שתלים דנטליים ממוחשבים

התקנת שתלים דנטליים הפכה להליך הכירורגי הפופולארי ביותר בעולם. מה חשוב לדעת על השתלים הדנטליים ועל התקדמותם במהלך השנים?

בשנים האחרונות חלה התפתחות טכנולוגית משמעותית בתחום השתלים הדנטליים.
אך יחד עם זאת ישנם מצבים בריאותיים שונים בהם לא ניתן לבצע את הטיפול עם השתלים המתקדמים כמו:
סוכרת לא מאוזנת, שימוש קבוע בתרופות הגורמות לשינוי מטבוליזם בעצם או לשינויי המערכת החיסונית ואוסטאופורוזיס קשה.

מהפכה ממוחשבת בהשתלות שיניים

התפקיד של רופא השיניים עם השתלים

להתאים למטופל את השתל הדנטלי המתאים לו ביותר בהתאם למבנה הלסת והפה ולכלל הנתונים. השתלים הדנטליים מהווים תחליף לשן חסרה ויתרונם הגדול הוא בכך שהם מעניקים מראה של שן טבעית ויכולת תפקוד טובה כך שניתן להמשיך בשגרת החיים הרגילה ללא כל הפרעה. השתל עשוי לרוב מטיטניום והוא משמש בסיס להנחת הכתר. הוא מתחבר לתאי העצם ועל ידי כך מתאפשרת התקבעות לעצם הלסת.

השתלים נבדלים זה מזה בגודל פני השטח שלהם, ככל שפני השטח גדולים יותר כך עולים הסיכויים להיצמדות של תאי עצם רבים יותר בזמן קצר יותר ולמעשה עולה סיכויי ההצלחה של הטיפול כולו. הזמן בממוצע להישרדות שתל דנטלי בפה הינו כ-15 שנים וזאת בתנאי שהטיפול בוצע על פי הפרוטוקול ושהמטופל שומר על היגיינה גבוהה ומקפיד להתייצב באופן קבוע לביקורות אצל רופא השיניים.

סיכויי ההצלחה של טיפול התקנת שתל דנטלי

הסיכויים עומדים על כ – 95% והם מושפעים מסוג השתל ומהאזור בו בוצעה ההשתלה. השתל הדנטלי הנפוץ ביותר הינו שתל צילינדרי בעל סלילים דמויי בורג. הוא מגיע במגוון צורות כך שניתן להתאים את סוג השתל המדויק לכל מקרה רפואי:

למטופלים בעלי לסת רחבה וישרה יותאם שתל בעל מבנה ישר, למטופלים בעלי לסת צרה ומתכנסת יותאם שתל בעל מבנה מתכנס "חרוטי" ובמקרים של חוסר בעצם יותאם שתל דיסק.

ככלל, ככל שהשתל הדנטלי רחב וארוך יותר כך זמן הישרדותו יהיה ארוך יותר, זאת משום שמתאפשר חיבור רחב ויציב יותר בין עצם הלסת לשתל.
מחקרים רפואיים העלו כי התקנת שתלים דנטליים איכותיים מעלה באופן ישיר את סיכויי ההצלחה הראשוניים של הטיפול ומורידה את הסיכוי לאובדן עצם לסת סביב השתלים כך שהשתל נשמר בפה לאורך שנים רבות.
בשנים האחרונות פותח שתל חדש בשם Trabecular metal – המאפיין הבולט ביותר של שתל זה הוא המבנה הייחודי שלו אשר מבדיל אותו באופן ניכר משאר השתלים.
בניגוד למבנה של רוב השתלים, שתל זה מכיל שליש אמצעי המורכב מסגסוגת ייחודית והוא בעל מבנה תלת ממדי אשר מאפשר לעצם לחדור ולהיבנות בתוך השתל, תכונה זו מגבירה באופן ניכר את יכולת הביסוס של השתל והיא מקצרת באופן משמעותי את זמן ההמתנה הנדרש לשתל להתאחות בעצם הלסת.

סיכויי ההצלחה של טיפול התקנת שתל דנטלי

שתלים ממוחשבים

 כלי ניווט חדשני המשמש את הרופא במהלך הטיפול, מאפשר לראשונה ביצוע שתלים דנטליים עם רמת דיוק משמעותית ביותר. בכך מתאפשרים טיפול וריפוי מוצלחים יותר ועם פחות תופעות לוואי וסיכונים. אחד המרכיבים החשובים ביותר בזמן ביצוע השתלת שיניים ממוחשבת הוא היכולת של הרופא למקם את השתל הדנטלי בצורה מדויקת בפה ומבלי לפגוע בכלי-דם, בעצבים או בחללים אנטומיים סמוכים. עד לתקופה האחרונה מיקום השתל היה נקבע על פי שיקול דעתו של הרופא בלבד.

הרופא היה בוחן את צילומי הסיטי ועל פיהם בוחר את המיקום האידיאלי ביותר בלסת, מה שדרש ניסיון רב ומיומנות גבוהה. חוסר דיוק במיקום עלול היה לגרום לפגיעה במקומות רגישים כגון: חלל האף, הסינוס המקסילרי, עצב הלסת התחתונה ולגרום לבעיות שונות כגון איבוד תחושה בשפה התחתונה ובסנטר או שיתוק העצב.

מהם שלבי התהליך של ביצוע שתלים ממוחשבים?

בשלב ראשון מבוצעים צילומי סי.טי אשר מוזנים לתוכנה ייחודית אשר מציגה את הלסת בתלת מימד. התוכנה מאפשרת לרופא לקבוע באופן גרפי את מיקום השתל בגודל האידאלי ובמיקום האידאלי בפה.

התכנון הממוחשב לוקח בחשבון את כל ההיבטים החשובים:
עומק הלסת ורוחב הלסת, מיקום הכתרים הסופיים, וזוויות ההשתלה הרצויות כך שפגיעה לא רצויה בכלי דם, בעצבים ובחללי אוויר כלל אינה אפשרית.
ביום הניתוח משתמש הרופא בדגם אופטי ייחודי המותאם לפיו של המטופל.
במהלך הטיפול התוכנה הייחודית מייצרת תמונה מדויקת בזמן אמת של מיקום המקדח תוך כדי ההשתלה.
כך שהרופא רואה במסך המחשב היכן נמצא המקדח בכל רגע נתון, ובדומה לאולטרסאונד.
הרופא מקבל תמונה מלאה אונליין של אזור הלסת תוך כדי התקנת השתל הדנטלי הממוחשב בפיו של המטופל.

יתרונות השיטה:

  1. התקנת שתל דנטלי מדויקת ומוצלחת יותר.
  2. הפחתת הסיכונים לפגיעה במטופל למינימום האפשרי.
  3. ניתוח קטן ומדויק עם פצע קטן או כלל ללא חיתוך החניכיים.
  4. הפחתה בצורך של בניית עצם.
  5. ניצול מיטבי של עצם הלסת הקיימת.
  6. קבלת כתר ממוחשב מדויק יותר.
  7. טיפול רגוע, מוצלח ומהנה יותר למטופל ולרופא.

 

לסיכום, חשוב מאד לדעת ולזכור – בחירה בשתל דנטלי איכותי משפרת משמעותית את סיכויי ההצלחה של הטיפול ואת שרידות השתל והכתר שמעליו ומצמצמת את תופעות הלוואי ואת הסיכונים לזיהום ולכישלון הטיפול.

במרפאת השיניים בתל אביב בהובלת ד"ר יהונתן צ'יפר מבצעים התקנת שתלים דנטליים ממוחשבים של החברות המובילות תוך שימוש בציוד טכנולוגי מתקדם.

מידע נוסף

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

שן סדוקה לפני אחרי
סדק בשן

מהו סדק שן ומהן הסיבות לכך? השיניים חזקות להפליא, האמייל המרכיב את הציפוי החיצוני של השיניים הוא החומר החזק ביותר בגוף האדם אפילו יותר מהעצמות,

להמשך קריאה >
שחזור שן באמצעות סתימה לבנה
סתימה לבנה

סתימה לבנה סתימה לבנה בשן היא טיפול שיניים המשמש למילוי חורים או סדקים בשן. הסתימה מכילה חומרים שמתאימים לצבע השן הטבעי, ולכן היא פחות בולטת

להמשך קריאה >
התקשרו אלינו דילוג לתוכן