טיפולי שיניים – אופציות וטיפים לבחירה

כמעט לכל סוג של טיפולי שיניים יש כמה אופציות טיפוליות. רפואת השיניים התפתחה ומציעה מספר אלטרנטיבות כמעט לכל בעיה בתחום רפואת השיניים. לכל טיפול יש יתרונות וחסרונות.

מה עדיף כתר או שתל?

כאשר שן אחת או יותר חלו וחדלו לתפקד עומדות בפנינו שתי אפשרויות, גשר המורכב ממספר כתרים מחוברים או השתלת שיניים.

עד לפני שנים רבות הגשר היה הפתרון היחיד. הכתרים המחוברים נאחזו על השיניים השכנות, הכתרים האמצעיים של הכתר נמצאו באוויר ורק הכתרים החיצוניים החזיקו אותן. הרכבת הגשר הצריכה השחזה של השיניים הבריאות התומכות בגשר, לעתים ההשחזה קיצרה את חיי השן הבריאה

השתלת שיניים זהו פתרון נקודתי. במקום כל שן חסרה מושתל שתל ועליו מבנה וכתר. בהשתלת שיניים אין פגיעה בשיניים הסמוכות, זהו טיפול קל, פשוט וכמעט ללא סיבוכים.

טיפול שורש או עקירה?

בטיפול שורש הרופא מנקה את העששת שאכלה את השן, מגיע למוך השן, חלל בתוך שורשי השן שבו נמצא עצב וכלי דם. הרופא מנקה את החלל וממלא אותו במילוי הרמטי. בעבר זה היה נחשב לטיפול כואב ומסובך עם תופעות לוואי. היום טיפולי שורש הפכו לטיפול פשוט יחסית, עם אחוזי הצלחה גבוהים וכמעט ללא תופעות לוואי. לדעת ד"ר צ'יפר ורופאי שיניים נוספים, תמיד עדיף להציל שן חולה מאשר לעקור אותה.

השתלת שיניים או תותבות?

תותבות הן התקן מלאכותי המחליף שיניים טבעיות שאבדו. הוא אינו קבוע בפה, הוא מונח על החניכיים וניתן לשליפה מהירה.

השתלת שיניים הם בורגי טיטניום המוחדרים לעצם הלסת ומחליפים את שורשי השן שאבדה, עליהם בונים מבנה ועליו מרכיבים כתר. השתלת שיניים זהו הדבר הקרוב ביותר לשיניים טבעיות.

היתרון של מערכת שינים תותבות הוא בעלות הכספית הנמוכה ובאפשרות הביצוע המידית. אך יש להן חסרונות, לעתים הם מגרות ומציקות, הן עלולות לשנות את ההגייה ואת המראה של הפנים. השתלת שיניים היא טיפול מורכב ארוך ויקר יותר, אך ברור שיש לה עדיפות.

כתר חרסינה או כתר זרקוניה

כתר זהו התקן הדומה לכובע, הוא עשוי מחרסינה ומורכב על השן שהושחזה.

יש מספר סוגים של כתרים, כתרי זירקוניה הם הכתרים החדישים ביותר. הם נבנים על ידי מחרטה ממוחשבת ובתכנון ממוחשב. הם יותר אסתטיים ומעניקים מראה של שן אמיתית, אך גם יקרים יותר.

בעבר היו מרכיבים  כתרי זירקוניה רק בשיניים הקדמיות, אך בשל התפתחות הטכנולוגיה והוזלת המחיר של כתר זרקוניה נוהגים היום להרכיב אותן  גם בשיניים  האחוריות.

ציפוי חרסינה או הלבנת שיניים?

בהלבנת שיניים צבע השן הופך להיות לבן יותר, אך לא ניתן לשנות את המנח או המצג של השן. ציפוי שיניים מעניק גוון לבן לשן ומאפשר גם לשנות את המנח ואת גודל השן. הלבנת שיניים זולה יותר ומחזיקה מעמד עד שנתיים, ציפוי החרסינה נשמרים בין עשר לשלוש עשרה שנים.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

שן סדוקה לפני אחרי
סדק בשן

מהו סדק שן ומהן הסיבות לכך? השיניים חזקות להפליא, האמייל המרכיב את הציפוי החיצוני של השיניים הוא החומר החזק ביותר בגוף האדם אפילו יותר מהעצמות,

להמשך קריאה >
שחזור שן באמצעות סתימה לבנה
סתימה לבנה

סתימה לבנה סתימה לבנה בשן היא טיפול שיניים המשמש למילוי חורים או סדקים בשן. הסתימה מכילה חומרים שמתאימים לצבע השן הטבעי, ולכן היא פחות בולטת

להמשך קריאה >
התקשרו אלינו דילוג לתוכן