האם כדאי לתת מוצץ לתינוק, נקודת מבט של רופא שיניים

ההגעה הביתה מבית החולים עם הסלקל, בתוכו ארוז תינוק חדש וורוד לחיים, היא התחלה חדשה למשפחה הצעירה, שעומדת להסתגל לחיים המרגשים עם תינוק בבית, וכבר בשלב הראשוני כרוכה בצורך לקבל לא מעט החלטות, שישפיעו על התפתחות הרך הילוד והמשפחה כולה. אחת השאלות הראשונות אתם הורים צעירים צריכים להתמודד, היא השאלה האם כדאי לתת מוצץ לתינוק, ומה הם היתרונות והחסרונות לטווח הקרוב ולטווח הארוך יותר.

בני משפחה וחברים ירעיפו עצות רבות מניסיונם במטרה לסייע, ונראה שלכל מי שגידל ילדים בעברו ישנה דעה, וגם למי שלא. האם מוצץ לתינוק יספק נחמה ומקור הרגעה, או שמדובר במשתיק קול לנוחות ההורים בלבד? והאם הנחמה והשקט אכן יגרמו לפגיעה במבנה הלסת, לשיניים עקומות, ולטיפול אורתודנטי יקר בהמשך? אין ספק שכולנו רוצים שיניים בריאות לילדים שלנו.

סקרנו עבורכם את הנושא, תוך התייחסות לתינוקות עם ובלי מוצץ יתרונות וחסרונות, ובשילוב נקודת מבט של אימהות וותיקות, אחיות טיפת חלב והמלצה של רופא שיניים:

מוצץ - למה לא?

הנקה לפני הכל– תינוק בן יומו אשר מסתגל למוצץ, עשוי להביע התנגדות לינוק משד אימו, בשל שינויי המרקם והמאמץ הנדרש ממנו בפעולת היניקה. ככל שישנה יכולת וכוונה להניק את הרך הילוד, מדובר בתזונה המומלצת ביותר עבור תינוקות בחודשים הראשונים לחייהם, ולא נכון יהיה לוותר עליה לטובת הקניית ההרגל לשימוש במוצץ.

חשוב לציין כי ישנם תינוקות רבים המסתגלים בקלות לשני ההרגלים: יניקה לצד מוצץ, ולא בהכרח בצורך לבחור בין השניים. במידה וקיימים קשיים בהנקה, מומלץ לדחות את השימוש במוצץ במספר שבועות, עד לקבוע ההנקה וניתן יהיה לשלב בין השניים מבלי לפגוע בתזונה הטבעית הטובה של התינוק ובקשר שהיא מחזקת עם האם.

בריאות הפה– עמדת המתנגדים, ובעיקר המתנגדות, מתייחסת לעובדה שמדובר באלמנט חיצוני, שמוטל לעתים חשוף וצובר אבק וחיידקים, ועשוי לגרום להצטברות חיידקים ולזיהומים. על פניו מדובר בטענה הגיונית, אולם ניתן בהחלט להימנע מפגיעה בבריאות הפה ומהחדרת חיידקים וזיהומים, באמצעות שימוש במספר מוצצים ותחלופה בניהם, והקפדה על סטריליזציה ברמה יומית. ההמלצה נכונה גם לילד השלישי והרביעי.

יצירת תלות של התינוק במוצץ– יש הטוענים שהמוצץ יוצר אצל התינוק תלות והתמכרות, והוא מהווה אמצעי חיצוני שבלעדיו התינוק יתקשה להרגיע את עצמו. טענה זו נכונה, אולם לצד מי שרואה בה חיסרון, יש הרואים בה דווקא מטרה. אין ספק כי תינוק המורגל במוצץ יגיע ליום בו יצטרך להיפרד ממנו, באמצעות תהליך גמילה מן המוצץ. התועלת שבמוצץ לצד הקושי שבגמילה, היא החלטה אישית של כל הורה.

פגיעה דנטלית– אחד החששות העיקריים מפני השימוש במוצץ, היא ההנחה שמוצץ מביא לפגיעה דנטלית, באמצעות שינוי ועיכוב של התפתחות הלסת, דחיקת השיניים הקדמיות ויצירה של שיניים עקומות, או בעיות מנשך. חששות אלו אינם מנותקים מן המציאות, וקיים קשר ישיר בין נטילת מוצץ לאחר גיל 3 לבין צורך בטיפול אורתודנטי בגיל ההתבגרות, אולם בתכנון ובשימוש נכון, ניתן בהחלט להנות מיתרונות המוצץ ולהימנע מפגיעה בשיניים ובלסת.

מוצץ - למה כן?

תינוק רגוע-בית רגוע– שימוש במוצץ מקנה לתינוק הצעיר נחמה, מסייע לו להירגע ומהווה כלי להרדמה ולשינה שלווה. אפקט היניקה הוא רפלקס טבעי הקיים אצל תינוקות, והשימוש במוצץ מאפשר לו התנהגות שהיא טבעית לו, מה שיוצר את הרוגע והנינוחות החשובים כל כך לתינוק. תינוק רגוע, שישן היטב, יוצר תגובת שרשרת של הורים רגועים, פנויים, סביבה ביתית נינוחה ואווירה טובה המסייעת לכל בני הבית בהסתגלות ובטיפול בתינוק. חשוב לציין כי מוצץ מטבע הדברים לא בא להחליף טיפול הולם, חום ואהבה, ותינוק שאינו נקי, רעב או סובל מחוסר נוחות מכל סוג, לא יסתפק במוצץ לצורך הרגעה.

הסחת דעת– כל הורה מכיר את הרגעים בו נדרשת הסחת דעת של התינוק, לצורך בדיקה או חיסון, או פשוט לצורך האפשרות לבצע משימה או לנהל שיחת טלפון ללא קולות הרקע והשוועות של המתוק אך הקולני שבתינוקות. שימוש במוצץ עשוי להיות עדיף על דחיפה של עוד עוגיה או שקית במבה (בגיל המתאים כמובן).

הקלה על כאב צמיחת השיניים– בקיעת השיניים הראשונות אצל תינוקות מתחילה לרוב בגיל חצי שנה, ומלווה לא אחת בכאבים חזקים, רגישות בחניכיים, חוסר תיאבון ותסמיני חום. נמצא כי שימוש במוצץ מסייע לתינוקות ומקל על כאבי הבקיעה, ובארגז תרופות הסבתא גם נמצא המלצות להקפאת מוצץ רטוב טרם הכנסתו לפי התינוק, מה שיוצר תחושת קור שמקלה על הכרב ומפחיתה רגישות בחניכיים.

בטיחות בשינה– אחד הסיכונים הקיימים לתינוקות בחודשים הראשונים, היא תסמונת מוות בעריסה (SIDS), מוות פתאומי ללא סיבה רפואית נראית לעין של תינוקות בשנתם. מחקרים מצביעים על סיכון מופחת למוות בעריסה בקרב תינוקות אשר מורגלים בנטילת מוצץ.

חשוב לציין כי מדובר במחקרים נסיבתיים, ומוצץ אינו מהווה חלופה לכל אמצעי הגנה ובקרה נוסף, השכבה נכונה, שימוש בבייבי סנס לניטור ולהתראה על הפסקת נשימה ואמצעים נוספים.

 

פתרון לסיכון בפגיעה אורתודנטית: מוצצים אורתודנטיים– חיבור בין היתרונות שבשימוש במוצץ והצורך הטבעי של תינוק, למענה לחששות ולפגיעה עתידית אפשרית, קיים בזכות פיתוח מתקדם של מוצצים אשר מותאמים למבנה הלסת ואינם גורמים לדחיקה של השיניים בעת השימוש בו. מוצצים אורתודנטיים מפחיתים באופן ניכר את סיכויי הפגיעה, בזכות שילוב של פטמה פיזיולוגית פחוסה, המתמקמת בתצורה הטבעית של הפה ומאשרת סגירה טבעית של הלסת, מבלי לגרום לתינוק לשנות את התנועה הטבעית בעת סגירת הפה על המוצץ. מוצצים אלו קטנים יותר, בעלי פטמה שטוחה בחלקה התחתון, מחומר סיליקון גמיש ובמרקם דק יותר. המבנה הייחודי והחומר הגמיש יוצרים חלוקה ופיזור של לחץ בחלל הפה, מה שיוצר עבור התינוק תנועת מציצה טבעית, והגנה מיטבית על מבנה הלסת.

חשוב לבחור מוצץ אורתודנטי מותאם למידות התינוק, על פי גיל ונתונים פיזיולוגיים, וכן לזכור כי מדובר בהמלצה כללית ורחבה, ובמבחן המציאות, ייתכנו שינויים במבנה הלסת בין צינוק אחד לאחר, שעשויים להשפיע על ההתאמה.

ומה אומר הרופא?

רופאי השיניים אשר מכירים את ההתלבטות וההשפעות מקרוב, ובחלקם הגדול הם גם הורים בעצמם והתמודדו עם הסוגייה, מביאים את ההמלצות שלהם להורים הצעירים:

הכל במידה– ניתן בהחלט להיעזר במוצץ, ולהנות מכלל היתרונות שהוא מציע להורים ולתינוקות, באופן מידתי, ומבלי ליצור תלות מוחלטת. ניתן להחליט על שימוש במוצץ לצורך הרגעה בעת הצורך והנחתו בצד כאשר אין צורך ממשי, שימוש לצורך שינה בלבד, או כל חלוקה ושליטה במינון שימצאו ההורים לנכון.

זמן השימוש במוצץ- ההמלצה היא לעשות שימוש במוצץ לזמן מוגבל, ולהתחיל את ההיפרדות ממנו בשלבים בהם התינוק כבר רוכש כלים עצמאיים להרגעה. במידת האפשר פרידה מן המוצץ בגיל שנה תהיה אופטימלית, ובמידה והצורך הרגשי והאישי עדיין קיים ניתן למשוך את השימוש על פי צורך, ולכל המאוחר עד גיל 4.

הקפדה על היגיינה וסטריליות– חשוב לשמור על בריאות הפה ולהגן על התינוק, תוך הקפדה על שימוש במוצצים נקיים, תהליכי שטיפה, ניקוי וחיטוי והחלפת המוצץ מדי כחודשיים.

גודל המוצץ– גודל המוצץ צריך להיות מותאם לגודל הפה של הילד. מוצץ קטן מדי יצריך ממנו מאמץ וסגירת מנשך חזקה בשל הצורך למנוע את נפילת המוצץ, ומוצץ גדול מדי עשוי לגרום להפרעה להתפתחות הלסת, דחיקת שיניים וליקויי מנשך ואף לסכנת חנק.

מוצצים איכותיים– שימוש במוצצים שנרכשים בחנויות מוכרות, מבית יצרנים בעלי מוניטין ובעלי תו תקן. אלו יבטיחו מוצצים איכותיים, מחומרים מורשים, ללא הפרשת רעלנים, סיכון קריעת המוצץ בפה וסיכונים אחרים.

ולסיכום, מענה לשאלה שמטרידה הורים רבים: מוצץ או אצבע בפה? רופאי השיניים קבעו באופן חד משמעי כי שימוש במוצץ, ובוודאי במוצץ המותאם למבנה פה התינוק, עדיפה על מציצת הבוהן המהווה חלופה אצל תינוקות וילדים צעירים. הבוהן עשויה לגרום ללחץ תמידי ולא מבוקר על הלסת והחניכיים ולהביא לפגיעה אורתודנטית חמורה אף יותר, אינה ניתנת להרתחה בסטרליזטור, ובשונה ממוצץ שההחלטה על פרידה ממנו מצויה בידי ההורה, את הבוהן לא ניתן לקחת גם מילד בן 6, שמכור להרגל מזיק ומביך.

Picture of ד"ר יהונתן צ'יפר
ד"ר יהונתן צ'יפר

ד”ר יהונתן צ’יפר – הינו דוקטור לרפואת שיניים D.M.D, בעל רישיון מטעם משרד הבריאות בישראל. מוביל בעל ניסיון ידע ומיומנות בתחומי שיקום הפה, אסתטיקה דנטלית והשתלות שיניים. ד"ר יהונתן משלב במרפאתו טיפולי שיניים מתקדמים באמצעות מיקרוסקופ בכך מתאפשרת גישה זעירה שאינה פולשנית. המרפאה מציעה סביבה טיפולית נעימה ומרגיעה, וצוות מרפאה מיומן אשר שם דגש על חוויית השירות של המטופל בכל שלבי הטיפול.

מידע נוסף

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

שן סדוקה לפני אחרי
סדק בשן

מהו סדק שן ומהן הסיבות לכך? השיניים חזקות להפליא, האמייל המרכיב את הציפוי החיצוני של השיניים הוא החומר החזק ביותר בגוף האדם אפילו יותר מהעצמות,

להמשך קריאה >
שחזור שן באמצעות סתימה לבנה
סתימה לבנה

סתימה לבנה סתימה לבנה בשן היא טיפול שיניים המשמש למילוי חורים או סדקים בשן. הסתימה מכילה חומרים שמתאימים לצבע השן הטבעי, ולכן היא פחות בולטת

להמשך קריאה >
התקשרו אלינו דילוג לתוכן