ציפוי קומפוזיט

ענף רפואת השיניים משלב בין טיפולים רפואיים, משמרים ושיקומיים, לבריאות הפה והחניכיים, לבין טיפולים אשר עיקר מהותם היא אסתטית, מתוך הבנה שקיימת חשיבות רבה לחיוך החושף שיניים ישרות, לבנות ובריאות, על מראה הפנים ועל הביטחון העצמי של המטופלים.

מהו קומפוזיט

קומפוזיט הוא חומר מרוכב המתבסס על שרף מרוכב סינטטי, מולקולה פולימרית וחלקיקי סיליקון, שיוצרים יחד תרכובת לבנה, עמידה ובעלת חוסן, המתאימה לטיפולים וליישומים שונים בענף רפואת השיניים, בדגש על אסתטיקה דנטלית.

בין השימושים הנפוצים בקומפוזיט במרפאות השיניים:

 • סתימות– קומפוזיט הוא חומר הניתן לעבודה במצב גמיש ומתקשה במהירות, לבן ונצמד היטב לשן הטבעית, מה שהופך אותו לחומר מוביל ויעיל כחומר למילוי וסתימה של חורים בשיניים. החומר מגיע בצבע לבן במספר רב של גוונים, משתלב בקלות ומתמזג כחלק מן השן הטבעית.
 • איטום חריצים– איטום חריצים בין השיניים באמצעות קומפוזיט, במטרה למנוע הצטברות שיירי אוכל, זיהומים ומחלות חניכיים.
 • ציפוי קומפוזיט– ציפוי קומפוזיט הוא טיפול שיניים אסתטי, אשר מיועד לחיפוי חיצוני של השיניים, באמצעות יצירת עלים דקיקים של קומפוזיט, אשר מוצמדים אל השיניים הטבעיות ומסתירים פגמים אסתטיים שונים.

כיצד מתבצע ציפוי שיניים באמצעות קומפוזיט

ציפוי שיניים קומפוזיט הוא טיפול פשוט ליישום, המתבצע לרוב במפגש טיפולי יחיד או בשני מפגשים, בהתאם לצורך הטיפולי. הטיפול מתבצע לרוב ללא צורך בהרדמה משום סוג, מאחר ומדובר בטיפול חיצוני שאינו פולשני. הטיפול מיושם על ידי רופא השיניים במספר שלבים:

 1. שיוף קל של השיניים, להסרת מעט משכבת הציפוי החיצוני של השן- שכבת האמייל, הן במטרה להקטין במעט את השן והן במטרה להבטיח היצמדות טובה של ציפוי קומפוזיט לשיניים.
 2. עיצוב הקומפוזיט על השיניים בהליך עדין הכולל חימום ושימוש בחומרים מקשרים, ומדמה תהליך של הלחמה. הצמדה בשיטה זו יוצרת היצמדות טובה של החומר לשן הטבעית ומיזוג שלהם, ללא כיסי אוויר, בליטות או אחיזה רופפת.
 3. בדיקת תקינות הסגירה והמנשך לאחר התוספת, ביצוע התאמות ופעולת ליטוש סופית להתאמה מלאה, מראה טבעי ושיניים לבנות בעלות ברק טבעי.

מה משך טיפול?

משך טיפולי ציפוי שיניים קומפוזיט עשוי להשתנות בין המטופלים, ולרוב יעמוד על מפגש טיפולי בן כשעה וחצי ועד מספר שעות בהתאם למספר השיניים המטופלות.

מהי עמידותו של ציפוי קומפוזיט?

ציפוי קומפוזיט הוא ציפוי איכותי, דקיק ומתאים לטיפול בליקויים אסתטיים קלים ו/או לטיפול בשיניים בודדות. הטיפול צפוי לספק מענה לשנים אחדות, בין 2-5 שנים בממוצע, וצפוי בשלב מסוים להיסדק או לשנות את צבעו. משך זמן עמידות הטיפול מותנית גם בהתנהלות ובהרגלים של המטופל, הימנעות מצריכת מאכלים קשים שעשויים לפגוע בציפוי, ממשקאות ומזונות בעלי השפעה על צבע השיניים, מעישון וכדומה. הקפדה על תזונה מתאימה, הימנעות מעישון ושמירה על היגיינת פה עשויים להאריך את תקופת העמידות של הציפוי.
חשוב לציין כי ציפוי קומפוזיט פותח כחלופה אפשרית לטיפולי ציפוי חרסינה, אשר יתאימו יותר למי שמבקש עמידות ארוכת טווח.

למי מתאימים טיפולי קומפוזיט?

ציפוי שיניים קומפוזיט מתאים לחיפוי של שיניים קבועות בקרב ילדים ומבוגרים כאחד. הטיפול נותן מענה לפגמים אסתטיים קלים יחסית, לתיקון חזותי של שיניים בודדות בפה, לתיקון צבע השיניים כאשר לא ניתן להסתייע בטיפולי הלבנת שיניים ולסגירת רווחים קטנים. הטיפול לא מתאים לסובלים ממחלת חניכיים, שיניים פגועות החסרות חומר שן טבעי, לתיקון של כתרים, או כמענה לבעיות סגר, שחיקה והידוק שיניים.

בין הליקויים בהם ניתן לטפל באמצעות ציפוי קומפוזיט

 • פגיעה בשכבת האמייל של השן אשר יוצרת רגישות השיניים לחום ולקור, מחסור בשכבת הגנה על השן הטבעית.
 • תיקון ליקויי סימטריה ויישור שיניים
 • סגירת רווחים קטנים בשיניים
 • השלמת שן ותיקון שבר בשן
 • שינוי צבע השיניים
 • כיסוי שיניים מוכתמות בצבעים לא אחידים
 • שינויי תצורה וגודל של השן כתוצאה ממבנה לקוי או מפגיעה
 • טיפול בשיניים שחוקות ופגועות באופן חיצוני בלבד

האם יש צורך בהרדמה בזמן טיפול ציפוי שיניים?

ככלל, לא נדרשת הרדמה מקומית ובוודאי לא מלאה לצורך יישום ציפוי שיניים קומפוזיט. יחד עם זאת, ייתכנו מקרים בהם הטיפול ישולב עם טיפולי שיניים נוספים אחרים, ובמקרים כאלה תיושם הרדמה מקומית באזור הטיפול על פי צורך.
בעבור מטופלים בעלי חרדה דנטלית אשר מתקשים לעבור טיפול שיניים, ללא קשר למורכבות הטיפול או הכאב, יימצאו פתרונות טשטוש או הרדמה מתאימים.

הנחיות לפני טיפול שרף מרוכב סינטטי (קומפוזיט)

ציפוי שיניים קומפוזיט אינו דורש מן המטופל היערכות או הכנה מקדימה, ומתבצע בקלות לאחר אבחון וקביעת התאמה לטיפול על ידי רופא השיניים המטפל.

הנחיות אחרי טיפול קומפוזיט

לאחר הטיפול לא נדרשת תקופת החלמה ואין מגבלות מהותיות עבור המטופל. בימים שלאחר הטיפול מומלץ להימנע ממשקאות או מאכלים עם פיגמנט צבע חזק, דוגמת קופאין, יין אדום וטבק שנוטים להכתים את השיניים.

תחזוקת הציפוי לשימור אופטימלי וארוך טווח דורשת צחצוח שיניים במברשת פעמיים ביום, שימוש יומי בחוט דנטלי, הקפדה על ביצוע ניקוי שיניים מדי חצי שנה אצל השיננית, והימנעות מלעיסת מאכלים קשים במיוחד.

מה ההבדל בין ציפוי קומפוזיט לציפוי חרסינה?

ציפוי קומפוזיט מהווה חלופה זמינה לציפוי החרסינה, הוא אינו נדרש לייצור אישי בהתאמת מידות במעבדה, ומתאים בעיקרו לטיפול בפגמי שיניים קלים. מחירו נמוך יותר והוא מהווה פתרון יעיל לפגמים נקודתיים בשיניים. ציפוי החרסינה עמיד ואיכותי יותר, אולם גם יקר יותר, מצריך מדידות והמתנה לייצור הציפוי במעבדה, ומתאים לכיסוי כלל השיניים בציפוי אחיד ועמיד לטווח הארוך יותר.

ד"ר יהונתן צ'יפר, רופא שיניים בעל ניסיון רב שנים, מספק במרפאתו מגוון פתרונות מתקדמים בתחום רפואת השיניים והרפואה האסתטית, לרבות שחזורי שיניים, וביצוע כל סוגי הציפויים, בהתאמה לכל מטופל ומטופלת על פי צרכיהם.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

Picture of ד"ר יהונתן צ'יפר
ד"ר יהונתן צ'יפר

ד”ר יהונתן צ’יפר – הינו דוקטור לרפואת שיניים D.M.D, בעל רישיון מטעם משרד הבריאות בישראל. מוביל בעל ניסיון ידע ומיומנות בתחומי שיקום הפה, אסתטיקה דנטלית והשתלות שיניים. ד"ר יהונתן משלב במרפאתו טיפולי שיניים מתקדמים באמצעות מיקרוסקופ בכך מתאפשרת גישה זעירה שאינה פולשנית. המרפאה מציעה סביבה טיפולית נעימה ומרגיעה, וצוות מרפאה מיומן אשר שם דגש על חוויית השירות של המטופל בכל שלבי הטיפול.

מידע נוסף

התקשרו אלינו דילוג לתוכן