ד"ר יהונתן צ'יפר מציג: כל הפתרונות לטיפול בתופעת גאמי סמייל GUMMY SMILE

חיוך הרמוני וטבעי נחשב למרכיב משמעותי של אידיאל היופי, הוא תופס את מרכז תשומת הלב וממלא את הפנים באור ובחיוניות ובכך תורם לחיזוק הדימוי העצמי ויצירת קשרים חברתיים.

מה זה גאמי סמייל?

'חיוך חושף חניכיים' או בשפה הרפואית GUMMY SMILE הוא מצב של חשיפה מוגברת של החניכיים העליונות בעת החיוך. התופעה שכיחה יותר בקרב נשים ומתאפיינת בכך שהשפה העליונה מתרוממת וחושפת רקמת חניכיים של 1-2 מ"מ או יותר, במקרים מתקדמים. מתקבל מראה חיוך שאינו אסתטי אשר לרוב אינו מלווה בפגיעה בבריאות הפה, החניכיים או השיניים. מטופלים רבים מוטרדים ממראה חיוך לא הרמוני ומדווחים על פגיעה בביטחון עצמי עד לכדי הימנעות והסתרת החיוך במפגשים חברתיים.

טיפול בגאמי סמייל - לפני ואחרי

מהם הגורמים לגאמי סמייל?

חשיפת חניכיים מוגברת בעת החיוך נגרמת מכמה סיבות עיקריות מבניהן: מבנה הלסת העליונה, מבנה השיניים – גורם דנטלי מבני, רקמה רכה (שפה עליונה, שרירי הבעה ורקמת חניכיים). 

 1. תנועה מוגברת של שרירי ההבעה – החיוך 'מופעל' באמצעות תנועה של שרירים תת עוריים, שמביאים להרמה של השפה העליונה כלפי מעלה בזמן החיוך. תנועתיות מוגברת של השריר תביא להרמה גבוהה יותר של השפה ותיצור קו חיוך גבוה ולמראה של חשיפה עודפת של החניכיים.
 2. מבנה אנטומי מפותח/ מוגבר של הלסת העליונה – מבנה של לסת רחבה או מבנה לסת במימד אנכי מוגבר (לסת ארוכה) לעיתים מתבטאת גם בשיניים בולטות. וכתוצאה מכך, השפה העליונה קצרה באופן יחסי בשל העובדה שאורכה אינו מספק לכיסוי השיניים והתרוממותה בעת חיוך גורמת לחשיפת יתר של רקמת החניכיים.
 3. 3. שפה עליונה קצרה – בשונה ממבנה לסת אורכי אשר אורך לסת מוגבר הוא הגורם לשפה העליונה להיות קצרה באופן יחסי. במקרה זה, שפה עליונה קצרה נוצרת בשל ליקוי מבני של השפה ללא תלות במבנה הלסת וכתוצאה מכך, שפה עליונה קצרה שאינה מספקת כיסוי אידיאלי לחניכיים מה שיוצר חשיפת יתר של חניכיים.
  4. שיניים קצרות – שיניים קצרות כתוצאה מגורם דנטלי מבני, מביאות ל"פיצוי יתר" של החניכיים על חשבון חסר באורך השן ולמראה של חשיפת חניכיים מוגבר.
  5. דלקת חניכיים – דלקת חניכיים עלולה להתבטא בהיפרפלזיה כלומר בנפיחות ובהגדלת החניכיים. במצב זה, צמיחת רקמת החניכיים תכסה חלק קטן או ניכר ממשטח השן התקין, מה שיוצר מראה של 'יתר' חניכיים על חשבון חשיפת השיניים.
  6. שיניים קדמיות עליונות בולטות – בולטות של השיניים הקדמיות מקשה על השפה העליונה לסגור עליהן בתנועה טבעית, ובעת חיוך כאשר השפה העליונה מתרוממת היא נדחקת כלפי מעלה וגורמת לחשיפה מוגברת של החניכיים.

איך מטפלים בתופעת GUMMY SMILE?

שילוב בין ענפי רפואת השיניים והרפואה האסתטית מעניק מגוון טיפולים לתיקון הליקוי ועיצוב החיוך:

 • טיפול אורתודנטי – יישור שיניים עשוי לפתור או לשפר את עמדתן של שיניים בולטות או שיניים במנח של רוטציה/ הטייה אשר מהוות גורם מפריע לשפה העליונה להתמקם מעל החניכיים העליונות ולכסות אותן בצורה מיטבית. למעשה באמצעות שיפור עמדת השיניים ושינוי אורך השיניים החותכות העליונות מתאפשר שחרור של השפה העליונה. טיפול אורתודונטי בגיל צעיר יעניק פתרון מייטבי.
 • יישור שיניים וניתוח אורתוגנטי – יישור שיניים המשולב עם ניתוח כירורגי לקיצור גובה עודף עצם הלסת המקסילרית (העליונה). מבוצע במצבים בהם הליקוי הוא במבנה הלסת, כאשר מבנה הלסת העליונה מוגבר ומפותח ביותר.
 • הזרקת בוטוקס – בוטוליניום טוקסין, חלבון רעלן המנטרל בצורה עדינה את כיווץ השריר. הטיפול יעיל ב'גאמי סמייל' כתוצאה מתנועתיות מוגברת של שרירי ההבעה הגורמים להתרוממות השפה העליונה. הזרקת בוטוקס תגרום להרפיה של השפה העליונה ותשפר משמעותית את מראה החניכיים החשופות. הזרקת בוטוקס יעילה גם במצבים בהם נבחר לטפל באופן קוסמטי לצורך אסתטיקה בלבד, מתאים למטופלים שאינם מעוניינים או אינם יכולים לעבור ניתוחים. הבוטוקס מעניק פתרון מהיר – בתוך כשבוע ניתן לראות תוצאה אסתטית מעולה, יש לחזור על הפעולה בכל 4-6 חודשים.
 • עיבוי שפתיים – עיבוי שפתיים מיועד לשפתיים צרות וקצרות אשר אינן מכסות היטב את החניכיים העליונות, ומתבצע באמצעות הזרקה של חומר מילוי ונפח על בסיס חומצה היאלורונית.
 • GINGIVECTOMY הארכת כותרות השיניים בלייזר – טיפול באמצעות טכנולוגיית הלייזר נועד להארכת כותרות השיניים. באמצעות לייזר מסירים את רקמת החניכיים העודפת בצורה שעוקבת אחר המתאר התקין של השיניים. עיצוב קו החניכיים תורם לתיקון הפרופורציות והשגת יחס שיניים – חניכיים אידיאלי ובכך משפר משמעותית את חשיפת החניכיים בחיוך. לעיתים יש צורך לשלב בין מספר טיפולים בכדי לקבל תוצאה הרמונית וטבעית. במקרה כזה, בשלב ראשוני תתבצע הארכת כותרות השיניים ובשלב הבא יבוצעו ציפויי חרסינה/ למינייט. שילוב בין הטיפולים יביא לתוצאה אסתטית ברמה הגבוהה ביותר.
 • מיקום השפה מחדש – טיפול כירורגי מתבצע בטכנולוגיית הלייזר ונועד להגביל את תנועת השריר המביא למשיכת השפה העליונה כלפי מעלה. באמצעות לייזר מסירים רצועה של רירית בוקאלית ובכך, למעשה נמנע מהשפה העליונה להתרומם בצורה מוגברת בזמן החיוך.
תופעת גאמי סמייל
תופעת גאמי סמייל - לפני טיפול
לאחר טיפול בגאמי סמייל
לאחר טיפול בגאמי סמייל - GINGIVECTOMY הארכת כותרות שיניים באמצעות לייזר + ציפויי חרסינה/ למינייט

איך בוחרים טיפול מתאים לתופעת 'גאמי סמייל'?

מגוון הטיפולים ל'גאמי סמייל' מספקים מענה יעיל ואפקטיבי. לעיתים יש צורך לשלב בין מספר טיפולים בכדי להעניק את הטיפול הנכון שיוביל לתוצאה האידיאלית. תחילה יש לבצע בדיקה קפדנית הכוללת את בירור מצבו הרפואי של המטופל, בדיקה קלינית של רקמות הפה, וצילומי רנטגן מתאימים. לאחר אבחון מיטבי הטיפול מותאם באופן אינדיווידואלי, יש להביא בחשבון את סוג ההליך והסיכונים שהוא טומן בחובו, תופעות הלוואי, תקופת ההחלמה, עמידות הטיפול והעלויות. מטבע הדברים, טיפולים אסתטיים כדוגמת חומצה היאלורונית ובוטוקס הם טיפולים נגישים וקלים ליישום, כמו גם זולים משמעותית מטיפולים דנטליים או כירורגיים, אולם עמידותם מוגבלת למספר חודשים ולעיתים הם אינם מספקים מענה לכלל הגורמים לתופעה. מומלץ להתייעץ עם רופא שיניים בעל נסיון ומיומנות בתחום, שיערוך בדיקה ואבחון מקצועיים של גורמי הבעיה. 

מה משך הטיפול, כיצד הוא מיושם ומתי ניתן להתרשם מן התוצאה?

סוג ומשך הטיפול כמו גם נראות התוצאה משתנים בהתאם לסוג הטיפול הנבחר:

 • טיפולים אסתטיים – הזרקה של בוטוקס ו/או חומצה היאלורונית אורכים כ-15 דקות ומסתיימים ברובם במפגש טיפולי אחד. התוצאה הראשונית ניכרת באופן מידי ומתייצבת לאורך מספר ימים נוספים עד לקבלת התוצאה הסופית.
 • טיפול אורתודנטי – יישר שיניים עשוי להימשך מספר חודשים או יותר, כאשר התוצאה נבנית ומתהווה בהדרגה לאורך כל זמן הטיפול.
 • ניתוח אורתוכירורגי – מבוצע בהרדמה מלאה ואורך מספר שעות (בין שעתיים ועד כארבע שעות), נדרש זמן החלמה והתאוששות. את התוצאה ניתן יהיה לראות לאחר כשבועיים ימים ולאחר התפוגגות שטפי דם והנפיחות.

ד"ר יהונתן צ'יפר רופא שיניים מוביל ובעל ניסיון רב בתחום אסתטיקה דנטלית והשתלות שיניים. מעמיד לרשות מטופליו קליניקה מקצועית, מאובזרת בכלל החידושים הטכנולוגיים ובשיטות הטיפול המתקדמות לתופעת GUMMY SMILE בליווי ובהתאמה אישית לכל מטופל ומטופלת.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

Picture of ד"ר יהונתן צ'יפר
ד"ר יהונתן צ'יפר

ד”ר יהונתן צ’יפר – הינו דוקטור לרפואת שיניים D.M.D, בעל רישיון מטעם משרד הבריאות בישראל. מוביל בעל ניסיון ידע ומיומנות בתחומי שיקום הפה, אסתטיקה דנטלית והשתלות שיניים. ד"ר יהונתן משלב במרפאתו טיפולי שיניים מתקדמים באמצעות מיקרוסקופ בכך מתאפשרת גישה זעירה שאינה פולשנית. המרפאה מציעה סביבה טיפולית נעימה ומרגיעה, וצוות מרפאה מיומן אשר שם דגש על חוויית השירות של המטופל בכל שלבי הטיפול.

מידע נוסף

התקשרו אלינו דילוג לתוכן