הנחיות לפני ואחרי טיפולי שיניים בהרדמה מלאה

טיפולי שיניים בהרדמה מלאה נפוצים בכל העולם וגם בישראל, הם מעניקים פתרון מצוין למטופלים הסובלים מחרדה דנטאלית, לאנשים עסוקים הרוצים לחסוך זמן יקר, למי שסובל מאלרגיה לחומרי הרדמה מקומית ועוד. הסיכון בהרדמה מקומית נמוך מאוד, אך קיים. המפתח להצלחת הטיפול ולמניעת סיכונים הוא בחירת הרופא.

לא כל אחד יכול להחליט בעצמו שהוא מתאים לעבור טיפולי שיניים בהרדמה מלאה. רופאי שיניים אינם ממהרים לקבוע טיפול מקיף כזה, הרי בכל זאת ישנם סיכונים, אמנם קטנים, ולכן חובה שכל מועמד יעבור תהליך רציני לקביעת התאמתו לביצוע טיפולי שיניים בהרדמה מלאה.

בשלב הראשון תיערך בדיקה קלינית מקיפה ומסודרת וגם צילום רנטגן לקבלת תמונה מדויקת של מצב כל השיניים. רופא השיניים יכין תכנית מדויקת בהתייעצות עם רופאים מומחים. רופא מרדים ינהל שיחה יסודית עם המטופל כדי להכינו לקראת הטיפול וגם להסביר לו מה הוא אמור לחוש לקראת ההרדמה ולאחר שיתעורר.

היכרות הצוות לקראת ביצוע טיפולי שיניים בהרדמה מלאה

היות וכל מטופל אמור להתרגש ויתכן וירגיש חרדות ככל שמועד הטיפול יתקרב, מומלץ שיכיר את אנשי הצוות כדי להרגיעו. הצוות שיבצע בו טיפולי שיניים בהרדמה מלאה יורכב מאנשים רבים: רופא מרדים, רופאי שיניים, סייעות, רופא כירורגיה ורופא חניכיים. המטופל ישאל שאלות כראות עיניו ויקבל תשובות מרגיעות. כשיגיע למרפאה ביום הטיפול, לאחר צום של שעות, הוא יראה פנים מוכרות ויתעודד שהכול יתנהל בדיוק כפי שתארו לו.

 

דגשים

  • הרדמה מלאה היא מצב פיזיולוגי והכרתי שבו נמצא המטופל חסר הכרה בשל תרופות הרדמה שהוכנסו לגופו. מטרת ההרדמה היא למנוע מהמטופל כאבים ואי נעימות בזמן הטיפול. קיימים סוגים שונים של הרדמה, הרדמה כללית, הרדמה מקומית, הרדמה אזורית וטשטוש הכרתי. רופא שיניים מקצועי ידע להתאים את סוג ההרדמה לכלל מטופל ולכל סוג של טיפול.
  • לפני טיפולי שיניים בהרדמה חשוב להימנע מעישון. העישון מעלה את החומציות בקיבה, פוגע בהליך החמצון בדם ועלול לגרום לסיבוכים ריאתיים במהלך ההרדמה. לא מומלץ ללעוס מסטיק שש שעות לפני ההרדמה, גם המסטיק מעלה את החומציות בקיבה. רופא השיניים בשיתוף עם רופא המשפחה ימליצו למטופל להימנע מנטילת תרופות מסוימות או לחפש להן תחליף. ביום הטיפול המטופל יגיע למרפאה כשהוא בצום לפחות שש שעות לפני התחלת הטיפול.
  • לאחר טיפולי שיניים בהרדמה מלאה עלולות להיות תופעות לוואי בעקבות ההרדמה. בחילות, סחרחורת, כאבי שרירים, כאבים בגרון וצרידות אלו תופעות קלות החולפות כעבור מספר שעות. במקרים קשים יותר עלולות להיות הפרעות בקצב הלב, הפרעות במערכת הנשימה או במערכת השתן, דלקות או זיהומים. בדרך כלל תופעות אלו נדירות, אך בכל מקרה חמור יש לפנות לרופא.
  • טיפולי שיניים בהרדמה יכולים להתבצע רק במרפאת שיניים שקיבלה אישור מיוחד ממשרד הבריאות לביצוע טיפולים בהרדמה. במשך כל הטיפול חייב להיות רופא מרדים צמוד שיעקוב אחרי מצבו של המורדם, אחרי קצב הלב, קצב הנשימה וריווי החמצן בדם. על המרפאה להיות מצוידת בציוד מיוחד, מערכת של אספקת חמצן המתריעה על ירידה בלחץ הדם וציוד החייאה למקרה חירום. במרפאה צריכות להיות גם תרופות סותרות הרדמה ומכשירי ניטור. במקום בולט יהיה מספר של אמבולנס לכל מצב חירום.
  • כמעט כל אחד יכול לעבור טיפולים בהרדמה, לפני הטיפול ייבדק המטופל אצל  הרופא המרדים אשר יקבע אם הוא כשיר ומסוגל לעבור טיפול שיניים באמצעות הרדמה. הרופא המרדים יבקש מהמטופל לעבור בדיקות שונות, כאשר יגיעו התוצאות הוא יתייעץ עם רופא המשפחה ויחד יחליטו האם המטופל יכול לעבור הרדמה ללא סיכונים וסיבוכים.
  • טיפולי שיניים בהרדמה מלאה נמשכים בדרך כלל כשש עד שבע שעות, לאחר הטיפול יישאר המטופל במרפאה תחת ההשגחה של הרופא המרדים. כדאי לבוא לטיפול בליווי בן משפחה או חבר שיסייע לכם בעת ההתאוששות וילווה אתכם הביתה לאחר הטיפול. אם לא תסבלו מתופעות לוואי, תוכלו לשוב לשגרה לאחר עשרים וארבע שעות של מנוחה. לאחר הטיפול לא מומלץ לשתות אלכוהול או לאכול מאכלים חמים מאוד או קרים.
  •  טיפולי שיניים בהרדמה אינם מיועדים רק לסובלים מחרדה דנטאלית גבוהה. הטיפולים מיועדים גם למטופלים שעוברים טיפול שיניים ארוך ומסובך ומעוניינים לבצע את הטיפול בפגישה אחת ולחסוך אי נעימות וזמן יקר, לאנשים הסובלים מאלרגיה לחומרי הרדמה או לאנשים מוגבלים שאינם מסוגלים לשתף פעולה עם הרופא ולשבת שעות ארוכות ללא תזוזה על כיסא הטיפולים.

תופעות לוואי הצפויות למטפל בעקבות הטיפול

אורך הטיפול יימשך עד שש שעות בהתאם לרשימת הפעולות שיש לבצע. ברגע שיתעורר, המטופל אמור להישאר במרפאה לתקופה קצרה לשם התאוששות. את תוצאות טיפולי שיניים בהרדמה מלאה יוכל לראות בראי. אין פה דברים שיכוסו בתחבושות כמו בניתוח פולשני. יהיו תופעות בשעות הראשונות לאחר סיום הטיפול.
בין התופעות שהוא עלול להרגיש: נפיחות ,כאבים במקומות שבהם בוצעו התיקונים כולל סתימות, כתרים או השתלות ושטפי דם שייעלמו תוך מספר שעות. הנפיחות עלולה להישאר בימים הראשונים אבל כעבור ארבעה או חמישה ימים הוא יוכל לתפקד כרגיל ויוכל להתפאר בפיו המושלם.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

שן סדוקה לפני אחרי
סדק בשן

מהו סדק שן ומהן הסיבות לכך? השיניים חזקות להפליא, האמייל המרכיב את הציפוי החיצוני של השיניים הוא החומר החזק ביותר בגוף האדם אפילו יותר מהעצמות,

להמשך קריאה >
שחזור שן באמצעות סתימה לבנה
סתימה לבנה

סתימה לבנה סתימה לבנה בשן היא טיפול שיניים המשמש למילוי חורים או סדקים בשן. הסתימה מכילה חומרים שמתאימים לצבע השן הטבעי, ולכן היא פחות בולטת

להמשך קריאה >
התקשרו אלינו דילוג לתוכן