מברשת השיניים וצחצוח נכון

מברשות השיניים עברו גלגולים רבים, והן מלוות אותנו כבר אלפי שנים בוואריציות שונות. בעבר היו מברשות שיניים עם ידיות מעץ, ובעלי האמצעים נהגו להשתמש במברשות עם ידיות שנהב משובצות באבנים יקרות עם שיער סוס או שיער חזיר. בגלגול המודרני מברשת השיניים עשויה מחומרים פלסטיים וסיבי ניילון. השוק מוצף במאות סוגים של מברשות, כל חברה מהללת ומשבחת את המוצר שלה. בחירת המברשת המתאימה וצחצוח נכון הוא הסוד הנצחי לשיניים בריאות ויפות.

איך בוחרים מברשת שיניים ואיך משתמשים בה נכון?

  • צורת הידית של המברשת אינה חשובה, אך האורך חשוב. המברשת אמורה להיות באורך מספיק כדי שתוכל להגיע בקלות ובנוחות לכל חלקי הפה. לילדים חשוב לבחור מברשת שיניים עם ידית רחבה כדי שהילד יוכל לאחוז בה בבטחה.
  • מברשת השיניים צריכה להיות רכה עד בינונית. מברשת שיניים קשה מדי עלולה לפצוע ולהזיק לחניכיים. קצוות הסיבים צריכים להיות עדינים ומעוגלים.
  • מברשת השיניים צריכה להיות בעלת ראש קטן שגודלו כשניים עד שלוש שיניים.
  • חשוב לצחצח את השיניים פעמיים ביום, בערב ובבוקר. הצחצוח בלילה הוא החשוב ביותר, הוא אמור לסלק מחלל הפה את כל החיידקים שהצטברו בו במשך כל היום. אם תלכו לישון עם חיידקים ושאריות אוכל, מהר מאוד תפתחו דלקות חניכיים. חשוב להשקיע מספיק זמן במלאכת הצחצוח, לפחות חמש דקות בכל צחצוח.
  • את המברשת יש להחזיק בזווית של ארבעים וחמש מעלות, להצמיד אותה לשתיים עד שלוש שיניים, ולנקות אותן בתנועות סיבוביות. אם תנקו בתנועות אופקיות, לא תצליחו לנקות היטב אלא רק תעבירו את הלכלוך משן אחת לשנייה. לאחר הניקוי הוציאו את הלכלוך לכיוון הסגר ולא לכיוון החניכיים.
  • מברשת שיניים חשמלית מתאימה לבעלי מוגבלויות פיזיות או נפשיות שאינם יכולים לצחצח במברשת שיניים רגילה. מברשת חשמלית יכולה להיות יעילה מאוד גם לאנשים בריאים, אך חשוב להפעיל אותה בחכמה, בזהירות ובאחריות. אסור להפעיל לחץ רב על השיניים בעת שימוש במברשת חשמלית מפני שזה יכול לפגוע באמייל השן, לשחיקה ולאובדן חומר השן.
  • כל אחד מבני המשפחה חייב מברשת שיניים אישית ואין להעביר את מברשת השיניים מאחד לשני. חלל הפה מלא בחיידקים, רוק ולפעמים גם דם. העברת מברשת השיניים מאחד לשני תעביר גם חיידקים למחלות מדבקות – החל מהצטננות ועד לחיידקי הרפס הנפוצים בחלל הפה ועוד.
  • חשוב להחליף מברשת שיניים אחת לחודשיים.
  • יש להרחיק את מברשת השיניים מאסלות. נתזי המים מהאסלה עלולים לשאת חיידקים והם עלולים להגיע דרך האוויר אל סיבי המברשת.
  • גב הלשון מהווה מלכודת של חיידקים. הלשון מחורצת ומחוספסת וחיידקים נתפסים בין חריציה. כל ההפרשות מחלקו האחורי של האף ניגרות דרך הגרון לגב הלשון וגורמים לריח רע בפה. גירוד גב הלשון וסילוק ההפרשות, הם חלק מתהליך צחצוח השיניים ושמירה על היגיינת הפה. בבתי המרקחת תוכלו למצוא מגרדי לשון יעילים ומקצועיים.

 

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

שן סדוקה לפני אחרי
סדק בשן

מהו סדק שן ומהן הסיבות לכך? השיניים חזקות להפליא, האמייל המרכיב את הציפוי החיצוני של השיניים הוא החומר החזק ביותר בגוף האדם אפילו יותר מהעצמות,

להמשך קריאה >
שחזור שן באמצעות סתימה לבנה
סתימה לבנה

סתימה לבנה סתימה לבנה בשן היא טיפול שיניים המשמש למילוי חורים או סדקים בשן. הסתימה מכילה חומרים שמתאימים לצבע השן הטבעי, ולכן היא פחות בולטת

להמשך קריאה >
התקשרו אלינו דילוג לתוכן