דוקטור, אני פוחד!

מטופלים רבים מודעים לחשיבות השמירה על בריאות השיניים. השיניים משפיעות על המראה החיצוני, על הביטחון העצמי, על איכות הלעיסה ותפקוד מערכת העיכול ועוד, ועל אף כל זאת כעשרים אחוז מהאוכלוסייה סובלים מחרדה דנטאלית המונעת מהם ביקורים אצל רופאי השיניים. גם כאשר הם מגיעים אל כיסא הטיפולים עם כאבים חזקים והזנחה נוראה של השיניים, הם לא מחפשים סיבות להצדיק את עצמם, הם אומרים בפשטות, פחדתי! מחקרים רבים שנערכו בתחום החרדה הדנטאלית מדווחים כי לא הטיפולים הם הבעיה, אלא החרדה מפני הסיטואציה הבלתי נעימה.

כל הסיבות והשיטות שאולי יצליחו להפחית את רמת החרדה שלכם

כיום מרפאות שיניים רבות מעוצבות בצורה ידידותית ומזמינה. הקירות כבר לא לבנים ויש פינות המתנה נעימות ומרגיעות עם מסכי טלוויזיה, קפה, מוזיקה, עיתונים ועוד. במקרים רבים מותקנים מסכי טלוויזיה גם בחדרי הטיפולים מעל ראשו של המטופל כדי להסיח את דעתו מרעשי הרקע ומהטיפול.

המחשבה על טיפול שיניים מעוררת פחד בשל המגע של הרופא ושל המכשור באזור הכאב. לא תמיד אנו סומכים על אמצעי ההרדמה, ורק המחשבה כי השן לא תהיה רדומה מספיק בעת הטיפול עלולה לעורר גלי פחד.

כיום חל שיפור ניכר בטיב החומרים המשמשים את רופאי השיניים להרדמה ולהרגעה. חומרי האלחוש חזקים יותר, גז הצחוק מטשטש ומסיח את הדעת וגם את כאב הזריקה אפשר למנוע באמצעות ספריי מאלחש או משחה.

החדירה לפה גורמת לנו להרגשה של איבוד שליטה. אנו לא יכולים לעקוב אחרי פעולות הרופא ולדעת מה הוא עושה שם, בתוך הפה שלנו. רופאים רבים מסבירים למטופל על התהליך הרפואי שהוא עומד לעבור. הם מבקשים מהמטופלים לשאול שאלות ולשתף אותם בפחדים שלהם. השיחה הנעימה עם הרופא לפני התחלת הטיפול, עשויה להרגיע ולתת למטופל הרגשה כי הוא אינו מאבד את השליטה על הטיפול.

כדאי לקבוע תור לרופא שיניים בלי לחץ. קבעו תור לזמן הכי נוח מבחינתכם, לא בין עבודה, לא בין סידורים, פנו זמן שבו תוכלו לעבור את הטיפול ברוגע ובסבלנות.

קבעו עם הרופא סימן מוסכם שיאותת לו כי אתם רוצים לעשות הפסקה זמנית. הרימו יד בכל פעם שתרגישו שאתם חייבים מנוחה, הירגעות או התאוששות, זה יעניק לכם את ההרגשה שאתם שולטים על התהליך ואתם מחליטים מתי אתם מסוגלים להמשיך בו.

במקרים שבהם שיטת ההרגעה לא מצליחות היעזרו בטיפולים כמו טיפול פסיכולוגי, טיפול בהיפנוזה, טיפול באמצעות דמיון מודרך או במקרים מיוחדים גם טיפול באמצעות תרופות הרגעה.

בכל מקרה שבו אתם לא מצליחים להשתלט על הפחד, בקשו לעבור את הטיפול בהרדמה מלאה, אך זכרו כי לא כל מרפאה רשאית לבצע טיפולי שיניים בהרדמה מלאה, רק מרפאות שקיבלו אישור מיוחד ממשרד הבריאות.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

שן סדוקה לפני אחרי
סדק בשן

מהו סדק שן ומהן הסיבות לכך? השיניים חזקות להפליא, האמייל המרכיב את הציפוי החיצוני של השיניים הוא החומר החזק ביותר בגוף האדם אפילו יותר מהעצמות,

להמשך קריאה >
שחזור שן באמצעות סתימה לבנה
סתימה לבנה

סתימה לבנה סתימה לבנה בשן היא טיפול שיניים המשמש למילוי חורים או סדקים בשן. הסתימה מכילה חומרים שמתאימים לצבע השן הטבעי, ולכן היא פחות בולטת

להמשך קריאה >
התקשרו אלינו דילוג לתוכן