איך לשמור על פה בריא?

לבריאות הפה ולשמירה על בריאות השיניים יש השפעה ניכרת על איכות החיים בכל גיל ובמיוחד בגיל מבוגר. פה בריא ישמור על תפקוד יומי יומי של הפה הכולל אכילה, דיבור, מניעת ריח רע, מניעת כאבים וחוסר נוחות. מחקרים רפואיים שנערכו בשנים האחרונות מלמדים על הקשר שבין בריאות ושיקום הפה לבין מחלות כרוניות כמו אירוע מוחי, מחלות לב סוכרת ועוד.

טיפים מנצחים שיעזרו לנו לשמור על פה בריא בכל גיל

צחצוח השיניים ושימוש באביזרי ניקוי כמו חוט דנטאלי, קיסם שיניים ושטיפה במי פה הם הבסיס של השמירה על בריאות השיניים והפה. יש להקפיד על צחצוח שיניים פעמיים ביום ולנקות את השיניים בעזרת חוט דנטאלי או קיסם לאחר הצחצוח בערב. יש לבחור מברשת שיניים מתאימה, רצוי רכה עד קשה ולבחור משחת שיניים המכילה פלואוריד.

ניקוי הלשון – על הלשון מצטברים חיידקים רבים העלולים לגרום לזיהומים, לדלקות ולריח בלתי נעים בפה. את הלשון יש לצחצח בעזרת מנקה לשון ייעודי. אם אין לכם מנקה לשון, תוכלו להשתמש גם במברשת שיניים.

תזונה מתאימה והימנעות מאכילה בין הארוחות, במיוחד ממתקים וחטיפים, מסייעת בשמירה על בריאות השיניים והפה. גם הימנעות ממאכלים עתירי פחמימות מסייעת לבריאות השיניים. רצוי להימנע ממאכלים דביקים כמו סוכריות טופי, מרשמלו, במבה, סוכריות גומי ועוד. מאכלים אלו יוצרים סביבה חומצית בפה ומגבירים את הסיכויים לחלות במחלת העששת.

רצוי להימנע משתייה חומצית וממשקאות מוגזים. משקאות כמו מיץ לימון ומשקאות מוגזים יוצרים סביבת חיידקים מזיקה בחלל הפה. שתייה מרובה של משקאות מהסוג הנ"ל פוגעת בזגוגית השן ומאפשרת לחיידקים לחדור אל עומק השן.

שימוש בפלואוריד, במשחת השיניים, במי פה ובמי השתייה, מסייע בשמירה על שכבת ההגנה של השיניים ובמניעת עששת. מחקרים הוכיחו כי הפלואוריד הוא אחד האמצעים היעילים למניעת עששת בשיניים ושמירה על בריאות השיניים, החניכיים וחלל הפה.

אם יש לכם שיניים תותבות, עליכם לנקות אותם מדי יום. החיידקים נצמדים לשיניים תותבות. את התותבות יש לנקות במברשת שיניים מיוחדת ולשטוף היטב לאחר הצחצוח. בשעות הלילה מומלץ להוציא את התותבות מהפה ולהשרות אותן בתמיסה מיוחדת.

ביקור קבוע אצל השיננית חיוני מאוד לשמירה על בריאות ושיקום הפה. הטיפול אצל השיננית מסיר אבנית ומונע דלקות חניכים, ריח הרע מהפה ועוד.

אסור לוותר על ביקורת תקופתית אצל רופא השיניים. מומלץ לבקר לפחות אחת לשנה ולעדכן את הרופא במצב הבריאותי הכללי כמו נטילה קבועה של תרופות, טיפולים רפואיים ועוד.

למידע נוסף מלאו את הפרטים ונחזור אליכם

שיתוף

אולי יעניין אותך גם

שן סדוקה לפני אחרי
סדק בשן

מהו סדק שן ומהן הסיבות לכך? השיניים חזקות להפליא, האמייל המרכיב את הציפוי החיצוני של השיניים הוא החומר החזק ביותר בגוף האדם אפילו יותר מהעצמות,

להמשך קריאה >
שחזור שן באמצעות סתימה לבנה
סתימה לבנה

סתימה לבנה סתימה לבנה בשן היא טיפול שיניים המשמש למילוי חורים או סדקים בשן. הסתימה מכילה חומרים שמתאימים לצבע השן הטבעי, ולכן היא פחות בולטת

להמשך קריאה >
התקשרו אלינו דילוג לתוכן