טיפול כתרים לשיניים

כתר שן הוא מעין "כובע" או כיסוי בצורת שן שנועד לשחזר שן רקובה, שבורה, חלשה או שחוקה. בנוסף, רופאי שיניים עשויים להשתמש בכתרים לכיסוי שתלים דנטליים ושיניים שטופלו בטיפול שורש. כתרים לשיניים עשויים מחומרים שונים, כגון מתכת, שרף ופורצלן, ויכולים להחזיק מעמד לתקופה של חמש עד 15 שנים (ואף יותר) בתנאי שמטפלים בהם כראוי. טיפולי כתרים לשיניים הם טיפולי השיניים השכיחים ביותר ואם אתם לפני טיפול שכזה, קראו את ההסבר של ד"ר יהונתן צ'יפר.

מתי אתם עשויים להיות זקוקים לכתר בשן?

כתרים משמשים לשיקום הפה במצב שבו השיניים נחלשו, מסיבות שונות, ונמצאות במצב פגיע, אך עדיין יש אפשרות לשמר אותן ולהשיב להם את התפקוד התקין.

 1. לאחר טיפולי שורש, השיניים נותרות עם קירות דקים, כדי למנוע את שבירתן מרכיבים על השן המטופלת כתר.
 2. לאחר השתלת שתלים דנטלים מרכיבים על השתל כתר המעניק לשן מראה טבעי ויכולת תפקוד תקינה.
 3. במקרים של התקדמות ניכרת של מחלת העששת או במצב של סתימות מרובות.
 4. כשאר רוצים לבצע שינויים אסתטיים בפה, לכסות שיניים פגומות ושבורות או שיניים בעלת צבע כהה.
שיקום פה מלא באמצעות כתרי זירקוניה וציפוי חסרינה
שיקום פה מלא באמצעות כתרי זירקוניה וציפוי חסרינה

סוגי כתרים לשיניים

כתר יצוק

כתר יצוק הוא כתר העשוי ממתכת מלאה ללא ציפוי. כתרים יצוקים הם כתרים עמידים וזולים באופן יחסי, אך אינם נותנים מענה לפן האסתטי. בעולם המערבי כמעט ולא מקובל לראות אנשים עם פה בעל כתרים יצוקים.

כתרים מחרסינה

כתרים מחרסינה הם הכתרים הנפוצים והפופולריים ביותר. כתרי החרסינה הם חזקים, יציבים, אסתטיים, יפים ומאופיינים בצבע לבן ובוהק המעניקים מראה אסתטי מושלם. יש סוגים שונים של כתרי חרסינה. מרבית כתרי החרסינה בנויים ממתכת המעניקה לכתר את התמיכה והיציבות ומציפוי חרסינה הנותן מענה למראה האסתטי המושלם.

ככל שבסיס הכתר עשוי ממתכת אצילה יותר ואיכותית, כך גם הכתר יהיה איכותי יותר, עמיד בפני התחמצנות, סופח פחות זיהומים, וימנע כמעט לחלוטין מחלות חניכיים כגון דלקות חניכיים, נסיגת חניכיים ולגירויים נוספים. מתכת אצילה היא מתכת העשויה מזהב, כסף, מפלטינה או פלדיום. הן מתכות יקרות הרבה יותר ונדירות יחסית. ואילו תערובת של מתכות חצי אצילות עשויות מכרום ניקל וקובלט, מתכות פחות נדירות ופחות יקרות, כאמור, ככל שהמתכת אצילה יותר, כך היא עמידה בפני התחמצנות והשחרה, מתכת חצי אצילה עלולה במשך הזמן לגרום לגוון כחלחל בחניכיים עקב התחמצנות ולעתים אף לדלקות.

סוגי  כתר חרסינה

 1. כתרי חרסינה מאוחים למתכת מכילים מספר סוגים של מתכות. המתכות הנמצאות בכתרים האלו הם סגסוגות המורכבות ממתכות אצילות כמו זהב פלדיום, פלטינה ומתכות לא אצילות כמו כרום, ניקל וקובלט.
 2. כתרי חרסינה מאוחה ללא בסיס של מתכת אצילה העשויים מתערובות של כרום, ניקול וקובלט. יש להם מספר חסרונות. צבע המתכת עלול לשנות את צבעו לשחור ולהקרין צבע כחלחל ואפור על החניכיים, הוא עלול לספוח זיהומים לגרום לדלקות חניכיים ולנסיגת חניכיים.
 3. כתרי חרסינה מאוחה למתכת חצי אצילה. אלו כתרים העשויים ממתכות כמו פלדיום וכסף. הן סופחות פחות זיהומים ויש פחות סיכוי לשינוי צבע המתכת.
 4. כתרי חרסינה מאוחה למתכת אצילה. אלו כתרים על בסיס מתכת המורכבת מזהב או טיטניום, מתכות שאינן סופחות זיהומים ומחזיקות מעמד לטווח של שנים רבות.
 5. כתר חרסינה או כתר קרמי הם כתרים ללא בסיס מתכת והם מיועדים לאנשים הסובלים מאלרגיה למתכת. כתר חרסינה נחשב לכתר יקר יותר, אך כתר המעניק מראה אסתטי מושלם. בדרך כלל נוהגים להשתמש בכתרי חרסינה לשיניים הקדמיות.

כתרי EMAX

כתר עשוי מחרסינה שעברה תהליך של עיבוד ודחיסה כך שנוצר חומר חזק, עמיד מאוד ויש לו איכותיות אסתטיות. בשל העובדה שמדובר בחומר יקר יחסית, מקובל ליישם בשיניים הקדימיות בלבד. 

כתר קפטק או כתר גלוונו 

הם כתרים שבהם כיפת המתכת נעשית בשיטת קפטק או גלוונו. הם מציעים אסתטיקה טובה מאוד ומתאימים לשיקום שיניים קדמיות. כתרים העשויים בשיטה זו מכילים אחוז גבוה של זהב והם מגרים פחות את החניכיים בהשוואה לכתרים אחרים.

כתרי זירקוניה

כתר זרקוניה נחשב לכתר איכותי ויקר יותר מאחרים, הכתר עמיד ומחזיק לשנים רבות ונותן מענה אסתטי מצוין כיוון שניתן להגיע למגוון גווני צבע ובכך להתאים ליתר השיניים. הכתר בנוי מחומר הקרוי זירקוניום והוא אחד החומרים החזקים ביותר בטבע. לזירקוניה יתרון משמעותי נוסף בשל תכונותיו הוא מתשלב מעולה עם עצם הפה, לא מעורר גירוי ומתאים לבני אדם מבחינה ביולגית. כיום ישנה אפשרות לייצר כתרי זירקוניה בהדפסה תלת מימדית כך שמתקבל כיסוי לשן מחומר חזק, עמיד המיוצר באופן מדוייק ומהיר והתאמה למבנה החניכיים.  

איך בוחרים את הכתר המתאים?

ההחלטה באשר לסוג הכתר צריכה להיעשות בהתייעצות עם הרופא המטפל ובהתאם למצב הפה וציפיות המטופל כמו גם מיקום הכתר בפה. כאמור לשיניים הקדמיות מומלץ כתר חסרינה מלאה או כתר זירקוניה. כמובן שגם מחיר הכתר הוא גורם מרכזי בבחירת סוג הכתר. בנייה מוצלחת של כתר שן היא שילוב של רופא מקצועי ומיומן וטכנאי שיניים מובחר. עבודה לא מדויקת הן מצד הרופא והן מצד הטכנאי, מידות לא נכונות, חוסר התאמה ועוד עלולים לגרום לאי נעימות, לגירויים, לתפקיד לקוי ואף לדלקות חניכיים ולזיהומים ולפגיעה במראה האסתטי.

לפני טיפול כתרים בשיניים
אחרי טיפול כתרים בשיניים

הליך טיפול כתרים בשיניים

טיפול להשמת כתר בשן, מורכב  בדרך כלל משתיים או שלוש פגישות:

ביקור ראשון:

 1. הכנת שיניים – בשלב זה רופא השיניים יצטרך להסיר ולשייף שכבת אמייל וזאת במטרה ליצור מקום לכתר. במקרים מסויים יהיה צורך להוסיף מילוי כדי לבנות מחדש חלקים מהשן על מנת ליצור בסיס חזק לכתר.
 2. מדידה – הטבעה דנטלית -בשלב זה יש לקחת מידות לצורך הזמנת הכתר. השיטה המסורתית לקחת מידות היא באמצעות חומר דמוי גומי אשר מתקשה ויוצר שבלונה של השיניים. בשיטה החדשה ניתן לקחת מידות באמצעות סורק דיגיטלי. המדידות יישלחו למעבדת שיניים כדי ליצור את הכתר המותאם אישית.
 3. הנחת כתר זמני – מאחר ויכולים לקחת שבועיים עד שלושה עד לייצור הכתר הקבוע יוצב כתר זמני עשוי שרף או אקריליק. למידע בנושא כתרים בהדפסה דיגיטלית ועוד טכנולוגיות מתקדמות המקצרים את זמן הטיפול – אנו מזמינים אתכם לקרוא את הכתבה הבאה כאן

ביקור שני:
כשהכתר החדש יהיה מוכן, תחזרו לפגישה שנייה שבה רופא השיניים יבצע את הפעולות הבאות:

 1. יסיר את הכתר הזמני.
 2. יבדוק את הצורה, הצבע וההתאמה של הכתר החדש שלך כדי לוודא שהוא מתאים לשיניים הטבעיות שלך ונוח לנשיכה וללעיסה.
 3. הדבקת הכתר הקבוע בדבק מיוחד וחזק. 

היתרונות של טיפול כתרים לשיניים

היתרון הבולט ביותר של הכתרים הוא ללא ספק שמירה והארכת חיי השן הטבעית. באמצעות כתרים ניתן לטפל בשיניים שחוקות, שבורות או רקובות, להגן עליהן מפני שחיקה הנגרמת מבלאי, לשפר את יכולת הלעיסה שלהן ולשפר את המראה הכללי של השיניים והפנים. עם תחזוקה נאותה, כתר שיניים יכול להחזיק מעמד לתקופה הנעה בין חמש לחמש עשרה שנים.

החסרונות של טיפול כתרים לשיניים

בנוסף ליתרונות, לכתרים יש גם כמה חסרונות. אחד החסרונות הבלתי נמנעים הוא שיוף שכבת האימייל של השן הטבעית. לעיתים בשבועות הראשונים לאחר הטיפול עשויה להיות רגישות בשיניים. לאורך זמן אם כתר לא יושם באופן מקצועי הוא יכול להישבר או להיסדק. כמו כן יש אנשים מסויימים שהכתר עשוי לגרום להם לאלרגיה. ואחרון הוא נושא התקציב, בהתאם לסוג הכתר וכמות הכתרים הנדרשת הטיפול עשוי להיות יקר. 

שיקום באמצעות כתרי זירקוניה-לפני
שיקום באמצעות כתרי זירקוניה-לפני
שיקום באמצעות כתרי זירקוניה-אחרי
שיקום באמצעות כתרי זירקוניה-אחרי

שאלות נפוצות

האם הטיפול כואב?

במסגרת שלבי הטיפול להנחת כתר שיניים לרוב יישום השלבים אינו כרוך בכאב. על מנת להקל על ההרגשה במהלך הטיפול ניתן לשלב הרדמה מקומית כך שלא תהיה תחושה של כאב או רגישות כלל. בסיום ההליך לאחר התקנת הכתר באופן סופי עשויים להרגיש לפעמים אי נוחות מסוימת אולם היא עוברת לאחר מספר שעות. לרוב אם המידות מדויקות ובוצעה התאמה טובה מצד הרופא לא אמורים להרגיש כאב או אי נוחות, בטווח של מספר שעות לאחר הטיפול. במידה וישנה תחושה לא טובה או טבעית מומלץ לחזור לבדיקה אצל הרופא המטפל.

איך לצפות להרגיש לאחר כתרים בשיניים?

לאחר הליך התקנת כתר בשן, לעיתים חווים הרגשה אי נוחות ורגישות מסוימת בשן או מסביב לה. ההרגשה תהיה מושפעת במורכבות ההליך וסף הכאב האישי של המטופל. לאחר הטיפול יכולים להיות כאבים או מעט נפיחות וניתן לקחת תרופה לשיכוך כאבים כמו אקמול או איבופרופן. מרבית האנשים שעברו התקנת כתר חוזרים להרגיש טוב לאחר מספר שעות או עד יומיים.

כמה זמן מחזיקים כתרים? האם הם קבועים?

אורך חיים רשמי של כתרים דנטליים הוא כ 5-15 שנה אולם כתרים יכולים להחזיק מעמד עד 30 שנה ולפעמים גם חיים שלמים עם טיפול ותחזוקה נאותים. יחד עם זאת במידה והכתר ניזוק, יהיו צורך להחליפו. 

האם השיניים שהותקנו עליהם כתרים מרגישות טבעיות?

כתרים לשיניים נראים ומתפקדים כשיניים רגילות וההרגשה היא טבעית לחלוטין.

מה קורה עם כתר שן שנפל? האם אפשר להחליף?

במידה וכתר נפל יש להגיע בהקדם אל רופא השיניים לבדיקה, רצוי להימנע ככל שניתן להסתובב ללא הכתר. במידה והכתר במצב טוב רופא השיניים ידביק אותו באמצעות דבק מיוחד וסביר להניח שתוכלו להמשיך להינות מהכתר לעוד שנים רבות. עם זאת במידה והכתר איננו בר הדבקה ייתכן ורופא השיניים ימליץ על ייצור כתר חדש. 

איך שומרים ומאריכים את חיי הכתר?

תחזוקה טובה לכתרים בשיניים תעשה טוב הן לחניכיים והן לכתרים. על מנת לשמור על שיניים בריאות חשוב לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום. יש להשתמש בחוט דנטלי על מנת להסיר שאריות מזון. השלמת התחזוקה באמצעות מי פה אנטיבקטריאלי כדי לחסל חיידיקים. הקפידו על ביקורת אצל רופא השיניים וטיפול ניקוי אבנית אצל שיננית. מבחינת מאכלים רצוי להימנע ממזונות קשים במיוחד.

מה מותר לאכול לאחר טיפול כתר שן?

מזונות לאכול:

לאחר קבלת הכתר הדנטלי מומלץ לאוכל מזון רך: ניתן לאכול מאכלים כמו: פירה, ביצים מקושקשות, מרקים ופסטה. ירקות מבושלים, דגים, עוף וטופו, אך חשוב להימנע מבשרים קשים. מזונות אלה דורשים לעיסה מינימלית, והם לא יפעילו לחץ מיותר על הכתר.

מזונות שיש להימנע מהם:

מזונות קשים ופריכים: מזונות כמו תפוחים, אגוזים ופופקורן עלולים להזיק או להפיל את הכתר.
מזון דביק ולעיס: סוכריות, מסטיקים וקרמל יכולים להידבק לכתר ולמשוך אותו.
מזונות חמים וקרים: הימנעו ממזונות ומשקאות חמים או קרים שעלולים לגרום לרגישות בשיניים.
משקאות אלכוהוליים: אלכוהול יכול לייבש את הפה ולהוביל לעששת, שעלולה לסכן את הכתר שלך.

בסך הכל, חשוב להיות עדינים עם הכתר בימים הראשונים לאחר ההתקנה. חשוב להימנע מכל דבר שעלול להזיק או להפיל את הכתר. לאחר שהכתר נקשר במלואו עם השן, אפשר להמשיך לאכול כרגיל.

ממה מושפע מחיר כתר?

כתר שן מסייע לשיקום השן ומחזיר לה את יכול התפקוד ואת המראה האסתטי. יש סוגים שונים של כתרים, לכל סוג של כתר יש מחיר שונה. העיקרון הבסיסי שלפיו נקבע מחיר הכתר הוא איכות הכתר וטיב החומר שממנו הוא עשוי. ככל שחומר הגלם יקר יותר ואיכותי יותר, כך גם מחיר כתר יהיה יקר יותר. לא מומלץ לחסוך ולהרכיב בפה כתר מאיכות ירודה. כתרים בלתי איכותיים עלולים לגרום לגירויים בפה, לשינוי גוון ולעתים אף לדלקות חניכיים.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

Picture of ד"ר יהונתן צ'יפר
ד"ר יהונתן צ'יפר

ד”ר יהונתן צ’יפר – הינו דוקטור לרפואת שיניים D.M.D, בעל רישיון מטעם משרד הבריאות בישראל. מוביל בעל ניסיון ידע ומיומנות בתחומי שיקום הפה, אסתטיקה דנטלית והשתלות שיניים. ד"ר יהונתן משלב במרפאתו טיפולי שיניים מתקדמים באמצעות מיקרוסקופ בכך מתאפשרת גישה זעירה שאינה פולשנית. המרפאה מציעה סביבה טיפולית נעימה ומרגיעה, וצוות מרפאה מיומן אשר שם דגש על חוויית השירות של המטופל בכל שלבי הטיפול.

מידע נוסף

התקשרו אלינו דילוג לתוכן