמייל המרכיב את הציפוי החיצוני של השיניים הוא החומר החזק ביותר בגוף האדם אפילו יותר מהעצמות,

להמשך קריאה >
שחזור שן באמצעות סתימה לבנה
סתימה לבנה

סתימה לבנה סתימה לבנה בשן היא טיפול שיניים המשמש למילוי חורים או סדקים בשן. הסתימה מכילה חומרים שמתאימים לצבע השן הטבעי, ולכן היא פחות בולטת

להמשך קריאה >
התקשרו אלינו דילוג לתוכן