מילון מונחים השתלת שיניים

מושגים שכדאי להכיר ומיתוסים שיש להפריך לפני השתלת שיניים

טיפולי השתלת שיניים יצרו מהפכה בעולם רפואת השיניים. בעבר, אנשים חסרי שיניים נאלצו להרכיב מערכת של שיניים תותבות או במקרה שבו הייתה חסרה בפיהם רק שן אחת, להרכיב גשר שנשען על שיניים סמוכות ועלול היה להחליש אותן. כיום, הודות להליך הרפואי פורץ הדרך, יש אפשרות לוותר על השיניים התותבות, להשתיל שיניים ולהשיב לפה את התפקוד המלא. לפני שאתם מבצעים השתלת שיניים חשוב להכיר מושגים מובילים בתחום ולהפריך מיתוסים נפוצים.

שתל דנטלי

שתל דנטלי הוא סוג של בורג העשוי מטיטניום. השתל מוחדר אל עצם הלסת, נקלט בתוכה בלי לפגוע בשיניים הסמוכות. לאחר ההשתלה מתחיל תהליך בן שלושה עד תשעה חודשים, תהליך שבו נוצרים תאי עצם מסביב לשתל, תאים המחזקים ומייצבים את השתל במקומו. יש סוגים שונים של שתלים, ההבדלים בניהם באים לידי ביטוי בעיצוב השתל, בפני השטח של השתל ובביקורת האיכות שלו. רופא שיניים מקצועי ידע לבחור לכל מטופל את השתל המתאים, חשוב לדעת כי התאמה לא נכונה של השתל עלולה לגרום לכישלון הטיפול.

אוסאואינטגרציה 

זהו תהליך שבו עצם הלסת גדלה, מתעבה ועוטפת את השתל בתוכה. תהליך זה נמשך בין שלושה עד שישה חודשים. אם תהליך האוסאואינטגרציה לא מתקיים, השתל לא ייקלט, הוא לא יהיה יציב וההשתלה תיכשל.

סינוס

אלו חללים בגולגולת הנמצאים משני צדי האף. רצפת סינוס זהו החלק התחתון של הסינוס. לעתים, כדי להחדיר שתל ללסת העליונה יש צורך להרים את רצפת הסינוס.

הרמת סינוס

זהו ניתוח שבו מתבצעת השתלת עצם מתחת לסינוס. כאשר עצם הסינוס אינה בעלת נפח או עובי מספיק כדי לקלוט את השתל, יש לבצע ניתוח הרמת סינוס מקדים לפני השתלת השיניים, כדי לחזק את העצם ולאפשר היקלטות ועמידות של השתל בעצם הלסת.

ספיגת עצם

זוהי הידלדלות או היעלמות של מסת העצם. תופעה זו יכולה להיווצר כתוצאה מחבלה או מבעיה רפואית. כאשר נוצרת הידלדלות של העצם יש צורך להשתיל עצם בלסת כדי לחזק את העצם לקראת השתלת שן. אוגמנטציה זהו המונח הרפואי לעיבוי עצם הלסת. בכל מקרה של מחסור בעצם לסת מתבצעת אוגמנטציה באמצעות עצם מושתלת ממקור עצמי או ממקור חיצוני.

תחליף עצם

כאשר יש צורך לעבות את עצם הלסת כדי לקלוט בהצלחה את השתל משתמשים במספר תחליפים. הטוב מכולם הוא לקיחת עצם עצמית מאזורים אחרים בפה או בגוף המטופל. זהו התחליף הטוב מכולם שכן הוא מתאים גנטית לרקמות שבתוכן הוא מושתל, אך לא תמיד יש מספיק עצם עצמית וזה מאריך את תהליך ההשתלה.

שיקום פה

זהו הליך הכולל מספר פעולות כירורגיות שמטרתן להשיב לפה את יכולת התפקוד. כיום השתלת שיניים מהווה גורם חשוב בכל הליך של שיקום פה

העמסה מיידית

או בשמה הנוסף השתלת שיניים ביום אחד זהו תהליך שבו מרכיבים את הכתר סמוך להחדרת השתל. בשיטה הקלאסית מבצעים ניתוח להחדרת השתל וממתינים מספר שבועות להחלמת המקום לפני שמרכיבים את הכתר.

אול און פור / 6

זוהי השתלת שיניים ייחודית המיועדת, בדרך כלל, למטופלים חסרי שיניים או חסרי צפיפות עצם. זוהי שיטה שפותחה במרפאתו של ד"ר פאולו מאלו בליסבון. בשיטה זו מחדירים לעצם הלסת ארבע שתלים/ או שישה בלבד ועליהם מרכיבים גשר בן עשר עד שתיים עשרה שיניים המאפשר לפה לתפקד כרגיל. שיטות אלו חוסכות למטופלים רבים טיפולים כירורגיים מקדימים כמו השתלת עצם והרמת סינוס, היא חוסכת כאבים, זמן יקר וכסף. שיטת אול און 4/6 מאפשר למטופלים להיכנס למרפאת השיניים עם לסת חסרת שיניים ולצאת כעבור מספר שעות עם פה מלא שיניים ומתפקד.

כתר חרסינה

משחזר במדויק את השן הטבעית שאבדה או נחלשה. כתר חרסינה בנוי ממתכת ומחרסינה. המתכת מהווה את הבסיס והחרסינה מעניקה את המראה האסתטי. ככל שהמתכת אצילה ונקייה יותר, הכתר יהיה איכותי יותר ומחירו יהיה בהתאם. הרכבת כתר שיניים דורשת מיומנות רבה ושילוב של עבודה מקצועית בין רופא השיניים לבין מעבדת שיניים איכותית.

צילום פנוראמי

הוא צילום המשמש את רופאי השיניים לקבלת תמונה רחבה ומקפה של כל מערכת השיניים.

מיתוסים נפוצים

דפי העיתונים, ערוצי הרדיו והטלוויזיה מלאים בפרסומות המנסות לשכנע אתכם לבצע השתלת שיניים במרפאה זו או אחרת . מהם המיתוסים שבאמצעותם מנסים לשכנע אתכם?

שתלים אמריקאים הם השתלים הטובים ביותר – את המשפט הזה אפשר לשמוע פעמים רבות ובהטיות שונות. לפעמים זה שתלים אמריקאים, לפעמים גרמניים, שוויצרים ועוד. קיימים בעולם שלושת אלפים ושש מאות יצרני שתלים, כולם מייצרים שתל מאותו חומר- הטיטניום. כל השתלים הם בעלי סליל חיצוני והברגה פנימית וכולם, כמעט, מעידים על אחוזי הצלחה גבוהים מאוד, עד תשעים וחמישה אחוזים. אין שתלים הכי טובים, אך חשוב לבחור שתלים בעלי תו תקן. ככל שלשתל יש יותר תווי תקן, אמריקאי, גם אירופאי, גם ישראלי, כך מעיד הדבר כי הוא עמד בהצלחה בבדיקות רבות ומחמירות.

השתלת שיניים ממוחשבת ללא חתכים ותפרים – בהשתלת שיניים ממוחשבת אין שימוש בסקלפל המנתחים ואין תפרים, רופא השיניים מקבל סד כירורגי עם פתחים המאפשר לו לכוון בצורה מדויקת את השתלים דרך החניכיים אל תוך עצם הלסת בלי לראות אותה. השתלים אינם יכולים להגיע אל עצם הלסת ללא חתך, ולכן גם בהשתלת שיניים ממוחשבת מבצעים חתך זעיר מאוד שדרכו מכניסים את השתל. יש חתך, אבל אין תפרים.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

מידע נוסף

Picture of ד"ר יהונתן צ'יפר
ד"ר יהונתן צ'יפר

ד”ר יהונתן צ’יפר – הינו דוקטור לרפואת שיניים D.M.D, בעל רישיון מטעם משרד הבריאות בישראל. מוביל בעל ניסיון ידע ומיומנות בתחומי שיקום הפה, אסתטיקה דנטלית והשתלות שיניים. ד"ר יהונתן משלב במרפאתו טיפולי שיניים מתקדמים באמצעות מיקרוסקופ בכך מתאפשרת גישה זעירה שאינה פולשנית. המרפאה מציעה סביבה טיפולית נעימה ומרגיעה, וצוות מרפאה מיומן אשר שם דגש על חוויית השירות של המטופל בכל שלבי הטיפול.

ד"ר יהונתן צ'יפר חבר באגודות רופאי שיניים בארץ בעולם וכן ממשיך לעבור השתלמויות מיוחדות בטיפולי שיניים, השתלות שיניים ושיקום פה.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

שן סדוקה לפני אחרי
סדק בשן

מהו סדק שן ומהן הסיבות לכך? השיניים חזקות להפליא, האמייל המרכיב את הציפוי החיצוני של השיניים הוא החומר החזק ביותר בגוף האדם אפילו יותר מהעצמות,

להמשך קריאה >
שחזור שן באמצעות סתימה לבנה
סתימה לבנה

סתימה לבנה סתימה לבנה בשן היא טיפול שיניים המשמש למילוי חורים או סדקים בשן. הסתימה מכילה חומרים שמתאימים לצבע השן הטבעי, ולכן היא פחות בולטת

להמשך קריאה >
התקשרו אלינו דילוג לתוכן