סגירת רווחים בשיניים

יש אנשים שזה סימן ההיכר שלהם ומתהדרים במראה ייחודי אך בקרב אנשים רבים רווח בשיניים נתפס לא חינני ולא אטרקטיבי. יש נטייה לחשוב שרווח בשיניים פוגם באסתטיקה של הפה ופוגע בהערכה העצמית בלבד, אבל לא כך, רווח בשיניים עלול לגרום למגוון בעיות תפקודיות. עומס יתר על שיניים סמוכות, בעיות במנשך, דחיסת מזון, דלקות חניכיים חוזרות ונשנות, פגיעה במנגנון אחיזה של השן ועוד. קיימים מגוון פתרונות לצמצום ולסגירת הרווחים לקבלת מראה טבעי והרמוני ולחיוך המושלם. רופא שיניים מיומן ומקצועי יאבחן ויתאים את סוג ואופן הטיפול האידיאליים ביותר עבור המטופל.

מהם הגורמים להיווצרות רווחים בין השיניים? הקשר בין מחלת חניכיים, תורשה והרגלים שלנו לעניין זה. ומהם הפתרונות לצמצום וסגירת הרווחים?

רווח בשיניים

אזור של חלל בין שיניים סמוכות עשוי להופיע נקודתית או באופן מפושט, באזורי שיניים קדמיות או בכל מקום אחר בפה. רווח בין שתי השיניים הקדמיות שכיח בעיקר בלסת העליונה. ניתן לראות רווחים בשיניים בילדים עם משנן חלבי ולרוב הוא נסגר עם בקיעת המשנן הקבוע.

מהי דיאסטמה (Diastema)?

רווח בין השיניים החותכות העליונות הנובע ממגוון סיבות. מבניהן: צמיחת שיניים קטנות בלסת גדולה, מיקום רקמת החניכיים וגדילת יתר של הפרנום אשר מונעת היצמדות של השיניים החותכות. בד"כ הרווח מצטמצם עם צמיחת השיניים הקבועות ולרוב נסגר לחלוטין. 

Diastema - רווח בשיניים

במקרים בהם הרווח לא נסגר והוא מהווה פגם אסתטי עבור המטופל בגיל מבוגר, ניתן לבצע טיפול שיניים אסתטי לסגירת המרווח. לרוב, הטיפול הוא פשוט וניתן לבצעו באמצעות ציפויי חרסינה.

מהם הגורמים להיווצרות רווח בשיניים?

 • גנטיקה/ תורשה אחד מהגורמים לרווחים בשיניים נובע מסיבה תורשתית ומולדת. הפרופורציות בין גודל הלסת לגודל השיניים היא סיבה מהותית. כאשר מבנה של עצם הלסת הוא גדול והשיניים קטנות נוצרת אי התאמה המתבטאת ברווחים בין השיניים.
 • מחלת חניכיים כרונית גורמת לספיגה ואובדן העצם שתומכת בשיניים, בעקבות זאת מתחילות השיניים להשתחרר ולנוע ממקומן, השיניים נדחקות החוצה וכתוצאה מכך נוצרים רווחים בין השיניים.
 • הרגלים כדוגמת: מציצת אצבע, נשיכת שפה תחתונה ואחזקתה באופן ממושך בין השיניים, דחיפת לשון בזמן מנוחה או בזמן בליעה/ דיבור ועוד.
 • שיניים קטנות מהרגיל (מיקרודונטיה) עקב לקוי התפתחותי גורם ליצירת רווחים בין השיניים.
 • פרנום לביאלי הוא רקמה רכה המחברת בין השפה העליונה/ התחתונה אל החניכיים לאזור המרכזי שבין השיניים הקדמיות. במקרים בהם קיימת גדילת יתר של הפרנום או במקרים בהם חיבור הפרנום נמוך הוא למעשה מונע וחוסם את הסגירה הטבעית של הרווח ביניהן.
 • פרנום לשוני קרום המחבר את הלשון לרצפת הפה. במקרים בהם הפרנום הדוק הוא עלול לגורם להגבלתה של הלשון החוצה אל מעבר לשפתיים ובכך יגרום להיווצרות מרווחים בין השיניים הקדמיות בלסת התחתונה.
 • חסר שיניים מולד (היפודונטיה) בעקבות חסר התפתחותי של שן קבועה אחת או יותר. כאשר מדובר בשיניים חותכות צדדיות – הסמוכות לשתי השיניים המרכזיות, נוצרים רווחים בשיניים קדמיות בכלל ובין שתי השיניים הקדמיות בפרט.
 • איבוד שיניים טוחנות/אחוריות גורם לעומס רב על השיניים הקדמיות וכתוצאה מכך הן נדחפות החוצה ונוצרים רווחים בניהן.
 • התפתחות טבעית לעיתים נוצר רווח בשיניים בזמן החלפת המשנן כאשר צומחות השיניים הקבועות. במרבית המקרים הרווח עשוי להסגר מעצמו, צמיחת הניבים והטוחנות הקבועות תסייע בדחיפת השיניים הקדמיות ובכך תצמצם את הרווח ביניהן לעיתים עד סגירה מלאה של הרווח בין השיניים הקדמיות.

מהם הפתרונות לסגירת רווחים בין השיניים?

 • ציפויי שיניים עלי חרסינה דקיקים המודבקים על חזיתות השיניים הקדמיות נחשבים לפתרון אסתטי ושמרני ונועדו לעיצוב וסגירת מרווחים בשיניים. באמצעות ציפויי חרסינה ניתן לעצב את החיוך תוך שינוי צורת השן, צבעה, פרופורציות השן לאורכה ולרוחבה ובכך הם מהווים פתרון אסתטי לסגירת מרווחים בין השיניים.
 • קומפוזיטקומפוזיט הינו חומר מרוכב בגוון השן באמצעותו מעצבים את השיניים ע"י מילוי הרווחים. מדובר בטיפול פשוט שנעשה בפגישה אחת והיתרון טמון בכך שאינו דורש השחזה של חומר השן. לאורך השנים חומרי הקומפוזיט השתדרגו והפכו עמידים ואיכותיים יותר ובכך הם מהווים פתרון אסתטי לשחזורים ותיקון פגמים בשיניים.
 • טיפול אורתודנטי הינו אמצעי לצמצום וסגירת מרווחים בין השיניים. קיימות טכניקות שונות לביצוע יישור שיניים הן נקבעות לאחר אבחון והערכה של רופא השיניים, הטיפול מותאם באופן אישי עבור מצב הפה של המטופל. אחת מהאפשרויות ליישור שיניים היא באמצעות קשתיות שקופות – זוהי אופציה מתקדמת ואסתטית.
 • טיפול פריודונטלי/חניכיים מרווחים בין השיניים הנוצרים כתוצאה ממחלות חניכיים מצריכים תחילה הערכה וטיפול של החניכיים ולאחר מכן טיפול לשיקום הפה המותאם באופן אישי על פי מצב המטופל. הטיפול עשוי להיות משולב ולכלול יישור שיניים, גשר כתרים שיצמצם את הרווחים שנוצרו בעקבות מחלת החניכיים או שתלים במקרה של אובדן שיניים.
 • גשר כתרים מהווה פתרון אידיאלי לסגירת רווחים והשלמת שיניים חסרות ובכך מאפשר להחזיר את מצב הפה לתפקוד מלא, בריא ואסתטי. בשיניים קדמיות ניתן לצמצם ולסגור את הרווח על ידי כתרי זירקוניה אסתטיים.
 • שתל דנטלי במקרים של חסר או אובדן שן עקב טראומה או חוסר התפתחות של שן קבועה הטיפול האידיאלי יהיה השלמת השן באמצעות השתלה דנטלית.
 • פרנקטומי הסרת רקמות חיבור הגורמות ליצירת רווח בין השיניים. מדובר בהליך כירורגי שמתבצע לרוב באמצעות לייזר. הליך הפרנקטומי מבוצע בדרך כלל לפני הטיפול האורתודנטי המיועד לסגור את הרווחים בין השיניים.
לפני סגירת רווחים בשיניים
לפני סגירת רווחים בשיניים
אחרי סגירת רווחים בשיניים
אחרי סגירת רווחים בשיניים
לפני טיפול סגירת רווחים בין השיניים
אחרי טיפול סגירת רווחים בין השיניים

האם כל מקרה של רווח בשיניים מצריך טיפול?

לא בהכרח. במקרים בהם הרווח לא גדול ואינו מהווה פגם אסתטי עבור המטופל והשיקול היחיד הוא קוסמטי, הטיפול יהיה נתון לשיקול המטופל בלבד ועל פי תחושתו. כך גם במקרים בהם הרווח אינו גורם להפרעה בתפקוד הפה -לא חייבים לבצע טיפול.

באילו מקרים חשוב לטפל ברווחים בשיניים?

 • רווחים גדולים ומשמעותיים יותר מצריכים טיפול וזאת על מנת לאפשר תפקוד פה בריא. שמירה על הגיינת פה טובה מונעת דחיסת מזון וסיכון להתפחות עששת, דלקות ומחלות חניכיים.
 • פגיעה בדימוי ובביטחון העצמי – הימנעות מחיוך ודיבור בחופשיות.
 • מחלת חניכיים – כאשר הגורם למרווחים בשיניים נובע כתוצאה ממחלת חניכיים יש לבצע בשלב ראשוני טיפול ברקמת החניכיים ולאחר מכן יתבצע השלב השיקומי והאסתטי.
 • שיניים לא סדורות – מצב זה עלול לגרום לבעיות במנשך מאחר והימצאות של רווח גדול בין השיניים הקדמיות גורם לכך שלא נשאר מספיק מקום לצמיחת השיניים הסמוכות.
 • חסר שיניים ורווחים בשיניים אחוריות – רווחים בשיניים אחוריות עלולים לגרום לדחיסת מזון בין השיניים המובילה לדלקת חניכיים, דימום וכאב, ריח רע מהפה ובטווח הארוך לנסיגת חניכיים ופגיעה במנגנון אחיזת השן. הטיפול יעשה באמצעים שיקומיים כגון: כתרי חרסינה, שתל דנטלי או גשר כתרים.

ד"ר יהונתן צ'יפר רופא שיניים מוביל ובעל ניסיון רב בתחום אסתטיקה דנטלית, שיקום פה והשתלות שיניים. למידע נוסף אודות טיפול סגירת רווחים בשיניים השאירו לנו פרטים.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

Picture of ד"ר יהונתן צ'יפר
ד"ר יהונתן צ'יפר

ד”ר יהונתן צ’יפר – הינו דוקטור לרפואת שיניים D.M.D, בעל רישיון מטעם משרד הבריאות בישראל. מוביל בעל ניסיון ידע ומיומנות בתחומי שיקום הפה, אסתטיקה דנטלית והשתלות שיניים. ד"ר יהונתן משלב במרפאתו טיפולי שיניים מתקדמים באמצעות מיקרוסקופ בכך מתאפשרת גישה זעירה שאינה פולשנית. המרפאה מציעה סביבה טיפולית נעימה ומרגיעה, וצוות מרפאה מיומן אשר שם דגש על חוויית השירות של המטופל בכל שלבי הטיפול.

מידע נוסף

התקשרו אלינו דילוג לתוכן