שיניים תותבות

העתיד כבר כאן: השתלת שיניים ממוחשבת

תחום השתלים הדנטליים מתפתח מאד בשנים האחרונות וכיום הפך לטיפול הכירורגי הנפוץ ביותר בעולם. ישראל לבדה נחשבת למעצמה בתחום השתלות שיניים ומחזיקה באחוז ההשתלות הגבוה ביותר בעולם 400 שתלים לכל 10,000 מתרפאים.

שתל דנטלי הינו בורג עשוי טיטניום בעל צורה בורגית או צילינדר אשר מהווה תחליף לשורש שן שנהרס. השתל מוחדר לתוך הלסת ונקלט על ידי העצם בתהליך שנקרא אוסאטואינטגרציה. בתום תקופת המתנה של בין 3-6 חודשים ניתן להבריג על גבי השתל מבנה עשוי טיטניום ועליו להניח כתר חרסינה.

רפואת השיניים מתקדמת ומתפתחת בקצב מהיר כאשר הפיתוח שמחולל מהפכה של ממש הוא השתלים הממוחשבים אשר מאפשרים התקנת שתלים ללא חתכים וללא תפרים ובכך מקצרים משמעותית את תהליך ההשתלה וחוסכים כאבים וחוסר נוחות למתרפאים. השתלת שיניים משמשת את רופאי השיניים לצורך שחזור מנשך תקין ולמעשה מהווה את הטיפול היעיל ביותר למצב של חוסר בשיניים. טיפול זה הינו בעל אחוזי הצלחה גבוהים ביותר, אולם חשוב לדעת כי היא תלויה בהרבה גורמים כמו: מבנה הלסת, איכות העצם, היכולת להחדיר את השתלים בחניכיים ועוד. בתקופה האחרונה אחוזי הצלחת הטיפול עלו באופן ניכר הודות לטיפול חדש בתחום: השתלת שיניים ממוחשבת.

איך עובד עיקרון השתל הדנטלי?

העיקרון הרפואי של השתל הינו חיבור של תאי העצם האנושיים לפני השטח של השתל הדנטלי. חיבור מוצלח מאפשר קיבוע של השתל לעצם הלסת והופך את השתל לעוגן יציב להנחת כתר קבוע. השתלים נבדלים זה מזה בגודל פני השטח שלהם, כאשר המטרה העיקרית היא ליצור פני שטח גדולים מאחר שככל שפני השטח של גדולים יותר, סיכויי הקליטה של השתל גבוהים יותר. לכל מתרפא יש מערכת שיניים ייחודית בעלת מבנה בלעדי הכולל מספר משתנים: מבנה לסת, גודל שיניים, צפיפות שיניים, רוחב וגובה חניכיים. על כן לפני השתלת שיניים יש לבחון את הפה והלסת ולייצר את השתל האידיאלי עבור המתרפא. ככל שהשתל מדויק יותר ומתאים יותר עבור המטופל, כך עולים סיכויי הצלחת ההשתלה והטיפול כולו.

השתלת שיניים ממוחשבת

תכנון השתלת שיניים חייב לקחת בחשבון את איכות וכמות עצם הלסת ולהימנע מפגיעה בעצבים, בכלי דם ובחלל הסינוס. עד לא מזמן מיקומו של השתל הדנטלי היה נקבע אך ורק על פי שיקול הדעת של רופא השיניים והיה נתון לבחירתו החופשית על סמך הפרמטרים הקיימים בפיו של המתרפא. לאחר שבחן את צילום הסיטי היה הרופא מחדיר את השתל במו ידיו ועל פי ראות עיניו למקום שהיה נראה לו כאידיאלי ביותר בלסת. חוסר דיוק קל עלול היה לגרום לפגיעה במקום רגיש כמו הסינוס המקסילרי (חלל אויר בלסת העליונה) או עצב הלסת התחתונה שיכול היה להוביל לבעיות רבות כמו שיתוק העצב ומצב של הירדמות השפה התחתונה. כיום בזכות הטכניקה הממוחשבת, מצבים כאלו נמנעים ולא מתרחשים יותר. השתלת שיניים ממוחשבת מתבצעת בטכניקה ממוחשבת המאפשרת לייצר תמונה תלת ממדית של השן ולהחליט על תוכנית שיקום אשר מתאימה ביותר למתרפא תוך דיוק רב בתהליך ההשתלה. המשמעות הינה שהשיטה הממוחשבת מביאה להצלחה גדולה יותר של הטיפול, להיקלטות טובה ומהירה יותר של השתלים ולחזרה מהירה יותר של המתרפא לתפקוד מלא. תהליך ההשתלה מתבצע בהתאמה אישית למתרפא ללא כאבים וללא תפרים כך שלמעשה ההשתלה הפכה לניתוח ללא ניתוח.

מהם שלבי הטיפול?

במרפאת c med clinic מתבצעת השתלת שיניים ממוחשבת בארבעה שלבים קבועים אשר מבטיחים קליטת שתל מהירה וסיכויי הצלחה גבוהים.

בשלב הראשון מתבצעת בדיקה מקיפה של הפה והערכת המצב של המתרפא.

בשלב השני מתבצע תכנון ממוחשב של הליך ההשתלה. רופא השיניים עורך צילום סי.טי תלת ממדי בתוכנה ייחודית אשר מאפשרת לבצע תכנון ממוחשב של השתלים הדנטליים בפה תוך בחינת כלל ההיבטים: רוחב, גובה, איכות העצם, כלי דם, סינוסים ועצבים. בתוכנת תלת ממד יכול הרופא לבחור את סוג השתל, קוטרו, אורכו ולתכנו מראש את הפיזור של השתלים בפה תוך שמירה על מרווחים מדויקים ביניהם. אפשר לתכנן מראש את הטיית השתל ואת זווית החדירה המדויקת תוך התייחסות לאסתטיקה הדנטלית שתתקבל בסופו של התהליך. הרופא ממקם את השתלים בלסת באופן ממוחשב ולמעשה מבצע השתלה וירטואלית שעל פיה מיוצר סד כירורגי – שבלונה המותאמת באופן מדויק ביותר למידותיו של המתרפא וכוללת פתחים להחדרת השתלים הדנטליים בזוויות ובמיקומים שתוכננו מראש בתוכנת המחשב. למעט צילום הסי.טי, כל השלב השני מתבצע מראש לפני תחילת הטיפול וללא נוכחות המתרפא.

איך תעברו בהצלחה את הטיפול הכירורגי הנפוץ ביותר?
איך תעברו בהצלחה את הטיפול הכירורגי הנפוץ ביותר?

בשלב השלישי מתבצעת ההשתלה בפועל באמצעות הסד הכירורגי. הרופא מניח את הסד הכירורגי העשוי סיליקון על החניכיים ודרך הפתחים מחדיר את השתלים הדנטליים במקומות שתוכננו מראש ומבצע את הליך ההשתלה. זמן השתלה של שתל בודד אורך כעשר דקות ולסת שלמה כשעה בלבד. אצל מתרפאים רבים, ניתן לבצע את תהליך ההשתלה ללא חתכים בחניכיים אלא על ידי ניקוב נקודתי בלבד בכל שתל. לאחר החדרת השתלים, יעמיס עליהם הרופא גשר זמני כך שהמתרפא ייצא עוד באותו היום מהמרפאה עם שיניים מתפקדות. לאחר מספר שבועות מסירים את הגשר הזמני ומתקינים גשר קבוע אשר מקובע לשתל.

בשלב הרביעי והאחרון מתבצעת לאחר שהגוף עבר תהליך ביולוגי של קליטת השתל לעצם מתבצעת התקנת הכתר הקבוע על גבי השתל.

תכנון ההשתלה באופן ממוחשב וביצועה בעזרת הסד הכירורגי, מאפשרים דיוק מרבי ותכנון מראש ללא הפתעות במהלך הטיפול. המתרפא אינו תלוי ״ביד החופשית״ של הרופא אלא בפרמטרים מדויקים וממוחשבים אשר מעלים באופן משמעותי את סיכויי הצלחת הטיפול.

לאחר טיפול השתלת שיניים ממוחשבת ייתכנו תחושת אי נוחות ונפיחות באזור הפנים אשר ייעלמו לארח כשלושה ימים. במהלך ה – 24 שעות הראשונות לאחר הטיפול יש לצרוך מזון רך וקר ולהימנע מצחצוח שיניים ומשטיפת הפה. לאחר 24 שעות יש לשטוף את הפה עם מים ומלח לתקופה של עשרה ימים.

יתרונות השיטה הממוחשבת:

 1. הליך השתלה טוב יותר ומדויק יותר.
  2. הפחתת הסיכון לפגיעה במתרפא תוך כדי השתלה.
  3. ניתוח קטן ומדויק יותר עם פצע קטן יותר ולעיתים מתבצע ללא חיתוך החניכיים כלל.
  4. שימוש מיטבי בעצם הקיימת והפחתה בצורך בבניית עצם.
  5. כתרים ממוחשבים מדויקים יותר. במקרים של טיפולים אסתטיים ניתן לקבל כתר מידי המוכן מראש במעבדה ומתאים באופן מושלם לשתל עוד לפני תחילת ההשתלה.
  6. טיפול רגוע, בטוח ומוצלח יותר.

הצלחה של שתל דנטלי נמדדת בראש ובראשונה ביכולת הקליטה שלו בפה. חשוב להיות ערים לתופעות של סיבוכים מאוחרים יותר כמו דלקת סביב השתל ושבר של השתל אשר עלולים לגרום להרס העצם והלסת ומחייבים התערבות רפואית. סיבוכים אלו מתרחשים לרוב ללא כאבים או סימנים חיצוניים ולכן חשוב להגיע לביקורת תקופתית במרפאת השיניים גם אם מרגישים נהדר. בחירה בשתל דנטלי איכותי ומתקדם, משפרת משמעותית את סיכויי קליטת השתל והצלחת הטיפול ומאפשרת למתרפא ליהנות מתוצאות הטיפול לאורך שנים רבות. בחירה בהשתלה הממוחשבת מאפשרת לקצר את התהליך ולהפוך אותו למוצלח ומהנה יותר.

במרפאת C MED CLINIC בהובלתו של ד״ר יהונתן צ׳יפר מבצעים השתלות שיניים ממוחשבות תוך שימוש בשתלים דנטליים מתקדמים של החברות המובילות בעולם.

 

 

למידע נוסף השאירו פרטים

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

Call Now Buttonהתקשרו אלינו דילוג לתוכן