השיניים כואבות לי! למה ומה אפשר לעשות?

כאבי שיניים הם "כאבים אכזריים". כשהשניים כואבות, פתאום הכול כואב, הראש, האוזן הגרון ועוד. רוב כאבי השיניים הם תוצאה של חורים בשן, שן סדוקה, מחלות חניכיים, מחלת העששת ועוד. לעתים כאבי השיניים הם תסמין של בעיה רפואית שמקורה אינו בפה או בלסת, כאבים סביב השיניים יכולים להיגרם ממחלות לב, תעוקת חזה או התקף לב, זיהומים באוזן וזיהום בסינוסים.

למה כואבות לנו השיניים?

הסיבה הנפוצה לכאבי שיניים היא חורים בשן. החורים הם חללים הנמצאים בין שתי השכבות של השיניים. לכל שן יש שתי שכבות חיצוניות, שכבת האימייל ושכבת הדנטין. האמייל הוא המשטח הקשיח, החיצוני והלבן ושכבת הדנטין היא השכבה הצהובה שמתחתיו. על שתי השכבות מגנה הרקמה הפנימית של השן הנקראת עיסה, רקמה שבה יש כלי דם ועצבים. חיידקים המצויים בפה ממירים סוכרים פשוטים לחומצה והחומצה יחד עם הרוק מרככת וממיסה את הדנטין וכך נוצרים החורים בשיניים. כל מגע של מזון או של נוזלים חמים או קרים גורמים לגירוי העיסה הפנימית ויוצרים כאב בשיניים.

הסדקים בשיניים נגרמים בדרך כלל בשל לעיסה או נשיכה של מאכלים קשים כמו סוכריות, אגוזים ועוד או בשל חבלה. כל נגיסה באזור הסדוק עלולה לגרום לכאבים עזים.

מחלת חניכיים היא דלקת ברקמה הרכה של החניכיים הגורמת לפגיעה בעצמות המקיפות את השן ומחזיקות אותה במקום. הדלקת נגרמת בשל הפרשה של רעלנים המופרשים מחיידקים המצטברים ברובד הפלאק מתחת לקו החניכיים. מחלת חניכיים מתקדמת פוגעת בעצם שסביב השיניים ויוצרת כיסים עמוקים במקומה. הצטברות חיידקים בכיסים גורמת לזיהום, לנפיחות ולכאבים.

חשיפה של שורש השן עלולה לגרום לכאבים. באופן טבעי שורש השן מכוסה בעצם, אך רעל המופרש מחיידקים עלול לגרום לפירוק העצם, לנסיגת שיניים ולחשיפה של שורש השן. מזון ונוזלים חמים או קרים הבאים במגע עם שורשי השן החשופים מובילים לגירוי ולכאב.

שיניים כלואות, שיניים שלא הצליחו לבקוע ונותרו כלואות מתחת לחניכיים או העצם, עלולות לגרום לכאבים עזים בשל הלחץ שהן יוצרות על השיניים האחרות. גם צמיחה עקומה של שיניים עלולה להביא לכאבים. כאשר השיניים הטוחנות, המצויות בחלק האחורי של הלסת, צומחות באופן לא סדיר תופיע נפיחות מסביב לשן, תתפתח דלקת ויחד אתה יגיעו גם הכאבים.

השיניים כואבות? מה עושים?

כאבי השיניים מופיעים בשלב מתקדם של בעיה כלשהי בשיניים, בעיה שהוזנחה. אסור להתעלם מהבעיה, יש לגשת בדחיפות לרופא שיניים כדי לא להחמיר את הבעיה. חשוב לדעת כי הבעיות בחלל הפה נוטות להידרדר במהירות.

יש מספר תרופות סבתא העשויות להביא להקלה זמנית.

בשום אופן הן לא מחליפות טיפולי שיניים אצל הרופא.

  • פרסו פרוסה דקה של שן שום, הוסיפו עליה מלח והניחו אותה על המקום הכואב. פעולה זו עשויה להרגיע את הדלקת, אך רק באופן זמני.
  • חתכו לימון לארבעה פלחים, הוסיפו מלח ולעסו במשך מספר דקות. הלימון מחטא את חלל הפה ועשוי להרגיע את הדלקת.
  • הניחו על השן הכואבת צמר גפן טבול בקצת ערק או קוניאק. האלכוהול יחטא את האזור וירגיע זמנית את הכאבים.
  • לבצל יש תכונות אנטי בקטריאליות העשויות להרוג את החיידקים בפה. הנחה של חתיכת בצל על השן הכואבת תרגיע באופן זמני את הכאבים.

מידע נוסף

עקירת שן בינה כלואה

סדק בשן

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

שן סדוקה לפני אחרי
סדק בשן

מהו סדק שן ומהן הסיבות לכך? השיניים חזקות להפליא, האמייל המרכיב את הציפוי החיצוני של השיניים הוא החומר החזק ביותר בגוף האדם אפילו יותר מהעצמות,

להמשך קריאה >
שחזור שן באמצעות סתימה לבנה
סתימה לבנה

סתימה לבנה סתימה לבנה בשן היא טיפול שיניים המשמש למילוי חורים או סדקים בשן. הסתימה מכילה חומרים שמתאימים לצבע השן הטבעי, ולכן היא פחות בולטת

להמשך קריאה >
התקשרו אלינו דילוג לתוכן