ציפוי חרסינה לשיניים עקומות

שיניים עקומות יכולות ליצור מראה לא אסתטי ולהביא לפגיעה בביטחון העצמי, בתחושה האישית ואף בהימנעות מחשיפת השיניים באמצעות הסתרה ומיעוט בחיוך, ועד ליצירת קושי חברתי של ממש. שיניים עקומות עשויות גם להצביע על בעיות נוספות שאינן נוגעות במראה ובאסתטיות, להשפיע על חיתוך הדיבור, הדיקציה, הלעיסה והתזונה ואף לגרום לזיהומים, מחלות חניכיים ועששת. בין אם מדובר בסטיה קלה של שן בודדת ובין אם בבעיה רחבה יותר, מומלץ שלא להזניח את הבעיה ולהגיע למרפאה לצרכי אבחון וטיפול מקצועי.

תוכן עניינים
לפני טיפול במרפאה של ד תצאות לאחר טיפול במפראת השיניים של ד

מתי מומלץ לבחון טיפול ליישור שיניים עקומות?

ניתן לשקול ציפוי שיניים לשיניים עקומות כאשר בוחנים לבצע אחד או יותר מטיפולי האסתטיקה הדנטלית כמו: עיצוב חיוך, סגירת פערים, שיקום הפה, ציפויי חרסינה לשיניים, כתרים. הטיפול בשיניים עקומות מתבצע במגוון דרכים ובהתאם לאופי הבעיה והיקפה.

טיפול בשיניים עקומות מתבצע לצורך מענה במספר מצבים:

 1. עיצוב החיוך- כאשר השיניים העקומות יוצרות ליקוי אסתטי חמור ובעל השפעה על המטופלים, מומלץ לשקול טיפול מותאם אישית לעיצוב החיוך. הרצון לקבל חיוך יפה ומראה סימטרי עשוי להיות המניע העיקרי לפנייה לטיפול, כאשר טיפולי עיצוב חיוך מותאמים לאופי הבעיה ומשלבים בין מספר פתרונות לשיפור המראה וליצירת חיוך בריא החושף שיניים לבנות, סדורות וישרות.
 2. סגירת רווחיםרווחים בין השיניים יכולים להשפיע על חיתוך הדיבור, וליצור חללים קטנים המהווים מקור להצטברות שיירי מזון, חיידקים וזיהומים. רווחים בין השיניים גם פוגעים במראה החיוך ההרמוני ויוצרים חוסר סימטריה והמשכיות הניכר לעין ומשפיע על המראה הכללי. רווחים בשיניים ניתנים לטיפול, לצמצום ולסגירה, באמצעות טיפולים פשוטים יחסית ולא בהכרח באמצעות תהליכים אורתודנטיים
 3. שיקום הפה– טיפולים העוסקים בשיקום הפה מיועדים למטופלים בעלי מספר בעיות אסתטיות או רפואיות הנוגעות לבריאות הפה והלסת, וכוללים תוכנית שיקום פה הנוגעת במגוון בעיות, לרבות ליקויים אסתטיים, במטרה להבראה ולשיקום אסתטי גם יחד. בין הכלים הטיפוליים המובילים בשיקום הפה ניתן למצוא שימוש בכתרים, וכן ציפוי שיניים לשיניים עקומות, צהובות או מוכתמות.
 4. הלבנת שינייםהלבנת שיניים מיועדת בעיקרה לטפל בשיניים בעלות גוון חום או צהבהב, שיניים בגוון לא אחיד, אובדן הציפוי המגן הטבעי. ציפוי שיניים מחרסינה עשויים לספק מענה גם לפגמים אסתטיים קלים דוגמת שיניים עקומות ורווחים בשיניים. ציפויי חרסינה לשיניים עקומות מהווים פתרון נגיש ואפקטיבי המחליף לעתים צורך בטיפולים מורכבים וארוכי טווח.

למי מתאימים ציפויי חרסינה לשיניים עקומות?

יפוי חרסינה לשיניים עקומות מספקים מענה למטופלים עם שיניים בעלות סטייה קלה שניתן להסוות וליישר באמצעות השלמת חומר שן על ידי הדבקת עלי חרסינה דקיקים ליצירת השוואה וסימטריות. גם מטופלים בעלי רווחים קלים בשיניים יוכלו לסגור אותם באמצעות ציפוי חרסינה לשיניים המיושם באופן מקצועי ומדויק. יחד עם זאת, במקרים בהם השיניים העקומות מציגות סטיה ניכרת ממיקומן המיועד או במקרה של ליקויים בבריאות השן בנוסף לפגיעה האסתטית, טיפול באמצעות ציפוי חרסינה לשיניים לא יוכל לספק מענה ולהחליף טיפול דנטלי או טיפול רפואי אחר, כמו יישור שיניים.

יישור שיניים עקומות שלא באמצעות ציפוי שיניים לשיניים עקומות, ניתן באמצעות מספר שיטות ופתרונות אורתודנטיים, דוגמת:

 • שיטות מסורתיות– יישום של סמכים אשר מורכבים מסוגרי מתכת וחוטים המפעילים לחץ עדין כדי להזיז בהדרגה את השיניים למיקומן הנכון.
 • קשתיות שקופות– קשתיות שקופות, מספקות חלופה דיסקרטית ואסתטית יותר לסמכים הבולטים לעין, ומיושמות באמצעות פלטות שקופות בהתאמה אישית המולבשות על גבי השיניים ומפעילות עליהן לחץ הדרגתי ומבוקר שנועד לדחוק אותם למיקום הרצוי.
לפני ציפוי חרסינה לשיניים עקומות
אחרי ציפוי חרסינה לשיניים עקומות

סוגי ציפויי השיניים המתאימים לטיפול בשיניים עקומות

שיניים עקומות שניתנות לטיפול באמצעות ציפויי שיניים, זקוקות לציפוי מחומר עמיד וחזק, גמיש לעבודה ולהתאמה ובמראה טבעי. בין סוגי הציפויים המובילים בטיפול בשיניים עקומות:

ציפויי שיניים מחרסינה

ציפוי חרסינה לשיניים עקומות מספקים מענה באיכות גבוהה, עמידות ואפשרות לתיקון ולטיפול במגוון סוגי ליקויים. ציפויי חרסינה עשויים מחרסינה איכותית הדומה מאוד למראה הטבעי של השיניים. ציפויי חרסינה מיוצרים בהתאמה אישית במעבדה ייחודית ובהתאמה למידות המטופל. אחד היתרונות העיקריים של ציפויי חרסינה הוא עמידותם בפני כתמים. בניגוד לשיניים טבעיות, חרסינה נוטה פחות לשינויי צבע והכתמה הנגרמים בשל צריכת קופאין או ניקוטין. יתרון בולט נוסף הוא עמידות ציפויי החרסינה בפני הצטברות חיידקים ופלאק ושיפור היגיינת הפה.

עם זאת, חשוב לציין כי תהליך מריחת ציפויי חרסינה דורש הכנה מסוימת לשיניים. יש להסיר שכבה קטנה של אמייל מהמשטח הקדמי של השיניים כדי להבטיח התאמה נכונה וכדי ליצור מקום לציפויים. תהליך זה הוא בלתי הפיך, כמו אמייל שהוסר אינו גדל בחזרה. לכן, חשוב להתייעץ עם רופא שיניים מקצועי כדי לקבוע אם ציפויי חרסינה מתאימים למקרה הספציפי שלך.

ציפוי קומפוזיט לשיניים

ציפויי שיניים קומפוזיט הם ציפויים אשר עשויים מחומר שרף מרוכב בצבע השן. שלא כמו ציפויי חרסינה, אשר מיוצרים בהתאמה אישית במעבדה, ציפויי קומפוזיט מרוכבים ניתן ליישם ישירות על השיניים בביקור אחד בלבד, ללא צורך בנטילת מידות והתאמה אישית.

ציפויי קומפוזיט מספקים אפשרות זולה יותר בהשוואה לציפוי חרסינה, והם ניתנים להתאמה או תיקון במידת הצורך, מה שהופך אותם לפתרון גמיש לשיניים עקומות. יחד עם זאת, חשוב לקחת בחשבון כי ציפויי קומפוזיט מרוכבים אינם עמידים כמו ציפויי חרסינה. עם הזמן, הם עשויים להיות רגישים יותר לכתמים ושברים. תחזוקה שוטפת והיגיינת פה נאותה חיוניות להארכת חיי הציפוי וההגנה עליו.

שלבי טיפול ציפוי חרסינה לשיניים עקומות

הטיפול בשיניים עקומות באמצעות ציפוי שיניים כולל מספר שלבים על מנת להבטיח מיקום ויישור נכון של ציפויי חרסינה דנטליים:

 1. ייעוץ ראשוני, השלב הראשון של הטיפול כולל התייעצות ראשונית עם רופא שיניים, בחינת התאמת ציפויי החרסינה לאופי ולעומק הליקוי.
 2. מפגש טיפולי הכולל הכנה וניקוי של השיניים, הסרת שכבת פלאק מינימלית ונטילת מידות שינים מדויקות באמצעות סורק דיגיטלי מתקדם. תיתכן התקנת ציפוי זמני להגנה על השיניים לאחר שלב זה.
 3. מפגש טיפולי המתקיים לאחר ייצור הציפוי בהתאמה אישית, לצורך יישום והצמדת הציפוי בטכנולוגיית חום ובאמצעות דבק שיניים ייחודי, לשיניים הטבעיות. תהליך זה מתבצע באמצעות הרדמה מקומית.

ציפויי שיניים לשיניים עקומות: יתרונות מול חסרונות

ציפויי החרסינה לטיפול בשיניים עקומות מביאים יתרונות טיפוליים לצד חסרונות. בשורת היתרונות נמצא:

 1. שיפור חיצוני ואסתטי- ציפויי חרסינה יכולים להסוות ביעילות חוסר התאמות, רווחים ושינויי צבע, ולספק תוצאה שמעניקה חיוך ישר להפליא ובעל מראה טבעי.
 2. עמידות– ציפויי חרסינה ידועים בעמידותם בפני כתמים ובחוזק מכני.
  פגיעה מינימלית בשכבת השן הטבעית- בהשוואה לטיפולים אחרים, ציפויי חרסינה דורשים פגיעה מינימלית בשן, והסרת שכבה דקה של אמייל בלבד.
 3. תוצאות מיידיות– בניגוד לסמכים או קשתיות שקופות, שיכולים לקחת חודשים ארוכים עד לתוצאות הרצויות, ציפויי חרסינה מספקים שיפור מהיר.


חסרונות של ציפויי שיניים כמינה לשיניים עקומות

 1. טיפול קבוע ולא הפיך– חשוב לציין כי תהליך יישום ציפויי החרסינה הוא בלתי הפיך. לאחר הסרת אמייל השן וחיבור ציפויי החרסינה, לא ניתן להפוך את ההליך במידה והתוצאה שהתקבלה אינה מספקת.
 2. תחזוקה ושמירה על התוצאה– למרות עמידותם הטבעית, ציפויי חרסינה דורשים הגנה ומשנה זהירות, כדי לשמור על מראה הציפוי ואריכות הימים שלו, החל מהיגיינת פה מוקפדת, וכלה בהימנעות מהפעלת לחץ מוגזם.
 3. מענה מוגבל– ציפויי חרסינה לשיניים עשויים שלא להתאים לחלק ניכר מן המטופלים בעלי השיניים העקומות.

ד"ר יהונתן צ'יפר, רופא שיניים מוביל בתחום האסתטיקה הדנטלית, מספק מענה למטופלים ולמטופלות הסובלים משיניים עקומות, בשילוב בין טכנולוגיות טיפול מתקדמות, עבודה מקצועית והנגשת מגוון סוגי טיפולים ומענה בהתאמה אישית לכל צורך. פנו אלינו לייעוץ!

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

Picture of ד"ר יהונתן צ'יפר
ד"ר יהונתן צ'יפר

ד”ר יהונתן צ’יפר – הינו דוקטור לרפואת שיניים D.M.D, בעל רישיון מטעם משרד הבריאות בישראל. מוביל בעל ניסיון ידע ומיומנות בתחומי שיקום הפה, אסתטיקה דנטלית והשתלות שיניים. ד"ר יהונתן משלב במרפאתו טיפולי שיניים מתקדמים באמצעות מיקרוסקופ בכך מתאפשרת גישה זעירה שאינה פולשנית. המרפאה מציעה סביבה טיפולית נעימה ומרגיעה, וצוות מרפאה מיומן אשר שם דגש על חוויית השירות של המטופל בכל שלבי הטיפול.

מידע נוסף

התקשרו אלינו דילוג לתוכן