דלקת חניכיים חריפה

דלקת חניכיים היא אחת המחלות הנפוצות ביותר. נתוני הסטטיסטיקה מלמדים כי כתשעים וחמישה אחוזים מהאוכלוסייה סובלים ממחלת חניכיים. אם לא נטפל בדלקת מיד ברגע האבחון, המחלה עלולה להוביל לדלקת חניכיים חריפה המלווה בתופעות בלתי נעימות כמו נסיגת חניכיים ומחלות גופניות כמו טרשת עורקים, סרטן, מחלות לב, שבץ מוחי, הפלות ועוד. הטיפול הטוב ביותר בדלקות חניכיים הוא המניעה. אם נעקוב אחרי הוראות רופא השיניים, נבוא למעקב קבוע ונשמור על היגיינת הפה וצחצוח שיניים קבוע, מרב הסיכויים שלא נסבול מהמחלה.

איך תדעו שאתם סובלים מדלקות חניכיים?

אם יש לכם ריח רע מהפה גם כאשר אתם לא רעבים, ייתכן ואתם סובלים מדלקת חניכיים. ריח הפה נוצר כתוצאה של הצטברות חיידקים בין השיניים הגורמים לריח הרע מהפה.

מצחצחים שיניים והחניכיים מדממות? הסיבה היא כנראה דלקת חניכיים. דימום ללא כאבים בזמן צחצוח שינים או בזמן העברת חוט דנטאלי הוא אחד הסימנים המעידים על דלקת חניכיים. ייתכן שהמחלה עדיין בשלבים הראשונים, לכן חשוב לפנות מיד לרופא שיניים שימנע הידרדרות נוספת באמצעות טיפול מתאים.

כאבים ונפיחות בחניכיים הם סימנים כמעט וודאים לדלקת חניכיים בשלבים מתקדמים.

מהם הגורמים לדלקת חניכיים?

מקור הדלקת הוא בחיידקים שנדבקו לשכבת השן, התקשו והפכו לאבנית.

הפלאק הוא שכבה דקה של חומר לבן ורך המכיל שאריות מזון וחיידקים ונדבק אל השן. כאשר החומר רך, בדרך כלל בתוך עשרים וארבע שעות, אפשר להסיר אותו מהשן באמצעיות צחצוח שיניים. אם לא צחצחנו את השן מיד, החומר מתחיל להסתייד ונוצרת אבנית הקשה מאוד להסיר.

האבנית מתרכזת בצוואר השיניים ומתחת לחניכיים. הגירוי הקבוע של האבנית על החניכיים והחומרים המופרשים על ידי החיידקים גורמים להיווצרות של כיסים בין השן לבין החניכיים, הכיסים מתמלאים בחיידקים וכך נוצרת הדלקת.

דלקת חניכיים טיפול

הטיפול הטוב ביותר הוא המניעה. אם נשמור על היגיינת פה גבוהה, נקפיד על צחצוח שיניים פעמים ביום עם משחת שיניים המכילה פלואוריד, נצליח להסיר את שכבת הפלאק ולמנוע את הדלקת.

חשוב להגיע למעקב קבוע אצל רופא השיניים ולבקר את השיננית אחת למספר חודשים כדי להסיר את האבנית מהשיניים.

הסרת אבנית יסודית וקבועה, החלקת שורשים בכיסי השיניים, הסרת פיגמנטים הדבוקים אל השן שנוצרו בעקבות חומרי מזון ומשקאות או בשל עישון ימנעו את הצטברות החיידקים ואת הסיכויים למחלת חניכיים.

רופאי שיניים רבים ממליצים על השימוש במשחת שיניים המכילה חומר בשם SSF, סטנוס פלואוריד מיוצב, חומר השומר על החניכיים ופועל בשלושה דרכים, אנטי פלאק, אנטי בקטריאלי ואנטי דלקתי.

כאשר התגלתה מחלת חניכיים בפיו של המטופל מטרת הטיפול היא לעצור את התקדמות המחלה ולהשאיר את רקמת החניכיים במצב המאפשר טיפול ותחזוקה נוחה ושיקום הנזקים. עצירת התקדמות המחלה נעשית באחת מהשיטות הבאות: ניקיון ראשוני, טיפול וגרידה.

הרופא ימליץ על ניתוח במצב שבו נשארו כיסים עמוקים מתחת לשיניים גם לאחר ניקוי יסודי ולקיחת אנטיביוטיקה במינון מתאים.

דלקת חניכיים והשתלות שיניים

מחקרים עדכניים מצביעים על הקשר שבין דלקות שיניים לבין מחלות חניכיים. הנתונים מלמדים כי דלקות חניכיים מופיעות אצל מושתלים רבים סביב צוואר השתל.

בהשתלת שיניים המתבצעת בשיטת "אול או פור" הסיכויים להופעת דלקת חניכיים פחותים במידה ניכרת. שאריות הדבק של הכתר המודבק על השתל בהשתלה רגילה משתרבבות לחניכיים ומשאירות מרווח המהווה בית גידול מצוין לחיידקים. בשיטת "אול און פור" המערכת היא על חניכית ולא תת חניכית, היא מוברגת ולא מודבקת, ולכן הסיכוי להיווצרות חיידקים בחניכיים כמעט שואפת לאפס.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

שן סדוקה לפני אחרי
סדק בשן

מהו סדק שן ומהן הסיבות לכך? השיניים חזקות להפליא, האמייל המרכיב את הציפוי החיצוני של השיניים הוא החומר החזק ביותר בגוף האדם אפילו יותר מהעצמות,

להמשך קריאה >
שחזור שן באמצעות סתימה לבנה
סתימה לבנה

סתימה לבנה סתימה לבנה בשן היא טיפול שיניים המשמש למילוי חורים או סדקים בשן. הסתימה מכילה חומרים שמתאימים לצבע השן הטבעי, ולכן היא פחות בולטת

להמשך קריאה >
התקשרו אלינו דילוג לתוכן