המדריך השלם – איך לשמור על שיניים בריאות ויפות של הילדים

השמירה על שיניים בריאות מתחילה עם בקיעת השן הראשונה ומושפעת עוד קודם לכן מבריאות האם ומתזונה נכונה בתקופת ההיריון. לכל גיל יש כללים משלו לשמירה על בריאות השיניים. שמירה על הכללים תימנע בעיות, כאבים וטיפולי שיניים מסובכים ויקרים.

כלים מעשיים וטיפים מוכחים שיעזרו לשמור על שיני הילדים

עד גיל שלוש

 • השיניים הראשונות מתחילות להיווצר בלסת העובר בחודש הרביעי להיריון. כאשר התינוק נולד, בתוך הלסת חבויים עשרים נבטים של שיניים ראשוניות. תזונה בריאה וטובה של האם בתקופת ההיריון תעניק לתינוק את התנאים האופטימאליים להיווצרות שיניים בריאות.
 • השיניים הראשונות של התינוק בוקעות החל מגיל שישה חודשים ואילך. בלשון העם נוהגים לכנות שיניים אלו בשם "שיני חלב" בשל צבען הלבן ובשל החלב המשמש לתזונה העיקרית של התינוק. עד גיל שנתיים וחצי, בממוצע, יהיו בחלל הפה של הילד עשרים שיניים.
 • כבר מבקיעת השן הראשונה יש חשיבות רבה לשמירה על היגיינת השיניים. כדאי להשתמש באצבעון גומי שבקצהו יש מברשת רכה או במטלית לחה כדי להסיר שכבה עדינה של רובד חיידקים ושאריות סוכרים מהשיניים. פעולה זו גם תעודד את יצירת הרוק אשר ישטוף את הפה וינקה אותו.
 • החל מגיל שישה עד שבעה חודשים מתחיל התינוק לאכול מזון מוצק.יש להסיר בתום כל ארוחה את שאריות המזון מהשיניים ואת שכבת החיידקים שהצטברו על השן.
 • לאחר גיל שנה מומלץ להימנע מאכילה בלילה, כולל הנקה. לאורך כל הלילה נוצר מעט רוק בפה ואין מה שישטוף את הסוכרים והחלב. המחסור ברוק גורם לשיניים "לשכב באמבטיה של סוכר וחומציות" במשך שעות רבות והסיכויים לפגיעה בשיניים גוברים.
 • את הבדיקה הראשונה אצל רופא השיניים מומלץ לעשות כבר בגיל שנתיים כדי לבדוק כי השיניים צומחות בצורה בריאה ותקינה. בהתאם להתפתחות התינוק יחליט הרופא על איטום חריצים כדי למנוע מוקדים של עששת בשן. לאחר גיל שנתיים חשוב לבקר באופן קבוע אצל רופא השיניים אחת לחצי שנה.

מגיל שלוש ועד שש שנים

 • בין גיל ארבע לחמש שנים יש לילד שתי מערכות שיניים, המערכת שיניים הראשונה, שיני החלב, ומערכת נוספת של עשרים ושמונה נבטי שיניים המצויים בתוך הלסתות.
 • עששת שיניים בגיל זה נפוצה בעיקר בשיניים הטוחנות ובשטחים החלקים של השיניים הקדמיות. הורים רבים חושבים כי עששת במערכת השיניים הראשונות היא חסרת משמעות ותיעלם בעת נשירת השן, אך זוהי טעות! הזנחה של השיניים הראשונות עלולה לגרום לספיגה שלה העצם בלסת המפרידה בין השן הראשונית והקבועה ולגרום לפגיעה בשן הקבועה. גם בשיני החלב חשוב לטפל באופן מיידי.

מגיל שש ועש שתיים עשרה

 • בשנים אלו נושרות השיניים הראשונות ובוקעות השיניים הקבועות. בגיל שש בוקעות ארבע שיניים טוחנות, בגיל שתיים עשרה בוקעות ארבע שיניים נוספות ובגיל שמונה עשרה פלוס בוקעות שיני הבינה. בסיום תהליך הבקיעה יהיו בפה שלושים ושתיים שיניים.
 • בשנים אלו חשוב לחנך את הילד ולהקנות לו הרגלי תזונה בריאים. חשוב להימנע מממתקים, מסוכרים וממשקאות תוססים ולהקפיד על צחצוח שיניים פעמיים ביום. אם יש לילדים מיומנות, אפשר להתיר להם להשתמש בחוט דנטאלי.
 • בשנים אלו חשוב להקפיד על בדיקה שגרתית אחת לחצי שנה אצל רופא השיניים.

מגיל שתיים עשרה ואילך

 • כדאי להימנע מאכילה של אוכל מהיר ומתועש, אך אם אכלתם, חשוב להקפיד על צחצוח שיניים לאחר האכילה.
 • בגילאים אלו עלולה להופיע אבנית בשן, חשוב לבקר אצל השיננית אחת לחצי שנה.
 • מומלץ לבקר אצל אורתודנט כדי לאפשר לשיניים מקום וכיוון נכון של צמיחה. אם יש צורך בטיפול אורתודנטי, זה הזמן המתאים להתחיל את הטיפול.

החיידקים לא יוצאים לחופש

כאבי שיניים הורסים כל חופשה. לפני שאתם יוצאים לחופשה, כדאי לקחת את הילדים לבדיקה אצל רופא השיניים. כדאי לעשות זאת כמה שבועות לפני התאריך, כדי שאם יתגלו בעיות יהיה מספיק זמן לטפל בהן.

גם בחופשה חשוב להקפיד על צחצוח שיניים, שטיפה במי פה ושימוש בחוט דנטאלי או קסמים דנטאליים. חשוב כמובן לשמור על תזונה בריאה.

חופשות מועדות לנפילות וחבלות. בכל מקרה של חבלה, חשוב להגיע מהר ככל האפשר אל רופא שיניים קרוב. רק רופא שיניים יוכל לאבחן את חומרת החבלה ולתת טיפול, לעתים עזרה ראשונה ולעתים טיפול יסודי יותר. חבלות עלולות לגרום לחשיפה של שכבת הדנטין או לפגיעה בחלקים הפנימיים יותר, בכלי הדם והעצבים, ולכן חשוב להגיע למרפאת שיניים באופן מיידי.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

שן סדוקה לפני אחרי
סדק בשן

מהו סדק שן ומהן הסיבות לכך? השיניים חזקות להפליא, האמייל המרכיב את הציפוי החיצוני של השיניים הוא החומר החזק ביותר בגוף האדם אפילו יותר מהעצמות,

להמשך קריאה >
שחזור שן באמצעות סתימה לבנה
סתימה לבנה

סתימה לבנה סתימה לבנה בשן היא טיפול שיניים המשמש למילוי חורים או סדקים בשן. הסתימה מכילה חומרים שמתאימים לצבע השן הטבעי, ולכן היא פחות בולטת

להמשך קריאה >
התקשרו אלינו דילוג לתוכן