כתר זמני – אומנם זמני, אך חשוב!

כתר הוא תחליף מלאכותי לכותרת הטבעית של השן, הוא כתר המותקן לזמן קצר, מרגע השחזת השן  ועד להרכבת הכתר הקבוע. הכתר הזמני הוא אומנם זמני, אך יש לו חשיבות רבה וברוב סוגי הטיפולים אי אפשר לדלג עליו. בטיפולים ממושכים וארוכים מייצרים כתר זמני בעל עמידות גבוהה במיוחד ובעל מראה אסתטי יפה. ליצירת כתר זמני נדרשת מיומנות גבוהה וניסיון רב של הרופא, אל תקלו ראש בכתר הזמני, צרו קשר עם צוות המרפאה כדי שהכתר הזמני יעמוד בכל הדרישות ויחזיק מעמד בכל המצבים.

14695796_s

הכול על אודות החשיבות של הכתר הזמני

כתר זמני הוא חלק מהשיקום הזמני, שיקום מלא של הפה או גם שיקום של שן אחת. גם בתקופת הזמניות, לא נעים להסתובב עם פה חסר שיניים ועם מראה אסתטי מכוער ואפילו דוחה.

כתרים זמניים משמשים ככלי אבחנתי חשוב לרופא. באמצעותם אפשר לחזות בעיות, הרגלים או הפרעות במנשך של המטופל. זהו כלי משמעותי לבדיקה של אלמנטים רבים כמו למשל, האם נוח למטופל עם הכתר, האם יש בעיה בדחיסת המזון, האם המזון נתקע בין השיניים, האם יש צורך בהזזה אורתודנטית של השיניים הסמוכות מסיבות שונות, האם הכתר בנוי היטב ויוצר אחיזה הדוקה עם השן המושחזת, האם הכוחות על הכתר יציבים ועוד.

הכתר הזמני שומר על המקום של השן המושחזת במערכת השיניים ובמגע עם השיניים הסמוכות. אם לא יורכב כתר על השן, השן המושחזת עלולה לזוז לכיוונים שונים וכשיגיע הכתר הקבוע, המקום לא יתאים.

הכתר הזמני מגן על מוך השן ועל השן עצמה כאשר השן לא עברה טיפול שורש.

הכתר הזמני מאפשר למטופל לאכול כראוי וללעוס היטב את המזון. ללא כתר זמני, המזון מתחכך ישירות בחניכיים, החניכיים עלולים לקלוט חיידקים שיגרמו למחלת חניכיים ולנסיגת חניכיים.

איך לשמור על הכתר הזמני?

הכתר הזמני עשוי מחומר אקרילי ומוצמד למקום באמצעות צמנט דנטאלי, סוג של דבק שאינו מאופיין בחוזק ובעמידות רבה. סוג הדבק מאפשר אומנם לרופא השיניים להסיר את הכתר בקלות, אך מנגד הכתר הזמני עלול להתנתק מהפה של המטופל באופן עצמאי.

כדי להימנע מהתנתקות הכתר הזמני כדאי להקפיד על הכללים הבאים:

  • לא מומלץ ללעוס מזון בצד שבו מותקן הכתר, אם אפשר רצוי ללעוס את המזון בצד השני של הפה.
  • מומלץ להימנע מאכילת מזון קשה ודביק מסטיקים, פירות יבשים, סטייק ועוד.
  • אם תקופת השיקום נמשכת זמן רב, חשוב לבקר אצל רופא השיניים כדי לבדוק את עמידות הכתר. כתר זמני שאינו מודבק היטב עלול לגרום להצטברות של חיידקים תחת הכתר המתנדנד, ולסיבוכים כמו זיהום, דלקת בשורש של השן ואף למחלת העששת. במקרה של אחד מהסיבוכים הנ"ל אי אפשר יהיה להתקין את הכתר הקבוע ובמקרים חמורים ייאלץ הרופא לעקור את השן.
  • את הכתרים הזמניים אפשר לצחצח כרגיל. בעת השימוש בחוט דנטאלי יש להקפיד שלא לנתק את הכתר ממקומו.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

שן סדוקה לפני אחרי
סדק בשן

מהו סדק שן ומהן הסיבות לכך? השיניים חזקות להפליא, האמייל המרכיב את הציפוי החיצוני של השיניים הוא החומר החזק ביותר בגוף האדם אפילו יותר מהעצמות,

להמשך קריאה >
שחזור שן באמצעות סתימה לבנה
סתימה לבנה

סתימה לבנה סתימה לבנה בשן היא טיפול שיניים המשמש למילוי חורים או סדקים בשן. הסתימה מכילה חומרים שמתאימים לצבע השן הטבעי, ולכן היא פחות בולטת

להמשך קריאה >
התקשרו אלינו דילוג לתוכן