מהי רפואת הפה

רפואת הפה היא תחום אשר מתמחה ברפואת שיניים ומתמקד באבחון וניהול של מחלות והפרעות פה. הוא מקיף מגוון רחב של מצבים המשפיעים על אזור הפה והלסת, הדורשים מומחיות של רופא שיניים מומחה ברפואת הפה.

רפואת הפה, כתחום מתמחה ברפואת שיניים, ממלאת תפקיד מרכזי בטיפול בחולים עם מחלות כלליות שונות. קבוצת מטופלים זו דורשת תשומת לב קפדנית, תוכניות טיפול אישיות ומעקב עקבי. ההתקדמות האחרונה שפכה אור על הקשרים בין בריאות הפה לבין מצבים מערכתיים, כגון סוכרת, מחלות לב מסוימות, הפרעות במערכת החיסון ועוד. רופאי שיניים המתמחים ברפואת הפה משתפים פעולה באופן הדוק עם רופאי משפחה כדי לטפל במצבים רפואיים אלו ביעילות. מאמר זה בוחן את המשמעות של שיתוף פעולה בין רופאי שיניים ורופאי משפחה במתן טיפול מקיף לחולים במחלות כלליות.

מחלת פההקשר בין מחלת חניכיים לבריאות כללית:

בניגוד לאמונות העבר, ידוע כיום שדלקת חניכיים נגרמת על ידי זיהומים בפה, במיוחד על ידי חיידקים כגון סטרפטוקוקוס וקפנוציטופגה. זיהומים אלה יכולים להתפשט דרך זרם הדם ועלולים להשפיע על איברים כגון מסתמי הלב, הכליות והמוח. מתוך הכרה בקשר בין זיהומים בפה לבריאות כללית, רפואת השיניים מכירה כעת באחריות לטפל במקורות הזיהום הללו. מחקרים מדעיים הדגישו קשרים סטטיסטיים בין דלקת חניכיים ומצבים כמו התקפי לב, טיפול בסוכרת, לידות מוקדמות של ילדים בתת משקל, ואפילו מחלת אלצהיימר.

מתי נדרש לגשת לרופא מומחה ברפואת הפה?

  1. כיבים ונגעים בפה: אם יש לך כיבים מתמשכים, פצעים או גידולים חריגים בפה שאינם נרפאים תוך שבועיים, מומחה ברפואת הפה יכול לעזור באבחון ולטפל במצבים אלה, כגון דלקת אפטות חוזרת (פצעי סרטן) או פצעי פה. חזזית פלנוס.
  2. זיהומים בפה: אם יש לכם חשש זיהומים חוזרים או כרוניים בפה, כגון זיהום פטרייתי (קנדידה), הרפס פה (כוויות קור), או זיהומים ויראליים, פטרייתיים או חיידקיים אחרים, מומחה ברפואת הפה יכול לספק טיפול מיוחד ולהמליץ על אפשרויות טיפול מתאימות.
  3. תסמונת פה בוער: אם אתם חווים תחושת צריבה או עקצוץ בפה ללא סיבה ברורה, מומחה ברפואת הפה יכול לעזור להעריך ולנהל מצב זה, אשר עשוי להיות קשור למגוון גורמים בסיסיים.
  4. יובש בפה (Xerostomia): אם הינכם סובלים מתסמיני יובש בפה מתמשכים, שעלולים להוביל לאי נוחות בפה, סיכון מוגבר לעששת וקושי בדיבור ובבליעה, רצוי להיוועץ עם מומחה ברפואת הפה שיעריך הסיבה וימליץ על טיפול מתאים.
  5. הפרעות במפרק הלסת (הפרעות טמפורומנדיבולריות): אם הינכם סובלים מכאבים בלסת, קולות נקישה או קפיצה בעת פתיחת הפה, או קושי בתנועת הלסת, רצוי לבחון זאת אצל רופא מומחה.
  6. ביטויים דרך הפה של מחלות מערכתיות: אם הינכם מבחינים בתסמינים דרך הפה שעלולים להיות קשורים למצב מערכתי, כגון מחלות אוטואימוניות, הפרעות המטולוגיות או חסרים תזונתיים.
  7. נגעים טרום סרטניים וסרטניים בפה: אם אובחנתם כסובלים מנגעים חשודים בפה או אובחנת עם מצבים טרום סרטניים או סרטניים של הפה, תצטרכו לשלב מומחה רפואת פה בטיפול.

המאמר מוגש כמידע והעשרה בלבד, אין לראות בו משום ייעוץ. במידה ויש חשש למחלת פה, יש להתייעץ עם רופא מומחה לרפואת הפה. 

מידע נוסף

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

שן סדוקה לפני אחרי
סדק בשן

מהו סדק שן ומהן הסיבות לכך? השיניים חזקות להפליא, האמייל המרכיב את הציפוי החיצוני של השיניים הוא החומר החזק ביותר בגוף האדם אפילו יותר מהעצמות,

להמשך קריאה >
שחזור שן באמצעות סתימה לבנה
סתימה לבנה

סתימה לבנה סתימה לבנה בשן היא טיפול שיניים המשמש למילוי חורים או סדקים בשן. הסתימה מכילה חומרים שמתאימים לצבע השן הטבעי, ולכן היא פחות בולטת

להמשך קריאה >
התקשרו אלינו דילוג לתוכן