עקירת שן בינה כלואה

שן בינה כלואה היא שן שלא יכולה לבקוע אל חלל הפה מסיבות שונות כמו תנוחה לא מתאימה או שהשן שוכבת במנח הוריזונטלי, מנח מאוזן, ועוד. שן הבינה אינה נראית בתוך חלל הפה, אך יש סימנים המעידים על הבעיה. האזור נפוח, כואב ולעתים גם מזוהם ודלקתי. עקירת שן בינה כלואה עלולה לפגוע בעצב הלסת או לגרום לסיבוכים אחרים, לכן בכל מקרה של עקירת שן בינה כלואה חייבים לפנות אל רופא מומחה ומיומן שידע לעקור את השן בזהירות, בעדינות, בלי לפגוע בשיניים אחרות ובעצבים הרגישים.

לפני העקירה

לאחר האבחון ולאחר שהחליט הרופא כי יש צורך לעקור את השן הוא יבקש מכם לעשות צילום פנוראמי של כל שיני הבינה ושל השיניים השכנות. לאחר הצילום יחליט הרופא איך לעקור את השן, האם לעקור אותה כמו כל שן בינה או באמצעות ניתוח כירורגי. אם האזור מזוהם ומודלק תידרשו לקחת אנטיביוטיקה מספר ימים לפני העקירה.

שלבי העקירה

רוב העקירות של שיני הבינה הכלואות מתבצעות באמצעות ניתוח כירורגי. דרך חתך בחניכיים חושף הרופא את הכותרת ומפריד אותה משאר השן.

  1. הרדמה הליך לעקירה מתבצע לרוב בהרדמה מקומית, אולם ישנם מקרים בהם ניתן לשקול יחד עם הרופא טיפול בסדציה (טשטוש) או הרדמה מלאה. (תלוי במורכבות המקרה וכן במקרים של חרדה דנטלית)
  2. בשלב הראשון מוציא הרופא את החלק הכותרתי שהופרד, לאחר מכן הוא יחתוך בעדינות, באמצעות מכשור מיוחד, את כל הסיבים המעגנים את השן ויפריד אותה מעצם הלסת. בשלב האחרון יוציא הרופא את שאר חלקי השן ויבדוק אותם כדי לוודא שכל השן על כל חלקיה, נעקרה.
  3. את החתך יסגור הרופא באמצעות תפרים. יש סוגי תפרים, יש תפרים שאותם מסיר הרופא לאחר מספר ימים ויש סוג תפרים אחר המתכלים מעצמם ואינם מצריכים ביקור במרפאה.

שלב ההחלמה

לאחר העקירה חשוב לבצע את כל הוראות הרופא, לא לעשן, לקחת אנטיביוטיקה, לשים קומפרסים של קרח ובמקרה הצורך לקחת משככי כאבים. הקפדה על הוראות הרופא תזרז את תהליך ההחלמה.

במשך יום עד יומיים לאחר העקירה ייתכן כי תחושו כאבים או אי נוחות, אך הם יחלפו כעבור יומיים. בכל מקרה של דימומים חזקים, נפיחות, כאבים חזקים וכו' יש לפנות בדחיפות לרופא המטפל

סיבוכים וסיכונים אפשריים לאחר עקירת שן בינה כלואה

לעתים הסנטר והשפתיים יישארו רדומים עד אשר השפעת ההרדמה תפוג. במקרים שבהם לא תרגישו את הסנטר או את השפתיים לאחר שהשפעת ההרדמה פגה, סביר להניח שנגרם גירוי לעצב. בדרך כלל התחושה חוזרת לאחר עד שישה חודשים. במקרים נדירים לא תחזור התחושה לעד. שיני הבינה הסמוכות עלולות להיפגע בשל העקירה. תיתכן תחושה של לסת קשה וקשיים בפתיחת הפה עקב פגיעה בעצב או בשל שריר תפוס. גם תופעה זו אמורה לעבור כעבור מספר חודשים.

מידע נוסף

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

שן סדוקה לפני אחרי
סדק בשן

מהו סדק שן ומהן הסיבות לכך? השיניים חזקות להפליא, האמייל המרכיב את הציפוי החיצוני של השיניים הוא החומר החזק ביותר בגוף האדם אפילו יותר מהעצמות,

להמשך קריאה >
שחזור שן באמצעות סתימה לבנה
סתימה לבנה

סתימה לבנה סתימה לבנה בשן היא טיפול שיניים המשמש למילוי חורים או סדקים בשן. הסתימה מכילה חומרים שמתאימים לצבע השן הטבעי, ולכן היא פחות בולטת

להמשך קריאה >
התקשרו אלינו דילוג לתוכן