דלקת חניכיים

מחלות חניכיים נפוצות בכל גיל. נתוני הסטטיסטיקה מעידים כי למעלה משבעים אחוז מהאוכלוסייה סובלים מדלקות חניכיים ברמות שונות. התסמינים המאפיינים דלקות חניכיים הם אדמומיות ברקמת החניכיים, נפיחות, כאב ויצירת כיסים בין החניכיים והשורש הצוברים שאריות מזון וחיידקים. טיפול בדלקות חניכיים חיוני, חשוב לטפל בדלקות עוד בטרם הן הפכו למחלות חניכיים.

דלקת חניכיים המכונה Gingivitis, דלקת חניכיים היא צורה נפוצה ומתונה של מחלת חניכיים הגורמת לגירוי, אדמומיות ונפיחות של רקמת החניכיים המקיפה את בסיס השיניים. עם פרוץ הדלקת חשוב לטפל בה בהקדם שכן הזנחה תגרום למחלת חניכיים חריפה יותר המכונה פריודונטיטיס, שעלולה להוביל לאובדן שיניים.

הסיבות לדלקת חניכיים

הגורם הנפוץ ביותר לדלקות חניכיים הוא הצטברות אבנית ופלאק. פלאק היא שכבת חיידקים הנוצרת משאריות מזון המצטברות סביב השיניים ובתפר שבין השיניים והחניכיים. החיידקים שפלאק גורמים לזיהומים ולדלקות חניכיים.  צחצוח ושימוש בחוט דנטלי עוזרים להיפטר מהפלאק. יחד עם זאת, רובד שאינו מוסר עלול להתקשות וליצור "אבנית" שהצחצוח אינו מנקה. רק ניקוי מקצועי על ידי רופא שיניים או שיננית יכולים להסיר אבנית.

ככל שהרובד והאבנית נשארים על השיניים זמן רב יותר, כך הם הופכים מזיקים יותר. החיידקים גורמים לדלקת בחניכיים המכונה "gingivitis". בדלקת חניכיים, החניכיים הופכות לאדומות, מתנפחות ויכולות לדמם בקלות.

כמו כן ישנם סיבות נוספות להגברת הסיכון להופעת דלקת חניכיים בינהם עישון, סטרס, גנטיקה, תזונה לקויה, שינויים הורמונליים ומחלת הסכרת ומחלות נוספות.

תסמינים לדלקת חנייכים

דלקת חניכיים מתחילה לרוב כמצב קל עם מעט תסמינים בולטים, אך ככל שהיא מתקדמת, הסימפטומים עשויים להיות ברורים יותר. התסמינים של דלקת חניכיים יכולים לכלול את המצבים הבאים:

 • חניכיים אדומות, רכות או נפוחות.
 • חניכיים המדממות בקלות, במיוחד בעת צחצוח או שימוש בחוט דנטלי.
 • ריח רע מהפה (הליטוזיס) שלא חולף לאחר הצחצוח.
 • טעם רע בפה.
 • נסיגת חניכיים, גורמת לשיניים להיראות ארוכות יותר מבעבר.
 • חניכיים רכות, שעלולות להיראות מבריקות.
 • שינויים באופן שבו השיניים שלך משתלבות זו בזו בעת סגירת המנשך.
 • שיניים רפויות (במקרים מתקדמים).
 • היווצרות כיסים עמוקים בין השיניים לחניכיים.
כך ניראות חניכיים עם דלקת חניכיים - gingivitis

חשוב לזכור שתסמינים אלו עשויים שלא להיות כואבים, ולכן, בדיקות שיניים קבועות הן חיוניות לגילוי מוקדם וטיפול בדלקת חניכיים. אם הינכם חווים אחד מהתסמינים הללו, רצוי לפנות לייעוץ ולבדיקה אצל רופא שיניים.

סוגים של דלקות חניכיים

יש שני קבוצות של דלקות בחניכיים. דלקות חניכיים של צעירים ומחלות חניכיים של מבוגרים. דלקות בחניכיים בגיל צעיר נובעות, בדרך כלל, ממרכיב גנטי ואילו דלקות השיניים בגיל מבוגר הן תוצאה של טיפול שיניים לקוי ואי מניעה של הגורמים לדלקות. הסימנים הנפוצים לדלקות חניכיים הם דימום בעת צחצוח השיניים, ריח רע מהפה ונפיחות חניכיים. 

סוגי דלקת חניכיים:

דלקת חניכיים קלה – GINGIVITIS, דלקת זו שכיחה וסביר להניח שהיא תבקר אצל מרבית בני האדם. דלקת זו הפיכה על ידי שמירה סדירה של בריאות הפה כמו צחצוח שיניים, חוט דנטלי, טיפולי אצל שיננית ובקרה אצל רופא שיניים.  

מחלה דלקתית כרונית בחניכיים  CHRONIC PERIODOTITIS – בהעדר טיפול של דלקת קלה תתפתח מחלת חניכיים בעלת תסימני דלקת בעוצמה גבוהה יותר כמו כאבים ורגישות מוגברים ורגישות גבוהה יותר לחום וקור. במצב זה ישנה על עליה באבנית המצטברת בכיסי החניכיים שמתרחבים (נוצר דופן מל 5 מ"מ בין השן לחניכיים). תופעה שעלולה להוביל לנסיגת חניכיים.

דלקת חניכיים בעקבות שתלים דנטליים – בהעדר טיפול מניעתי ושמירה על השתלים הדנטליים בדומה לשיניים טבעיות עשויות להתפתח דלקות חניכיים.

נסיגת חניכיים –  זוהי למעשה מחלת חניכיים שיכולה להתפתח כתוצאה מדלקת אך גם להיפך. מצב זה מאופיין במה שנראה "שיניים ארוכות" כתוצאה מנסיגה של החניכיים "למטה" השן נחשפת וחלק שמוסתר מתחת לחניכיים נחשף. 

מדוע חשוב לטפל בדלקות חניכיים – סיבוכים נפוצים

כיום ישנם מחקרים שמצביעים על קשר בין מחלות חניכיים להתפתחותן של מחלות אחרות בשל נדידת הדלקת למערכות גוף אחרות עשויות להתפתח מחלות כמו סרטן, שבץ מוחי וסוכרת. 

דלקות חניכיים שאינן מטופלות עלולות להידרדר לפריודנטיטיס, אובדן עצם סביב השן, ולנסיגת חניכיים. אם לא נטפל בדלקות החניכיים אנו עלולים לאבד את השיניים.

טיפול בדלקות חניכיים, במיוחד כאשר אתם מגלים את הסימנים הראשונים, עלול למנוע הסלמה של המצב. אם לא תטפלו בשיניים אתם עלולים להגיע למצב של שיניים מתנדנדות, איבוד שיניים, התזת רוק תוך כדי דיבור, נסיגת חניכיים, רגישות יתר לחום ולקור, שינויים בטעם ועוד.

טיפול מניעתי להיווצרות דלקת חניכיים

מניעת דלקת חניכיים כוללת בעיקר שמירה על שגרת היגיינת פה יומית כמו:

 1. צחצוח שיניים: צחצחו שיניים לפחות פעמיים ביום עם משחת שיניים פלואוריד. הקפדו לצחצח לפחות 2 דקות את כל צדדי השיניים ולסיום את הלשון.
 2. חוט דנטלי: חוט דנטלי מסיר חלקיקי מזון ורובד שהצחצוח יכול לפספס.
 3. שטיפה במי פה: מי פה יכולים לעזור להרוג חיידקים הגורמים לפלאק.
 4. בקרו אצל רופא השיניים/ שיננית באופן קבוע: ניקוי מקצועי הוא הדרך היחידה להסיר אבנית, מומלץ לבקר את רופא השיניים לפחות פעם בחצי שנה לניקוי ובדיקה, אם כי ייתכן שחלק מהאנשים יצטרכו ללכת לטיפול וביקורות תכופים יותר.
 5. תזונה בריאה: אכילת תזונה מאוזנת יכולה לסייע בחיזוק מערכת החיסון שלכם ולהילחם בדלקות חניכיים. נסו להגביל מזון ומשקאות ממותקים, מכיוון שהם יכולים להגביר את כמות הפלאק.
 6. הימנעו מעישון: מבלבד העובדה שהעישון גורם למחלות רבות הוא מעכב את הריפוי הטבעי רקמת החנייכים.
 7. שימוש במברשת השיניים תקינה: שערות מברשת השיניים מתפרקים ומתבלים עם הזמן. חשוב להחליף את מברשת השיניים או את ראש מברשת השיניים (אם אתה משתמש במברשת שיניים חשמלית) כל שלושה עד ארבעה חודשים, או מוקדם יותר אם השערות משנות את צורתן.


על ידי ביצוע שגרת היגיינת שיניים ניתן לשמור על הפה נקי ובריא, ובכך להפחית את הסיכון לפתח דלקת חניכיים.

איך לטפל בדלקות חניכיים?

 1. ביקורת רופא – טיפול בדלקות חניכיים באמצעות מעקב קבוע אצל רופא השיניים. חשוב לבקר אצל הרופא גם כאשר אין כאבי שיניים, אם יש לכם כאבים, אפילו קלים, זהו אחד הסימנים כי מתפתחת דלקת ואתם חייבים לרוץ לרופא השיניים.
 2. ניקוי אבנית באמצעות שיננית מסייע מאוד לשמירה על בריאות השיניים והחניכיים. הסרת האבנית והסרת שכבת הפלאק ימנעו את הצטברות החיידקים ויסייעו לשמור על שיניים בוהקות ובריאות ועל ריח פה נעים.
 3. הקצעת שורשיםטיפול הקצעת שורשים זהו טיפול לניקוי עמוק של רקמות דלקתיות ואבנית שנמצאות בכיסי החניכיים. 
 4. תחזקות כתרים – ניקוי כתרים באמצעות חוט דנטלי וצחצוח הם חיוניים למניעת דלקות במקרה של שתלים, אולם ייתכ מצב בו יהיה צורך להחליף את הכתר.
 5. טיפול תרופתי – נחוץ במקרים שבהם כבר התפתחה דלקת והיא עלולה לסכן את בריאות השיניים והחניכיים.
 6. ניתוח חניכיים – בהעדר הצלחה של הטיפולים הנ"ל, רופא השיניים ישקול שיקום לחניכיים באמצעות ניתוח.

מומלץ לא לחכות ולטפל בדלקת חניכיים בהקדם. פנו עוד היום למרפאתו של ד"ר יהונתן, המנוסה בטיפול כל סוגי דלקות החניכיים. להתייעצות צרו קשר

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

Picture of ד"ר יהונתן צ'יפר
ד"ר יהונתן צ'יפר

ד”ר יהונתן צ’יפר – הינו דוקטור לרפואת שיניים D.M.D, בעל רישיון מטעם משרד הבריאות בישראל. מוביל בעל ניסיון ידע ומיומנות בתחומי שיקום הפה, אסתטיקה דנטלית והשתלות שיניים. ד"ר יהונתן משלב במרפאתו טיפולי שיניים מתקדמים באמצעות מיקרוסקופ בכך מתאפשרת גישה זעירה שאינה פולשנית. המרפאה מציעה סביבה טיפולית נעימה ומרגיעה, וצוות מרפאה מיומן אשר שם דגש על חוויית השירות של המטופל בכל שלבי הטיפול.

מידע נוסף

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

שן סדוקה לפני אחרי
סדק בשן

מהו סדק שן ומהן הסיבות לכך? השיניים חזקות להפליא, האמייל המרכיב את הציפוי החיצוני של השיניים הוא החומר החזק ביותר בגוף האדם אפילו יותר מהעצמות,

להמשך קריאה >
שחזור שן באמצעות סתימה לבנה
סתימה לבנה

סתימה לבנה סתימה לבנה בשן היא טיפול שיניים המשמש למילוי חורים או סדקים בשן. הסתימה מכילה חומרים שמתאימים לצבע השן הטבעי, ולכן היא פחות בולטת

להמשך קריאה >
התקשרו אלינו דילוג לתוכן