שיקום הפה - כך תשיגו חיוך מושלם

לרוב נוטים לחשוב על שיקום הפה בהתייחס לשיקום כלל השיניים בפה, אך למעשה שיקום פה הוא תחום ברפואת השיניים העוסק בשחזור השיניים וכולל טיפולים שונים החל משחזור שן שאבדה ועד לבעיות של לסת חסרת שיניים, שחיקת שיניים, בעיות סגר, הפרעות בפרקי הלסת ועוד.

מצב של שיניים חסרות פוגע בתפקודו התקין של הפה, במראה הכללי ובביטחון העצמי שלנו. כפועל יוצא מכך, למצב הפה שלנו יש השפעה מכרעת גם על המצב הפיזי שלנו וגם על המצב הנפשי, המסקנה המתבקשת. בכוחו של פה מושלם להקנות לנו איכות חיים אשר תעלה את שמחת החיים שלנו ותהפוך אותנו לבריאים ומאושרים יותר.

תוכן עניינים

טיפולי שיקום פה

לשיניים חסרות בפה ישנה השפעה עצומה על כל ההתנהלות שלנו, שן חסרה משפיעה על השיניים האחרות בפה ועלולה לגרום לתזוזת שיניים בלתי רצויה. חסרונה פוגם גם במראה האסתטי שלנו כאשר בכל פעם שאנחנו מדברים או מחייכים מתגלה לעין חלל ריק שגם מפריע לדיבור ולהגייה נכונה ומדויקת.

כאשר מדובר בחסר של יותר משן אחת, עלולים להיגרם עיוות במראה הפנים ופעולה לא מאוזנת של השיניים בזמן סגירה והידוק. כאשר השן החסרה היא שן טוחנת, זה פוגע באיכות הלעיסה, העומס על שאר השיניים עולה והן עלולות להיחלש מוקדם מהצפוי ואף להתנדנד וליפול. תזוזה במיקום השיניים גורמת באופן ישיר לקושי בתחזוקת השיניים ומורידה את יעילות הניקיון מאחר שישנם מקומות אליהם לא ניתן להגיע על מנת לנקות בצורה יעילה ויסודית. בנוסף לכך, נוצרים מקומות מסתור לחיידקים, כך שפעילותם עולה והסיכוי לעששת ולמחלות חניכיים מתגבר משמעותית. באופן כללי, ככל שיש פחות שיניים בפה, הלחץ והעומס על כל אחת מהשיניים עולה, כך שעלולים להיווצר כאבים ואי נוחות עד למצב של סגר לא תקין ופגיעה במפרקי הלסת.

שיקום באמצעות כתרי זירקוניה-לפני
לפני שיקום פה
שיקום באמצעות כתרי זירקוניה-אחרי
אחרי שיקום פה

סוגי טיפולים לשיקום הפה

שיקום הפה הוא תחום ברפואת השיניים העוסק בשחזור השניים ובאפשרות להעניק לפה, בכל מצב ובכל גיל, את התפקוד המקסימאלי, אסתטיקה ובריאות. שחזור שיניים הוא הליך רפואי שבו משתמשים בחומרים מלאכותיים כדי להחליף חלק או את כל השן החסרה. השחזור יכול להיות סתימה, כתר או גשר, בהתאם לצורך. שיקום פה כולל תחומים רבים כמו:

טיפול שורש

טיפול שורש הוא הליך רפואי המשמש לטיפול בדלקת או נמק של מוך השן, השכבה הפנימית ביותר של השן. מוך השן מכיל כלי דם ועצבים, והוא אחראי על תחושת הטעם והתחושה בשן. כאשר מוך השן נפגע, הוא עלול לגרום לכאבים, רגישות לחום ולקור, ואי נוחות בעת לעיסה. במקרים מסוימים, דלקת מוך השן עלולה לגרום לזיהום בעצם התומכת בשן, מה שעלול להוביל לאובדן השן.

 

כתרים לשיניים

כתר שיניים הוא כיסוי מלא של השן, המיוצר מחומרים שונים, כגון מתכת, חרסינה או זירקוניה. כתרים משמשים להגנה על שיניים שנפגעו, לשחזר את צורתן או גודלן, או לשפר את המראה האסתטי שלהן. במידה ששורש השן קיים, אך כותרת השן נפגעה (כתוצאה מאובדן של חומר נרחב, שבר השן או לאחר טיפול שורש), משקמים את השן על ידי כתר.

 

שתלים דנטליים

שתל דנטלי מהווה תחליף מלאכותי לשורש שן שאבדה במטרה לשמש בסיס למבנה וכתר אשר מורכבים עליו. השתל מתאים לחוסר של שן אחת ועד לחוסר של מספר רב של שיניים בפה.

שתל דנטלי הוא למעשה בורג עשוי טיטניום אשר מותקן לעצם הלסת והופך לחלק אינטגרלי מהפה. במקרים של חוסר עצם בלסת אשר לא מאפשר התקנת שתל, מבוצע טיפול מקדים של השתלת עצם לעיתים כרוך גם בהרמת סינוס. היתרון המשמעותי של השתלים הדנטליים הוא שהם שומרים על בריאותן ושלמותן של השיניים הסמוכות שאינן מעורבות כלל במהלך הטיפול ובכך שהטיפול עוזר לשמור על רמת העצם הקיימת ומונע את ספיגתה. בכדי להיות מתאימים לטיפול התקנת שתלים דנטליים, נדרשות חניכיים בריאות ועצם לסת באיכות ובכמות מספקת. הליך התקנת שתל דנטלי כולל התקנת שתל לעצם הלסת.

שתל

לאחר הטיפול ישנה תקופת המתנה בה מתפתחים תאי עצם סביב השתל ולמעשה מחזקים ומייצבים אותו במקומו, זהו למעשה תהליך קליטת השתל. כעבור מספר חודשים, עם סיום שלב ההיקלטות, מרכיבים על גבי השתל את המבנה אשר מוברג לשתל ומשמש תמיכה לכתר, לתותבת או לגשר שיורכבו עליו בהמשך השיקום. תהליך התקנת שתל דנטלי נמשך כ 3-6 חודשים עד אשר מושג איחוי מלא ומוצלח של השתל עם עצם הלסת. יש לציין כי היגיינה לקויה ומחלות כרוניות לא מאוזנות עלולות לפגוע בתהליך ההשתלה ולהוריד את סיכויי ההצלחה של הטיפול כולו.

גשר

זהו שחזור קבוע למצבים של חוסר של שן אחת או מספר שיניים. הגשר נתמך על גבי השיניים הסמוכות לאזור המטופל, ובכך משלימים את השיניים החסרות.

תותבת חלקית נשלפת

זהו תחליף מלאכותי לחוסר חלקי של שיניים בלסת, כאשר הוא נאחז ומתבסס על השיניים הקיימות בפה. התותבת נשלפת מהפה לצורכי היגיינה ותחזוקה ומוחזרת למקומה לאחר מכן.

תותבת שלמה נשלפת

זהו תחליף מלאכותי למצב של לסת שלמה חסרת שיניים. התותבת אמנם מספקת תחליף לכל השיניים בלסת, אך עלולה לגרום לבעיות רבות כגון: תחושת אי נוחות, ספיגת עצם מואצת, קושי בדיבור תקין ובלעיסה וכו'.

השתלת שיניים

השתלת שיניים היא הליך כירורגי שבו מושתלים בעצם הלסת ברגים עשויים טיטניום, המשמשים כבסיס לשיניים תותבות. השתלות שיניים נחוצות במקרים של אובדן שן או שיניים, לצורך שיקום המראה האסתטי והתפקוד של השיניים. השתלת שיניים היא הליך יעיל וארוך טווח, המאפשר לשמור על בריאות השיניים ושיפור המראה האסתטי של החיוך.

השתלת עצם

הליך כירורגי שבו מושתלת בעצם הלסת עצם מלאכותית או עצם מהגוף עצמו, לצורך הגדלת נפח העצם או תיקון פגמים בעצם. השתלות עצם בפה נחוצות במקרים של אובדן עצם בפה כתוצאה ממחלות חנייכים חריפות, אובדן שיניים שהוזנח, פגיעה בעצם הלסת, כגון חבלה או ניתוח. השתלת עצם יכולה לעזור לחדש את העצם שאבדה, כדי לשפר את המראה האסתטי והתפקוד של השיניים.

הרמת סינוס

הרמת סינוס היא הליך כירורגי להגדלת נפח העצם באזור האחורי של הלסת העליונה, על מנת לאפשר השתלת שיניים. ההליך מתבצע על ידי יצירת פתח בחלל הסינוס, דרך הכנסת תחליף עצם או עצם טבעית, והמתנה להחלמה.

 

הרמת סינוס שלב ג

ציפוי שיניים

טיפולי ציפוי שיניים הם טיפולים אסתטיים שבהם מודבקים על השיניים שכבות דקות של חרסינה או קומפוזיט כדי לשפר את המראה שלהן. הטיפולים נועדו לתיקון פגמים בשיניים, כגון כתמים, שברים או מרווחים, וכן לשינוי צורת או צבע השיניים. הטיפולים מתבצעים על ידי רופא שיניים, והם דורשים השחזה מינימלית של השיניים.

 

 

שיקום הפה ביום אחד

שיטת שיקום מודרנית וחדשנית המאפשרת לבצע הליך מלא של שיקום הפה ביום אחד בלבד. השיטה נקראת ALL-ON-6 והיא מתאימה ללסת שלמה מחוסרת שיניים או ללסת עם שיניים לא תקינות שיש צורך לעקור אותן. הטיפול כולל התקנת 6 שתלים ייחודיים בזווית מיוחדת ועליהם הרכבת גשר שיניים מושלם אשר הופך לחלק אינטגרלי ובלתי נפרד מהפה. לשיטה יתרונות רבים ומשמעותיים אשר הפכו אותה לשיטת השיקום המועדפת במדינות רבות בעולם ביניהן ישראל.

כתרי זירקוניה-כתרי חרסינה-אסתטיקה ושיקום הפה-לפני
לפני תהליך שיקום הפה
שיקום הפה-כתרי חרסינה-כתרי זירקוניה-אחרי
אחרי שיקום באמצעות כתרי זירקוניה

בעיות וקשיים בתהליך שיקום הפה

הטיפול לשיקום פה הוא טיפול ארוך ומורכב הנמשך זמן רב. אנשים רבים, במיוחד ילדים, הם חסרי סבלנות ואינם מסוגלים להתמסר לטיפול ארוך. גם מבוגרים העסוקים מאוד, מטופלים שזמנם יקר מחפשים דרך איך לקצר את משך הטיפול. אחד הפתרונות הוא שיקום פה באמצעות הרדמה מלאה. בטיפול זה יכול הרופא, לעתים בעזרת צוות מומחים נוסף, לטפל בבעיות רבות בפגישה אחת.

מטופלים רבים, מבוגרים וילדים סובלים מחרדה דנטאלית. חרדה זו מונעת מהם לטפל בשיניים ומביאה אותם להזנחה רבה. טיפולי שיניים בהרדמה מלאה פותרים, בדרך כלל, את בעיית החרדה הדנטאלית.

מטופלים הסובלים ממחלות כרוניות אינם מסוגלים לעבור טיפולים שונים כמו למשל השתלת שיניים עוד. במקרים אלו ימצא הרופא טיפול חילופי, אך לא תמיד טיפול זה יהיה אפקטיבי במאת האחוזים.

מטופלים רבים סובלים מחוסר בעצם לסת, בעיה המונעת מהם אפשרות של השתלת שיניים. במקרים אלו יבצע הרופא טיפולים כירורגיים מקדימים כמו השתלת עצם או הרמה של רצפת הסינוס ועוד.

אלרגיה לחומרי הרדמה, במיוחד אצל ילדים, מונעת אפשרת של טיפולי שיניים בהרדמה מקומית. במקרים אלו יבצע הרופא את הטיפול בהרדמה מלאה ותחת פיקוח צמוד של רופא מרדים.

שיקום הפה לפני ההליך
לפני טיפול שיקום פה
שיקום הפה - גשר על שתלים /כתרים על שתלים-אחרי
אחרי טיפול שיקום פה

ד״ר יהונתן צ׳יפר – הרופא שלעולם לא יאכזב אתכם

הוותק רב השנים, הידע המקצועי הציוד העדכני והחדיש חומרי הגלם המשובחים מיקמו את ד״ר יהונתן צ׳יפר כאחד הרופאים המובילים בתחום שיקום הפה. צרו קשר ותיהנו מיחס אישי, מאווירה נעימה ומרמת טיפול מושלמת.

Picture of ד"ר יהונתן צ'יפר
ד"ר יהונתן צ'יפר

ד”ר יהונתן צ’יפר – הינו דוקטור לרפואת שיניים D.M.D, בעל רישיון מטעם משרד הבריאות בישראל. מוביל בעל ניסיון ידע ומיומנות בתחומי שיקום הפה, אסתטיקה דנטלית והשתלות שיניים. ד"ר יהונתן משלב במרפאתו טיפולי שיניים מתקדמים באמצעות מיקרוסקופ בכך מתאפשרת גישה זעירה שאינה פולשנית. המרפאה מציעה סביבה טיפולית נעימה ומרגיעה, וצוות מרפאה מיומן אשר שם דגש על חוויית השירות של המטופל בכל שלבי הטיפול.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

שן סדוקה לפני אחרי
סדק בשן

מהו סדק שן ומהן הסיבות לכך? השיניים חזקות להפליא, האמייל המרכיב את הציפוי החיצוני של השיניים הוא החומר החזק ביותר בגוף האדם אפילו יותר מהעצמות,

להמשך קריאה >
שחזור שן באמצעות סתימה לבנה
סתימה לבנה

סתימה לבנה סתימה לבנה בשן היא טיפול שיניים המשמש למילוי חורים או סדקים בשן. הסתימה מכילה חומרים שמתאימים לצבע השן הטבעי, ולכן היא פחות בולטת

להמשך קריאה >
התקשרו אלינו דילוג לתוכן