הלבנת שיניים

כרופא שיניים, אני נתקל לעתים קרובות במטופלים הסקרנים לגבי הלבנת שיניים. זהו הליך פופולרי שמטרתו לשפר את האסתטיקה של החיוך. עד לא מזמן טיפול הלבנת שיניים היה נחשב כטיפול מותרות המיועד לעשירים בלבד. הודות להתקדמות הטכנולוגיה, טיפול הלבנת שיניים הפך להיות הליך פשוט, בטוח ומהיר, ויותר חשוב מזה, טיפול המתאים לכל כיס.

מה גורם לשיניים לשנות את צבען

צבע השן מורכב משני אלמנטים, זגוגית השן ודנטין . הדנטין הוא השכבה הפנימית של השן וצבעו צהוב, זגוגית השן היא השכבה המצפה את הדנטין וצבעה לבן. ככל שזגוגית השן עבה יותר, כך הצבע הצהוב של שכבת הדנטין פחות חודר דרכה והשן נראית לבנה יותר. גורמים נוספים כמו לכלוך חיצוני הנדבק אל השן , כתמי ניקוטין, כתמים הנוצרים משתיית משקאות כהים כמו קפה, תה, קוקה קולה ועוד משנים גם הם את צבע השן. טיפולי שיניים, כמו למשל טיפול שורש ועוד, עלולים לצבוע את השן בגוון אפור בשל דליפת מרכיבים מהחומר הטיפולי אל רקמת כותרת השן. חבלה דנטאלית הגורמת לקריעה של כלי דם קטנים בתוך השן עלולה לגרום להיווצרות של כתמים שחורים על השן.

מהן השיטות הנפוצות של הלבנת שיניים (הבהרת שיניים)

הלבנת שיניים במרפאה

הלבנת שיניים במרפאת שיניים היא שיטה בטוחה ויעילה לקבל חיוך מואר ובהיר יותר. התהליך כולל בעיקר מריחת חומרי הלבנה להסרת כתמי פני השטח ולהבהרת צבע השיניים.

הלבנת שיניים מתבצעת באמצעות חומרים כימיים, בדרך כלל על בסיס מי חמצן. את החומר מניחים על השן והוא חודר אל שכבת הדנטין דרך הנקבוביות המיקרוסקופיות אשר בשן. ככל שריכוז החומר גבוה יותר, כך החדירה אל שכבת הדנטין מתבצעת במהירות רבה יותר. בהלבנת שיניים במרפאה מורחים את החומר על השיניים ובאמצעות נורת הלבנה בעלת אורך גל כחול מזרזים אל החדרת החומר אל השכבות העמוקות של השן. 

האור מפעיל את החומר וגורם לשיניים להלבין במהירות. הטיפול נמשך כשעה עד שעתיים והתוצאות נראות נהדר. אם יש כתמים עקשניים במיוחד, משלימים את הטיפול במרפאה בעזרת קשתיות הלבנה לטיפול ביתי.

הערה: הלבנת שיניים בשיטה זו נקראת בשפה המקצועית הבהרת שיניים, זאת מכיוון באמצעות החומר הפעיל ניתן לשנות את הגוון ולהבהיר אותו. על מנת לקבל שיניים צחורות נסביר בהמשך. 

צילום לשיניים של אמיר לפני הלבנת שיניים ואחרי

בתמונה שלפניכם תוכלו לראות את ההבדלים בין הלסת העליונה (אחרי טיפול ההלבנה) ללסת התחתונה (לפני טיפול ההלבנה)

שלבי הטיפול

ראשית מתחילים בניקוי השיניים ונסיר מהם רובד ואבנית. לאחר שלב נשים מגן על החניכיים כדי למנוע גירוי מחומר ההלבנה. השלב הבא, על השיניים מורחים ג'ל פרוקסיד בריכוז גבוה. ג'ל זה מפרק מולקולות כתמים, מה שגורם לשיניים להיראות לבנות יותר. שיטות מסוימות משתמשות באור מיוחד או לייזר כדי להפעיל את הג'ל ולהאיץ את תהליך ההלבנה. הפגישה כולה אורכת בדרך כלל כשעה. טיפול משלים בבית הכולל סד בהתאמה אישית כך שיתאים בצורה מושלמת לשיניים, מה שמבטיח מריחה אחידה של ג'ל ההלבנה.

הלבנת שינים ביתית

שיטה נוספת היא הלבנת שינים ביתית – הלבנה הנעשית בפיקוח ובהנחיית הרופא. בשיטה זו מתאים הרופא למטופל סד מיוחד ומספק לו את חומרי הלבנה. המטופל ממלא את הסד בחומרי ההלבנה ומניח אותו בפה על גבי השיניים למשך עשר שעות בממוצע, בדרך כלל בשעות הלילה. היתרון הגדול של שיטה זו הוא היכולת לשלוט בגוון ההלבנה. אם לא הצליח המטופל להגיע אל הגוון הרצוי, הוא יכול להמשיך בטיפול עד לקבלת הגוון הרצוי.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

על הסיכויים ועל הסיכונים

סיכויי ההלבנה של השיניים הם גבוהים, אך הם משתנים ממטופל למטופל . שיניים בגווני הצהוב מגיבות, בדרך כלל, טוב יותר לטיפול מאשר שיניים אפורות או שיניים המוכתמות בפסים חומים. תופעות הלוואי של הטיפול הן אלרגיות לחום או לקור ולאכילת מאכלים מתוקים. תופעת לוואי זו מופיעה אצל כשישים אחוז מהמטופלים וחולפת כעבור יום עד יומיים שמביצוע הטיפול. לעתים כאשר חומר ההלבנה בא במגע עם הרקמות, עלולות להיווצר שלפוחיות הנעלמות כעבור מספר שעות.

משך הזמן שבו נותרות השיניים לבנות ובוהקות תלוי באורח החיים של המטופל. הרגלים כמו עישון, שתייה מרובה של קפה, תה, קוקה קולה או יין עלולים לפגום בהלבנה לאורך זמן. הלבנת שיניים ממוצעת מחזיקה מעמד מספר שנים ואפשר לחזור על התהליך שנית. לא כל טיפול מתאים לכל מטופל .

אלטרנטיבות להלבנת שיניים

כפי שכתבנו מעלה, במידה ואתם שואפים לשיניים לבנות במיוחד תוכלו לבצע ציפוי שיניים אשר יעניק מראה לבן ואחיד לשיניים שטופלו:

ציפוי קומפוזיט

קומפוזיט הוא החומר המיועד לביצוע סתימה לבנה. בשנים האחרונות החלו להשתמש בחומר זה גם לביצוע ציפוי לשיניים. המחיר של ציפוי קומפוזיט זול בהשוואה לחומרי ציפוי אחרים. במהלך הטיפול מצפה הרופא את השן בחומר קומפוזיט. ציפוי קומפוזיט מתקשה בעזרת מנורה מיוחדת המקשה את החומר. הציפוי של השניים בעזרת קומפוזיט עלול במשך השנים, להתלכלך ולספוח כתמים עקב עישון, שתיית אלכוהול, צריכת מזון וחומרים שונים. זה אינו חומר טבעי ולא תמיד הוא מצליח להעניק לשן מראה טבעי.

ציפוי חרסינה

ציפוי חרסינה נחשב לציפוי הטוב ביותר הודות למראה הטבעי ולעמידות שלו. ציפוי חרסינה מתבצע בשני שלבים. בפגישה הראשונה מסיר הרופא שכבה דקה מהחומר המצפה את השן. לאחר ההסרה מודד הרופא את תבנית השיניים, שולח אותה למעבדה ושם בונים עלה דק מחרסינה המיועד להדבקה על המקום שבו ביצע הרופא את השחזת השן. בפגישה השנייה עלה החרסינה, שהגיע מהמעבדה, מודבק אל השן באמצעות דבק ייחודי.

ציפוי חרסינה עמיד בפני כתמים ומחזיק מעמד שנים רבות. הסכנה היחידה היא האפשרות שהציפוי עלול להישבר. כדי להימנע משבירת הציפוי יש להקפיד לא להעמיס על השיניים מנהגים ומאכלים העלולים לשבור את הציפוי כמו פיצוח גרעינים, כסיסת ציפורניים, קריעת שקיות ניילון ועוד באמצעות השיניים, לעיסת עפרונות וכו'.

הלבנת שיניים באמצעות ציפוי
ציפוי שיניים לפני ואחרי

חשוב לבחור רופא שיניים מקצועי ובעל ניסיון בתחום, שידע לבחור עבורכם את שיטת ההלבנה המתאימה ביותר. אין ספור אנשים כבר ביצעו הלבנת שיניים במרפאה של ד״ר יהונתן צ'יפר בהצלחה. צרו קשר גם אתם וכבר מחר תתחילו לחייך בפה מלא חיוך זוהר!

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

Picture of ד"ר יהונתן צ'יפר
ד"ר יהונתן צ'יפר

ד”ר יהונתן צ’יפר – הינו דוקטור לרפואת שיניים D.M.D, בעל רישיון מטעם משרד הבריאות בישראל. מוביל בעל ניסיון ידע ומיומנות בתחומי שיקום הפה, אסתטיקה דנטלית והשתלות שיניים. ד"ר יהונתן משלב במרפאתו טיפולי שיניים מתקדמים באמצעות מיקרוסקופ בכך מתאפשרת גישה זעירה שאינה פולשנית. המרפאה מציעה סביבה טיפולית נעימה ומרגיעה, וצוות מרפאה מיומן אשר שם דגש על חוויית השירות של המטופל בכל שלבי הטיפול.

מידע נוסף

התקשרו אלינו דילוג לתוכן