סיבוכים לאחר השתלת שיניים

השתלת שיניים זהו אחד הטיפולים הנפוצים ביותר במאה העשרים ואחת. כותרות העיתונים מבשרות באותיות גדולות על סיכויי ההצלחה של הטיפול, והם אכן גבוהים, אך על הנזקים העלולים להיגרם בעקבות השתלות שיניים כמעט ולא מדברים. הבשורה הטובה: מספר האנשים הסובלים מנזקים הוא נמוך מאוד, אך בכל זאת כדאי לדעת עליהם.

סיכונים בהשתלות שיניים

התקנת שתלים בשיניים היא הליך כירורגי שבמהלכו מבצעים קידוח בעצם הלסת כדי להחדיר אליה שתל דמוי בורג האמור להחליף את שורשי השן הטבעית שאבדה. פגיעה בעצב במהלך הקידוח עלולה להביא לפגיעה עצבית. יש  מספר סוגים של פגיעה עצבית אפשרית. אפשר לקרוע באופן מוחלט את העצב, אפשר לקרוע אותו חלקית ואפשר להפעיל על העצב לחץ ישיר.

פגיעה עצבית עלולה לבוא לידי ביטוי במספר הפרעות תחושתיות. במצב של קריעה מוחלטת של העצב יופיע אובדן תחושה מלא באזור הסנטר והשפה התחתונה באזור הצד הפגוע. במצב זה יחוש המטופל תחושה של אזור רדום ללא תגובה וגירוי מכל סוג.

במצב של קריעה חלקית של העצב עלול המטופל לחוות שני מצבים מנוגדים, ירידה בתחושה או הגברה של התחושה. במצב של ירידה בתחושה התגובה לכל כאב או גירוי תהיה מופחתת. במצב של הגברת התחושה כל תגובה לגירוי, אפילו החלש ביותר, תגרום לכאבים חזקים ובלתי פרופורציונאליים. בנוסף על כך, מדי פעם עלולים להופיע כאבים ללא גירוי תחושתי. מקור הכאב הוא ברקמה דמוי צלקת המכונה נוירומה המחוללת פעילות חשמלית לקויה בעצב הפגוע.

 

אוסטיאו-אינטגרציה, זיהום ועוד גורמים העלולים להכשיל השתלות שיניים

תהליך האוסטיאו-אינטגרציה הוא החיבור הביולוגי בין השתל לעצם שמסביבו. התהליך שבו השתל המוחדר ללסת מתחבר חיבור ביולוגי לשתל נמשך מספר חודשים. אם לא ייווצר החיבור, אם הרקמות לא יעטפו את השתל ויטמיעו אותו בתוכן, ההשתלה תיכשל. זהו סיבוך נדיר, כאשר השתל מוחדר אל עצם הלסת בצורה נאותה ותקינה, בתשעים וחמישה אחוז מהמקרים, השתל ייקלט.

דלקות הנוצרות ברקמות הרכות מסביב לשתל עלולות להכשיל את תהליך ההשתלה. אחוזי הסטטיסטיקה מלמדים על עשרה אחוז של מקרים שבהם נוצרו דלקות בעת ביצוע השתלה בלסת העליונה וחמישה אחוז בלסת התחתונה. בחירה נכונה של השתל ומיומנות של הרופא עשויים למנוע את הדלקות.

עיצוב לא מתאים של הגשר המורכב על השתל והעמסת יתר על סגר הפה מהווים את אחת הסיבות לכישלון הטיפול. כדי להימנע מכישלון ההשתלה, חשוב לבחור נכון את סוג השתל המורכב על העצם.

העישון הוא גורם בעל סיכון רב. העישון מפחית את אספקת הדם לאזור הפצע, מונע את החלמת המקום ועלול להביא לאובדן השתל ולאובדן העצם. מומלץ מאוד להפסיק לעשן לפני הניתוח ולא להמשיך עד אשר יתברר כי השתל נקלט היטב בלסת והטיפול הצליח.

הסיכונים וסיבוכים נוספים בהשתלת שיניים

כאב או נזק לעצבים, פגיעה בכלי דם או חוסר רגש באזורים הקרובים לאזור ההשתלה הם סיבוכים קלים אשר חולפים בדרך כלל לאחר מספר ימים.

דחייה של השתל על ידי הגוף. במקרים נדירים הגוף רואה בשתל גוף זר, אינו מקבל אותו ולוחם נגדו. במצב כזה יש להסיר במהירות את השתל ולחפש פתרונות אחרים.

אלרגיה למרכיבים – בדרך כלל זוהי תופעה נדירה. השתל בנוי מטיטניום, סוג מתכת המתאימה לרקמות האנושיות. על אף ההתאמה יש מספר קטן של אנשים האלרגיים לחומר זה.

שבר של השתל – זהו סיבוך נדיר הודות לאיכות השתלים, אך לפעמים המתכת מתכופפת ונשברת וצריך להוציא אותה ולשתול אחרת במקומה. חשוב מאוד לוודא כי השתל שבו משתמש הרופא נושא תו תקן.

סיכונים וסיבוכים לאחר ההשתלה

רוב הסיבוכים מתרחשים בזמן ההתאחות עם העצם, בזמן הלעיסה וההעמסה על השתל.

הרס עצם המכתש – תופעה זו מכונה בשפה המקצועית Peri-implantitis. זהו תהליך שבו עצם המכתש של השתל נהרס.

שבר של השתל – זהו אחד הסיכונים, אך זהו סיכון נדיר מאוד.

עומס יתר – עומס יתר על השתל, סגר פה לא נכון או הנחת השתל בלסת בצורה לא מתאימה עלולים להכשיל את הטיפול.

זיהום – כתוצאה מכשלים בעת החדרת השתל או מתחזוקה לקויה של היגיינת הפה והשיניים לאחר ההשתלה עלול להיווצר זיהום מסביב לשתל, במקרים קיצוניים יהיה צורך להוציא את השתל.

איך אפשר להימנע מנזקים?

ברוב המקרים הפגיעה העצבית חולפת כעבור זמן מה. אם היא אינה חולפת, רופא השיניים יוציא את השתל וישקם את העצב הפגוע באמצעות טיפול תרופתי הכולל סטרואידים וקומפלקס ויטמין B. תהליך ההחלמה עלול להימשך מספר חודשים, אך קיים סיכוי נמוך להישארות נזק תמידי.

חכמים מקדימים תרופה למכה. אם תדעו איך לבחור רופא שיניים מקצועי לביצוע ההשתלה, רוב הסיכויים כי לא תיפגעו ולא ייגרמו לכם נזקים.

אתם חייבים לדרוש את הטובים ביותר, להימנע  מקיצורי דרך ומחיסכון כספי. בכל מקרה שבו מדובר על הבריאות חייבים לעשות הכול כדי לשמור עליה.

רופא שיניים מקצועי ומיומן ידע לתכנן נכון את ביצוע ההשתלה ולבצע אותה בהצלחה. נכון להיום, אין התמחות ייעודית בתחום השתלות שיניים, רופאים רבים עוברים קורס מזורז ומבצעים טיפולי השתלה שיניים.

חשוב לבחור רופא שיניים מומחה בתחום, רצוי רופא המגיע מתחום שיקום הפה, מתחום הפריודונטיה, מומחה לחניכיים, או מתחום כירורגיית הפה והלסת. כדי לקבל תעודת מומחה בתחומים אלו יש לעבור שנות הכשרה רבות לאחר סיום לימודי הרפואה. רק רופא שהתמחה בתחומים אלו ובתחום השתלות השיניים ידע לבצע השתלות שיניים בהצלחה עם מינימום נזקים

ד"ר צ'יפר – הדרך להשתלת שיניים מוצלחת

  • בחירת הרופא המטפל היא הגורם החשוב ביותר להצלחת הטיפול. רופא מקצועי, מיומן ובעל ניסיון ידע לבצע את הטיפול בהצלחה ולמנוע סיבוכים וסיכונים.
  • ד"ר יהונתן צ'יפר  צבר ידע וניסיון רב בתחום. אלפי לקוחות מרוצים כבר עברו אצלו השתלות שיניים בהצלחה, ומה אתכם?
  • צרו קשר – גם לכם מגיע את הטוב מכולם!

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

מידע נוסף

Picture of ד"ר יהונתן צ'יפר
ד"ר יהונתן צ'יפר

ד”ר יהונתן צ’יפר – הינו דוקטור לרפואת שיניים D.M.D, בעל רישיון מטעם משרד הבריאות בישראל. מוביל בעל ניסיון ידע ומיומנות בתחומי שיקום הפה, אסתטיקה דנטלית והשתלות שיניים. ד"ר יהונתן משלב במרפאתו טיפולי שיניים מתקדמים באמצעות מיקרוסקופ בכך מתאפשרת גישה זעירה שאינה פולשנית. המרפאה מציעה סביבה טיפולית נעימה ומרגיעה, וצוות מרפאה מיומן אשר שם דגש על חוויית השירות של המטופל בכל שלבי הטיפול.

ד"ר יהונתן צ'יפר חבר באגודות רופאי שיניים בארץ בעולם וכן ממשיך לעבור השתלמויות מיוחדות בטיפולי שיניים, השתלות שיניים ושיקום פה.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

שן סדוקה לפני אחרי
סדק בשן

מהו סדק שן ומהן הסיבות לכך? השיניים חזקות להפליא, האמייל המרכיב את הציפוי החיצוני של השיניים הוא החומר החזק ביותר בגוף האדם אפילו יותר מהעצמות,

להמשך קריאה >
שחזור שן באמצעות סתימה לבנה
סתימה לבנה

סתימה לבנה סתימה לבנה בשן היא טיפול שיניים המשמש למילוי חורים או סדקים בשן. הסתימה מכילה חומרים שמתאימים לצבע השן הטבעי, ולכן היא פחות בולטת

להמשך קריאה >
התקשרו אלינו דילוג לתוכן