עששת – מחלת השיניים הנפוצה

עששת היא מחלה הגורמת להרס וריקבון של השיניים. זוהי אחת המחלות הנפוצות ביותר במאה השנים האחרונות. היא פוגעת בכל גיל וגורמת לנזקים כבדים כמו אי נוחות, כאבים, הפרעות, בתפקוד, פוגעת במראה הפנים ועוד. בעבר נחשבה מחלת העששת כמחלה כרונית ללא דרך חזרה, אך כיום אפשר למנוע את המחלה ואף לרפא אותה.

עששת – כדאי לדעת

מחלת העששת נגרמת כתוצאה מחיידקים בשם Streptococcus הנמצאים באופן קבוע על גבי השיניים, מתסיסים את הגלוקוז לחומצה לקטית, ממיסים את זגוגית השן ואת שכבת הדנטין הפנימית וגורמים לחורים בשיניים. אם לא מטפלים במחלה, היא עלולה לגרום לדלקת או לנמק ברקמת מוך השן לזיהום בעצם הלסת וגם לפגיעה באיברים מרוחקים יותר.
זגוגית השן שנפגעה והדנטין אינם ניתנים לריפוי. רופא השיניים יסלק את רקמת השן הפגועה ויבצע שחזור בחומר סינטטי כמו בדיל, נחושת, כספית, כתר חרסינה או סגסוגת של כסף.

מהם הגורמים למחלת העששת?

הגורם הגנטי הוא אחד הגורמים הדומיננטיים של מחלת העששת. כאשר חומר השן עמיד, הנזק שייגרם לאדם יהיה מזערי, אך לעומת זאת, לאדם בעל חומר שן בלתי עמיד ובעל נטייה גנטית לפיתוח עששת, יש סיכויים גבוהים לחלות במחלה זו.
הרגלי התזונה של החברה המערבית והצריכה המוגברת של פחמימות, סוכרים ומאכלים דביקים מגדילים את הסיכוי לחלות בעששת. מוצרים אלו משנים את מאזן החומציות בחלל הפה, מוסיפים אש למדורה ומגדילים את הנזקים הנגרמים לרקמת השן.
אי שמירה על היגיינת פה קפדנית תורמת להתקדמות המחלה. מחקרים שנערכו בעולם מוכיחים כי הרגלי היגיינה נכונים מקטינים את התחלואה בחמישים עד שבעים אחוזים ואפילו יותר.

עששת גורמת לנזקים רבים

חיידקי העששת נוברים בתוך השן וגורמים להרס של חומר השן. השיניים מקבלות גוון כהה והופכות להיות רכות ושבירות.
ה"חורים" שבשיניים הם התוצאה של הרס חומר השן הנגרמת על ידי חיידקי העששת. חורים אלו עלולים לגרום לכאבים עזים ולנזק לשיניים, לפעמים גם להביא לעקירת השן.

איך נוכל להימנע ממחלת העששת?

אחת הדרכים היעילות להימנע ממחלת העששת היא באמצעים מכאניים כמו חוט דנטאלי ומברשת שיניים ועוד המנקים את השיניים ביסודיות.
שימוש במשחת שיניים המכילה פלואוריד והטמעת המינרל במי השתייה. מינונים קטנים של פלואוריד הוכחו כחומרים המחדשים את זגוגית השן, במיוחד בשלבים הראשונים של המחלה. הזגוגית החדשה הוכחה כטובה יותר ואף עמידה יותר לפעולות החומציות בחלל הפה.

איטום חריצים וחרירים בשן היא דרך מקובלת ויעילה למלחמה בעששת. חיידקי העששת מתפתחים בעומק החריצים, במקומות שאליהם מברשת השיניים לא יכולה להגיע. איטום החריצים ימנע מהחיידקים את האפשרות לחדור אל עומק השן.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

שן סדוקה לפני אחרי
סדק בשן

מהו סדק שן ומהן הסיבות לכך? השיניים חזקות להפליא, האמייל המרכיב את הציפוי החיצוני של השיניים הוא החומר החזק ביותר בגוף האדם אפילו יותר מהעצמות,

להמשך קריאה >
שחזור שן באמצעות סתימה לבנה
סתימה לבנה

סתימה לבנה סתימה לבנה בשן היא טיפול שיניים המשמש למילוי חורים או סדקים בשן. הסתימה מכילה חומרים שמתאימים לצבע השן הטבעי, ולכן היא פחות בולטת

להמשך קריאה >
התקשרו אלינו דילוג לתוכן