שאלות ותשובות על שיקום הפה

שיקום הפה עוסק בשחזור השיניים והוא כולל מגוון טיפולים החל משחזור של שן שאבדה ועד לשחזור שיניים בלסת שלמה, הוא מציע פתרונות לבעיות שונות כמו: בעיות סגר, הפרעות במפרקי הלסת, שחיקת שיניים ועוד. רופא שיניים מנוסה ומיומן במגוון טיפולי שיקום הפה יכול להבטיח פתרונות אידיאליים למצבים קליניים שונים באמצעותם ניתן להשיב את התפקוד ואת האסתטיקה של הפה ברמה הגבוהה ביותר.

חסרה לי שן בפה. מהן האפשרויות העומדות לרשותי לשחזור השן ?

קיימות שלוש אפשרויות עיקריות לשיחזור השן החסרה:

 1. השתלת שיניים – היא האופציה הטובה והאידיאלית ביותר. השן המושתלת תיראה אסתטית ותתפקד כשן טבעית לכל דבר והיתרון הוא שניתן להתקין שתל באזור השן החסרה ללא צורך בהשחזתן של שיניים נוספות כמו במקרה של שיקום באמצעות גשר.
 2. גשר כתרים – בדרך כלל יהיה צורך להשחיז שיניים סמוכות וזאת בכדי לבנות גשר הנתמך בהן, כאשר השן החסרה היא למעשה מושלמת באמצעות פונטיק.
 3. תותבת נשלפת – שחזור שיניים נשלף והיא אופציה פחות עדיפה, אך לעיתים נדרשת במצבים בהם לא ניתן לבצע שיקום זמני מיידי או כאשר אין אפשרות לשיקום קבוע בכלל. תותבת נשלפת נחשבת לפחות אידיאלית מאחר והיא עלולה לגרום לאי נוחות, לאי נעימות, לגירוי החניכיים ולעתים לכיב (פצע).

נשברה לי שן קדמית. מהן האפשרויות לתיקון השן?

עבור מטופלים רבים שן קדמית שבורה מהווה בעיקר מטרד אסתטי המלווה לעיתים בחוסר ביטחון ובנטייה להסתרה של החיוך, אולם מבחינה רפואית כמובן שיש לכך השפעות פונקציונליות (תפקודיות). ניתן להשלים שן שבורה באמצעות מספר טיפולים שונים, אלו נקבעים על-פי פרמטרים כגון: גודל השבר בשן, פונקציה, סגר ועוד.

 • השלמה מקומפוזיט הידוע כחומר בו משתמשים בסתימות לבנות, הוא עשוי מחומר מורכב פלסטי. מהווה פתרון תפקודי ואסתטי להשלמת השן השבורה. הקומפוזיט קיים במגוון סוגים איכותיים ועמידים ומיומנות הרופא היא לעצב ולהתאים את הקומפוזיט על גבי השן כך שהוא ישתלב באופן מושלם לשן הטבעית.
  • יתרונות עלויות לא גבוהות. מדובר בטיפול פשוט ומהיר ושינוי במראה השיניים בפגישה אחת בלבד.
  • חסרונות נדרשת מיומנות גבוהה של רופא השיניים בעיקר כי שיחזור שן קדמית דורש עיצוב והתאמה מדוייקים. לעיתים אף נדרש לשלב בין מספר גוונים בכדי להגיע לשקיפות ולצבע האופייניים לאמייל בשן טבעית.
 • ציפוי חרסינה (למינייט ויניר) – מתאים כאשר מדובר בשבר גדול יותר בשן קדמית, במקרים בהם הסיכויים ששחזור הקומפוזיט יחזיק מעמד לאורך זמן הוא קטן מאוד. מדובר בעלי חרסינה דקיקים המודבקים על חזית השן, לצורך כך רופא השיניים מבצע שיוף שיניים מינימלי מחומר השן (0.3 מ"מ) ומדביק על חזית השן ציפוי חרסינה דק ועמיד. בתוך 2-3 פגישות השן חוזרת לתפקוד מלא ואסתטי בדיוק כמו שן טבעית.
 • כתר חרסינה/ זירקוניה – מומלץ במצבים בהם נגרם נזק לשן הקדמית, הבא לידי ביטוי בשבר נרחב לכותרת השן ולעיתים מצריך טיפול שורש ושיחזור מלא של הכותרת. כתר חרסינה עוטף את השן כמעין "כובע" ומטרתו לחזק את השן ולספק לה פתרון להשבת המראה הטבעי והתפקודי. כתר חרסינה מהווה פתרון אידיאלי במצבים בהם יש צורך למסך צבע שן שהאפיר או השחיר כתוצאה מחבלה/ טיפול שורש.

מהו שתל דנטלי?

שתל דנטלי הוא בורג בעל פני שטח ייחודים, ברוב המקרים הוא עשוי מסגסוגת של טיטניום והוא מהווה תחליף אידיאלי לשן חסרה או שן אבודה. השתל מותקן אל עצם הלסת ולאחר שעובר תהליך של אוסטאואינטגציה ונקלט היטב לעצם הלסת הוא משוקם באמצעות מבנה וכתר חרסינה. השן המשוקמת נראית אסתטית ומתפקדת כמו שן טבעית לחלוטין. קיימים סוגים רבים של שתלים הנבדלים זה מזה בפני שטח השתל, בעיצוב ובאיכות. זאת ועוד, קיימים שתלים ייחודים למצבים בהם שתל "רגיל" לא מקנה פתרון לדוגמא: במצבים של חוסר עצם נרחב, רכס צר וגובה עצם לא מספק.

מהי שיטת אול און 6 ובמה היא שונה משיטת אול און פור?

אול און 6 היא שיטה ייחודית להשתלת שיניים והיא מתבצעת ביום אחד. יתרונה טמון בכך שהיא נותנת מענה למטופלים מחוסרי עצם כך שבמרבית המקרים נחסך הצורך בביצוע הכנות מקדימות ומורכבות הכוללות השתלות עצם נרחבות והרמות סינוס. עקרונותיה דומים לאלו של שיטת האול און פור, אך השינוי המהותי הוא במספר השתלים. שיטת אול און 6 מהווה שידרוג של שיטת אול און פור כאשר במקום 4 שתלים מותקנים שישה שתלים בזווית של עד כ 45 מעלות. ששת השתלים יוצרים יחדיו בסיס הרבה יותר יציב והרמוני אשר על גביו מורכב גשר שיניים המאפשר להשיב לפה את התפקוד האידיאלי והחיוך המושלם. חשוב לציין כי תחילה מותאם שיקום זמני מיידי שאינו נשלף, ולאחר 3-6 חודשים שלב קליטת השתלים, מתבצע השיקום הקבוע. לשיטת האול און 6 אחוזי הצלחה גבוהים! התוצאות טבעיות ונשמרות לאורך זמן רב.

מהו התהליך של השתלת שיניים?

 לתהליך השתלת השיניים מספר שלבים עיקריים המתחילים בתכנון השתל, בביצועו ובשיקומו הסופי:

 1. בדיקה קלינית בליווי צילום סי.טי – ראשית הרופא מברר את מצבו הבריאותי של המטופל תרופות אותן נוטל, מחלות מהן סובל, הרגלי עישון ועוד. בהמשך מתבצעת בדיקה מקיפה של השיניים ורקמות הפה, נאסף מידע לגבי מצב עצם הלסת והחניכיים ומתגבשת תכנית טיפול המתאימה באופן אישי למטופל.
 2. תכנון ממוחשב של הטיפול – באמצעות תכנת מחשב, הלסת מוצגת בתלת מימד, הרופא קובע את סוג השתל ומיקומו האידיאלי. בכך הטיפול הופך למדוייק תוך הימנעות בפגיעה במבנים אנטומיים (סינוס, עצב, וכלי דם).
 3. השתלת שיניים, שלב התקנת השתל הדנטלי – מתבצע על פי התכנון הממוחשב בשלב הקודם, הליך זה מבוצע בהרדמה מקומית או בהרדמה מלאה ובמהלכו השתל מותקן לעצם הלסת למיקום האידיאלי שתוכנן מראש.
 4. קליטת השתל (אוסטאואינטגרציה) – לאחר התקנת השתל מתבצע תהליך ביולוגי שנמשך כ 3-6 חודשים, במהלכו רקמות הלסת עוטפות את השתל, גדלות סביבו ובכך הן מייצבות ומקבעות אותו עד לקליטת השתל אל עצם הלסת.
 5. התאמת הכתר והרכבתו, שיקום הפה – מהווה את השלב האחרון של הטיפול ומתבצע לאחר קליטת השתל ועיגונו בעצם הלסת. שיחזור השן מתבצע באמצעות הרכבת מבנה וכתר המספקים פתרון אידאלי ומשיבים את האסתטיקה והתפקוד הטבעי של הפה.

מה זה כתר?

כתר הוא כותרת מלאכותית המורכבת על שן טבעית כמעין "כובע" או על גבי שתל. הכתר נועד לצורך שיחזור שיניים הוא מהווה פתרון פונקציונלי ואסתטי ובכך תורם להשבת מראה שיניים טבעי ומתפקד. במצבים קלינים רבים הכתרים מעניקים פתרונות אידיאלים לדוגמא: שיניים שחוקות, שיניים שבורות, תיקון עמדות לקויות של שיניים, שן שהאפירה לאחר טיפולי שורש או חבלה ועוד. הכתרים הפופולאריים עשויים מזירקוניה או מחרסינה כאשר הנטיה היא לבצע כתרי זירקוניה ללא ליבה מתכתית. הכתרים המיוצרים כיום באמצעות חריטה דיגיטלית הם מדוייקים יותר, אסתטיים ועמידים לאורך זמן.

אני זקוק/ה לשיקום פה. איך אדע לבחור את רופא השיניים הטוב ביותר עבורי לטיפול זה?

כמו בכל הליך רפואי, גם בטיפולי שיניים יש לערוך בדיקה קפדנית אודות רופא שיניים המטפל, לברר מהו ניסיונו ומיומנותו, לוודא מהי הטכנולוגיה באמצעותה מעניק טיפולים ואולי אפילו לבקש המלצות ממטופלים שעברו טיפולי שיניים דומים לאלו שאתם צריכים לעבור.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

שן סדוקה לפני אחרי
סדק בשן

מהו סדק שן ומהן הסיבות לכך? השיניים חזקות להפליא, האמייל המרכיב את הציפוי החיצוני של השיניים הוא החומר החזק ביותר בגוף האדם אפילו יותר מהעצמות,

להמשך קריאה >
שחזור שן באמצעות סתימה לבנה
סתימה לבנה

סתימה לבנה סתימה לבנה בשן היא טיפול שיניים המשמש למילוי חורים או סדקים בשן. הסתימה מכילה חומרים שמתאימים לצבע השן הטבעי, ולכן היא פחות בולטת

להמשך קריאה >
התקשרו אלינו דילוג לתוכן