60064337 s

טיפולי שיניים בהרדמה מלאה – מה חשוב לדעת לפני ?

השתלת שיניים בהרדמה מלאה הופכת את התהליך הרפואי לפשוט וקל יותר לביצוע –  המתרפא עובר לשינה עמוקה ולא חש דבר ולרופא השיניים ניתנת האפשרות לטפל ביסודיות ובדיוק רב ללא תזוזות וללא הפרעות.

הפחד הטבעי מטיפולי שיניים, לרבות מטיפולים מורכבים ופולשניים כגון השתלות שיניים, הוא אשר מונע מאנשים רבים לבקר במרפאת השיניים ואף להימנע מטיפולים נחוצים והכרחיים. זאת הסיבה שבשנים האחרונות אנו עדים יותר ויותר לטיפולי שיניים וביניהם השתלות שיניים אשר נערכים בהרדמה מלאה. טיפולים אלו צריכים להתבצע תחת פיקוח צמוד של רופא מרדים ועל ידי רופא שיניים מומחה לביצוע טיפולים מסוג זה. בנוסף, מרפאת השיניים בה מבוצעים הטיפולים  צריכה לכלול את כל הציוד הרפואי המתאים ולהחזיק באישור מתאים מטעם משרד הבריאות.

יתרונה הגדול של ההרדמה המלאה הוא בכך שהיא מסירה את החששות והפחדים ממהלך הטיפול עצמו אשר עשוי לגרום לתחושת אי נוחות ולכאבים. החרדה הדנטלית של המתרפאים עלולה להוביל למצב של היגיינה אוראלית לקויה ולהחרפה של בעיות דנטליות ולמצבים אלו הטיפול בהרדמה מלאה מספק מענה מתאים. במהלך הטיפול בהרדמה מלאה יש אפשרות לבצע מגוון רחב של טיפולים בפגישה אחת כמו גם טיפולים מורכבים של השתלות שיניים הכרוכות בפרוצדורות כירורגיות.

האם יש לכם כמות מספקת של עצם?
כדי להתקין שתלים דנטליים יש צורך בכמות עצם מספקת.
בתהליך השתלת שיניים מותקנים שתלים דנטליים בפיו של המטופל, לצורך כך נדרשת כמות מספקת של אשר מספקת בסיס יציב ואיתן לקליטתו של השתל. אנשים רבים סובלים ממחסור בעצם בשל מחלת חניכיים או זיהום בשן או בגלל סיבות אנטומיות – הימצאות הסינוס המקסילרי בלסת העליונה או העצב הדנטלי בלסת התחתונה.
כאשר מתעורר צורך בעקירת שן חל תהליך של ספיגת עצם מיד עם סיום העקירה כאשר לאחר כחצי שנה חל איבוד של כרבע מנפח העצם. לכן ההמלצה היא לא להמתין לאחר העקירה אלא לבצע התקנת שתל מיד לאחר העקירה.

היתרונות:

  • שמירה על פרופיל הלסת ומניעת אובדן נפח חיוני של העצם.
  • שמירה על הרקמות הרכות וצורתן של החניכיים על מנת לאפשר תוצאה אסתטית ברמה גבוהה.
  • בניית שיקום זמני מידי לאחר השתלת השיניים כך שהמתרפא יוכל להמשיך ולתפקד כרגיל כאילו שלא איבד את שיניו כלל.

חשוב לציין שישנן טכניקות חדשות אשר מייתרות את הצורך בהשתלת עצם כמו שיטת השתלת השיניים ALL-ON-4 אשר מאפשרת שיקום מלא של הפה ביום אחד בלבד. השיטה מבוססת על שתלים ייחודיים אשר מאפשרים לשקם לסת מלאה באמצעות 4 שתלים בלבד.

שאלות נפוצות של מטופלים לפני טיפול השתלות שיניים:

  • האם כל אחד מתאים לטיפול השתלת שיניים בהרדמה מלאה? 

ניתן לבצע טיפול השתלת שיניים בהרדמה מלאה מגיל 18 (אחרי שהושלמה התפתחות הלסתות) ועד לגיל 120. כיום אחוזי ההצלחה של התקנת שתלים דנטליים היא גבוהה ביותר ועומדת על 90 -95 אחוז.

לפני קביעת טיפול הרופא יבדוק את התאמת המתרפא להליך של השתלת שיניים כמו: מצבו הבריאותי, כמות העצם באזור המיועד להשתלה והרצון של המתרפא לעבור תהליך שכזה. ישנם מצבים בריאותיים אשר משפיעים על אחוזי ההצלחה של הטיפול ומפחיתים אותם בצורה משמעותית כגון: סוכרת לא מאוזנת, עישון ואוסטאופורוזיס. גם הרגלים מגונים של המתרפא עלולים לפגוע בהצלחת הטיפול כמו הידוק שיניים אשר עלול לקצר את אורך חיי השתל בגלל הכוח החזק המופעל מידי יום על השיקום הדנטלי.

  • האם טיפול השתלת שיניים בהרדמה מלאה כרוך בכאבים?

הימנעות מטיפול השתלת שיניים בהרדמה מלאה בגלל חשש מכאבים כלל איננה מבוססת. מתרפאים רבים נמנעים מטיפול השתלת שיניים ובוחרים באלטרנטיבות נוחות פחות כגון תותבת נשלפת מתוך חשש שהטיפול כרוך בכאבים ובסבל רב.
בפועל, לאחר התקנת השתלים הדנטליים, רוב המתרפאים חווים מעט רגישות בלבד אשר נפתרת באמצעות משככי כאבים, ויש כאלו שלא חשים כלל רגישות או כאב.

  • האם טיפול השתלת שיניים בהרדמה מלאה כרוך בסיכונים?

כל פעולה כירורגית היא בעלת סיכוי לסיבוכים לא רצויים כמו לדוגמא: דימום, זיהום או נפיחות מקומית. תופעות לוואי אלו מטופלות על ידי תרופות וחולפות תוך זמן קצר.
קיים סיכון קטן (5 אחוז מהמקרים) של אי קליטת השתל או העצם. במקרה כזה ניתן לחזור על פעולת ההשתלה מיד לאחר תקופת מנוחה וריפוי של האזור.
לפני הטיפול רופא השיניים מבצע סדרת בדיקות אשר כוללות צילומים בכדי לאתר גורמים אשר יש להימנע מלפגוע בהם במהלך טיפול השתלת השיניים בהרדמה מלאה כמו לדוגמא: הסינוס המקסילרי ( חלל אנטומי בלסת העליונה הנמצא מעל השיניים העליונות הטוחנות) והעצב המנדיבולרי אשר נמצא מתחת לשיניים התחתונות הטוחנות ואשר אחראי על העברתן של התחושות לשפה התחתונה, הלסת והלשון.

האם כל רופא שיניים רשאי לבצע טיפול השתלת שיניים בהרדמה מלאה?

על כל רופא שיניים שמבצע טיפולי שיניים בהרדמה מלאה לעבור הכשרה מתאימה וכן על המרפאה לעמוד בתנאים אשר קבע משרד הבריאות ואשר בגינן ניתן לרופא אישור מטעם משרד הבריאות. בארץ רק כ- 350 רופאי שיניים מוסמכים מטעם משרד הבריאות לטיפול בהרדמה מלאה.

במרפאתינו מבצעים טיפולי השתלות שיניים בהרדמה מלאה באישור משרד הבריאות.

למידע נוסף השאירו פרטים

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

Call Now Buttonהתקשרו אלינו דילוג לתוכן