מהן האפשרויות הטובות ביותר למילוי שיניים חסרות

שיניים חסרות פוגמות במראה האסתטי, אך לא רק. השיניים החסרות עלולות לפגוע במגוון רחב של בעיות תפקודיות ואף לגרום לעיוות הפנים והדיבור.

אובדן שיניים מתקשר לרבים מאתנו עם גיל הזקנה, אך זה לא תמיד כך. גם צעירים יכולים לאבד שיניים כתוצאה מחבלה, מפגיעה פיזית, ממחלה או מהזנחה. השלמת השיניים החסרות עשויה לשפר דרסטית את תפקוד הפה, את מראה הפה, את הבריאות ואת הדימוי העצמי.

רפואת השיניים המודרנית מאפשרת לנו להשלים את השיניים החסרות במגוון דרכים החל מהשתלת שן בודדת ועד לטיפולים אסתטיים מגוונים. במרפאת השיניים של ד"ר יהונתן צ'יפר נדע להמליץ לכם על הדרך הטובה ביותר להשלמת השיניים החסרות בהתאם למצב הפה ולתנאים הייחודיים של כל מטופל.

השתלת שיניים – הדרך העדכנית והטובה להשלמת שיניים חסרות

בתהליך ההשתלה הקלאסי מטמיע הרופא שתל דמוי בורג בתוך עצם הלסת, שתל העשוי מסגסוגת של טיטניום, המהווה תחליף מלאכותי לשורש של השן. במהלך תקופת ההיקלטות של השתל בעצם הלסת מתפתחים תאי עצם, הם מקיפים את השתל, מחזקים ומייצבים אותו במקום. לאחר סיום התהליך, בדרך כלל מספר חודשים, בונה הרופא מבנה שעליו הוא מרכיב כתר. השן החדשה היא הדבר הדומה ביותר לשן הטבעית, היא נראית ומתפקדת כמו השן הטבעית.

השתלת שיניים ביום אחד היא שיטה חדשה המתאפשרת הודות לשילוב של טכנולוגיית שתלים חדישה. שיטה זו מאפשרת לבצע את כל פעולת השיקום ביום אחד, ואין צורך בתקופת המתנה עד להיקלטות השתל. לשיטה זו יש מספר יתרונות, זהו תהליך מהיר ולא נדרשת פעולה כירורגית נוספת ללסת. אך השתלת שיניים ביום אחד אינה מתאימה לכל מטופל ולא כל רופא שיניים צבר ידע וניסיון בשיטה זו.

יתרונות: השתלת שיניים נחשבת לטיפול השיקומי המתקדם והיעיל ביותר המבטיח תוצאות נהדרות לפרקי זמן ארוכים.

חסרונות: זהו טיפול יקר ולעתים אף ארוך. השתלת השיניים הקלאסית היא תהליך ארוך ורב שלבי ולעתים הוא דורש טיפולים נלווים כמו השתלת עצם והרמת סינוס.

השתלות שיניים

חלופות נוספות לשחזור שן חסרה

פליפר – תותבת קטנה אשר נתמכת בשיניים הסמוכות בעזרת ווים. לעתים הפליפר משמש כשחזור זמני עד לשחזור הקבוע.

יתרונות: זהו שיקום זול יחסית, וקל לביצוע.

חסרונות: שיקום באמצעות פליפר מעניק הרגשת אי נוחות למטופל. התותבת נשלפת, היא אינה אסתטית, היא נוטה להישבר והשיניים הסמוכות המחזיקות את הפליפר עלולות להיפגע.

גשר – גשר הוא צירוף של לפחות שלושה כתרים מחוברים אשר נתמך בשיניים הסמוכות משני צדי הגשר.

יתרונות: זהו שיקום קבוע המעניק מראה אסתטי לפה, זול ומהיר יותר מאשר שחזור באמצעות השתלת שיניים.

חסרונות: כדי לבצע גשר חרסינה יש להוריד שכבה מהשיניים השכנות התומכות בגשר, גורם הפוגע בציפוי הטבעי שלהן. לאורך זמן זוהי אחיזה נמוכה מאחר והגשר נתמך רק באמצעות כנפיים מאחור. ברוב המקרים הגשר לא מחזיק מעמד יותר מכמה שנים.

שיקום הפה

שיקום חסר לשחזור מספר שיניים

כאשר חסרים בפה מספר שיניים אפשר לשחזר אותם באמצעות מספר שתלים וכתרים המחוברים ביניהם או בשיקום נייד באמצעות תותבת חלקית הניתנת להוצאה.

 שיקום באמצעות תותבת חלקית – התותבת החלקית עשויה מאקריל קשיח או גם מפולימר רך והיא משלימה את השיניים החסרות. התותבת החלקית יכולה להישען על השיניים הסמוכות או להשתלב עם הכתרים. לעתים היא משמשת כשיקום קבוע ולעתים גם כשיקום זמני.

יתרונות: זהו טיפול מהיר, זול יחסית, ואפשר לשמור עליו בקלות.

 חסרונות: שיקום באמצעות תותבת חלקית מעניק מראה לא אסתטי לשיניים והרבה פחות נוח מאשר שיקום קבוע.

ובנוסף, הסיכוי להתפתחות מחלת העששת בשיניים הסמוכות התומכות בתותבת גבוה משום ששאריות מזון נוטות להילכד בין השיניים לבין חלקים שונים בתותבת. כדי להימנע ממחלת העששת יש להקפיד על רמת היגיינה גבוהה במיוחד להסיר את התותבת למספר שעות ולהשרות אותה בחומר מיוחד.

גשר –  הוא מספר כתרים מחוברים היוצרים יחד גשר המשלים את השיניים החסרות. כדי להתקין גשר יש צורך בלפחות שן אחת בריאה מכל צד של הגשר כדי שהגשר יוכל להיאחז בה. חשוב להדגיש כי על השיניים הסמוכות להיות בריאות, אם הן אינן בריאות, פתרון זה אינו רלוונטי.

 יתרונות:  הביצוע פשוט וזול, יחסית, זמן הטיפול קצר ואין צורך בתהליך כירורגי פולשני כדי להתקין את הגשר.

חסרונות: כדי להתקין את הגשר יש צורך בהשחזה של השיניים הסמוכות למקום החסר כדי שהן יוכלו לשמש כנשאיות לגשר.

הגשר מהווה פתרון אסתטי טוב, אך אין שיפור בכוחות השיניים המשתתפות במאמץ הלעיסה, כך שכל כוחות הלעיסה מופעלות על השיניים הטבעיות שנותרו בפה.

שתלים – החדרת בורג טיטניום ובנייה של שן חדשה הנראית ומתפקדת כשן טבעית.

יתרונות: זהו שיקום קבוע, אסתטי, הוא אינו פוגע בשיניים הסמוכות והשיניים החדשות משתתפות במאמץ הלעיסה.

חסרונות: מבין כל אפשרויות השיקום, השתלת שיניים נחשבת לשיקום היקר ביותר. זהו שיקום מורכב שלעתים הוא יכול להימשך מספר חודשים ובמקרים מסוימים הוא דורש טיפול כירורגי מקדים של השתלת עצם או הרמת סינוס.

צרו קשר עם ד"ר יהונתן צ'יפר  שידע להמליץ  על השיקום המתאים לכל מטופל בהתאם למספר השיניים החסרות, לאיכות השיניים הנותרות ולכמות העצם בלסת.

שיקום פה למחוסרי שיניים

שיקום פה מחוסר שיניים הוא אחד האתגרים הגדולים ברפואת השיניים. במרפאת השיניים Cmed צברנו ניסיון רב. אינספור מטופלים מודים לנו על שהצלחנו לגרום להם לתפקוד ולמראה אסתטי של הפה ברמה הגבוהה ביותר. אנו מציעים מספר אפשרויות:

שיקום נייד באמצעות מערכת שיניים תותבות – מערכת השיניים התותבות בנויה בדרך כלל מחומר אקרילי, היא אינה קבועה בפה ואפשר להוציא ולנקות אותה.

יתרונות: קל להשתמש במערכת השיניים התותבות הנשלפת והמחיר שלה זול יחסית לאמצעי שיקום אחרים. למטופלים סיסטמיים ולא מאוזנים כמו למשל חולי סוכרת, גידולים סרטניים ועוד, זה נחשב לפתרון היחיד.

מאחר והמערכת נשלפת, אפשר לשמור על רמת היגיינה גבוהה של הפה

חסרונות: במשך הזמן נוצרת אצל המטופלים הנעזרים בשיניים תותבות ספיגה של עצם הלסת, כך שהתותבת אינה יציבה כמו שהייתה בהתחלה וקשה מאוד לייצב אותה מחדש. יש  פתרונות, אך הם גורמים לתחושה לא נעימה בפה.

שיקום נייד נשלף מחוזק בשתלים –  זהו אחד הטיפולים הנפוצים בתחום, כאשר אין אף שן בפה, אפשר לשקם באמצעות תותבת הנשענת על מספר שתלים. בשיטה זו אפשר להשיג אחיזה יציבה של  מערכת התותבות בפה.

יתרונות:  מערכת השיניים החדשה יציבה, קל ללעוס ולנגוס ללא חשש, קל לשמור על ההיגיינה שלה והיא מעניקה מראה אסתטי לפה. מאחר ותהליך השיקום דורש התערבות כירורגית מינימלית, שיקום נייד מחוזק בשתלים מתאים גם לאוכלוסייה בוגרת ולכל מי שמתמודד עם מחלות כרוניות.

חסרונות: יש צורך בכמות מספיקה של עצם הלסת בפה כדי לעגן לתוכה את השתלים המשמשים כנשאים לשיניים התותבות.

Untitled design 1

שיקום קבוע באמצעות השתלת שיניים – זהו שיקום קבוע המבוסס על שתלים, שיקום שאינו מאפשר הוצאה של מערכת השיניים החדשות על ידי המטופל. השיקום מבוסס על שתלים שהמספר שלהם והמיקום שלהם נקבע בהתאם לנתונים הייחודיים של כל מטופל ולאופי השיקום הסופי.

אחת השיטות לשיקום קבוע של מחוסרי שיניים היא השתלת שיניים בשיטת אול און 4 או אול און. בשיטה זו מחדיר הרופא ארבעה או שישה שתלים בזוויות מיוחדות, שני שתלים בקדמת הפה והשאר בחלק האחורי של הפה ועליהם הוא מתקין גשר בין עשר עד שתיים עשרה שיניים. הגשר עם השיניים הוא גשר קבוע, הוא אינו ניתן להוצאה והוא מעניק כשר תפקוד ומראה אסתטי ברמה גבוהה.

יתרונות: זוהי שיטה המאפשרת השתלת שיניים ביום אחד. בתוך כמה שעות יוכל המטופל ללעוס, אומנם הגשר הראשון יהיה זמני, אך הוא יאפשר תפקוד של הפה ויוחלף כעבור תקופה קצרה בגשר קבוע. שיטה זו דורשת התערבות כירורגית מינימאלית, ולכן היא מפחיתה את משך ההחלמה ואת הכאבים הנלווים. היא מתאימה גם למטופלים הסובלים ממחסור בעצם הלסת מאחר ואת השתלים מחדירים למקוות שבהם בדרך כלל אין מחסור בעצם הלסת.

חסרונות: חולים ומטופלים שאינם מתאימים להשתלת שיניים בשיטות האחרות, לא מתאימים גם להשתלת שיניים בשיטת אול און 4.

לסיכום, רפואת השיניים המודרנית מציעה לנו דרכים מגוונות להשלמת שיניים חסרות.

איבדתם שיניים? אתם לא חייבים לסבול מבעיות תפקודיות ומראה אסתטי לא נעים. צרו קשר עם מרפאת השיניים של יהונתן צ'יפר ובואו לפגישת ייעוץ ולבחירה של שיטת השחזור המתאימה לכם ביותר.

מידע נוסף

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

שן סדוקה לפני אחרי
סדק בשן

מהו סדק שן ומהן הסיבות לכך? השיניים חזקות להפליא, האמייל המרכיב את הציפוי החיצוני של השיניים הוא החומר החזק ביותר בגוף האדם אפילו יותר מהעצמות,

להמשך קריאה >
שחזור שן באמצעות סתימה לבנה
סתימה לבנה

סתימה לבנה סתימה לבנה בשן היא טיפול שיניים המשמש למילוי חורים או סדקים בשן. הסתימה מכילה חומרים שמתאימים לצבע השן הטבעי, ולכן היא פחות בולטת

להמשך קריאה >
התקשרו אלינו דילוג לתוכן