השלמת שן שבורה

השיניים בפה הן למעשה עצמות רקמה קשה המתמזגות בחניכיים ובלסתות, ואחראיות על תפקודים פונקציונליים ומראה אסתטי כאחד. שן שבורה נוצרת כתוצאה מהפעלת לחץ או פגיעה בה, ועשויה יכולה ליצור תחושת אי נוחות ורגישות, כאב, ואף להוביל להחמרה ולבעיות שיניים חמורות יותר ללא טיפול מתאים. טכנולוגיות מתקדמות בענף רפואת השיניים מאפשרות מגוון טיפולי שיקום, השלמת שן שבורה, להגנה על השן ובריאות הפה, לתפקוד מיטבי ולמראה חיוך נאה ללא פגם.

טיפול בשיניים שבורות נעשה על ידי מילוי הרווח שבו חסרה חתיכת השן השבורה באמצעות חומרי מילוי מיוחדים. חומרים אלו חזקים ועמידים וביישום ושימוש נכון בשיניים התוצאה תשמר לשנים רבות לפני שיהיה צורך להחליף אותו.

מתי יש צורך בהשלמת שן שבורה?

השלמת שן שבורה נדרשת בשל פגיעה בשן הטבעית, אשר עשויה להתרחש במגוון סיטואציות:

  • תאונה/חבלה או אירוע טראומה מכל סוג.
  • נגיסה במזון קשה או דביק במיוחד– ניסיון לפצח באמצעות השיניים סוגי מזונות קשים ולעתים לא מותאמים דוגמת אגוז קשיח, תפוח קשה במיוחד, סוכריה קשה, קרח ועוד.
  • שימוש בשיניים ככלי עבודה– נגיסה או הפעלת לחץ על השן תוך שימוש בהן שלא למטרות לשמן הן מיועדות: פתיחת קופסא, שחרור פרופילים קטנים החיבור מאסיבי, משיכת אלמנט מתכתי.

כל אחד מן המקרים הללו עשוי לגרום לפגיעה בשלמות השן, לעתים באופן בולט לעין ולעתים באופן מזערי. הפגיעה עשויה להביא ליצירת שבר או סדק בשן טבעית, לניתוק או לשבר של סתימה או כתר, בשן שעברה שיקום והשלמה בעבר. בין אם מדובר בשבר זעיר וכמעט בלתי נראה, ובין אם בפגיעה מאסיבית ובולטת לעין, טיפול רפואי מקצועי נדרש בהקדם, למניעת המשכיות והעמקת הנזק לשן.

שיחזור שיניים שבורות באמצעות כתר זירקוניה

המלצות כיצד לנהוג עד שמגיעים לרופא השיניים?

שן שבורה חושפת את שכבת השן הטבעי שאינה זוכה להגנה הטבעית, ובכל מקרה של פגיעה שאינו מטול ברמה המיידית, מומלץ לנהוג זהירות יתרה והגנה על השן בפני פגיעה נוספת, כמו גם על המטופל מפני כאב ואי נוחות. המלצות להתנהלות לאחר פגיעה ושבירת שן בפה:

  1. מומלץ להימנע מצריכת מזונות ומשקאות חמים או קרים. טמפרטורות קיצוניות עלולות להחמיר את הרגישות של השן, וליצור תחושת כאב ורגישות יתר.
  2. הימנעות ממאכלים קשים ודביקים שיכולים להחמיר את הנזק ולהרחיב את עומק הסדק או השבר הקיים.
  3. הימנעות ממאכלים עתירים בסוכר, קופאין, צבעי מאכל וחומרים בעלי נטייה להיספג ולהכתים את השן- ללא שכבת ההגנה הטבעית שלה.
  4. שימוש במשככי כאבים ללא מרשם רופא, להקלה על כאבים, על פי צורך.
  5. במקרה בו הכאב חד, לא מומלץ להמתין לתור מסודר במרפאת השיניים, ולהתייצב לצורך אבחון מידי וקבלת עזרה ראשונה.

מהן ההשלכות אם לא מטפלים בשן השבורה?

גם במקרה בו השן השבורה אינה גורמת לתופעות כאב או רגישות, נדרש טיפול ושיקום של השן. שן שבורה אשר אינה זוכה לטיפול עשויה להביא להשלכות ולהחמרה הן על בריאות הפה והן על הליך הטיפול העתידי. שבר שאינו מטופל באמצעות טיפולי השלמת שן שבורה בהתאמה לאופי הנזק שנגרם, יביא לחשיפה של השכבות הפנימיות החשופות של השן, ועשוי לגרום להתפתחות של מחלת העששת ולזיהום. גם סדק קטן בשן יהווה נקודת ורפה ומקור לספיגת שיירי מזון ורכיבים, אשר ייספגו בשן הטבעית ויזיקו לה.

השלמת שן שבורה מיועדת גם למנוע פגיעה תפקודית, כאשר שן פגועה עשויה לפגוע בתפקוד מערך השיניים בכללותו, חיתוך ולעיסה של מזון, וכן בחיתוך הדיבור. שן שבורה שאינה מטופלת יכולה אף להשפיע על השיניים שמסביבה, במקרה של יצירת זיהום או מחלת חניכיים מתפשטת. נזק אפשרי נוסף מתייחס לשיניים האחרות בפה, אשר נאלצות לשאת בעומסים ובתפקוד שנמנעים מן השן השבורה, ולהוביל לפגיעה ולשחיקה שלהן.

שיטות להשלמת שן שבורה

השלמת שן שבורה ניתנת לביצוע באמצעות מספר שיטות, בהתאמה להיקף הפגיעה ועמק השבר, מיקום השן השבורה והעדפות המטופל:

סתימה דנטלית – השיטה הנפוצה לצורך השלמת שן שבורה ופגועה ולמילוי חורים בשיניים, היא באמצעות מילוי החלל שנוצר בשן באמצעות חומר שרף מרוכב, המותאם למגוון סוגי טיפולי שיניים, נצמד ומתמזג בשן בקלות. סתימה דנטלית מתבצעת באמצעות חומר אלסטי ומתקשה בצבע לבן, ונחשבת לפתרון נגיש, לא יקר ויעיל במיוחד.

הדבקת שיניים – שימוש בחומר מרוככב בגוון מותאם לגוון השיניים, לצורך תיקון סדקים ופגמים קלים. החומר מיושם במרקם משחתי ומשמש לצרכי השלמת שן שבורה כאשר היקף הנזק אינו גדול, מתקשה ומתייבש כנגד השן ויוצר חיפוי והגה על השן השבורה.

ציפויי שיניים – טיפול בסדקים בשיניים ניתן לביצוע באמצעות הצמדה והדבקה של עלי חרסינה דקיקים אל השן הטבעית, להסתרת הסדק, הגנה על השן ויצירת מראה אסתטי ומרשים. שיטה זו מתאימה בעיקרה לצרכי השלמת שן שבורה בקדמת הפה. ניתן למצא מגוון ציפויים מחומרי קומפוזיט מרוכבים, חומרי חרסינה בעובי ובעמידות שונה דוגמת ציפוי emax וציפוי חרסינה או זירקוניה.

לפני טיפול ציפוי בשיניים
אחרי טיפול ציפוי בשיניים

כתרים– כתר לשן הוא פרופיל שן בעל חלל פנימי, אשר מיועד לחיפוי שן שבורה, חלשה ופגועה שלא ניתן לשקם באמצעות חומרי השלמה בלבד. כתרים דנטליים מיושמים ממספר חומרים, עמידים בלחץ ומספקים מענה לתפקוד מיטבי של שיניים טוחנות, כמו גם לפתרון אסתטי בעל עמידות גבוהה. כתרים מתאימים לשיניים שבורות בצורה ניכרת, ובמקרים רבים מצריכים גם טיפול מקדים בשורש השן ויצירת מבנה תומך.

טיפול שורש– טיפול שורש אינו טיפול השלמת שן שבורה, אולם עשוי להידרש כטיפול מקדים במקרים בהם השן חוותה פגיעה בעומק השן ובשורש, בשל עששת חמורה וחור עמוק שנוצר בגינה, אירוע טראומה שהביא לתזוזה קיצונית ולפגיעה ברקמות הרכות ובסיטואציות נוספות. הטיפול יכלול חדירה לשורש השן, ניקוי תעלות, טיפול בזיהום ובדלקת במידה וקיימים, ורק לאחר מכן שיקום חיצוני והשלמה של פרופיל השן.

עקירה– עקירת שיניים היא פתרון קיצון במקרה שבו אף אחד מן הטיפולים אינו מתאים ומאפשר את שיקום השן הטבעית, ועומק הפגיעה יוצר נזק נוסף וכאב למטופל. בהליך הרדמה מקומית יחלץ הרופא את השן הפגועה מן החניכיים, ויחטא את המקום עד לסגירה ולהחלמה מלאה.

השתלת שיניים– במקרה בו לא ניתן היה לשקם את השן הפגועה והוצעה עקירה שלה, ניתן לבצע השלמת שן חסרה באמצעות השתלה: החדרת פרופיל טיטניום זעיר לעומק החניכיים, ובניית פרופיל שן וכתר מעל. השתלת שיניים מאפשרת פתרון קבוע, אסתטי ומענה לכל תפקודי הפה, ומאפשרות בחירה בין מספר שיטות השתלת שיניים מתקדמות.

לפני טיפול עיצוב חיוך והשלמת שיניים שבורות
אחרי טיפול עיצוב החיוך והשלמת שיניים שבורות

האם ניתן להשלים שן שבורה בכל גיל?

טיפולי שיניים להשלמת שן שבורה מספקים מענה לכל צורך בכל גיל, בזכות מגוון השיטות והאפשרויות הקיימות. הגישה לתיקון שן שבורה תהיה תלויה במידה רבה בהיקף ובמיקום הנזק, כמו גם בבריאות הפה הכללית של המטופל.

ד"ר יהונתן צ'יפר, רופא מוביל בטיפולי שיניים, שיקום הפה ורפואה אסתטית, מעמיד לרשות מטופליו הרבים מרפאה מקצועית ומאובזרת, צוות מקצועי נגיש ואדיב ומגוון טיפולי שיניים מתקדמים, לרבות טיפולים לשחזור והשלמת שן שבורה, ומענה ראשוני לטיפולי עזרה ראשונה על פי צורך.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

Picture of ד"ר יהונתן צ'יפר
ד"ר יהונתן צ'יפר

ד”ר יהונתן צ’יפר – הינו דוקטור לרפואת שיניים D.M.D, בעל רישיון מטעם משרד הבריאות בישראל. מוביל בעל ניסיון ידע ומיומנות בתחומי שיקום הפה, אסתטיקה דנטלית והשתלות שיניים. ד"ר יהונתן משלב במרפאתו טיפולי שיניים מתקדמים באמצעות מיקרוסקופ בכך מתאפשרת גישה זעירה שאינה פולשנית. המרפאה מציעה סביבה טיפולית נעימה ומרגיעה, וצוות מרפאה מיומן אשר שם דגש על חוויית השירות של המטופל בכל שלבי הטיפול.

התקשרו אלינו דילוג לתוכן