מתי מרכיבים כתר על שתל דנטלי?

כתרים מסייעים לשיקום הפה ולהחזרת תפקודו. הכתרים משמשים אותנו במקרים רבים כמו בעת שבירת שן, לשמור על שן חלשה לאחר חבלה או טיפול שורש, בעת השתלת שיניים. השוק מציע סוגים שונים של כתרים העשויים מחומרים שונים, חשוב להקפיד על איכות הכתר ולהתייעץ עם רופא שיניים מיומן ומקצועי על אודות בחירת הכתר המתאים.

הצורך בכתר

כתרים מסייעים לשיקום שיניים שנחלשו עקב פגיעה או מחלה, אך הן עדיין במצב שבו אפשר לשמר אותן. רופא השיניים מרכיב כתרים במקרים של סתימה גדולה ונרחבת אשר עלולה לפגוע בחוזקה של השן או במקרה של מחלת עששת מתקדמת. לאחר טיפולי שורש, השן שעברה טיפול אגרסיבי, יחסית, נותרה עם קירות דקים ויש צורך להגן על קירות השן מפני שבירה.

כתרים משמשים אותנו גם בפן האסתטי. שן לבנה שהחליפה צבע והפכה, מסיבות שונות, להיות שן אפורה ובעלת מראה אסתטי לא נעים, תקבל את המראה האסתטי והנעים אחרי שיורכב עליה כתר. כתרים משמשים גם עקב שינוי מנח, לקוי, נסיגת חניכיים או כהגנה על שן שבורה.

מהם סוגי הכתרים ואיך נדע לבחור את הכתר המתאים?

הרכבת הכתר מציינת את השלב האחרון של השתלת שיניים לאחר החדרת שתלים דנטלייםעל שתלים דנטליים שהוחדרו לעצם הלסת מרכיבים כתרים המעניק לשתל מראה ויכולת תפקוד של שן טבעית.

  1. כתר יצוק הוא כתר מתכת ללא ציפוי, זהו כתר איכותי, יציב ועמיד לשנים רבות, אך הוא אינו נותן מענה למראה האסתטי של הפה.
  2. כתר חרסינה מאוחה למתכת מורכב מכיפה של מתכת המצופה חרסינה. מחירו של כתר חרסינה מאוחר למתכת זול יותר מאשר כתר חרסינה מלא, אך הוא עלול לחשוף הילה אפורה כחולה בצוואר השן ולאורך שולי הכתר. כאשר בוחרים כתר מסוג זה חשוב לתת תשומת לב להרכב המתכת. כתר שבסיסו יהיה עשוי ממתכת לא אצילה עלול לגרום לגירוי בחניכיים ולהרגשת אי נעימות.
  3. כתר קפטק או גלוונו זהו כתר מתכת העשוי בשיטת קפטק או גלוונו המכילים אחוז גבוה מאוד של זהב. חומר הזהב פחות מגרה את החניכיים ומאפשר, יחסית לכתרים אחרים, ומאפשר לבצע התאמה טובה מאוד של שולי הכתר. זהו כתר המעניק מראה אסתטי נפלא, ולכן הוא מתאים במיוחד לשיקום שיניים קדמיות כאשר, לדוגמא, אחרי החדרת שתלים דנטליים בקדמת הפה.
  4. כתר חרסינה מלא הוא הכתר הנפוץ ביותר, במיוחד אחרי השתלות שיניים. הוא עשוי מחרסינה, הוא מאפשר שיקום שן מלא מעניק מראה אסתטי מצוין. הכנת כתר חרסינה דורשת מיומנות ועבודה קפדנית מאוד של הרופא ושל מעבדת השיניים.

 

התאמת סוג הכתר לאזור בפה

בחירת סוג הכתר תלויה בגורמים רבים, אך במיוחד יש להתחשב באפשרות התאמת הכתר לשולי השן במפגש עם החניכיים. כתר שלא יותאם היטב עלול לגרום לדלקות, לנסיגת חניכיים ולפגיעה במראה האסתטי.

כאשר נדרשים לשקם שיניים קדמיות יש להתחשב בשיקולי האסתטיקה. יש להעדיף כתר חרסינה מלא או כתר קפטק או גלוונו. בעת שיקום שיניים אחוריות אפשר להסתפק גם בבחירת כתר חרסינה מאוחה למתכת.

לאחר השתלת שיניים מקבל המטופל כתר זמני. כתר זמני כשמו כן הוא, זמני. הכתר הזמני , אינו חזק מספיק, הוא אינו מאפשר לעיסה של מזון קשה ומוצק והוא עלול להישבר או ליפול בקלות. נוסף על כך, כתר זמני צובר חיידקים בקלות רבה יותר. ההתאמה של הכתר הזמני לצוואר השן ולחניכיים אינה מושלמת, תחת הכתר מצטברים חיידקים רבים העלולים לגרום למחלת העששת ולפגוע בהליך השיקום של השן.

מתי מרכיבים את הכתר?

הרכבת הכתר היא השלב האחרון בתום טיפול שורש או בהשתלת שיניים. לאחר טיפול שורש, רופא השיניים משחיז את השן, לאחר מכן יקח מידות ולצורך בניית כתר קבוע. בהליך השתלת שיניים הרכבת הכתר תגיעה לאחר קליטת השתל בעצם הלסת.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

הקצעת שורשים
הקצעת שורשים

הקצעת שורשים מחלות חניכיים הן תוצר של גורמים שונים, בעיקרם חדירה של שיירי מזון ומזהמים אל כיסי החניכיים אשר סובבים את השיניים, מה שמביא להצטברות

להמשך קריאה >
חיוך מושלם
הדרך לחיוך מושלם!

חיוך לבן ובריא הוא נכס משמעותי ביותר, במיוחד כיום בעידן הרשתות החברתיות, הפייסבוק והאינסטגרם. ישנם מספר דרכים להשיג חיוך מושלם ועיצובו מחדש באמצעות טיפולי אסתטיקה

להמשך קריאה >
התקשרו אלינו דילוג לתוכן